yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (5)
  • medya (1)

  5. 2. Gününde olduğum oruç

  ilk gün açlık hissi açısından kolay geçti, gerçek bir açlık hissetmedim sadece sürekli canım bir şeyler yemek istedi. Can sıkıntısından sürekli ağzına bir şeyler atanlar beni anlayacaktır ama dediğim gibi bu gerçek bir açlık değil. Çoğu kişide olan mide bulantısı ve baş ağrısını henüz yaşamadım. yorgunluk ve halsizlik hissediyorum fakat her zamankinden çok da fazla değil. Evde hareketsizken gayet iyiydim ama Dün akşam yürüyüşe çıktım ve normalde 10 bin adımı rahat tamamlarken bu sefer 6 bin adımda bacaklarımın ağrıdığını hissettim ama yine de 10 bini tamamladım öyle dayanılmayacak bir ağrı değildi yani. Bir de gece uyurken çok üşüdüm hava gayet iyiydi halbuki.

  Bugün 2. Gün, şimdilik gayet iyiyim biraz aç hissediyorum ama başedilmeyecek bir açlık değil.

  20 eylül 11:44

  4. ben de denemek istiyorum 3-4 kilo fazlalık için ama değer mi bilmiyorum. biyoloji bilgim beni yanıltmıyorsa kastan gidecektir yağdan değil. bu da korkunç. zaten az olan kaslarımın tartıda  azıcık eksik çıkacağım diye erimesini istemiyorum en nihayetinde o kaslar benim bazal metabolizmanın hızlı çalışmasına destek veriyor. yani sanırım denemeyeceğim, en azından emin olmadan denemeyeceğim demeliyim.

  26 ağustos 18:26

  3. Üzerimde bitmez tükenmez bir enerjisizlik var. Evet kan tetkiklerimi yaptırdım, ilgili muayenelerden geçtim, psikiyatriye bile göründüm ancak düşük enerji bir türlü peşimi bırakmıyor. Vücudumu ağırlaştıran şeyin yediğimiz yiyecekler kullandığımız kimyasallar vs. Olduğu konusunda bir süredir düşünüyordum ve bu doğrultuda su orucuna karar kıldım.

  Merak eden süslüler için deneyimlerimi burada paylaşmak istedim.

  Perşembe akşamı son öğün olarak 1 tabak çorba içtim ve yeme faslı bitmiş oldu. İlk akşam tahmin edebileceğiniz üzere pek bir olumsuz etkisi olmadı, sadece biraz atıştırma isteğim oldu, muhtemelen akşam yemeğinde sofradan yarı aç kalktığım için. İlerleyen saatlerde bağırsak temizliği için 1 kupa sinameki çayı içtim ve böylece su orucuna başlamış oldum.

  Kimileri çay, Kahve, soda vs içiyor ben sadece su ile devam etme kararı aldım ve kısa süreli (3 gün) yapacağım için vücut daha hızlı aksiyon alsın diye gündüz normal oruç tutar gibi hiç su içmeyeceğim.

  1. Gün notları:

  -ilk gün kafein atakları ile başa çıkmaya çalıştım, müthiş bir kahve istediği. bastırmam çok zor oldu, normalde günde 3 fincan kadar tüketirim.

  -çalıştığım için düzenli yemek saatlerim var. Yemek saatlerinde açlık demeyelim ama yemek Yeme hissiyatı geldi, sanırım bu da alışkanlıktan kaynaklı. Akşama doğru biraz modum düştü ve halsizleştim. Yarım bardak kadar su ile orucumu açtım. Karın açlığım yine yoktu ama bişeyler yeme hissiyatı had safhada vardı. Yapacak bir şeyim de olmadığı için en iyisi uyumak dedim ve uyudum.

  2. Gün

  -Sabah gayet dinç uyandım, bu sabah kafein isteği de olmadı.

  -karnım hala aç değil. Çok hafif bi açlık hani öğününüzü normal saatinden bir saat geç yersiniz de mideniz hafif kazınır ya o şekilde.

  -tansiyonunu ölçtüm 12 / 7. Benim içi ideal bir rakam.

  -enerjim gayet yerinde sıradan bir günden hiç bir farkı yok şuan için. (normalde de enerjimin düşük olduğunu düşünürsek, standart düzeyde ilerliyorum diyebilirim :))

  -45. Saatteyim, keyfim gayet yerinde. Sıradan bir günden farksız olarak devam ediyorum. Ama film izlerken de bir kase patlamış mısır istemiyor değil insanın canı. Bu sistemi uygulayanlar bana kalırsa fiziksel sıkıntıdan çok psikolojik savaş ile uğraşıyorlar. Bir kaç gün yemek yemedi diye kimse ölmüyor arkadaşlar, yemek yemenin yarattığı ruhsal boşlukla baş etmek asıl sınav diyebilirim.

  -4 / 5 sene evvel iğne vurunmuştum, o olaydan sol üst bacağımın sol tarafında hissizlik yaşıyordum. İşlev kaybı yoktu ancak dıkunduğumda his de yoktu. Uzun bir aradan sonra uyuşma ve yanma ile birlikte bir miktar his geri geldi. Bugün o bölge tekrar acımaya başladı, iyileşme ile bir ilgisi var mı bilmiyorum. Hiç beklemediğim, aklımda da olmayan bir durumdu.

  3. Gün

  -Bu sabah ailesel baskılar nedeni ile bıraktım. Açılışı bir bardak taze sıkılmış portakal suyu ile yaptım. Gün içerisinde meyve - salata (tuzsuz) - bir tabak sebze yemeği sıralaması ile devam edeceğim.

  -nasıl olacağını ön göremediğim için evde yalnız olduğum bir zaman diliminde cesaret edememiştim ancak genel olarak oldukça iyiydim. Bu sebeple evde yalnız olduğum bir zaman diliminde 3. Günü tamamlayacağım.

  - 2. Günün bitiminde ortalama 2.200 gr kaybım oldu, yağdan ziyade ödem attığımı düşünüyorum büyük oranda.

  5 mart 12:16 6 mart 11:06


  2. 36 saat boyunca yaptığım oruçtur. Ben kilo vermek amacıyla yaptım ve 1.4 kilo verdim. Midem aç olmamasına rağmen beynim hep yemek yemek istediği için biraz zorlandım. Ayrıca enerjiyi çok düşürdüğünden dolayı yarıda bırakmak zorunda kaldım. Bırakmasaydım 3 gün boyunca yapmak istediğim bir oruçtu. Ben sadece su ile beslendim. Maden suyu içmedim veya tuz yalamadım. Zaten bu konuyla ilgili internette çok bilgi bulamadığımdan dolayı kendi kafama göre yaptım da diyebilirim.

  28 ocak 2021 12:07

  1. 10 gündür 16-8 if yapıyorum. if'i 18-6'ya çıkarmaya çalışıp sonra dayanabildiğim kadar deneyeceğim su orucunu. if'de gördümki insan vücudu öyle muhteşem ki adaptasyonu büyülüyor sadece azıcık dişimizi sıkmamız lazım.

  14 kasım 2019 11:29

  ilginizi çekebilecek benzer başlıklar