sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
47 yanıt
 • linki kopyala
 • şikayet et

yeni atanacak bir öğretmenim ve korkuyorum?

merhaba. 22 yıldır istanbul'da yaşayan ve burada eğitim almış bir öğretmenim. önümüzdeki hafta tercih yapacağım ve atamada sadece doğu / güney doğu illerine gitme seçeneğim var. belki size bencilce gelecek (çünkü bana da öyle geliyor) ama ölmekten çok korkuyorum. ne alakası var derseniz haftalardır illeri araştırıyorum ve pkk'nın yaktığı 217 okulu, kaçırılan kadın öğretmen haberlerini, "t.c'nin" memuru olduğu için teröristlerce öldürülen öğretmenleri görüyorum. ben bu yola baş koydum, bu işi yapabilecek yetkinliğe ve karaktere sahip olduğumu düşünüyorum, ama içimde büyüyen bir korku var ve gitmeden bunu aşmam gerekiyor. doğu illerinde yaşayan arkadaşlar varsa burada lütfen bana bilgi verir misiniz? veya benzer şeyler yaşamış öğretmenler varsa, siz ne yaptınız veya sizin deneyiminiz nasıl oldu? doğu'da durumlar hâlâ o kadar kötü mü sizce? biz medyada yansıtılan kadarını biliyoruz, siz orada yaşayan insanlar olarak ne düşünüyorsunuz?

1. valla çok haklısınız. Şimdi burda belki bana tepki verilecek ama ben olsam şırnak ve hakkariden uzak dururdum. Koskoca her şeye gücü yeten Devletin güvenliğimi sağlayamadığı yere ben kutsal vazifem diye gidemem...

23 ocak 22:15

2. doğuda her il bahsettiğiniz gibi değil. öğretmen atamaları nasıl oluyor bilemiyorum. şehrin merkesinde bir okula atanma şansınız varsa bir zorluk çekmezsiniz. ben adıyamanlıyım, ankarada yaşıyorum. ağrıya, hakkariye ben de gitmek istemem. korkarım. fakat adıyamanda asla rahatsız olmazsınız.

23 ocak 22:21

3. Hemen hemen aynı durumdayız ve ben de korkuyorum.

Öğrencilerimle anlasamamaktan,tacize tecavüze uğramaktan,öldürülmekten...

Ama bu korku çok normal sizin için de benim için de sonuçta kendimizi koruma icgudumuz var.

Ama eğer 65 yaşına geldigimde(eğer gorursem o gunleri) ve korktuğum için yapmadım gitmedim dersem pişman ölürüm.

Hayatım boyunca güvenli bir sabun köpüğunun içinde yaşamak istemiyorum şahsen.

23 ocak 22:25

4. Ben diyarbakırlıyım ve merkezde yaşıyorum. Merkezde bu tarz sıkıntılar yok ama köyleri ilçeleri bilemem. Korkularınızda haklısınız yani bilmediğim ve böyle şeyler duyduğum yere gidecek olsam ben de korkardım. Ama doğunun her yerinde her kesiminde terör olacak diye bir şey de yok. Teröristleri hariç tuttuğumuzda aslında doğuda el üstğnde bile tutulursunuz. Kendi memleketim için söyleyeyim mersinli bir öğretmenim vardı kadın 'buraya gelmeden önce çok farklı düşünmüştüm ama burayı sevdim' demişti. İnşallah siz de güzel insanlarla karşılaşırsınız.

23 ocak 22:28

5. Süslü ben de bir öğretmenim sana şunu soyleyim korkma arkadaşlarım sirnakta agrida orda burda görev yaptılar başlarına bir şey gelmedi. Ölüm başına gelecekse emin ol istanbul un göbeğinde bile geliyor.düşün Reina da 39 kişi öldü istanbulun göbeğinde burda öyle şey olmaz dersin olur işte. Korkmadan git gerisi allaha kalmis olumsuz duygularla gitmeyin bir yere. Arkadaslarimdan bir tanesi çok memnun sadece hava soğuk diyor. Öğrencileri çok seviyormus onu. Bakın başka bir irktan başka bir ilden bir insan size kucak acıyor öğretmenim diyor bunları düşünün.

23 ocak 22:34

6. gitmeme gibi bir ihtimalim yok; yani burada kendi şehrimde de birçok iş imkanım var, hatta atama nedeniyle çalıştığım özel okuldan yeni ayrıldım, iyi bir okuldan mezunum, yıllardır özel sektörde çalışıyorum ama etik sebeplerden dolayı devlet okulunda çalışmak istiyorum ve batı'dan gidecek olmaktan gocunmuyorum. işten eve, evden işe giderken veya markete ineceğim zaman huzurum yerinde olsun istiyorum, tek istediğim bu. doğu ve güney doğu kapsamında sizce hangi iller tercih edilesi? karadenizliyim ve şehir araştırması yaparken ekşi sözlük dışında nereye bakacağımı, neye göre seçeceğimi inanın bilmiyorum. güzel dilekleriniz için hepinize çok teşekkür ederim. <3

23 ocak 22:34

7. Yakın tarihte necmettin öğretmen ve aybüke öğretmen gibi acı örnekler varken korkmanız yersiz değil. Ben de sınava hazırlanıyorum ve nereye atanırsam gideceğim açıkçası. Hakkari ve şırnak riskli ama oralarda bile çalışan kadın arkadaşlarım var. Bir yerden başlamak gerek.

23 ocak 22:37

8. Benim arkadaşlarım ağrı merkez ve urfa merkezden çok memnunlar. Ama köylerini bilemiyorum süslü

23 ocak 22:38

9. Bransiniz ve puaniniz nedir suslu. Acacak misiniz 41i?

23 ocak 22:39

10. çok sevmesem de memurlar.net'in forumunda atama dönemlerinde yoğun bilgi akışı dönüyor. iyi yerleri de var, sıkıntılı yerleri de var. biraz şans işi.

sınıfçı değil branşçıysanız, bir kaç yıldan sonra merkezlere ya da istediğiniz yerlerin yakınlarına gelmeniz nispeten daha kolay olur.

23 ocak 22:41