24 yanıt
  • linki kopyala
  • şikayet et

zeka vs çalışmak ?

bu versus hakkında neler düşünüyorsunuz ? bütün platformlarda tartışıldı defalarca, sizin için hangisi söz konusu ?

1. Fazlasıyla zeki olduğunu bildiğimiz bir arkadaşım üniversite giriş sınavı zamanında hiç çalışmazdı. 4 kere sınava girdi hedefi ege tıptı. Sonucu da bilmiyorum naptı az önce bakayım dedim olmamıl galiba emin değilim, o yeniden başvururken inadından ben o sırada mezun oluyordum. Yıllar geçti boşuna.. öte yandan çevremde zeki biri olarak nitelendiriliyorum, aşırı bi çalışmam olmadı açıkçası ama ilk verdiğim örnekteki arkadaş gibi de değildim yani her ikisinden de lazım bence. Fazla çalışmakla da başarı yakalanır elbette lakin zeka işin içine girince o kadar da çalışmaya gerek kalmıyor benim düşünceme göre.

8 kasım 21:31

2. çalışmak. bir insan çok zeki olmasa bile, zeki olan birinin ilk çalışmada anladığı konuyu onuncu çalışmada eninde sonunda anlar. emek her zaman daha değerlidir.

8 kasım 21:32

3. Birbiriyle bağlantısı yok. Komşumuz çok başarılı ama çok çalışıyor. Ben çalışmadan onun olduğu noktadayım

8 kasım 21:32


4. şimdi burada bir grup insan zeka dese ne çalışmak dese ne?! yeni çağın kazananı ilkel ahlaksızlık

8 kasım 21:32

5. mesela bir alanda yatkınlığı zeka açısından dah yüksek biri ve ortalama zekalı birisi olsun. Zeki olan x çalışıyorsa ortalama olan 2x çalışarak onunla aynı seviyeye çıkacağını düşünüyorum yani gidiş yolları belki farklı olacak ama aynı kapıya çıkacaklar. Zeki olsa da bir konuda bir insan çalışmazsa köreleceğini düşünüyorum, başarı için emek gerekir.

8 kasım 21:39

6. sosyal anlamda zeka, ders konusunda çalışkan alır. zeki öğrenci kendine güvenir, "sonra hallederim nolcak ki" der, yumurta kapıya dayanınca eli ayağına dolaşır. sonunda başarısız olur.

8 kasım 21:39

7. çalışmak gerçekten efor gerektiren aynı zamanda sağlıklı bir ortam gerektiren bir durum. zeka ise tamamen insanı 1-0 ileri atan değerlendirildiğinde farkın giderek açılmasını sağlayan bi faktör bana göre.

8 kasım 21:42


8. zeka körelebilen bir şey. bence de zeka çalışmanın bir tık önünde gider normalde ama çalıştırılmayan zeka gerçekten gerileyebiliyor. çalışma disiplinini edinmiş biri, zekasına güvenen birinden çok daha başarılı olur bu nedenle.

8 kasım 21:48

9. Zeki olan bireyin hayatı çok daha kalitelidir. Çalışkan insan uzun vadede kazanır. Zeki insan hep kazanır.

8 kasım 22:26

10. matematik öğretmenim hayatımda gördüğüm en zeki insandı. emekli olduktan tam bir sene sonra ondan özel ders almaya başladığım zaman zekasının ne kadar büyük bir hızda köreldiğine inanamamıştım. ben derece hedefliyordum, birlikte olimpiyat sorularını çözüyorduk. 1 sene uzak kaldığı için ne kadar paslanmıştı inanamazsınız. zekasına hayran olduğum adamdan hızlı çözer hale gelmiştim.

9 kasım 00:22