yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  13 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  yakın zamanda evlenmiş süslüler cebinizden ne kadar para çıktı ?

  evlilik konusunda hiç kültürüm yok hiç evlenen arkadaşım falan da olmadı. sadece ne zamana evlenebiliriz onu hesaplamaya çalışıyorum. düğün nişan falan istemiyorum. şu nişan bohçası falan onları da yapmasak olur mu? abim evlilik hazırlıkları yapıyor gördükçe ben anksiyete krizleri geçiyorum ufak tefek şeyler bile birleşip dünya kadar para ediyor. ailemden yardım istemeyeceğim ki istesem de bir şey yapamazlar zaten. dümdüz bir nikahla evlensek ev eşyaları falan toplam ne kadara mal olur bize?

  1. Eşyaları nereden aldığınıza göre çok değişir. Düğün paketi gibi birşey yaparsanız baya uyguna gelir. Evlenen bir arkadaşım enzadan salonu 7-8’e mal ederken benim salon 18 bin tuttu mesela. Çeyiz bu büyük eşyalardan daha çok tutuyor bence incik cincik bir sürü şey var. Evde kullanılıcak banyo lifinden föne kadar siz alıyorsunuz

  23 nisan 20:01

  2. Salon + yatak odası+Evin girişinin ayakkabılık dolap eşyaları 25-30 bin arası tuttu. Beyaz eşyalar+tv 15 bin. Küçük ev aletleri+yemek takımı+çatal kaşık takımı+tencere tava takımı da 10 bin falan desek neredeyse 50 bin evin temel ihtiyaçlarına gitti maalesef.  Bunun mutfakta banyoda kullanılacak plastik ürünleri, tablosu, biblosu, aydınlatması genel olarak evde kullanılacak her şeyi vs vs varken 5-10 bin de öyle gitmiştir diye düşünüyorum. Sıfırdan bir ev kurmak çok zor. Bunlar ablamların aldıklarından yaptığım hesap, bu hafta evlendiler. 7-8 aydır da bütün maaşları bu harcamalara gitti. Düğün düşünmemişsiniz sanırım ama gelinlik+damatlık+düğün salonu da 28 bin tuttu. O kadar ama o kadar pahalı ki her şey. Ve asla aşırı abartı lüks şeylerin fiyatları değil bu saydıklarım. Ortalama bir ev kurdular. Oturma odası bile yapmadılar. 

  Büyük ablam geçen sene evlenmişti onun evi çok daha pahalıya maloldu eniştemin ve kendisinin durumu daha iyi haliyle ona göre daha pahalı şeylere yöneldiler düğünüyle birlikte diğer ablamın 3-4 katını ödemişlerdir.

  23 nisan 20:16

  3. Evet 8bine mal oldu enza’dan elena takımlarını aldılar yemek odası ve oturma grubu 7 ay önce.

  23 nisan 20:21

  4. Çok uyduruğundan alsak sonra aynı masrafları tekrar yapacağız tabi. Eşyasıyla çeyiziyle falan ortalama bir ev düzmek için bir 100 bin falan biriktirmemiz lazım galiba.

  23 nisan 20:44

  5. vay canına 100 bin mi?

  1 ay olmadı evleneli, beyaz eşya olarak sadece bulaşık makinesi eksiğim vardı arçelikten kampanya buldum 1.500 e aldım. tv sehpası, dev l koltuk, orta sehpa, yemek masası, gardırop, şifonyer falan hep ikea dan aldık. (hemen hepsi masif çam, enza gibi yerlerde mdf, sunta kaplama çirkin bulduğumuz şeylere o kadar para vermek istemedik)

  yemek takımı diye bir şey almayın bence, kitaplık iyidir. yemek tabaklarımı bile ikeadan aldım. şimdilik 6'şar tabak çoook bile geliyor sonuçta tyrell hanedanlığı değiliz.

  biz taş çatlasa (duvardaki tablo dahil) 30 bin harcadık.

  başkalarına göstermelik enn pahalı enn gösterişli eşyaları boş verin. sizin ikinizin kullanacağı, f/p olarak verimli sade mallara yönelin, borç ödeyeceksiniz diye birbirinizi yormayın.

  23 nisan 22:13

  6. mobilyalar 32 bin, beyaz eşyalar 15 bin, çeyiz tabak çanak küçük süpürge, ütü vs ev aletleri halı avize 12 bin, perdeler 6 bin, iki düğün yemekli deniz kenarı birisi 40 bin, kıyafetler gelinlik damatlık kınalık 10 bin küsür. kuaför filan daha saymadım ıvır zıvır vs toplam 115 bin. artı hariç takılar erkek tarafı 10 bilezik bunların 4 ü kalın bilezik reşat altın zincir set kendi ailem bir kalın bilezik bir reşat inci set taktı.

  23 nisan 23:40

  7. Hepimiz biz nişan bohça vs istemiyoruz diye başladık bu işlere en son çeyiz seriyorduk :)) unut o gözü yükseklerde olmayan tavırları çünkü ne senin annen ne de damadın annnesi razı gelmeyecek. O fotocu tutulacak makyöz kuaför bahşiş gelin arabası şeker davetiye vs..

  Ortalama bir ev icin Rahat 80-100bin ayırman lazım, en basiti öğrenci işi bile olsa 20-30 ki beyaz eşyada ucuza kaçmamak lazım. 

  23 nisan 23:42

  8. Evimize salon takımı, yatak odası, dekorasyon ürünleri, nikah işlemleri, gelinlik damatlık, ayakkabılarımız, nikah hediyeliklerimiz, davetiyeler ve yakınlarımızla yaptığımız 30 kişilik alkollü akşam yemeği hepsi birlikte 38 bin

  24 nisan 10:31

  9. süslü bohça ben de yapmadım kaynanamla don seçmek istemediğim için ama bohça ne ki? evlenmeme 2 ay var ve güncel halleriyle harcamalr şu şekilde,

  kız isteme, çiçek, çikolata, kıyafetleri, nişan hediyelikleri, masa süsleme, ufak tefek takılar, alyans -10 bin

  mobilyalar- 30 bin

  düğün-20 bin

  takılar-15 bin

  beyaz eşya-12 bin

  ilk kira-depozito-emlakçı-5 bin

  halı-perde-ev aksesuarı sona kalan zırvalıklar-10 bin

  gelinlik-damatlık-kuaför-makyaj-foto çekimi-10 bin

  mutfak eşyaları-ev tekstili vs. -10 bin

  nerden baksan en az 100 bin yani süslücüm. düğün yapmıcam demişsin, bi 15 bin düşebilrisin nikah salonunn özelliklerine göre.

  24 nisan 11:41

  10. Anonim 6 çok uyguna halletmişsiniz inşallah biz de becerebiliriz.

  Abim sadece nişan hazırlıklarına bileziğiydi tek taşıydı bohçasıydı çiçeğiydi derken bir 20 bin falan gözden çıkardı. Ki masrafları kısmaya çalışarak yaptı bunu. Bir söz çikolatası nasıl 500-600 lira olabilir ya

  24 nisan 12:54