tüketmiyoruz kampanyası

girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (522)
  • medya (12)

522. az önce içi iyice oyulmuş fakat kenarlarında bolca ürün biriken gel eyeliner kavanozunu benmari usulü ısıtıp buzdolabına attım. eskiden olsa tamamen bitmeden "amaan canım at gitsin git yenisini al" derdim ve alırdım. bence bu kendi adıma büyük bir gelişme. eyeliner ziyan olmadı (gizlinot: ki beni bi iki ay daha götürür) ben de tasarruf etmiş oldum. maksat küçükte olsa bir adım atmak tüm mesele bu gerisi sonra geliyor.

10 aralık 01:32

521. Ne zaman ki drugstorea uğramayı bıraktım, urban decay nars alabildim. Gerçekten. Bu 20tl çok uygun şu 10tl çok uygun diye diye ev çöp dolmuştu. Onu bıraktım. Narstan 2-3 allığım ud den bi far paletim var fazlasıyla yetiyo. Böyle de devam. 

9 aralık 00:35

520. kendi tecrübelerimden örnekler vermek için geldim,

1. maddi olarak zor durumda değilseniz, öncelikle sevmediğiniz şeyleri severek kullanacak kişilere hediye edin, bunun manevi tatmini çok yüksek. hediye etmeyecekseniz satın madem ne diyeyim.

bayılarak aldığınız şey paketi açılmadan sırası gelmedi diye bayatlarken, sevmediğiniz ürünü boca ederek kullanmaya çalışmak da tüketim açlığına dahil. oysa kullanırken mutlu olacağınız ürünü, hemen bitmesin diye az az, hevesiniz geçmeden kullanmak çok daha tatmin edici. hem belki 2 gün sonra kullanamayacak halde olacaksınız, hayat kısa, kuşlar uçuyor.

2. arada sırada çok kullanabileceğiniz, kısa zamanda kendi amorti edecek, gününüze pozitiflik katacak ürünlere para vermekten çekinmeyin, mesela basit bir filtre kahve makinesi veya o tip besleniyorsanız smoothie yapmalık alet edevat veya yanınızda içecek taşıyabileceğiniz bi şey mesela. bence rengarenk dandik kazaklar yerine, kışlık kendinizi içinde çok iyi hissettiğiniz günlük bir palto da buna örnek.

3. sizinle rekabet eden, sizdeki kötü duyguları açığa çıkartan, bencillikleri yüzünden arkadaşı olmayan veya sohbet ettiğinizde ufkunuzu açacak 2 laf edemeyen insanlarla görüşmeyi kesin. iş arkadaşlarınızla ilişkide kalmak yeterince zorlayıcı, özel hayatınızda daha samimi, daha rahatlatıcı zamanlara ihtiyaç var. ben bu kararı verebilmek için, bir kere görüşmeye ara verip, özledikten sonra tekrar şans veririm, buna rağmen rahatsızlıklarım devam ediyorsa kestirip atarım.

4. kıtlık psikolojisine girmeyin, indirimde diye veya az sayıda kaldı diye bir şey almayın, çünkü almadıkça satılması için daha çok indirim yapılacak. maliyeti 1 dolar olan tişört, avrupa'da 10 euro etiketle satılıyor diye, türkiye pazarına 50 tl fiyatla girmek zorunda değil, saçmalamayın. gayet karlılığı devam ettirerek daha gerçekçi fiyatlarla satış yapılabilir. ülkeden çekilmeyecekse, alım gücüne uygun sunmak zorunda. ben bazı ürünlerin kalite farkları olduğunu ve avrupa dağıtımının daha üst kalite ürünlerle yapıldığını düşünüyorum, çünkü eskiden ağzı yüzü 2 yıkamada kaymıyordu dediğimiz şeyler hala alınabiliyor.

ben bunu pegasus indirimlerinde yapıyorum, aylar sonrasına ucuz uçak bileti alıp, o zaman gitmek istemeyeceğim bir durumda oluyorum ve durduk yerde zarar ediyorum.

5. sosyal medyadan kendinizi kurtarın, herşeyi ortaya sermek zorunda değilsiniz, günlük nerede ne yapıyorum paylaşımı sadece şeyma subaşı'nın yapacağı seviyede bir şey, çünkü varlığını instagramda meşru kılıyor.

tüketim kuklaları da panikteler gördüğüm kadarıyla, işimize saygı duyulmuyor, biz influencerız vs vs. ya siz kime ne ilham verebilirsiniz, 5 yıl sonranız karanlık, oturup bunu düşünün.

6. tüketiminiz kendinize bir şey katmaya yönlendirin, artık internetten her bilgiye ulaşmak çok kolay, kendinizi geliştirin, dil ve mesleki birikimlerinizi ilgilendiğiniz alanlarda uluslararası şekilde sertifikalandırmaya para harcayın. çok fazla başarılı insan var, fırsat kapınızı çaldığında, bu tip şeyler sizi bir adım öne çıkartır.

7 aralık 02:48

519. Epeydir yazmıyordum bu başlığa.ilk yazmaya başladıktan sonra kredi kartımı neredeyse sıfırladım.online alışverişte kullanıyorum sadece.kıyafet alışverişini sıfırlamadım ama epey azalttım.yaz bölgesinde yaşadığım için uzun yaz mevsimi ve kıyafetlerin ter, yıkama benzeri yıpranmaya maruz kalmaları nedeniyle yazlık kıyafet ihtiyacım çok oluyor ama artık bir şeyi alırken iki kere düşünüyorum.Kozmetik alışverişi sadece ihtiyaç üzerine yapıyorum.ancak yılbaşında kendime bir ruj alacağım sadece.bu süreçte bankada birikimim epey arttı.hatta kendime bir döviz hesabı bile açtım. En önemlisi de gereksiz harcamalar sonucu geçici rahatlamadan sonraki vicdan azabım bitti.

6 aralık 14:09


518. (bkz: tüketemiyoruz kampanyası)

USD-3,84TL

EUR-4,54TL

ÇEYREK ALTIN-253,29TL

6 aralık 11:28 - 6 aralık 11:30

517. Evet an itibariyle en sevdiğim pizzacı fiyatlarını 15den 24 e çıkarmış. Artık pizza da tüketmiyorum iyi günler. 

6 aralık 08:32

516. yok abi, yok.dolar çıldırmış, piyasa uçmuş, işsizlik almış yürümüş, okuduğumuz okullar çöp olmuş, konut fiyatları new yorkla yarışır vaziyette, dış ilişkiler s*çmış, yarın ne olacağı belli değil.hal böyleyken alışveriş yapmak bir yana, ben acaba bir köşeye çuval çuval erzak mı stoklasak diye düşünüyorum.bindik bir alamete gidiyoruz kıyamete millet hala black friday derdinde.ecnebinin bire üretip ikiye satın aldığı şeyi bize ona yirmiye kakmasıysa artık iyice kendimi enayi gibi hissettiriyor.kıytırık h&m de bile uçmuş fiyatlar.ben aldım mı kaliteli alır daha da yıllarca bir şey almazdım zaten.şimdi artık yeme içme sabun diş macunu dışında bir şey tövbe almam.almıyorum da zaten.kriz kapıda ne biriktirsek kar.

5 aralık 23:23 - 5 aralık 23:23

515. ne %50 indirimler gördü bu yüreğim ama elim boş çıktım. var dedim bitiricem ve herşeyimi bitirdim süslüler. nemlendirici, tonik, vucut losyonu, yüz temizleme jeli, peeling, makyaj temizleyicisi... Allahım bir indirim gelsin lütfen.

4 aralık 23:50

514. Buraya günah çıkarmaya geldim. Black friday de kendimi kaybetmesem de ihtiyaç duyduğum şeyleri almadan edemedim. Biraz yüklü bir harcama oldu ama çoook uzun bir süre alışveriş yapmayı düşünmüyorum. Kış geldi artık para biriktirme aylarıdır. Evde de daha çok oturduğumuz için zor olmayacağını düşünüyorum. Gazamız mübarek olsun süslüler. 

4 aralık 09:50

513. Katılmakta zorlandığım kampanya. Tam bir irade yoksunuyum sanırım.  Mesela kozmetik alışverişi yapmıyorum uzun süredir. ama bu sefer de kişisel bakıma sarıyorum. Onu bıraksam kırtasiye malzemeleri ve kitap bağımlısı oluyorum. Katiyen güçlü kalamıyorum (gizlinot: Swh)

3 aralık 15:53