yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (462)
  • medya (10)

  462. bulunduğum bölgede düşüncesiz insan çok maalesef. bugün migros jette bir kadın 1 koli litrelik süt ve bir dolu da 200 ml meyveli süt aldı (rafın tamamını boşalttığına eminim, bulduğu kadarını almış da almış). hafta başından gelip rafları indiriyorlar hafta ortası gittiğimizde alacağımız şeyleri bulamıyoruz, diyeceklerim bu kadar.

  4 mayıs 12:28

  461. Dün yaptığım alışverişi yaklaşık iki hafta evden çıkmayacağımı varsayarak yaptım. Mercimek, nohut, fasulye patates vb. Sulu yemek için gerekenler ve son tüketim tarihi en geç olanlarından seçtiğim süt ürünleri, makarnalar, pirinç 2.5 litre kola 1 şişe, ve sıkıntıdan tekrar içmeye başladığım sigaradan bir karton, iki şişe 70'lik rakı ve 12 şişe bira

  Tüm bunları taşımak için de önce eve uğrayıp market alışverişimdekileri bıraktım daha sonra tekel alışverişimi yaptım. Tüm bu zaman zarfında dedeler dayılar teyzeler nineler gençlerimiz dışarıda takılıyorlardı, mutsuz son. Yer göztepe'de bir muhit, cahil dolu.

  21 mart 03:00

  460. stok yapıcak parayı nerden bulduklarını düşündürten sorudur. 4 makarna, 3 kutu bitki çayı, 5-6 tane ekmek (dondurucuya atıcam) puding, tatlı yaparım diye çikolata sosu vs tarzı kıvır zıvırlı bir alışveriş yapıp 300 tl ödedim de.

  20 mart 21:51


  459. yapan kişilerin çoğunlukla özel arabası olan üst-orta sınıf olması şaşırtmayan ve sinirlendiren eylemdir. bazıları küçük birer prefabrik konut boyundaki ürün kuleleriyle evlerine taşınıyor. peki, bu arada doğayı nasıl tahrip ettiklerini önemsiyorlar mı? o ürünleri yine onlar harcayacak çünkü. peki yirmi paketini rahatça aldıkları ürünün bir paketine para denkleştiremeyen onca insan ne olacak? böyle insanların sayıca az olduğu zannedilmesin çünkü. özellikle yerel dayanışmanın yok denecek kadar az olduğu ülkemizde, birileri pandemiden sözüm ona korkarken başka insanların bundan korkma lüksü bile olmuyor çünkü ertesi günlerini çıkarmaya çalışıyorlar.

  20 mart 21:42 20 mart 21:43

  458. insanların en hayvani yönünü ortaya çıkaran berbat eylem. evet evine yetecek kadar al peki. birkaç hafta götürecek kadar al, tamam. ama 6 aylık almak nedir? 1 yılda bitiremeyeceğin kadar kolonya almanın manası nedir?

  kimse kusura bakmasın ama ben burada tedbir aramam, diğer insanlara bir kasıt ararım. onlar alamasın, onlar mağdur olsun, onlar mahrum kalsın kastı ararım. 

  hayır burada tedbir yok. ben hariç herkes mahrum olsun kastı var. dinimizin çok güzel bir inancı vardır kul hakkı diye. evet zorluk zamanlarında bir şeyden bir süre götürecek kadar almayı anlarım ama 3 aylık 6 aylık 1 yıllık depolama yapmayı kendi toplumuna bir kasıt olarak algılarım.

  bir önceki girdideki süslünün bahsettiği kadın annem olsa, eve stok yapmak için poşet poşet kolonyayla gelse, sen ne kötü bir insansın diye düşünürdüm doğrusu. 

  20 mart 21:32

  457. Bu hayat ruj, oje duş jeli falan stoklayan bana makarna tuvalet kağıdı stoklamamı söylüyor. Hayatımın bu ani değişimi üzdü gerçekten

  20 mart 21:30 20 mart 21:33

  456. hayatım boyunca stoğunu yaptığım tek şey ped oldu. regl dönemlerim çok yoğun ve uzun oluyor benim ve eğer fazladan pedim yoksa inanılmaz huzursuz oluyorum, o yüzden her indirim dönemi ne kadar alabiliyorsam alırım. hatta annem de bu huyumu bildiğinden o da indirime denk geldikçe alır. sadece pedlere ayırdığım bir dolabım bile vardır öyle düşünün, neredeyse rahatsızlık boyutunda bir ped stoğu takıntım var yani. ama şu dönemde gidip bir tane bile almadım. gerçekten büyük savaş veriyorum kendimle almamak için. birincisi, yeterli stoğa kesinlikle sahibim. ikincisi, ben ihtiyacım olmamasına rağmen alırsam gerçekten ihtiyacı olan biri alamayabilir. üçüncüsü ise, dışarı çıkmaya korkuyorum ve alırsam online alacağım, o pedi paketleyenin, bana getirenin canı yok mu? bunları düşünerek ve kendi kendime "şu günler bir geçsin gidip deliler gibi ped alacağım" diye söz vererek tutuyorum kendimi.

  bir de, bu sözlüğü çok seviyorum. hepiniz ne kadar duyarlı ve bilinçlisiniz! kendimi tutmamı sağlayan şeylerden biri buradaki başlıkları okumak, eminim bu durumda olan başkaları da vardır. umarım en kısa zamanda bu günlerimizi atlatır, zorunlu ihtiyaçlarımızı alırken bile (stoktan bahsetmiyorum) vicdan muhasebesi yapmak zorunda kalmayız.

  20 mart 20:44


  455.  Bugün kolonya almaya çıktım. Yolda teyzenin birini gördüm. tarişten kolonya almış. Belki 20/30 tane poşet poşet taşıyarak gidiyordu. Ben gidip aynı yerden tane aldım çıktım. zaten 1 tane kalmıştı ama bende 1 tane almak niyetiyle gitmiştim. Bu kadar bencil olmayın ya. Benden sonra gelen çoğu kişi rafları boş buldu. Bu hayatta tek siz yaşamıyorsunuz. 30 kolonyayı umarım dökecek vakit bulursun teyze.

  20 mart 18:45

  454. Stokçular yüzünden ne kolonya, ne antiseptik jel ya da sprey ne eldiven ne başka bir şey ihtiyacım olsaydı da bulamazdım. Rossmana girdim geçen cuma günü, ben çıkana kadar sadece 5-6 erkek geldi sizde bir fıs fıs varmış antiseptik diye sordu. Onlar da elleri boş döndüler..

  Evde eldiven ve kolonya var, antiseptik jel cilt bariyerini bozduğu için pek kullanmıyorum açıkçası..

  20 mart 18:40

  453. şu dönem stok yapmanın hepten çığrından çıkması üzerine yapmadığım, çılgınlar gibi yapılmasını da doğru bulmadığım olay. bir kolonyanın bile kapış kapış alındığı ve insanların bu yüzden günlerde kolonya aradığı güzide ülkemizde yumuşatıcı, çamaşır ve bulaşık deterjanı gibi ürünlerin bile abartılarak alınmasını şaşkınlık içinde izliyorum. mesela ped ve tuvalet kağıdı alınır ama en fazla normalde aldığından bir paket fazla alırsın. kalkıp da 7 paket tuvalet kağıdı almazsın yani. alınanda 32'li bu arada, 8'li ya da 16'lı falan da değil yani. 224 rulo tuvalet kağıdıyla kaç hafta idare edecek, evde onları nereye koyup da istif yapacaklar vallahi merak içindeyim eğer aşiret falan değillerse. yine de hepsini kendine almamıştır, belki evden çıkamayan yakınlarına dağıtacaktır diye ümit ediyorum. hadi yine iyimserliğim üstümde.

  20 mart 18:32