sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
6 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

yüksek lisans yapan süslülerin tecrübeleri?

işletme okuyorum, yüksek lisans yapmaya niyetliyim. akedemisyen olmak istiyorum ancak bilgi edinemiyorum, her site farklı bir şey yazmış. tek emin olduğum şey tezli yüksek lisans yapmak zorunda olmam. süreç nasıl işliyor, ne yapmak gerekiyor, mezun olur olmaz başlamalı mı yoksa biraz çalışılmalı mı? maddi açıdan zorlayan bir durum mu? tecrübelerinize ihtiyacım var

1. Lisans sonrası alese ve yökdil/yds/toefl a girin. Sonra arş. gör. kadrolarına başvurun. Kiminde sadece lisans mezunu olmak gerekirken kiminde yüksek lisans yapıyor olmak gerekir. Bu arada bir yüksek lisans programına başlayın. Araştırma görevlisi maaşı 5500 civarı kadro bulursanız maddi zorluk olmaz bence ama tabii beklentinizle de alakalı. Akademik düşünüyorsanız özel sektör tavsiye etmem, zaman kaybı olur bence.

10 şubat 14:12

2. eğer özelde yapmayı düşünmüyorsan maddi olarak fazla zorlanırsın diyemem. bu arada tezli yapmak zorunlu değil ama akademisyen olmayı istiyorsan tabii ki bu senin için avantajlı olur. mezun olur olmaz başlamak konusunda öncelikle ales var zaten. bu arada okul ortalaman nasıl biliyorsun o da çok önemli onun için kaçıncı sınıftasın bilmemekle birlikte derslere ciddi olarak asılman hocalarla sürekli iletişim halinde olup onlardan bir şeyler öğrenmeye açık olman hiç kuşkusuz senin yararına olur. tez dönemi zaten insanlıktan çıkıp sadece teze odaklı bir süreç olduğu için şu aşamada özel sektörde faaliyet gösteren firmaların pazarlamadan tut markalaşma süreçlerine satış grafiklerini artırıp pazarda tutunma faaliyetlerini gözlemlemek bu konuda özellikle dış pazara açılma yollarını hedef tutturmak için yapılan stratejilerle ilgili araştırma yapmak ileride yararına olur bence. hem de derslerde sana katkı sağlar. şimdiden kolay gelsin sana :)

10 şubat 14:13

3. Öncelikle özelde yapmayı düşünmüyorum, tezli zorunluluğu olmaması beni biraz rahatlattı. Özellikle yüksek lisans yaparken de araştırma görevlisi olabilmek güzel bir avantaj bence, tabi bendeki bu şanssızlıkla kadro bulabilir miyim bilmiyorum, neyse önümde daha cokk uzun bir yol var ne not ortalaması ne alesin bana zorluk cıkaracağını sanmıyorum tek derdim yabancı dil.. birazcık motivasyonum ve İngilizceyi seveceğime inancım olsa hemen çalışır öğrenirim.. galiba biraz karamsarım.. şuan yapmam gereken şey ortalama kasmak sanırım. Cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim aydınlandım sayenizde:)

10 şubat 14:43

4. Süslü tezsiz yüksek lisans yapmaya kolay kolay olumlu bakmaz hiçbir okul. Zaten yüksek lisans tezi yazmak zor geliyorsa hiç başlama, çünkü doktora neredeyse her 6 ayda bir yeni bir yüksek lisans tezi yazmak kadar çalışma istiyor.

10 şubat 14:47

5. Tez yazmak suanlık gözüme zor gelmiyor önemli bir faktörse seve seve yazarım çünkü okuduğum bölüm sebebiyle pek ne yapacağımı da bilmiyorum, yüksek lisans yapmak, çalışmak, kariyer fikri çekici de geliyor. Tek korkum İngilizce onu da aşacağıma inanıyorum. İlk önce yüksek lisansımı yapayım bir üniversitede olayım doktora sonraki aşamalarım:) henüz 19 yaşındayım büyük hayallerle ne kendi gözümü korkutmak istiyorum ne de çevremdekilerden ya he yaparsın tepkisi duymak istiyorum..

10 şubat 14:55

6. Eğer alanımda gelişeyim ve bir uzmanlık ünvanım olsun derseniz tezsiz yapmak gayet iyi bir fikir zira tezle uğraşmak zulüm.

Ancak akademisyen olacaksanız tezli yapmak zorundasınız. Çünkü doktoraya devam etmek için tez yazmanız gerekiyor. Ben hiçbir ilanda tezsiz yl yapanı araştırma görevliliğinde görmedim. Alıyorsa da kendi okulunda vardır ona kaydettirir personelini. Bunu da torpilli birine yaparlar.

Devlette tezsizler ücretli tezliler ücretsiz. Vakıfta her ikisi de ücretli tabii.

Genelde dersler haftada bir gün olur çalışmamıza engel olmaz geceleri olan da var. Maddi açıdan vakıf/ devlet farkı var yani zorlayıp zorlamaması buna bağlı.

Ales, yds, ortalama, mülakat, bilimsel sınav gibi kriterler var onlara girmeniz gerekiyor. Araştırma görevliliği için yds şart ancak her yüksek lisans ingilizce şartı da aramıyor. Araştırıp size uygun olanını bulmanız gerekiyor.

10 şubat 14:55