sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (28)
  • medya (0)

  28. Yapabilene aşırı saygı duyuyorum.o kadar alışmışım ki ister istemez elim telefona gidiyor

  27 şubat 20:55

  27. Hiç instagram twitter vs açmadım. Çok kısa süreliğine facebook hesabım vardı baktım kullanmıyorum onu da kapattım. Açık konuşmak gerekirse ne kimsenin hayatını merak ediyorum ne de kendi hayatımdan bir şeyler paylaşmak istiyorum. Özellikle instagram için aldığım tepkileri çok abartı buluyorum, nasıl yani hiç mi açmadın? Hangi çağda yaşıyorsun? Bla bla. İmkanım olsa elimdeki telefonu bile kulanmayacağım ki ben ne instagramı. İşin garibi kendimi bir şeyler kaçırıyormuş gibi de hissetmiyorum. Ve böyle mutluyum. Sosyal medya peyda olduktan-yaygınlaştıktan sonra insanlar çok tuhaf davranmaya başladılar. Onun için yaşamaya başladılar gibi geliyor bana. Hemen bunun fotoğrafını çekmeliyim herkes görsüncülük aldı yürüdü. Ben kendi adıma o hayatı yaşamak istemediğimden eminim, yaşayana da karışmam. Fakat bu şekilde insanın kafası inanılmaz rahat oluyor o kadarını söyleyebilirim detoksa girmek isteyenlere.

  27 şubat 12:45 27 şubat 15:38

  26. 95 yılından sonra doğan çoğu insan gibi teknoloji bağımlısı olarak büyüdüm. Facebook, instagram, twitter gibi birçok ağı ilk çıktığı günlerde kullanmaya başlayan biriydim. instagramla uyanıp twitterla uyuyordum. sabahları uyandığım gibi yüzümü bile yıkamadan telefona sarılıyor, story izleyip tweet okuyor ve yaklaşık 45 dakika sonrasında yataktan anca çıkabiliyordum. sosyal medyadan uzaklaşmak ara ara düşündüğüm fakat uygulamadığım bir fikirdi, uygulasam bile birkaç günü geçmeden tekrar açıyordum tüm hesaplarımı. kişilik olarak çekingen bir yapım vardır ve insanlarla, toplulukla bir arada olmayı pek sevmem, arkadaş sıkıntısı çektiğim de söylenebilir. asosyalliğimi sosyal medyayla bastırıyordum diyebilirim. sonuçta yüz yüze olmadıkça insanlarla konuşmak çok daha kolay ve zahmetsiz. bu yüzden sosyal medyadan uzaklaşmakta daha da zorlanıyordum. yaklaşık bir buçuk ay önce ani bir kararla instagramı ve twitterı kapattım, facebook hesabım hep duruyordu fakat okul grubu haricinde oraya da girmiyordum zaten, okul grubu için hala da açık tutuyor ve ders takibi haricinde hesabımı kullanmıyorum. 

  şu son bir buçuk aydaki değişikliklerden bahsetmek istiyorum. ilk hafta biraz garipti, toplu taşımada, okulda, herhangi bir kafede ne yapacağımı bilemiyordum çünkü elim telefona gittiğinde okuyacak bir tweet ya da izleyecek bir story yoktu. hayatları hakkında gezdikleri yerlerden ve giydikleri kıyafetlerden başka bir bilgim olmayan insanların fotoğraflarına like atamıyordum. sigarayı bırakmaya çalışmanın ilk haftası gibi bir şey, ellerimi nereye koyacağımı bilemiyordum çünkü bir ekrana bakmak bağımlılık olmuştu çoktan. ilk hafta telefona sürekli elim gitti ama ikinci hafta tweetlerin ve storylerin olmadığını kabullenerek yapacak başka şeyler aradım kendime. normalde de kitap okuyan biriydim ama eskisi kadar okumadığımı biliyor ve rahatsız oluyordum. dışarı çıkarken yanıma kitap almaya başladım. önceden de alırdım fakat artık anahtar almak gibi bir zorunlulukla yapmaya başladım. ders aralarında, toplu taşımada tweet okumak yerine kitap okumaya başladım. son bir buçuk ayda 6 kitap bitirdim. yani her bir buçuk ayda tweet okuyarak 6 kitabı çöpe atmışım resmen, şimdi bana bunu hissettiriyor. kitap okuma alışkanlığı dışında insan da kazandım. dediğim gibi asosyal eğilimlerim var, çekingen biriyim ve anksiyete sahibiyim. bu yüzden benim için insanlarla iletişim kurmak biraz daha zor, özellikle de başlangıçlarda. ders aralarında kitap okumadığım sıralarda başımı kaldırıp etrafımdaki insanlara baktım ve önümde arkamda yanımda oturan insanlarla iletişim kurabildim ve arkadaş edinebildim -bu bir şey mi yani ne var bunda diyebilirsiniz ve bunu çok iyi anlarım haklısınız fakat sosyal medya varken gerçek insanlarla iletişim kurup onlara gülümsemektense sanal insanlara mesaj atıp random gülmek daha kolay geldiği için gerçek insan ilişkilerini başlatmakta zorluk yaşayan biriydim- bu süreçte sabahları uyandığım gibi yataktan kalkıp kendime ekstradan 45 dakika kazandırdım. geceleri story izlemek için kendimden uyku çalmaktansa direkt uyumaya başladım. insanların ne yaptığını fotoğraflardan değil onların yanında olarak gördüm. ve fark ettim ki bir buçuk ay öncesine kadar yaptığım her şeyi başkaları görsün diye yapıyormuşum. o gürültülü kafelere herkes gidip fotoğraf çekildiği için ben de fotoğraf çekilmek isteyerek gidiyormuşum. o komik tweetleri başkaları eğlenceli olduğumu düşünsün diye atıyormuşum. şimdi kimselerin gitmediği sakin kafelerde sessiz sessiz kahvemi içiyor, arkadaşlarımla telefona dalmadan sohbet ediyor ve ders çalışıyorum. komik olduğumu düşünsünler diye tweet atmak yerine yanımdaki insanları güldürüp onlarla birlikte kahkaha atıyorum. tüm o kıyafetleri moda olduğu için değil fotoğraf çekilmek için değil beğendiğim için alıyorum. kim kiminle neredeymiş umursamıyor yanımdaki insanlarla anın tadını çıkarıyorum.

  bir buçuk ay çok kısa bir zaman ve bu kısacık zamanda sosyal medyadan kopup hayata instagram filtreleriyle değil no filter bakmayı öğrendim, bu şekilde her şey çok daha güzel ve sağlıklı ilerliyor. sosyal medyaya geri döner miyim bilmiyorum, büyük laf etmek istemiyorum fakat şu an için aklımdan bile geçmiyor. 

  demem o ki eğer hayatınızda bir değişiklik istiyorsanız, aklınızdan geçiriyorsanız durmayın, kapatın hesaplarınızı. emin olun kısa bir süre sonra daha rahat edeceksiniz. etmezseniz de tekrar açarsınız, nasılsa uzun bir süre daha sosyal medya hayatımızdan tamamen çıkacak gibi görünmüyor. 

  27 şubat 03:54

  25. günlerdir işsiz oluşumdan kaynaklı saçma sapan bi ton şeye maruz kalan beynime az önce yaptığım koca iyilik. instagram kullanmaya 4 ay önce falan başlamıştım. başta asla anlamadım sadece birkaç sinema platformunu takip ediyordum derken arkadaşlarımı takip etmeye başladım, ilgilendiğim-ilgilenmediğim konularla ilgili bişilere sürekli bakar hale geldim. son noktam da hayatı hiç de umrumda olmayan insanların paylaştıklarına bakarak saatlerimi harcamak oldu. iğrenç hissediyorum her seferinde. en baştaki gibi amacım çektiğim analog fotoğrafları paylaşmak ya da sevdiğim sanatçıların işlerini takip etmek sinema haberleri takip etmek olarak kalsaydı rahatsız olmazdım ama şu anki durumum gerçekten çok can sıkıcıydı. zaten birkaç gündür silip silip geri yüklüyordum ama bu sefer geri dönülemez olsun diye buna sosyal medya detoksu adı koyup somutlaştırmak adına da buraya yazıyorum. keşke kendimi kontrol edebilseydim ve silmek zorunda olmadan baştaki gibi devam etseydım ama malesef. gerçekten bağımlılık yaratmış bende.

  facebook'a genelde kovaladığım işlerle ilgili gelişmeler ve seyahat paylaşımları için bakıyorum. o da iki üç günde bir maksimum yirmi dakika. instagramdan sonra benim en çok vaktimi yiyen twitter. ama orayı yıllardır kullanıyorum ve bi şeyler yazmak hoşuma gidiyor. twitter kullanımımın kontrolü biraz daha bende sanırım. orada saatlerimi geçirmek gibi bi durum sözkonusu olmuyor. bi şeyler yazıp birkaç haber okuyup çıkıyorum. o yüzden twitterı kaldırmadım ama ona da saatlerimi harcayacak kadar delirirsem mecbur kaldırmam gerekir.

  sosyal medyaya ayırdığım zamanı gerçek dünyaya ayırınca kendimi daha iyi hissediyorum. mesela saçma sapan insanların ne yediklerini ya da nasıl ilişkiler kurduklarını bilmek yerine bomboş bile otursam düşüneceğim şeyler bana iyi gelecektir bunu denedim ve haklı olduğumu düşünüyorum. bakalım ne kadar sürecek. bi bağımlılığın farkında olmanın en kötü yanı da saçma olduğunu bilip devam etmek sanırım. insanın kendisine saygısı kalmıyor. çok can sıkıcı.

  17 ocak 18:01

  24. 1 yıldır içinde bulunduğum durum. Ne varsa dondurmuştum, eksikliğini de hissetmiyorum. Kullanmamak için kendimce birçok sebebim var ama yazdıkça yazasım gelir gerek yok o kadarına, ama böyle daha iyi, cidden daha iyi. Reel dünya kafi.

  17 kasım 2017 15:17

  23. 2-3 senedir instagram

  5 senedir facebook kullanmayarak yıllardır resmen sosyal medya orucundayım ve olmayada devam edeceğim süslülerim

  23 eylül 2017 01:15

  22. Arttiriyorum ve bir hafta dijital detoksu destekliyorum.

  22 eylül 2017 22:56

  21. Bu olaya aslında kafamda uzun süre önce başladım. Hiçbir zaman yaptığı şeyleri yediğini içtiğini giydiğini elinden geldiğince herkesin gözüne sokan bir insan olmadım. Babam küçükken facebook (o zamanlar sadece o vardı) kullanmamı istemezdi. Ben de ergenliğin verdiği sosyallik dürtüsüyle açmıştım bi tane fakat bir şeyimi paylaşmazdım (gizlinot: privacy please) Ardından twitter, derken instagram snapchat swarm vb vb türedikçe fark ettim ki (tam da bunlara zıt yetişrilmiş bir insan olarak) herkes artık her şeyini ispatlama çabasında. Yıl oldu 2017 hala şeyma subaşıyı kim kardashianı falan takip edip kıskananlar var. kusura bakmayın ama hayatta HİÇBİR VASFI olmayıp sadece kolay yoldan para yapmış insanları tüketecek asla ve asla zamanım yok. bu insanları takip edenlere çok üzülüyorum, zaman kaybı, kendi kendini boşuna üzme vb ruh halleri. Hedefi para olan insanın yolu çok şaşar bunu bilir bunu söylerim. Hiçbir yeteneği emeği olmasa dahi parayı kazanabiliyor bazı insanlar ve bunlara merak saranlar sokakta -20 derecede mendil kestane vs satan yaşlı amcaları görünce içleri neden acımıyor bilmiyorum. Velhasıl, instagramıydı facebookuydu çook uzun süre oldu kullanmayı bırakalı, snapchatte yakın arkadaşlarla konuşmak ve twitterda haberleri takip etmek dışında sosyal medyayı tüketmiyorum, tüketilmemesini en azından aza indirgenmesini tavsiye ediyorum. inanın bana kylie jenner'ın koca basenli (yine hiçbir özelliği olmayan, şaşırdık mı?) bff'ini stalklamaktan daha önemli şeylere harcamalıyız zamanlarımızı.

  22 eylül 2017 15:58

  20. bugün instagram ve feysbuku kapatarak yapmaya başladığım şey.

  instagramı uygulamadan baya baya kapatamıyorsunuz, hayretler içerisindeyim. açtım bilgisayardan kapatım. bi süredir baya baya düşünüyodum bu arada.

  feysbuku biraz etkinlik takibi için kullanıyordum ama onu da kapattım. bakmıyodum çok bişey paylaşmıyodum.

  swarmı kapatalı baya zaman oldu.

  snapchat hiç hikaye atmıyorum nerdeyse, sadece yüz efektlerini yiğenlerimle kullanıyoruz diye açık.

  tivıtır da açık kaldı ama seviyorum okumayı zaten kimse orayı instagram gibi salak yere çevirmedi diye.

  şimdi sadece ev hobisi, güzel şeyler bulmak için pinterest ve faydalı uygulamalar bulma olayına geçtim. bakalım.

  22 eylül 2017 15:24

  19. İnstagram uygulamasını telefonumdan silerek, tam değil ama kısmi olarak uyguladığım detoks. Bir ara o kadar saçmalamıştım ki, tanımadığım, bilmediğim onlarca insanın hayatını takip etmeye başladım, her sabah kahvaltı yaparken başlıyordum bakmaya, iş yerinde her boş kaldığımda, akşam dizi izlerken, en son da gece uyumadan önce. Nasıl mutsuz ediyordu beni, herkesin mükemmel giden bir hayatı var, herkes çok güzel şeylere sahip, bense onları dışarıdan izleyen bir ezikmişim gibi. İnanılmaz mutsuz ediyordu bu beni, hani bitmiyor da, 5 dakikada bir gir sürekli yeni bir gündem, yeni resimler, hatta yeni insanlar. Önce çok bunaldığım bir gün telefondan uygulamayı sildim, 2-3 gün sonra bir arkadaşım bebeğinin resmini paylaştığını ama aralarının açık olduğu başka birinin resmini beğenmediği söyledi, o zaman ışık yandı kafamda, direkt hesabımı da dondurdum. ilk bir hafta yalan yok sürekli aradım, bağımlılık gibi, sanki boş oturuyormuşum, o da benim mesgalem olmuş gibi. 1 hafta sonra tak diye gitti kafamdan, kapatalı 3 ay olacak neredeyse, 2 defa açtım baktım, resmen mutsuzluk salgılandı bünyeme, ne kadar doğru bir karar vermişim dedim, hemen geri kapattım.

  Facebook'um zaten hiç olmadı, işle alakalı bir gruba üye olmak için açtığım sahte hesabı da eskisi gibi kullanmıyorum, bir ara sürekli gizli gizli stalklıyordum insanları, yakın zamanda o hesabı tamamen kapatmak hedeflerim arasında.

  Youtube benim için en büyük engel şu anda, saçma sapan hesaplar çok yok takip ettiğim, genelde başka bir iş yaparken youtube'dan bir şeyler açıyorum, ama yine de takip ettiğim pek çok gereksiz kanal var.

  Şu an twitter dışında sosyal medya hesabım yok, ona da muhtemelen günde 15 dakikadan çok ayırdığımı sanmıyorum, gündemi takip etmek tek amacım. Kurtulmam gereken sadece şimdilik ekşi sözlük kaldı sanırım, ondan da uygulaması yüzünden kurtulamıyorum, çok pratik. O gerçi diğerleri kadar vaktimi ve neşemi çalmıyor. Sizi düşüren, mutsuz eden, verimsiz zaman geçirmenize neden olan tüm bu uygulamalardan, sitelerden, sosyal medya araç gereçlerinden, en kısa zamanda kurtulun, kurtulalım...

  22 eylül 2017 15:12 22 eylül 2017 15:16