sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
11 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

vegan olduktan sonra aşırı mutlu olma hali?

süslüler bir tanıdığımız 1 yıl içinde  vegan oldu. hiçbir şekilde et ve süt ürünleri tüketmiyor. ve bu kişi tam bir etçildi, hayatı et yemek üzerine kuruluydu. geçen 2-3 saat sohbet ettik ve ne kadar huzurlu ve mutlu olduğundan bahsetti. vegan olmadığım dönemlerde üzerimde ölü toprağı varmış resmen dedi ve hakikaten de daha mutlu daha huzurluydu görüştüğümüzde. kilo problemi olmayan biri, hani kilo verdiği için böyle oldu diyeceğim ama zaten kilosu gayet iyiydi. yaşam tarzını bu denli keskin değiştirmek sizce hakikaten mutluluk getirir mi? ya da bunun veganlıkla bir alakası mı var? et ve süt ürünleri vücudumuzu büyük ölçüde yoruyor mu acaba? ya da bunun başka bir psikolojik açıklaması var mı? veganlıkla ilgilenen, vegan olan, bu konuda bilgisi olan insanlardan fikir almak istiyorum. hayatlarınızda neler değişti?

1. benim de çok merak ettiğim bir konu. Sabırsızlıkla cevapları bekliyorum. Takipteyim.

8 kasım 2018 18:19

2. en yakın arkadaşım vegan 4 senedir. ilk veganlığa geçtiğinde kendisini gerçekten çok iyi hissediyordu çünkü hep yapmak istediği bir şeydi ve bunu başabilmek ona bedensel/zihinsel bir bütünlük hissi veriyordu. zaman zaman veganlıktan çok yorulduğu da oldu çünkü dışarıda yemek yemek neredeyse imkansız, her zaman kendi yemeğini yapmak zorunda, ailesinin yanına gidince sıkıntılı vesaire. vegan çikolatalar falan pahalı. arada yoruldu yani onu gözlemledim. ama her yorulduğunda yeni tarifler keşfetti yeni düzenler oturttu kendine ve çıktı o yorgunluktan. yani devamlı harika ilerlemeyecek bazen dalgalanmalar olabiliyor. ama herhangi bir beslenme şeklinde de olur zaten bu dalgalanmalar o yüzden normal. etrafından da destek aldı ama, annesini ikna etti sonunda, bize geldiğinde erkek arkadaşım vegan kurabiye yapardı mesela gözlerinin içi parlardı biz destek verdiğimizde. bence çevre desteği çok önemli. devamlı yargılanmak, niyetleri sorgulanmak, "çıkıntılık" yapıyormuş etiketi yemek vs. veganları en çok yoran bu. türk toplumunda da ısrar kültürü vardır bilirsiniz.

8 kasım 2018 18:27

3. Vegan olmak için deneme yapan birkaç tanıdığım var. Onlar da aksine çok halsiz düştüklerini, yorulduklarını söylüyorlardı. Merve özkaynak’ın da böyle bir videosu vardı galiba, ilk etapta o da çok zor ve yorucu demişti. Benim için maalesef cf ürün kullanmak dışında başka adım atmak imkansız geliyor şu anlık. Ben daha mutlu hissetmenin kişinin karakteri ve vicdanıyla örtüştüğünü düşünüyorum. Kişisel bir mesele, herkes mutlu hissetmeyebilir.

8 kasım 2018 18:30

4. et, yumurta,süt fazla tüketmeyi sevmezdim. arada tavuk eti ve yoğurt yiyordum. madem canım istemiyor tüm hayvansal ürünleri keseyim bari dedim. ilk bir hafta yorucu oldu fakat vücudum alışınca kendimi daha zinde ve en ufak şeylerden bile mutlu olduğumu, enerji dolduğumu gözlemledim.tamamen organik hayvansal ürünlerle beslenme hakkında yorum yapamıyacağım çünkü o ürünlere ulaşım maliyetli ve zahmetli. normal günlük tükettiğimiz et ve süt ürünlerindeki hormonlar, antibiyotik ve ilaçlar karaciğeri çok yoruyor. vücutta toksinler artıyor ve haliyle bağırsak sağlığını olumsuz etkiliyor. bağırsak sağlığı ve psikolojik rahatsızlıklar arasında oldukça fazla ilişki bulunmuş ve araştırmalar devam ediyormuş bu konu hakkında.

8 kasım 2018 18:53

5. kırmızı et yemek mutsuz yapıyor beni. tavuk balıkta sorun yaşamıyorum

8 kasım 2018 19:17

6. vegan değilim o yüzden cevabımın size ne gibi bir faydası olur bilmiyorum ama ben de kırmızı et tüketmeyi çok sevmeyen biriyim. Ne zaman kırmızı et tüketsem üzerime bir ağırlık ve uyku hali çöker. Karnım ağrır ve bunlar beni mutsuz eder. Vücudumun eti sindirmekte zorluk çektiğini düşünüyorum ben. Ama dizlerimde sıvı eksikliği olduğu için (bkz: genç ninelik) kendimi et suyuna alıştırmaya çalışıyorum. :(

8 kasım 2018 19:36

7. Vega değilim ama 3 aydır vejetaryenim, ben de çok mutlu hissediyorum öncesine göre. İçim çok daha rahat, önceden kendimi daha ikiyüzlü hissediyordum 

8 kasım 2018 19:41

8. ben bir gün akşam yemeği yerine yağsız peynir ve roka yediğim için harika hissediyorum. kilo verme adına da değil sağlıklı yaşam adına. arkadaşınız da bunu çok yoğun şekilde yaşıyordur kocaman 1 sene vegan ve sağlıklı yaşam kadar etiği de düşünüyordur ve içi çok rahatlamıştır. ayrıca bitkisel ürünlerde kolesterol 0 bildiğiniz gibi. dolaşımı düzelmiştir mutludur iyidir...

8 kasım 2018 20:25

9. ben vegan olduktan sonra mecburen daha sağlıklı beslenmeye başladım, abur cuburu kestim ve kesinlikle daha iyi hissediyorum.

8 kasım 2018 21:34

10. ben de tam tersi. bir süre et yemediğimde kötü hissediyorum. hastayken bile canım et çekiyor.

9 kasım 2018 15:27