sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  21 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

  yurtdışında okuma ya da yaşama imkanınız olsa sevgilinizden ve arkadaşlarınızdan kopar mıydınız?

  lütfen herkes dürüst olsun. giderseniz bıraktığınız hiçbir şey eskisi gibi kalmaz aileniz dışında. sevgiliniz sizden ayrılabilir. ya da oraya gittiğinizde siz sosyalleşmek isteyebilirsiniz, bunun için de sevgilinizin içinin rahat olması gerekir ki bu çok zor. yakın bir tarihte benim arkadaşımla-kız arkadaşı ayrıldı. kız, italya'ya gittikten 1 ay sonra ayrıldı çünkü orada adapte olmak zorundaydı. arkadaşım da sevgilisini partilere vs. salmazdı. arkadaş edinmesi gerektiği için e biraz da özgürlük için mecburen severek ayrıldılar. bana kalırsa kızın yaptığı çok doğruydu. çünkü yüksek lisans yapıyor. yaşadığı yerde de mutlu olması gerekir. tabii arkadaşıma bunu söyleyemedim. sizler neler yapardınız? en yakınlarınızı bırakıp gitmeye cesaret edebilir miydiniz? yalnızlığa tahammül eder miydiniz?

  1. Ederdim net. Almanyadan buraya okumaya gelen arkadaşım “bu genç yaşta size acıyorum normal standartlarda yaşamak için çok çok uğraşıyorsunuz. Burdaki en düşük kademedeki doktorun aldığı maaşı almanyada şöforler, işçiler alıyor 2000 euro. Herkes herkese birşeyi söyleme hakkını bulabiliyor sokaktaki biri senin saçına başına kilona yorum yapabiliyor almanlar böyle değil, sen on gün aynı kıyafeti giy hiç ilgileri olmaz burda herkes birbirini çekiştiriyor.” Bu benzeri seyleri cok duydum ondan zaten altyapim vardı artık daha da eminim gitmeyi cok isterdim sonucta tanıdıklarım allaha sükür yasiyo bi ucak biletine bakar gorusmemiz ama hayatımı kurtarmam gerek bok cukuruna donmeye basladi türkiye hiç milliyetcilik yapamicam nerde huzurlu mutluysam ora

  9 şubat 23:16

  2. ben de giderim. sevgilimi aldırmaya çalışırken aşırı sorunlar olur o süreçte. ben yalnızlıktan ölmemek için ve çevre yapmak için sosyalleşmeye çalışırken muhtemelen ayrılırız ama kesinlikle giderim yani ama ne hikmetse o ayrılsın istemezdim giden o olursa :(

  9 şubat 23:16

  3. şuanda italyada okuyorum. sevgilimle de her şeyi oturup konuştuk gitmeden. ben yapmam yapmamam gerekenleri biliyorum o nelere takılması gerektiğini biliyor. herkes olmaz dedi 7 ayı geçti bile. 2buçuk senemiz daha var bu şekilde. ve bu deneyim bize birbirimizin hayatında ne kadar önemli olduğumuzu gösterdi. şuan bu deneyim sayesinde aradığımız insanı bulduğumuza eminiz, dönünce ciddi bir adım atıcaz. 

  demişsiniz ki arkadaşımın yaptığı çok doğruydu çünkü mutlu olması gerekir. mutlu olamıyorsa ne yazık ki mesafeden değildir o, yanyana dipdibe de olsa çatlar eninde sonunda o ilişki. 

  yeri geliyor çok zorlanıyoruz çok özlüyoruz, ama bu benim eğitim hayatım için yapmam gereken bir şeydi ve o da ben de getirilerini halledicez dedik yola bu şekilde çıktık. demem o ki, mesafeleri bahane etmeyenler için aksine aranızdaki ilişkiyi çok daha yüksek bir noktaya taşıyan bir olay. 

  9 şubat 23:24


  4.  Uzakta olmadan bile yanlarında o kadar yalnız hissediyorum ki, değişen hiçbir şey olmazdı fiziksel olarak yakın olmanın dışında. O yüzden evet diyorum.

  9 şubat 23:27

  5. Gerçekten seveceğim sevileceğim birini bulmanın çok zor olduğunu düşünmeme rağmen, evet. Arkadaşları zaten düşünmüyorum bile. Yurtdışına gittim diye beni unutacaklarsa zaten unutsunlar. Unutmayacaklarsa da tatile geldikçe görüşür, eğleniriz. Facetime yaparız.

  9 şubat 23:29

  6. Her şeye cesaret ederdim şu an istediğim de o zaten

  9 şubat 23:38

  7. Hayır çünkü buradaki yaşam standartım benim için çok iyi. Unvanım saygı uyandırıcı, rezidansta yaşıyorum, her ay az çok değişmekle birlikle minimum 10bin kazanıyorum. Sevgilim de bu civarda kazanıyor. Sevdiklerim yanımda mutluyum, sırf yurtdışı diye tüm bunları bırakıp ortalama bir yaşam standartıyla orada başlayacağım, tekrar bu standartı yakalamam belki yıllar sürecek.

  9 şubat 23:51

  8. Ben eşimi bırakmam yani sevgili olduğumuz zamanda bırakmazdım ama eskileri bırakırdım sanırım.

  10 şubat 00:06

  9. Kimseyi tanımam aahhah

  10 şubat 00:09

  10. arkama bile bakmazdım. zamanında söylediğiniz şeyler için almanyada eğitim fırstaını tepmiştim. şu an da ise gitmedim diye kendime kızıyorum 

  10 şubat 00:16