12 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

yüksek lisans mülakatı için önerileriniz var mı?

kızlar iki yıl önce mezun oldum ve iki yıldır yüksek lisans mülakatlarına katılıyorum her seferinde yedekte kalıyorum. bana önerileriniz var mı? ne yapayım nasıl çalışayım? bölüm: siyaset bilimi ve uluslararası ilişkiler.

1. yüksek lisans alımlarında 4 şey etkili:

not ortalaması: bu artık net ve değiştiremezsiniz, düşükse sınav puanlarıyla dengeleyeceksiniz

yds: ağırlığı az da olsa önemli, çok düşükse çalışın

ales: bunun ağırlığı daha fazla, ales'e daha çok çalışın.

alan sınavı: master'a giremeyenlerin çoğu buradan kalıyor aslında. sınav deneyiminiz de olmuş, alanınızla ilgili bilgi birikiminizi arttırabilirsiniz.

7 kasım 15:42

2. tezinizi ne üzerine yazacağınıza dair bir çerçeve sunun mutlaka. doktora planınız varsa bundan bahsedin. mesela yl tezinizdeki research questionınızı doktorada nasıl savlaştıracaksınız vb. gibi. siyaset bilimi kuramları üzerine bakış açınızı çok göze sokmadan cümle aralarına serpiştirerek konuşun. neler sormuşlardı önceki mülakatlarda?

7 kasım 15:45

3. çok teşekkür ederim cevaplarınız için. not ortalamam iyi, ales ve yds de iyi fakat mülakatta çok heyecan yapıp takılıyorum. yazılı sınavda da iyi not almıştım. son mülakatta lizbon ekonomisi sorulmuştu mesela.

7 kasım 15:53


4. süslü mülakatın ağırlığı nedir ki? kimseyi sadece mülakattan bırakamazlar. hani rekabet çok büyükse, başvuranların tamamı çok iyiyse o zaman zor tabii ama mülakatta çok olmadık bir duruş sergilemedikçe kimseyi buradan elemezler. genelde ne yaptığını bilir ve kendinden emin duruyorsanız oluyor zaten.

7 kasım 15:58

5. azıcık heyecan göstermek iyidir, çok kendinden emin durmak yerine, müthiş hevesli görünmekte fayda var. en nihayetinde bu insanlar aslında bir anlamda meslektaş seçiyorlar kendilerine. kendinden emin görünmeye çalışayım dersiniz, başkası bunu ukalalık olarak algılar, ikircikli bir durum.

hmm bayağı bayağı soru soruyorlarmış, bizim mülakatlar daha sohbet tadında, amacın ne, ne maksatla başvuruyorsun, ne üzerine çalışmak istiyorsun gibi ağızdan laf almacalı ilerlediği için bilemedim şimdi. bol bol çalışın o vakit, çok yardımcı olamayacağım sanırım. bir de başvurduğunuz yüksek lisans programında yazılan tezlerin en azından abstractlarını okumaya gayret edin derim.

7 kasım 16:02

6. teşekkür ederim süslüler. iyi ki varsınız. :)

7 kasım 16:08

7. yaz başvurularına değil, eğer açılıyorsa kış başvurularına denk getirmeye çalışın başvurunuzu. yazın mezun olan çok olduğu için rekabet büyüyor.

7 kasım 16:10


8. son anonim haklısınız. :( öyle oldu.

7 kasım 16:24

9. Hangi okulda girecekseniz onun mulakatina girecek juriyi ogrenmeye calisabilirsiniz baglantilariniz varsa. Ben de uluslararasi iliskiler okuyorum, kendi okulumda fakulteden arkadaslarim yuksek lisansa devam ediyor ve her sene mulakatta gelen sorular giren hocalarin kendi alanlarina gore degisiyor acikcasi. Biliyorsunuz ki bircok alanla iliskili bolum oldugu icin sadece uluslararasi iliskilerden degil hukuk, tarih, sosyoloji gibi alanlarda doktora yapmis hocalar da var ve herkes kendi hakim oldugu alandan soru soruyor. 

7 kasım 23:24

10. Merhaba 2 yıldır uğraşıyorsanız vakit kaybetmemek adına özel öğrenci statüsünden kayıt yaptırın bölüm başkanının verdiği ders varsa mutlaka onu alın zaten alım zamanı size öncelik vereceklerdir sizdeki azmi görürlerse eğer. Özel öğrencilik avantajdır bu anlamda

8 kasım 09:49