2 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

yurt dışında burslu yüksek lisans?

merhaba kızlar. ben bu sene mezun olacağım yurt dışında yüksek lisans yapmak istiyorum. abd, ingiltere ya da kanada gibi ingilizce konuşulan ülkeler olabilir. ancak ücretler aşırı pahalı. ortalamam 3.50nin üzerinde, çift anadal yaptım. aranızda bu ülkelerde burslu olarak yüksek lisans yapan var mı acaba? bursa nasıl başvuruyorsunuz, hangi kriterler gerekiyor burs almak için? tam burs olmasa bile en azından bir kısmını ödememek bana çok yardımcı olur. bilgisi olan biri yardımcı olabilirse çok sevinirim. 

1. çok özet geçeyim. yüksek lisans için burs bulmak çok zor, doktora için daha kolay. ingiltere'de burs yok bakmayın bile boşuna. kanada kabul alan herkese zaten maaş veriyor ama aşırı seçiciler ve rekabet çok yüksek; çoğu okulda da fransızca bilme önkoşulu var. bilenleri alıyorlar, öne geçiyorlar. abd'de bulma olasılığınız var ama gre ve toefl'dan çok yüksek yapıp iyi referanslar almanız lazım hocalarınızdan. bir de yine yükseğe değil doktoraya veriliyor burslar daha çok ama olmaz diye bir şey yok.

genel işleyiş de şu şekilde: tezde çalışacağınız konuyu belirleyip özet yazıyorsunuz, başvuracağınız okullardaki hocalarla iletişime geçiyorsunuz. oradaki hocaları tezle kafalayabilenler okula da kabul alıyor genelde. ilgilerini çeken bir konu çalışmanız şart yani.

10 ekim 21:22

2. teşekkür ederim cevabınız için, çok hayal kırıklığına uğradım ama :( zaten fiyatlar açısından en mantıklısı abd gibi geliyordu ama daha rahat burs alınabiliyor sanıyordum. yine de teker teker okullara yazıp dilenmek gerekiyor demek ki, belki çıkar... 

10 ekim 21:32