sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (135)
  • medya (3)

  135. Eskiden ilkokulumun olduğu mahalleye gittim geçen gün. Resmen küçük suriye’ye dönüşmüş. Her tarafta arapça tabelalar, suriye yemekleri yapılan lokantalar, suriyeli çocuklar. Bakkal bile açmışlar ve o çocukların ayağında ayakkabı bile yoktu çıplak ayakla sokakta geziyorlardı. Bana garip garip baktılar. Her yerini ezbere bildiğim yeri tanıyamıyordum az kalsın ve çok rahatsız oldum.

  12 haziran 21:49

  134. Geçen sene ülkenin hiç de fena olmayan bir mühendislik fakültesinden mezun oldum. Kendimi parcaladim sanayinin en durgun olduğu zamanlarda kapı kapı iş aradım telefonla aramadigim sirket kalmadı. 3 4 ay içinde işe başladım maaşım ne çok iyi ne çok kötü.

  Akşama kadar beynim yanıyor işte kafa patlatmaktan. Evet akşama kadar kafa yoruyorum.

  Suriyeli multecilerin ulkemin kaymağını yemesi, ramazan bayramıyla kurban bayramını bağlayıp aylarca tatil yapıp buraya dönecek olmalari ağırıma gidiyor. Ben burda gencecik yaşımda haftanın 5 günü deli gibi çalışıp kendimi gelistirip kariyer yapmaya daha rahat büyük bir fabrikaya girme umuduyla emek ve zaman harcarken onların bu rahatlığı ağırıma gidiyor. Evlenmeden iyi bir maaşım olsun da çocuğumu iyi yetistireyim ulkesine faydası olsun iyi egitim alsın başarılı insan olsun derdiyle iyi işim olsun derdine şimdiden duserken, onlarin umarsizca yaptiklari çocuklarına ulkemin bütçesiyle bakılması ağırıma gidiyor. Humanizm bu değil. Gerçekten bu olmasın... yazıklar olsun.

  12 haziran 19:42

  133. Bugün başıma kötü bir olay geldi onu anlatmak istiyorum. Suriyeli bir aile bir akrabamın yanında işçi olarak çalışıyor yardım ediyor. Akrabam aileye ev açtı ve pazar masraflarını da karşılıyor 2 bin lira da ücret ödüyor. Adamın 2 tane karısı var ona değinmiyorum bile çünkü hepsi öyle nerdeyse ve kadınlar sürekli doğuruyor ikisi aynı anda hamileyken bile gördüm. Neyse sabah bir haber aldık bunların 3-4 aylık bir bebeği vardı çocuk gece ölmüş ama sorun bi neden ölmüş. Çocuk ev kalabalığında fark edilmemiş ve üstüne tamamen yorgan örtülmüş ve çocuk havasızlıktan ciğerlerine yoğun baskıdan ölmüş. Otopsiye gitti şimdi ailenin anlattığı bu ama soruyorum size bunu yapan aile o çocuğun acısını nasıl taşıyacaksınız? Normal bir Türk annesinin başına allah korusun böyle birşey gelse ölene kadar kendini toparlayamaz ama ben bugün o kadında hiç öyle bir tip görmedim ve o bebeği doğurup doğurup o hale getiren de sizsiniz. Diyeceklerim bu kadar. 

  12 haziran 19:25

  132. Yaşadığım şehir de çok fazla varlar. Özellikle kadınları burda ki Türk erkekleriyle evlenip bir düzen oturtmuşlar. Ben en başından beri hoşnutsuzum bu durumdan. Ülkelerine geri dönmeliler. Ayrıca bazılarının hiç çekincesi de yok. Geçenlerde durakta otobüs beklerken genç iki kadının rahatsız edici bakışlarına maruz kaldım defalarca. Dillerini bilmediğim için benim hakkımda söylediklerini anlayamadım. Ve şunu da eklemek istiyorum ki gerçekten bir çoğu çok pis. Öz bakımını yapmaktan aciz. Sizlerle evlenen türk erkeklerine de yazıklar olsun vallahi.

  12 haziran 17:37 13 haziran 16:03

  131. bir kısmının artık türkiye cumhuriyeti vatandaşı olduğu insan topluluğu. aralarında hatrı sayılır ışid sempatizanı vardır.

  12 haziran 17:23

  130. Çocuklarla ilgili bir işte çalışıyorum. çoğunda gözlemlediğim gözüme iğne gibi batan pis olmaları. Canları istediği zaman ayakkabılarını çıkarıp çıplak ayakla dolaşıyorlar işyerinin içinde. 5 dk oturdukları yerde onlarca çöp bırakabiliyorlar. Geçende birisinin çocuğunu lavaboya götürmek gibi bi hata yaptım çocukta büyük tuvaletini yaptı belli. Bir baktım ellerini yıkamadan çıktı hadi gidelim dedi bana. Ben de musluğu gösterip ellerini yıkaması gerektiğini ima ettim. Ama çocuk sadece ellerine su değdirdi ve öyle geri döndük iş yerine. Ayrıca bir çoğu çocuklarını iş yerine salıp alışverişe ya da kahve içmeye gidiyor.  Özetle arap milleti = zengin, pis, medeniyetsiz

  11 haziran 23:47

  129. gerçekten çok dolu olduğum bir sorun bu.

  bir kere bu insanlar 'mülteci' sıfatını alamayacak kadar rahat seviyedeler. çünkü bayramlarda seyranlarda ellerini kollarını sallaya sallaya ülkelerine gidebiliyor, sonra geri gelip tatillerine burada devam edebiliyorlar. ayrıca sürekli ürüyorlar. savaş psikolojisine bağlayıp bunu masum göstermeye çalışanlar var ama bu da tamamen rahatlıklarından kaynaklanıyor. insanlar hayvanlar gibi içgüdüleri ile değil akıllarını kullanarak yaşamlarını idame ettirirler. halihazırda çocuğu varken, üstüne bilmem kaç kere daha doğurup onları bilmediği bir ülkede, bilmediği sokaklara salıp, tehlikenin ta ortasına attığının farkında olmaları için einstein olmalarına gerek yok. takmıyorlar, umursamıyorlar ve bu umursamazlık dünyanın hiçbir yerinde, hiçbir şartta normal kabul edilemez.

  bir de "türkler çok mi iyi sanki?" bakış açısı var. asıl problem bu zaten. ülkemiz medeni, kendini geliştirmiş, başkalarının hak ve özgürlüklerine saygı duyan insanların oluşturduğu bir topluma sahip olmadığı için şu an bu sorun ile birlikte iyice cehenneme döndü. sen kendi ülkenin suç oranını düşürememişken, verilen cezaların komikliğini hergün vatandaş haberlerde görürken; halkın arasına, kontrolsüzce ülkeye soktuğun, yeni potansiyel suçlular bırakırsan insanların nefretini o kitleye yönlendirmiş olursun. bir de kendi vatandaşına tanımadığın imkanları onlara sunarsan üstüne yağ sürmüş olursun işte.

  ayrıca ben "devletin yanlış politikası, asıl suçlu o. suriyelilerin suçu yok bla bla"sına da katılmıyorum. ben desteklemediğim bir partinin yanlış sonuçlarına ve ülkeye soktuğu, benim için tehlike arz eden insanlara katlanmak mecburiyetinde değilim. o yüzden tepkimi sonuna kadar gösteririm. umuyorum ki benim gibi diğer insanların gösterdiği, giderek artan tepkilerle birlikte görevlilerin acilen bir çözüm bulmak dışında seçenekleri kalmaz...

  edit:imla

  11 haziran 18:05 11 haziran 18:06

  128. şehirlerine bombalar yağarken sevişmeseler bir ihtimal pozitif bakabilirdim. ama hastaneler doğum yapan suriyeli kadın, sokaklar çocuk kaynıyor. bakıyorsun yanında 4 çocuk karnında bebek biz kafede otururken gelip dileniyor. kardeşim açım, sokakta yatıyorum diyorsun, o çocuğu nasıl ve neden yapıyorsun? çoğu da türkiyeden memnun değil. okuduğum okulda ilahiyat fakültesi bunlarla dolu. bir haltı beğendiremiyorsunuz. bizim 1 dersimiz o fakültedeydi yemin ederim giderken çekiniyordum artık. o kadar pis bakıyorlar öyle bir süzüyorlar ki midem kalkıyordu.

  kimse naylon hümanistik yapmasın. 17-35 yaş suriyeli erkekler gelmiş yine kumsalları işgal etmişler, karı kız kesiyorlar. aynı şey bizim ülkemizde olsa biz kaçacak mıydık? bizim ülkemizin erkekleri başka yerde karı kız nargile mi kovalayacaktı? türk erkeğini her konuda eleştiririm ama vatan konusunda hiç bir millet ellerine su dökemez. her şeyin bir sınırı var ve ne yazık ki suriyeliler kendi sınırlarına yaklaşıyorlar. hadi hayırlısı.

  11 haziran 18:03

  127. Burdaki çoğu görüşe katılıyorum bende ülkemde istemiyorjm buraya hiç yazmamıştım ama sabah haberlerde 2 milyon suriyelinin daha gelebileceği konuşuluyordu. Benim vatandaşım hangi işte çalışıcak, hangi evde kalıcak bu insanlar tavşandan hızlı ürüyorlar. Gerçekten artık istemiyorum ben kendi memleketimde çarşıya indiğimde türkçe konuşmalar duyamıyorum, bir mağazaya gittiğimde istediğim bedeni sordupumda cevap alanıyorum çünkü beni anlamıyor çalışan, benim üni mezunu okadar vatandaşım var ki bırakın kendi mesleğini yapmayı satış danışmalığı gibi iş bulamıyorlar neden daha düşük ücrete suriyeli çalıştırmak daha kolay gerçekten doldum artık. Heryerdeler madem alınacakta şehirlerin içlerine değil sınır hattında kızılayın cadırlarında kalsalardı kimse kusura bakmasın da savaştan bombadan silahtan kaçan insan koşa koşa kendini denize atmaz. 

  11 haziran 17:53

  126. mevcut hükümetin kendi vatandaşından daha çok sevdiği insanlar topluluğu.  

  11 haziran 00:49