yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (52)
  • medya (1)

  52. Rap şarkı dendiğinde akla gelmesi gereken. Yeni nesil, amerikan hiphopçulara özenip aşırı zenginiz aşırı kafamız güzel diye şarkı yapanlara da ibret olsun efendim. Türkçe rap zamanında böyle başladı, beklentimiz senelerdir türk rapçilerden buydu.

  Bunun yanında eleştirilmek zor bir şey evet, ama hepimiz biliyoruz ki bayadır hiçbir şey tozpembe değil burada. İnsanlar kolay sindiriyor olabilir, gündem çabucak değişiyor. Biz de burada kozmetik ürün fiyatlarından şikayet ediyor görünüyoruz falan ama herkes her şeyin farkında. Bu gençler yalnızca zihnimizde gerilere itip gece uyurken düşünmemeye çalıştığımız gerçekleri dile getirdiler. Ben tek kelime siyasi bir parti ismi, oluşum ismi duymadım şarkıda. Ki eleştirinin direk hedef kitlesi de biziz. Ona susan buna sesini çıkarmayan bana dokunmayan yılanı öperim diyen beyaz türkler(gizlinot: Burada yazar herhangi bir ırkı refere etmemiş, ülke toprakları içinde yaşayıp kendisini ilgilendirmeyen her konuda suskun kalan türk, kürt, sünni, alevi, azınlık, arap, laz, roman hepsinden bahsetmektedir.).

  Bunda üzerine alınacak, herhangi bir siyasi oluşum ve terör grubu ile ilişkilendirilecek bir şey görmedim ben.

  Edit; bu tarz rap şarkılarından en sevdiğimin linkini bırakıyorum. Sagopa sonradan çok değişti ama hala bu şarkıyı çok severim. Bence hala bu işte üstaddır kendisi, bu şarkı da susamam şarkısına belki biraz ilham olmuştur.

  (link: https://youtu.be/djDpSykJ7Qo Kalbim krizin bekçisi olmuş)

  17 eylül 2019 20:02 18 eylül 2019 13:26

  51. Beyaz tv de tam şu anda klip inceleniyor ve ben kulaklarıma inanamıyorum. Fetöye bağlandı sözler, subliminal mesajlarla dolu olduğu söyleniyor. İnsanları ayaklanmaya birbirine düşürmeye ittiği iddia ediliyor. Şok içerisinde izliyorum daha nasıl saçmalayabilirler diye. Her şey bi yana ben en azından farkındalık yaratıldığını 15 dakika insanların soluksuz izlediğini düşünüyorum.

  13 eylül 2019 00:03

  50. hayır şunu anlayamadım; müzikal açıdan başarısız olduğu şeklinde yorumlar çok gördüm. ben 15 dakikanın 1 saniyesinde bile itekleniyormuş bi bütünlük yokmuş gibi hissetmedim. benim müzik algım mı farklı acaba? elbette herkes beğenmek zorunda demiyorum. ama olay müzik değil. biz aramızda bunları her gün konuşuyoruz. ama bunları bizim bir yerde otururken muhabbetini geçirmemiz önemli değil. bu kadar sanatçının bir araya gelip, en üsttekinin bile dinleyeceğini bile bile korkmadan bunu yapabilmesi değil mi önemli olan? sanatçı, toplumu aydınlatan kişidir. benim, zaten fikirleri benimle aynı olan arkadaşımla bunları konuşmam bir şeyi değiştirmez. önemli olan bunu sesini duyurabilecek insanların söylemesi. ve bu adamlar bunu yapmış. meyve veren ağaç taşlanır zaten. nakaratla veda ediyorum. "gün olur hapsolur bu suçlu cümleler.."

  12 eylül 2019 22:59 12 eylül 2019 23:01


  49. susamam'in pek yürek isteyecek bir çalışma olduğunu düşünmüyorum. genel itibariyle orda değinilen noktaları cumhurbaşkanınada sorsanız katılacaktır. sonuçta kadına şiddete hayvana şiddete çocuğa şiddete her kesimden nefret var. fakat ezhel'in videosu başlı basına muhalif başlı basına ülkenin karanlık ve korkunçbir özeti olmuş. ayrıca diğer elemanlar videoyu çektikten sonra çıkıp bizi siyasi şeylere alet etmeyin filan , yanı yuh diyorum. ülkenin manavinin gece uykusunu bile suan siyaset yönlendiriyor. senin tepkin bu durumda ancak en fazla belli bir yaş grubunun protestosu, yada protestoya girişi olur ancak. ayrıca madem ciddi anlamda protesto, nerde lgbt, nerde katledilen yakılan tecavüz edilen lgbt'li bireyler. ezhel bunu resmen kafalara vura vura vermiş. ayrıca bu video'nun çıkışını tetikleyen şeyin birazda norm ender denen seksist rapçının bir anda kamu spotu gibi gündeme gelmesi, aldığı övgüler, efendi duyarlı rapçı imajı gibi noktalardan sonra bunun birşekilde "biz rapçıyız ve efendiyiz duyarlıyızı göstermek olduğunu düşünüyorum. bu açıdanda herkese hitap edecek bir video ve sözler hazırlanmış. ama ülkenin özetiyse ben onu zaten ezhel'in videosunda çok net gördüm

  9 eylül 2019 01:58 9 eylül 2019 01:58

  48. 14 Dk’da Türkiye Cumhuriyeti özeti. 

  8 eylül 2019 18:30

  47. eleştiri kaldırmayan ishal bünyeler ve medya tarafından karalanmaya başlamıştır. kulaklarını kapatıp lalala diye gezerek ülkeyi soktukları batağı görmeyenler şarkıyı ayaklanma çağrısı olarak görmektedir. belli havuzdan gelen gazetelerde ise şarkıyı ve şarkıcıları kötülemiş. başlık da şu "çoğunun sabıkası var."

  ülkede sabıkası olması gereken kadın katilleri salınıyor arkadaşlar! çocuk tecavüzcüleri okul, yurt, kurs açmaya devam ediyor. onların sabıkadan kastı muhtemelen uyuşturucu kullanımı.

  suçluya suçsuz demiyorum. ama ağır cezalar alması gereken suçlular karşısında biz şarkıda söylendiği gibi "bir twit atmaktan dahi korkar olduk".

  gerçekten beynime kan yürüdü artık. zamanında "mesele ağaç değil siz anlamadınız mı?" diyen mehmet ali alabora'nın dediğini parti eleştirisi değil de devlet düşmanlığı olarak gösteren adamlara ne anlatacaksın?

  arkadaşım sen devlet değilsin! sen devlet için çalışsan sana devlet derim. sen devlete değil kendine çalışıyorsun. ben inşaat sektörünün en kapı kulbunda olan biri olarak bile senin ihalelerini biliyorum, sen kendini oy verenlere devlet olarak satıp-kendini zengin ettin.

  biz yine burada oluruz. orman yakanları finanse edenler giderler, seçim kaybedince yüzlerce vatandaşını öldürenler gider. biz kalırız. ve biz öğrenmeyiz. ama sen gider helal mohito'nu yudumlarken çocukların bilmem kaçıncı benzer partiyi kurar. bela okumak bile zor geliyor, nefes aldırmıyorsunuz artık.

  8 eylül 2019 17:55

  46. toplumsal konularda farkındalık yaratılması amaçlanan bir projede shakespeare betimlemeleri bekleyenler var galiba, basit olmuş yönünde yorumlar görüyorum sürekli. bu kişiler ne dinliyorlar acaba çok merak ediyorum. bir de bir insan bir şey yapınca neden her şeye değinmesi bekleniyor anlamıyorum. izlediği bu kadar "basit" bir şeyi bile yorumlayamayanlar var anlaşılan. en çok da kuraklıktan, kadın cinayetlerinden, hayvanlara yapılan zulümden, trafik sorunundan bahsedilen bir parçadan rahatsız olan ve bunları marjinal sorunlar olarak değerlendirenleri gördükçe üzülüyor insan. her şeyi ama her şeyi politika ve din çerçevesine sıkıştırmaya çalışmayın bu kadar, kalıplara sığmayacak dertler var, adamlar bunlardan bahsetmişler hepsi bu. 

  8 eylül 2019 16:26 8 eylül 2019 16:30


  45. Çok beğendiğim proje. Eksikliklerine bakmadan böyle bir şarkıyı yapmaya cesaret etmeleri bile çok büyük bir adım günümüzde. Böyle böyle herkes ses çıkarmayı, daha bilinçli olmayı öğrenecek. cahil olan zaten eğitilmeli ancak şarkıda da bahsedilen beyaz Türkler... işte en çok da onların sesinin çıkması lazım, bu devirde apolitik olmak akıllıca değil vicdansızlık resmen. Kendi kaderimizi belirliyoruz aslında, ne kadar ses çıkarırsak o kadar çok şansımız olacak çünkü. O yüzden böyle atılan adımları yalnızca yapıcı eleştirip kendimiz de taşın altına elimizi sokmalıyız. Öyle klavye başından Şu eksik, bu olmamış demek olmuyor artık. Ne demişler susma, sustukça sıra sana gelecek.

  8 eylül 2019 01:09

  44. Toplumsal ve küresel sorunlara değinen çok başarılı bir çalışma. Genel olarak çok beğendim ama bizim gibi kadınlarla ilgili her konuda erkeklerin konuştuğu bir ülkede kadına şiddet kısmını bir kadına ayırmalarını ayrıca takdir ettim.

  8 eylül 2019 00:10

  43. Açıkçası fazla abartılmış bir şarkı. Proje, değinilen konu başlıkları güzel ama sözler oldukça basite indirgenmişti. Şehinşah’ın zamanında yaptığı şarkıyı dinlemenizi öneririm. Eğer bu şekilde bir şey yapılacaksa sözlerin bu kadar basit ve yüzeysel bir anlatım olmamasını beklerdim. 

  7 eylül 2019 21:14