sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
30 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

universiteden cok yakinim olmayan arkadasim ona is bulmam icin aradi ?

aslinda durum biraz daha karisik. bu arkadasimi severim filan akilli da birisi ama cok yakin degildik hicbir zaman. hatta unide okulun son 2-3 ayi ben cok yakin bir arkadasimla iletisimimi kestigimde o ikisi cok yakin oldu ve gercekten dislanmis hissedip uzuldugum anlar oldu,tabiki suc kizda degil ama o da benimle pek ilgilenmedi acikcasi bir kere gelip sormadi neyin var diye,o aramin acildigi kizi ve tüm arkadaslarini evinde misafir etti ben yoktum vs gibi. ben yuksek lisans yaptim,suanda da iyi bir firmada iyi bir pozisyonum var. gecen gun beni arayip is baktigini, hem bizim hem de tanidik baska firmalara ona referans olup olamayacagimi sordu, sizce ne yapmali yardim eder miydiniz 

1. ben olsam ederdim yardim, kaybedicek neyim var ki. iyilik yap denize at...

19 mayıs 2018 11:28

2. bence yardım edilir, sonuçta işsizlik felaket bir şey. zor durumda kalmasaydı aramazdı. üzüldüm onun için :(

19 mayıs 2018 11:31

3. yardım ederdim. zaten zor bir şey istememiş ki sadece referans olmanızı istemiş. 

19 mayıs 2018 11:33

4. Ya hayatınızı kaydırmamış işsizlik çok zor bir durum bence de yardım edilir. 

19 mayıs 2018 11:34

5. Kimseye herhangi bir konuda referans olmamam gerektiğini çok kez deneyimledim. Dünyanın en mükemmel insanı bile olabilir hiç farketmez iş hayatını bilemezsin ama. Bunu anlattıklarindan bağımsız söylüyorum yani ne yaptığıyla ilgilenmiyorum ama birine referans olduğunda ve bir sorun çıktığında ya ama sen önermiştin dendiği an olay başkalaşıyor. Başka bir iyilik istese eyvallah geçmiş zaman yaşadıklarınızı boşver derdim ama iş konusunda diyemiyorum. Bir de üniversite son sınıfta yasamışsınız bu durumu 15 yaşında değilmiş aman bir hata yapmış diyemiyor insan. Pozisyonunuz şu durumda olmasaydı muhtemelen aklına bile gelmeyecektiniz. Çıkarcı insanları oldum olası sevmiyorum zamanında muhtemelen tartıp bir tercih yaptı ve sizinle arasını bozmak onun için sorun olmadı çünkü herhangi bir insandınız. Dediğim gibi her şeyi geçiyorum başka bir konu olsa oturup konuşulur ama iş hayatında babana bile kefil olmayacaksın. Şuralarda calışabilirsin belki diye fikir verin ama asla ne aracı olun ne de adınızı kullanmasına izin verin.

19 mayıs 2018 11:35

6. ya genel müdür falan değilseniz referansınız tüm kapıları ardına kadar açmayacak zaten. çok azıcık aralayacak eğer ki işe girerse onun kendi nitelikleri sayesinde olacak. sizin burada düşünmeniz gereken o kızı ofsite etrafta görmek ister miyim? ben olsam isterdim aranızda pek olumsuz bir ilişki yok, arada öğle yemeğini birlikte yersiniz muhabbet olur hem, ona yardım eden pozisyonunda olduğunuz için o da size minnet duyar falan vb.

19 mayıs 2018 11:38

7. suslu o aradığında siz ne dediniz

19 mayıs 2018 11:41

8. 5. anonim iş hayatında nasıldır bilemezsin derken sana hak veriyorum ama sonuçta birine sırf iyi referans verildi diye işe almıyorlar. tabiki pozisyonundan dolayı süslüye ulaşmış, iş bulabilecek kapasitesi olan birine ulaşmasın da napsın başka. süslü de benim bildiğim iyi biriydi, bir sıkıntısını görmedim der geçer. bir iyilik yapmaktan kimseye zarar gelmez.

19 mayıs 2018 11:41

9. (yazar: Kalderagiller) süslüm anlıyorum işsizlik nedir onu da çok iyi biliyorum ama normalde de çok yakın değillermiş bilmiyorum kötülük olsun diye demiyorum ama ben yapmazdım. Yani yakın arkadaşı olsun iş ahlakı nasıl bilse ya da iyiligine yüzde yüz güvense tabi ki referans olur ama bu durumda çok da referanslık bir durum yok yani neyine referans olacak kendisi bile neredeyse yıllardır görüşmüyor. Bir de öner sen aracı olduğun için minnet duyar tarzı yorum yapan süslüm bunun tam tersi de olabilir. Işe alınır alınmaz tekrar eski olayına dònebilir. Babam böyle bir durum yaşadı referans oldu işe alındı arkadaşı adam çalışma arkadaşlarına x olmasa da girerdim zaten x'ten iyi oldum ben hep onun şansı yaver gitti tarzı konuşmaya basladı babam bir şey istediğinde beni o işe aldı diye üstümden ego yapıyor bilmem ne dedi babam çok üzüldü belki de onun etkisiyle böyle düşünüyorum bilmiyorum ama dediğim gibi iş hayatında nasıl olduğunu bilmediğin birine referans olmak yaşanılan olumsuz bir durumda senin de itibarını zedeler.

19 mayıs 2018 11:56

10. Sırf işi düştüğü için arayan birine gerçekten yardım eder miydiniz sahiden? Bir ben mi kötüyüm yahu? 

19 mayıs 2018 11:59