sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
6 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

tezsiz yüksek lisanstan tezli yüksek lisansa geçiş yapmak?

merhabalar, ben 2016 eylül itibari ile tezsiz yüksek lisansa başladım. bir dönem tezsizde okuyup, 2017 şubat ayında resmi olarak tezli yüksek lisans kayıt oldum. kurum içinde oldu ve derslerimi saydırdım. yüksek lisans en az 4 yarıyıl en fazla 6 yarıyıl şeklinde oluyor. ben derslerimi saydırdım ve 2017'de kayıt yaptığım için obs'de 3 dönem görünüyorum. yönetmelikte böyle bir şey bulamadığım için buraya yazıyorum belki bilen vardır. ben geçiş yaptığım için tezsiz dahil olup 4 dönem mi okumuş oluyorum yoksa tezliden itibaren sayılıp 3 dönem mi? vakıf üniversitesinde yüksek lisansımı yapıyorum. enstitü uzattığımı 5. döneme gireceğimi söyleyerek ekstra dönem ücreti istiyor ancak e devlette ya da okulda tezsiz kaydım silinip tekrar tezli açıldığı için 2017 şubat'ta başlamış görünüyorum ve 1 dönem daha hakkım var mı onu merak ediyordum. yasal olarak hakkımı merak ediyorum eğer bir dönem daha hakkım varsa ücret ödememek için direneceğim. cevaplarsanız çok sevinirim. teşekkürler.

1. babam yl yaparken tezsiz dahil oluyordu onun okulunda.

16 mayıs 2018 00:42

2. vakıfta yüksek lisanstayım.

tam olarak anlamadım ne zaman nereye geçtiğinizi ama bir örnek vermeye geldim, bizim bir arkadaş tezsiz programdan tezliye geçti ve normal öğrenim süresini doldurduğu için dönem başına ekstra para ödedi. yök yönetmeliği şu şekilde değişti tezsiz programlar 4 dönemde, tezli programlar 6 dönemde bitirmek zorunda. dolayısıyla aslında siz eğer 5. döneminizdeyseniz 6. döneme kadar hakkınızın olması gerekli. eğer 6. döneminizi doldurduysanız ekstra dönem için para ödüyorsunuz. kayıt silinip yeniden kayıt açılma olayını hiç anlamadım. hangi okul ki bu?

16 mayıs 2018 00:43

3. Yönetmelik değişti 2016'nın başında. Tezsiz yüksek lisans en fazla 3 dönem, Tezli ise en fazla 6 yarı dönem oldu. Eskiden sonu olmadığı için 6 dönem için para ödenirdi şimdi 4 dönem için ücret aldıklarını iddia ediyorlar. Kalan 2 dönem hakkı için de uzatma ücreti talep ediyorlar zaten 6 dönemde bitiremezsem kalıyorum, mezun olamıyorum. Kayıt yapma olayı da bu şekilde oluyor uzatma talebinde bulunmam gerek yeni yönetmeliğe göre 6 döneme çıkarmak için.

Biraz karışık yazdım haklısınız.

Ben bir dönem tezsizde okudum birinci dönem sonunda tezli yüksek lisansa geçtim ve şu an tezsizdeki bir dönem ve tezlideki 3 dönem ile toplamda 2 yılımı doldurdum. Ücret ödemeden 1 dönem daha hakkım var mı yoksa tezsiz okuduğum dahil olduğu için uzatmış mı oluyorum onu merak ediyorum. Çünkü dediğim gibi e devlet ve obs'de 3. Dönemimi bitirmiş görünüyorum, kaydım silinip tekrar tezli için açıldığı için. Hala karışık oldu farkındayım. :) normal tezli ile başlayanlar 2016 Eylül -2018 Haziran(4dönem) için ücret ödediler ve 2019 Hazirana uzatmak için ekstra 2 dönem ücreti daha ödemek zorundalar. Ben ise 2016'da tezsize kaydoldum bir dönem sonunda tezliye geçtim yani dediğim gibi 2017 Şubat kayıtlıyım üstüne 4 dönem koyarsam 2019 şubata kadar hakkım oluyor ancak tezsizde okuduğum bir dönem sayılıyor ve ben de diğer arkadaşlar gibi 2018 harizan'da hakkımı doldurmuş mu oluyorum onu merak ediyorum. Umarim şimdi düzgün anlatabilmişimdir.

16 mayıs 2018 00:54

4. ben hala neden kaydınızı silip yeniden kayıt yaptıklarını anlamadım. hani geçiş yaptı diye değil, yeni kayıt oldu diye görülüyor, öyle mi? bence bunu en iyisi okulun mali işlerine sorun. eğer yeni kayıt olarak gözüktüyseniz resmi olarak döneminiz var elbette ama bu sefer tezliye geçerken ücret ödemediğinize göre resmi evrakta yeni kayıt açarken nasıl muaf tuttular ki sizi, tam burslu mu gösterdiler yeni kayıt olurken?

bu arada özel okullar bazen esneklik yapabiliyor o konularda. illa para ödeyeceksiniz derlerse sisteme göre hakkınız göründüğünü söyleyin. hataysa onların hatası:) en azından çemkirmeden vazgeçmeyin bence shdj

16 mayıs 2018 01:12

5. Evet e devlet ve obs'de 2017 kayıtlıyım. :) 2016 tezsizde aldığım derslerim tek dönem altında 2017'nin ilk dönemine işlenmiş aynı anda almışım gibi. Ve evet geçiş yaptım ama kayıt silip yeni kayıt açtılar hatta yeni okul numarası aldım. Okulla zaten sürekli tartışma halindeyim böyle olan tek ve ilk öğrenciyim ve kendileri de bilmiyorlar her gittiğimde farklı yanıt alıyorum. Birisi 2019 şubata kadar hakkın var diyor diğeri tezsizdeki de dahil olduğu için dönem hakkın bitti diyor. Kafalar karışık yani. Çemkiriyorum ama bakalım. :) umarım ödemem :D ilginiz için teşekkür ederim.

16 mayıs 2018 01:20

6. benim anladigim okul hata yapmis. kendilerinin kafa bariz karisik. kaydinizi silip yeniden olusturmuslar yeni ogrenci gibi, nasil yapacaklarini bilememisler muhtemelen, sisteme isleyememisler. yani sistemde gecis yapmis gibi gozukmuyorsunuz, okula yeni kabul alip tezsizdeyken aldiginiz o dersleri tezlinin ilk doneminde gostermisler. bu durumda sizin sorununuz degil olay bence, adamlarin sorunu ve odemek zorunda kalmiyorsunuz bu halde. ama normalde odemeniz gerekiyordu ve adamlarin kaydinizi silmeyip sistemde programinizi degistirmeleri gerekiyordu sadece. karisik isler, ortak yol bulmaya calisin.

16 mayıs 2018 07:32