sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
16 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

tramvayda dolandırıldım, ne yapmalıyım?

herkese merhabalar, bugün tramvaya genç bir adam bindi. ağlayarak telefonda konuşup borç istiyordu birinden. telefondaki reddetti sözde. yere düştü bi ara fenalaştı filan. ben de sordum olayı, bebeğinin çok hasta olduğunu bilmem kaç bin liralık ilacın parasını karşılayamadığını filan söyledi. yarısını devlet karşılıyormuş ama kalanını toparlayamamış filan. ben de numarasını aldım belki bir yerlere ulaştırırım diye. çünkü cidden çok inandırıcıydı. hatta çok açım filan dedi tramvaydan indim bir mekana oturttum yemek ısmarladım, cebine de biraz para koydum yoluma gittim. bu arada elinde de bir paket bebek bezi vardı, bir kadın almış galiba vermiş, artık başka nerede acındırdıysa kendini. şimdi facebooktan baktım adam evli bile değil. nasıl düştüm böyle bir tuzağa aptal gibi inanamıyorum. bir de gidip belediyedeki arkadaşlarımı filan aradım yardım edebilirler mi diye. sorum şu, ben bu adamı ihbar etsem, bir şey çıkar mı? başıma da bela almak istemiyorum, adamın facebookta silahla filan fotoğrafı var. yoksa haram olsun deyip geçeyim mi? kendimi tam bir gerizekalı gibi hissediyorum içinden çıkamadım. siz olsanız ne yapardınız?

1. Cok para kaptirmadiysaniz bence bulasmayin ne tur bi pislik cikar bilemeyiz. Sadakaniz olsun

12 şubat 2018 01:00

2. cebine biraz para koydum sözünden az miktarda kaptırdığınızı varsayıyorum. bence de hiç bulaşmayın süslücüm ders olmuş size de işte iyi yönden bakın.

12 şubat 2018 01:04

3. evet giden para cüzi bir miktar 50 lira filan. ama ben de öğrenciyim, o yüzden yine de çok küçük bir para gibi gelmiyor sağa sola saçmak için :( inanamıyorum nasıl bu kadar ustaca oyunculuk yapılır ya. parasını da geçtim saatlerce üzüldüm o adama ben. sağı solu aradım. aylardır görüşmediğim bakanlıktaki arkadaşlarımı bile aradım ne yapabiliriz diye. insanlar nasıl bu kadar kötü olabiliyor anlamıyorum. bundan sonra gerçekten ihtiyacı olan biri beni durdursa asla yardım etmem mesela bu olaydan sonra. bir yandan ihbar etmek istemiyorum kafam ağrımasın diye, bir yandan da kandırılmayı gururuma yediremiyorum. teşekkür ederim cevaplarınız için sevgili anonim ve (yazar: pinvick).

12 şubat 2018 01:08

4. evli olmadıgı icin mi kandırıldıgınız kanaatine vardınız peki? hani nebileyim insanlar bosanabiliyor, bosanmıs insanların da cocukları olabiliyor.

o degil de, bir ara bariz sekilde kendini acındıran bir kadın vardı, annem de hemen inanır öyle dayanamaz acır. anneme diyorum hani bak yalan söylüyo kadın verme para mara. "olsun kızım, ben iyi niyetimle yardım olsun diye veriyorum, kandırıyosa eger söyledigin gibi allahından bulur zaten, ben sevabımı isleyim de" demisti. siz de böyle düsünün bence. adama üzüldünüz, yardım etmek istediniz. bu sizin düsüncenizden dolayı islediginiz bir sevap, bir insana yaptıgınız güzellik. o sizi kandırdıysa eger, onun ayıbı, onun günahı, onun verecegi hesap. bosverin.

12 şubat 2018 01:09

5. eşim filan demişti, adı geçti eşinin o yüzden evli bile değilmiş dedim. yapacak bir şey yok, annenizin dediği gibi ben de iyi niyetimle verdim, balık bilmezse halik bilir deyip bırakacağım yapacak bir şey yok galiba.

adamdan telefon numarasını almıştım, adını numarasını her şeyi dosdoğru vermiş. telefon numarasını arattım facebookta, çat diye çıktı. gerizekalı mı çakal mı belli değil.

12 şubat 2018 01:13

6. Süslücüm tramvay öğrenci filan demişsiniz eskişehir mi bahsettiğiniz yer? Öyleyse ben de bizimkileri uyarayım. Ayrıca adam birsürü kişiyi dolandırıyosa sizden geldiğini nerden bilecek? Şikayetçinin adı görünüyor mu böyle durumlarda bilmiyorum hiç polis vs tanıdığım da yok ki

12 şubat 2018 01:17

7. Şikayet edin bence de. Sizin için 50 liranız değilse de mesele, bundan sonra vicdani ve maddi olarak sömüreceği birçok insan var. ”sen kendini kurtarmışsın, sana da ders olmuş, boşver” tavsiyelerini de son derece yersiz buluyorum bu yüzden. Her gün aynı numarayı onlarca insana yaptığı için sizin kimliğinize ulaşabileceğini de sanmıyorum. Yine de sizin kararınız. 

12 şubat 2018 01:24

8. hayır istanbul'da oldu olay, hatta bağcılar-kabataş tramvay hattıydı, kullanan varsa dikkat etsin. ihbar eden kişinin ifadesine başvurulur bir şekilde adım öğrenilir diye endişelendim ben de. bir polis arkadaşıma mesaj attım az önce, cevabını bekliyorum. benim adım dahil hiçbir bilgim onda yok, sadece onun telefonu ve adı var bende. bu arada adamla birlikte de yemedim, oturdu yemeğini söyledim hesabını ödedim ve gittim. orada da çok mahçup davrandı hatta pahalı bir şey yemek istemedi filan, iyice inandım yani anlayacağınız. hep inanamazdım nasıl kanıyorlar dolandırılıyorlar diye, sonunda başıma geldi.

12 şubat 2018 01:26

9. benim de inanın içime sinmiyor, adamın adı telefonu her şeyi elimde sonuçta. olay saati belli, tramvayda kameralar var. ama başıma daha büyük iş açılmasını da istemiyorum, biliyorsunuz istanbul ruh hastası dolu. böyle bir oyun yapabilen insandan her şey beklenir. polisin de bir şey yapacağı meçhul zaten, eğer işe yararsa ihbar edeceğim sanırım. dediğim gibi emniyetteki arkadaşımın cevabını bekliyorum.

12 şubat 2018 01:30

10. çok teşekkür ederim, ama sizin de başınız ağrısın istemem. bunlarda utanma arlanma yok çünkü. bir de panikleyip facebook hesabını kapatırsa ihbar etmeye karar verirsem daha zor olabilir. yine de çok teşekkür ederim.

12 şubat 2018 02:06