yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (49)
  • medya (0)

  1. facebook, twitter, instagram vb hesapları olmayan birey.

  bu bireylerden biri de benim. 23 yaşındayım. teknolojiyle aram gayet iyi. yeni çıkan cihazları almayacak da olsam takip etme gibi saçma bir huyum var. (gizlinot: çeşitli önyargıları kaldırmak adına yazdığım detaylardan sonra koyla ilgili görüşlerime geçebilirim. ) şimdiye kadar hiç bu hesaplardan birini açmadım. (gizlinot: övünüyor değilim, tercihim o yöndeydi onu belirtiyorum ) inanır mısınız, eksikliğini de hissetmiyorum.

  haber akışını takip ettiğim haber sitelerinden görüyorum. arkadaşlarımla (gizlinot: görüşmek istediğim arkadaşlarımla ) telefon vasıtasıyla görüşüyorum. gereksiz paylaşımlarla, fotoğraflarla, kim ne yapmış/yapıyorlarla zihnim meşgul olmuyor.

  bu gibi sebeplerle bu hesapları açmamak beni mutlu ediyor. ama herkes kapatsın, o ne canım, ay çok gereksiz gibi bi tavrım ya da tarzım yok. kim nasıl iyi hissedecekse öyle yapsın.

  yalnız bir sosyal medyayı kullanmayan insan olarak insan değilmişim gibi davranılmasından çok hoşnut değilim. ben yapılan bir çok tercihe hoşgörüyle yaklaşıyorum çünkü adı üzerinde tercih. benzer şekilde benim o platformlarda bulunmak istemeyişim de anlayışla olmuyorsa bile saygıyla karşılanmalı diye düşünüyorum.

  ukte: (yazar: pinklipstick )

  5 ağustos 2016 17:39

  2. kuzenim (gizlinot: yersen tabi)

  teyzemin kızlarından biri, ne instagram, ne facebook, ne twitter kullanmıyordu güya.

  çok şaşırmıştım. sebebi şu, ben de çoook aktif değilim açıkçası. instagram, twitter ve snapchat kullanıyorum. instagramıma bakarsanız mesela ayda 3 fotoğrafı geçmez belki.

  sosyal medya kullanmıyorum diyor fakat elinden telefonu düşmüyordu. erkeklerden nefret ediyordu, evlenip bir erkekle seks yapmaktan konu açılınca midesi bulanıyordu.

  sonra diğer teyzemin kızı bunu baya bir stalklamış. ben stalkladığımda bulamamıştım uğraşmadım da açıkçası. bu kuzenim kızın her şeyini ortaya çıkarmıştı.

  5-6 senedir sevgilisi var. dışarı güya hiç çıkmayan kız gece düğünlerde, barlarda bu çocukla fotoğraflar koymuş. çocuğun küçüklük fotosunu paylaşıp altına özlü sözler yazmış. kendi hesaplarımdan girdiğimde kızı bulamıyordum ama sevgilimden baktığımda lök diye çıkıyordu.

  bunlar ayıp şeyler değil ama insanın konuştuklarıyla yaptıkları bir olmayınca tuhaf geliyor.

  ben hiçbir şeyimi saklamam. gayet sosyal medyada yayınlarım aman akrabalar vardır, kimse görmesin modunda değilim.

  bu yüzden insanı salak yerine koymaya çalıştıklarında cidden sinir oluyorum.

  bu yüzden 'sosyal medya kullanmıyorum ben yeaaaa' diyenlere pek inanmıyorum açıkçası.

  edit: ukte benden önce doldurulmuş. bu yüzden ukte kısmını sildim :(

  5 ağustos 2016 17:45 5 ağustos 2016 17:46

  3. Başlığn sosyal paylaşım sitelerini kullanmayan insan olarak değiştirilmesi gerekmektedir. Sosyal medya twitter, fb, instagram değildir.

  Sosyal medya, web 2.0 ile birlikte hayatımıza giren çatı bir kavramdır. Sosyal medya sayesinde insanlar artık kendi içeriklerini üretebilmektedir. Örnek olarak: Wikis, blog, rss, podcast.

  5 ağustos 2016 18:25


  4. Üniversite bitti biteli benim bu. Zaten sadece facebook kullanıyordum. Onu da bencil sınıf arkadaşlarım ders/sınav/ödev ile ilgili değişiklikleri bildirmeyecekleri için sayfayı takip etmek için açtım. 4 sene kullandım, yazları çoğu kez kapalı durdu, kırk yılda bir profil resmi değişikliğimi ve etiketlenmemi saymazsak adamakıllı fotoğraf da atmıyordum. Şimdi snapchat kullanıyorum 5-6 arkadaşım ekli, telefon numaramı bile tanımlamadım komple rehberim görünmesin diye. Arkadaş zoruyla açtım diyebilirim, hikayeme tek bir şey atmadım. Zaten azıcık kişi var niye atayım.

  Sebebine gelecek olursak, özel nedenleri de var ancak kullandığım sürece hem bana bir şey katmayan hem alışkanlık olarak bakıp durduğum bir şeydi facebook. Burda çok kez konuşuldu, herkesin en mutlu anları. Yalan dolan bir nevi. Evliliği evlilik olmaktan çıkmış kaç kez boşanmanın eşiğine gelmiş boşanamayınca aynı evde iki yabancı olmuş insanlar tanıyorum. Ailece tatile gidiyorlar, fotoğrafları görseniz ne kadar mutlular ne güzel dersiniz. Bu sahtelik bunu yapanı da izleyeni de olduğundan daha mutsuz ediyor bana kalırsa. Siz herkes bu kadar sorunsuz ve mutluyken benim bu halim ne diyorsunuz. Mutlu anlarını paylaşan ise kendi paylaşımına bakınca gerçekten böyle olmadığını bildiği için mutsuz oluyor.

  Diğer sebebi bir nevi mahremiyet. İki ismim var soyadım da yaygın bir şey değil ve benim adımda başka hiç hesap yoktu gördüğüm kadarıyla. Sadece adımı soyadımı bilen birinin okulumu, şehrimi, gezdiğim yerleri, evimin içini görmesi beni huzursuz ediyor. Paranoya gibi ama daha önce çok hoşlanmadığım insanların hesabımı takip ettiğini duydum. Bazen sadece herkese açık şeyleri bazen benim listemde eklenmiş olan başka bir hesaptan komple hesabımı.

  Kısacası kullanmayınca huzurluyum. Paylaşım yapmak da pek bana göre değil. İleride fikrim değişir mi bilemiyorum ama şu an kullanmıyor olmaktan baya memnunum.

  5 ağustos 2016 19:37 5 ağustos 2016 19:45

  5. kutlu insandır.

  tam olarak kullanmamak değil de, facebook hesabım şimdiye kadar yoktu iki ay önce açtım, interrail tütkiye tarzı gezi sayfalarını takibe almak için.

  twitterım var ama asla arkadaşlarımı takip etmedim, haberleri okuduğum pek de bir şey yazmadığım yer.

  swarm-sürekli bana neredesin diye soracak 100 arkadaşım normal hayatta olsa hepsini cinnet geçirip keserim, dolayısıyla bu sosyal mecra kadar bana anlamsız gelen bir şey yok. hiç açmadım.

  instagram- ay canımm(!) darbe olayları sırasında ben de dahil insanların verdiği ateşli, cahilce, bilgi kirliliğine kirlilik ekleyen paylaşımlardan sonra

  normalde gülüp eğlenirken elim bir olay olunca instagramda foto paylaşmayarak göya duyarlı davranıyor gibi hissettikten sonra "lan bi şeyler yanlış" dedim.

  instagramda scroll yapacağım diye aylardır kitap okumadığımı fark ettim.

  hiç alakamı çekmeyen insanlar hakkında derin bir kütüphaneye döndü beynim, bunu fark ettim.

  tam darlandığım anda ofiste duvarlar üstüme gelirken, arkadaşımın denize doğru elinde limonatası attığı fotodan rahatsız ve hatta mutsuz olduğumu fark ettim.

  ay şu salak napıyo bakiyim demek suretiyle birilerini stalkladığım her an içimdeki nefreti büyüttüğümü fark ettim.

  orada benim hayatımı umursayan toplasan 5 kişi vardır. geri kalan 300 kişinin umru bile değilim, ayıp olmasın diye layklamalar, takibe almalar. benim için de geçerli bu.

  acayip çiğ geldi instagram bana birden(gizlinot: özellikle tek yoğun kullandığım sosyal medya olduğundan) 320 tane resmim vardı, hepsini teker teker sildim, içim acıdıkça ve mutsuzlaştıkça ne kadar doğru bir karar verdiğimi anladım. resmen bağımlılık geliştirmişim.

  mutsuz olunca instagram profilimi açar bakardım ay ne güzel havalı bir hayatım var diye düşünmek için aEaddasd çok saçma, hepimiz kullanımı itibari ile oraya zaten mutlu/havalı yanımızı koyuyoruz ve ben mal gibi başkalarının da o yönlerini görüp "negzel hayatlar var" diye dertleniyorum.

  sonra ayıktım kapadım ben de çatır çutur he nasıl hissediyorsun derseniz.

  (caps) İyi ki de yapmışım (caps)

  5 ağustos 2016 20:55 5 ağustos 2016 20:56

  6. Bir ara da (link: http://seyler.eksisozluk.com/intihardan-once-instagramda-neden-her-sey-normalmis-gibi-fotograf-paylasilir şöyle bir şey ) okumuştum aslında güzel özetliyor. Bir de sosyal medyanın televizyona benzer bir yanı var.

  Beğeneceğiniz sayfaları seçiyorsunuz; belli haber sitelerini, belli çizgide veya idolojide yazıların olduğu sayfaları, belli ilgi alanlarına hitap edenleri. Sonra şu oluyor, sadece size hitap edenleri okuyor ve izliyorsunuz. Bunun neresi kötü diyebilirsiniz, ancak bu bir noktadan sonra sizden farklı olana tahammül sınırlarınızı daraltıyor. Hayatınızın içinde ne kadar az renk olursa hoşgörü sınırınız bence o kadar daralıyor. Bu yüzden insanlar kendileri ile çatışan bir düşünceye ait paylaşımı arkadaşlarından gördükleri an ya saldırıyor ya da o kişiye soğuyor. Yani bu bir nevi akp'li bireyin akşama kadar atv izlemesine benzemeye başlıyor. Sosyal medya kullanan tahammülsüzdür demiyorum asla. Ancak bilinçsiz sosyal medya kullanımı bilinçsiz ve tehlikeli bir radikalliği beraberinde getiriyor gördüğüm kadarıyla.

  5 ağustos 2016 21:29

  7. yakışıklı bi erkekse hayal kırıklığına uğratır.

  4 ekim 2016 19:43


  8. sanırım ben olabilirim.

  Bir zamanlar delice kaptırmıştım kendimi facebook, instagram, snapchat, tinder bile vardı. twitter hesabımı 5 bin kişinin takiplediği zamanlar oldu.

  15 temmuz olaylarından sonra sinirlerim yıprandı. (gizlinot: ülkedeki bağnazlık oranı katlanılamaz bir eşiğe ulaşmıştı ) ben de sinirle facebooku dondurdum.

  Baktım baya huzurluyum, hatta çok huzurluyum şöyle ki benden kilometrelerce ötedeki bir insanın hayatı bana ulaşamıyor. Kendimi başkalarının mutluluklarını takip ederek cezalandırıyormuş gibi hissettim.

  Telefonumdan instagram, swarm, snapchat vb. bütün uygulamaları hesapları kapatmadan kaldırdım.

  Artık bir yerde otururken muhabbet sarmadığında telefonu alıp başka insanların mutluluklarını izlemiyorum, konuyu değiştiriyorum.

  Çevremde olması muhtemel olmayan yüzlerce (gizlinot: birçoğu benden daha lüks yaşayan ) insanın hayatına bakıp ben neden böyle değilim duygusuna kapılmıyorum.

  Çevremdeki 20-30 kişiyle mutluyum.

  En önemlisi güzel anları fotoğraf çekebilmek için kaçırmıyorum. galeride aynı pozdan 300 tane fotoğraf yok.

  sanal cemaat diye bir kavram var. Kültürel, ekonomik vb. anlamda bir arada olamayacağınız insanlarla bir araya gelirsiniz. Bir noktaya kadar bu insana eğlenceli geliyor hatta size farklı değerler, değişik bakış açıları katıyor ama sonra doyumsuz, kıymet bilmeyen, küresel insanlar oluveriyoruz.

  Bir başkasında gördüğümüz ayakkabı bizde yok diye üzülmekten tutun da internet üzerinden tanışılıp buluşma imkanı olduğu için yakınındaki insandan kolayca vazgeçmeye kadar götürüyor.

  Hatta sosyal medyaya o kadar gömülüyoruz ki karşımızdaki insanı 'hı hıhı' diye dinleyip tanımadığımız fenomenin tweetini canla başla okuyoruz.

  4 ekim 2016 21:16 ed.4 ekim 2016 21:59

  9. vallahi şimdiye kadar tanıdığım insanlar arasında sosyal medya kullanmayan tek insanın eski sevgilim olduğunu sanıyordum ama o bile kullanıyormuş. normalde kendisinin facebook, twitter, instagram vs. hesabı yoktu. ama ayrılmamıza yakın vkontakte hesabı olduğunu öğrenmiştim tesadüfen. vkontakte, ikinci memleketim olan rusyanın facebookudur ama buradaki türkler ve avrupalılar vs. başka amaçlar için kullanırlar bu siteyi (sevgili bulma vs.). şahsen benim de odnoklassniki üyeliğim var, okul arkadaşlarımla haberleşmek için. rusya, vs. de okuyanların sınıf arkadaşlarını bulmaları için bir site bu da. her neyse bu afacan da açmış kendine bir üyelik vkontakteden. önce sallamadım malum kendisi de türk olmadığı için çok üzerinde durmadım. hayır anlamadığım nokta ayol sen de slavsın o kızlar da slav. senin mavi gözün sarı saçın burada iş yapıyor be aşkım. rusya'da iş yapmazsın ki sen bu tiple! ne yapsın o kızlar seni değil mi? ha kızlar bu arada söleyeyim sevgililerinizin cep telefonunda rusça sözlük görürseniz bilin ki vkontakte üyelikleri vardır.

  4 ekim 2016 22:08

  10. herhangi bir uygulamayı kullanmadan da artık internette hemen hemen her şeye ulaşılabiliyor. ben kullanmayı tercih etmiyorum çünkü ihtiyacım olmadı. vakti olan, keyif alan kullanır. kullanmak da kullanmamak da gayet sıradan bir durum. ha annelerin kullanmaya çalışıp günde yüzelli kere gel iki dakka şunu nasıl yapcaz diye sizi kitlemesi çok ayrı bi konu tabi (gizlinot: swh )

  4 ekim 2016 22:44

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar