yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (439)
  • medya (8)

  439. Cilt bakımı ürünlerimi ve göz ürünlerimi bir zamanlar stokluyodum. Hem daha uygun fiyata işimi hallediyodum hem de sürekli makyaj malzemesi almak zorunda kalmıyodum. Aldığım pastel eyelinerı 1 sene sonra hatta unutmak üzereyken kullanmışlığım bile vardır. Bu bana parayı bi yere saklayıp sonra bulduğunda ki hissi hatırlatıyo

  7 şubat 04:27

  438. Sürekli ihtiyaç dahilinde olan malzemeler (şampuan, diş macunu/fırçası, sabun, ped, pamuk vs) dışında yapılmasını mantıklı bulmadığım eylem. Sebebini açıklamam gerekirse kendimde iki kez yapmış bulundum ve pişman oldum. Şu an paketinden açılmamış ürünleri satmak için uğraşıyorum. Üstelik stokladığım ürünlerin renkleri şu an bana uymuyor..

  Bazen bazı kozmetik ürünlerine hayatımın ürününü buldum, bundan başka bir şey kullanmam artık gibi düşüncelere kapılabiliyoruz ve hemen onu stoklama ihtiyacı hissediyoruz. Ürün biterse hemen stoktan açayım çünkü bitmesine dahi tahammülüm yok diye düşünüyordum... Ancak hiçbir şekilde hayatımın ürünü değillermiş aslında.. daha iyilerini buldum bile.

  Kozmetik çok geniş bir yelpaze ve tek bir ürünü stoklayarak kendimizi sınırlandırmamalıyız diye düşünüyorum. Zevkler, beğeniler zamanla değişkenlik gösterebiliyor ve bugün çok beğendiğimiz bir şey yarın ilgimizi çekmeyebiliyor.

  6 şubat 23:43 7 şubat 03:39

  437. Hiç sevmeyip hayatım boyunca da yapmadığım eylemdir, pişman değilim. Farklı açılardan pek çok sebebim de var yapmamak için. Öncelikle "fazla" kelimesinin kendisi dahi beni nefessiz bırakmaya yetiyor. Doğuştan minimalist bir insanım galiba. Aynı ürünün ikincisine ne sahip olmak ne de onu evde bir yerde tutmak hiç benlik bir durum değil. Bu çok sevip çok kullandığım, her gün kullandığım bir ürün olabilceği gibi, tam tersi de olabilir. Avantajlı alımdan yanayım elbette. Ama bu kastettiğim yine indirim döneminde stok yapmak değil. Öyle bir indirim olur ki en gerçeğinden, aklımda da bitmek üzere olan ya da yakında ihtiyaç duyacağım bir ürün vardır, yine bir adet alırım. Ancak bunun haricinde elimdeki bir ürün bitmeden aynısını ya da muadilini almak benim için imkansız. Günümüzde geldiğimiz noktada iki firmadan biri zaten muhakkak indirimde. Bu nedenle herhangi bir avantaj kaybı da hiç yaşamadım. Başka bir açıdan daha bakacak olursak biz bu ürünleri ne kadar stoklarsak ve aslında stok zihniyeti ne kadar yaygınlaşırşa üreticiler yerini o kadar hızlı doldurmak için üretimi arttıracak. Dünyanın bir gıdım daha hızlı üretimi kaldıracak hali kalmadığı ise ayan beyan ortada. Bugün milyarlarca insan hepimiz sadece ihtiyaç miktarınca almaya başlasak üretim çarpıcı ölçüde yavaşlayacak, bu sayede firmalar ilk adım olarak ürünlerde fiyat düşürecektir. Çünkü bir üretici ne kadar hızlı üretirse o kadar hızlı su, elektirik ve iş gücü harcayacak. Bunlar arttıkça fiyatlara olumsuz yansıyacak, yanısıra işçilerin emeklerinin karşılığı ise azalacaktır. Son olarak aslında ne kadar az hazır tüketim ürünü kullanırsanız stok ihtiyacınız da o kadar azalır, tabii ki bu kişisel bir tercih. Sözlük geneli için yazdıklarım çok aykırı ve kamu spotu gibi görünebilir, ancak bunlara bugün kendi rızamız ile dikkat etmeye başlamazsak yarın mecbur kalacak olmamız kaçınılmaz. Üreticiyi yola getirebilecek tek güç tüketicinin kendisidir.

  15 ocak 23:21


  436. Kişisel bakım deterjan gibi zorunlu ihtiyaç ürünlerinde bitmesine yakın indirim takip edilerek yapılmasının kesinlikle faydalı olacağını düşündüğüm eylem. Evde deterjan bitti, ped bitti stresine girilmemeli.

  Kozmetikte ise asla yapılmamalı diye düşündüğüm eylem. İnsan bugün çok severek kullandığı ürünü aradan zaman geçince sevmeyebiliyor sıkılabiliyor. Cilt tipi değişebilir, beklentiler değişebilir. Renkli kozmetiğin zaten ucu bucağı yok. Her geçen gün yeni ürünler çıkıyor. 

  Diyerek kendimi kandırmaya çalıştığım durumdur :)

  15 ocak 02:53

  435. dün bazamın altına koyduğum tüm stoklarımı çıkarıp düzenleyince artık bu başlığa yazmanın vakti geldi dedim.

  bu yıl üniversiteye başladım. zaten fakirken iyice maddi sıkıntı yaşar oldum. üniversiteye başlayınca, artık bir birey olunca da insan daha bir bakımlı olmak istiyor, daha hoş görünmek istiyor.

  saçlarım beni çok zorlayan cinsten çünkü çok bakım istiyor. malzemeleri düşünelim: şampuan, saç kremi, saç maskesi, saç serumu. hepsi çok fazla. saçlarım uzun, kabarık, gür, kalın telli ve elektriklenen cinsten olduğu için ürünler çok çabuk bitiyor. bu malzemeleri sürekli almam gerekiyor. sadece saç bakımı için en ucuz ürünleri bile kullansam toplam miktar benim için fazla kaçıyor. inecto kullanmaya başladım bu yıl (gizlinot: yüzde elli indirimle ürünleri 10-15 lira arasında oluyor. hem de ürünler saçıma çok iyi geldi.) geçen haftalarda saç serumum, saç maskem ve şampuanım bitti. yenilerini alacak hem param yoktu, hem de mağazaya gidecek vaktim ve enerjim. şampuan olarak mecburen elidor kullandım. saçlarım resmen çığrından çıktı. dün gratis'in yüzde elli indiriminin son günü olduğu için ve ihtiyaçlarımı alacak param olduğu için aldım biten ürünlerimi. bazılarını iki tane aldım. çünkü biliyorum ki birer tane alsam onlar bittiğinde yine aynı duruma düşebilirim.

  bunun haricinde stoklarımda bol miktarda deodorant ve roll on (gizlinot: 3 deodorant, 2 roll on) var. çok terleyen biri olduğum için bir deodorant en fazla 1 ay gidiyor bana. roll on ise en fazla 2 ay. bir rexona deodorant yerel kozmetikçilerde bile 13 liradan aşağı satılmıyor. bu yüzden rossmann indirimde isana roll onlar 6-7 liraya düşünce birkaç tane aldım. yves rocher'de kampanya varken birkaç tane aldım. dün gratis'te soft&gentle marka deodorantlar 7,5 liraya düşünce iki tane sipariş verdim.

  stoklarımda bulunan bir diğer şey, aslında en önemli şey ise ped. bir kotex, molped ped en az 13-14 liraya bulunabiliyor (gizlinot: ekonomik olan, bir regl dönemi rahatça yeteceklerden bahsediyorum). daha ucuz alternatifleri olaraksa sleepy ve migros ped var ama kimsenin güvenip de reglinin ilk günlerinde bu pedleri taktığını zannetmiyorum, en azından benim reglim onlara güvenebileceğim şekilde geçmiyor. hal böyle olunca platin.com'da pedlerde ikinci ürüne yüzde yetmiş indirim varken stok yaptım. bunun haricinde 15 liraya satılan 60'lı sleepy pedlerden stokladım. aylardır bunları kullanıyorum. hem "reglim yaklaştı, pedi ne zaman nereden alsam" derdim olmuyor, hem de bir paket pede her ay 15 lira vermiş olmuyorum.

  bunlar haricinde stoklarımda ağız bakım ürünleri (gizlinot: diş fırçası, diş macunu, ağız çalkalama suyu ve diş ipi), bir maskara (gizlinot: gözlerim alerjik ve fazla hassas olduğu için maskarayı 6 ay bile dolmadan atmam gerekiyor. platin'de çok ucuz olunca alıp stok kutuma atmıştım maskarayı), bir ağda temizleme yağı (gizlinot: yine platin ikinci ürüne yüzde yetmiş indirimden), iki sir ağda (gizlinot: yine platin), makyaj temizleme pamuğu ve şu an aklıma gelmeyen birkaç şey var.

  kontrollü bir şekilde yapıyorum tüm stoklarımı ayrıca. zaten param olmadığı için kontrolsüz bir şekilde yapmam imkansız(gizlinot: :d) ama şunu da söylemeliyim ki stok yapmak insanı yoruyor. kontrollüsü de yoruyor, kontrolsüzü de. insanın şuyum bitiyor, şundan iki tane mi alsam, şunun için şu indirimi bekleyip iki üç tane mi alsam diye düşünmesi zihin ve ruh yorucu bir şey. eminim ki kontrolsüz yapılan stoklamalarda da iş bir süre sonra çığrından çıkıp çok yorucu bir hal alıyordur.

  stok yapmak istemezdim ama fakir olmam, öğrenci olmam, ülkenin genel hali, kozmetik ürünlerinin gün geçtikçe pahalanması beni stok yapmaya itti.

  ilgili medya:
  1
  14 ocak 15:51

  434. Sadece şampuan,duş jeli,ped vs kişisel bakım ürünlerini stokluyorum. Çünkü normal fiyatlarıyla almak neredeyse imkansız. İndirim dönemlerinde fırsat buldukça alıp kenara koyuyorum. Bir sonraki indirim döneminde stoğu azalanları tazeliyorum. Renkli kozmetik stoklamam sadece true match normal fiyatı 100 tl'ye kadar çıkmış. İndirimde 40 a kadar bulabiliyorum. O yüzden bitmesine yakın iki tane alıyorum o da zaten 5,6 ay gidiyor maksimum.

  8 ocak 20:11

  433. Bugüne kadar yapmadığım bir şeydi. En fazla sadece iki paket ped almışımdır. Herşeyi bitince gider bir tane alırdım. Fakat son zamanlarda en çok kullandığım cümleler " bu neden bu kadar pahalı, buna ne kadar çok zam gelmiş." Bu yüzden her zaman kullandığım cilt bakım ürünlerinin yanı sıra şampuan, diş macunu, ped, sıvı sabun gibi şeyleri bir sonraki indirim dönemine yetecek kadar stoklayacağım.

  Tanımı da bana göre; hayat şartlarının beni yapmaya zorladığı eylem.

  8 ocak 19:50 8 ocak 20:07


  432. Sabahtan akşama fiyatlarda artış görülebildiği için piyasanın altında bulduğum her şeyi stokluyorum.

  Gratis indiriminden 5 liraya restorex şampuan

  CarrefourSa indiriminden 3 liraya sleepy ıslak mendil

  EveShop indiriminden 5 liraya dove deodorant

  A101 indiriminden 5 liraya viking premium bulaşık deterjanı

  Son hatırladıklarım

  8 ocak 15:17

  431. aşırı fazla stok yapmayı sevmiyorum ama her sene olan indirim zamanlarına göre kendimi ayarlamaya çalışıyorum. ör: nemlendiricimden indirimde bir tane fazla alıyorum bi sonraki indirime kadar beni götürsün diye. 

  8 ocak 13:24

  430. internetten Alacağım şeyin ikili ya da üçlü paketlerine bakıyorum, böldüğümde teklisinden çok daha uygunsa çoklu paketi alıyorum. indirimde bir şeyle karşılaşınca da stokluyorum eğer çok sık kullandığım bir şeyse ve fiyatı çok fazla tutmayacaksa. Bunlar genelde yıllardır değiştirmediğim ve su gibi tükettiğim; duş jelim, şampuanım, diş macunum, sebamed intim, yüz temizleme jelim, pet vs. oluyor. Stok yapmaktan zevk almamın en önemli sebebi bittiğinde yenisinin hazır bulunması, hemen gidip almak zorunda kalmamam. Benim gibi her şeyi kontrolü altında tutmak isteyenler  biri için Ufak da olsa mutluluk sebebi. 

  Stoklarımı genelde 2-3 adet ile sınırlı tutuyorum. Yeni ürün deneyeceksem stoğumun bitmesini bekliyorum. 

  8 ocak 05:56