girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (729)
  • medya (17)

729. dolar 4,90 ı gördü bu hafta. ülkecek el mahkum yapmamız gereken: tüketmemeye devam + para biriktirip yatırım yapmak. sonumuz hayrolsun türkiyem.

38 dk önce

728. doların tırmanışlara devam etmesi sebebiyle tüketmeyeceğim. elimdeki makyaj malzemelerini teker teker bitirerek olabildiğince azaltacağım. gratis'te satılan şeffaf dosya gibi duran makyaj çantasından almıştım. içine yaz boyunca kullanacağım biri pembe biri turuncu olmak üzere iki ruj, spf içeren bir ten ürünü, bakır-turuncu renklerinde bir allık, kapatıcı, maskara ve kaş maskarası koydum. geri kalan makyaj malzemelerimi dolabıma koydum ve yaz boyu sadece bu ürünleri kullanacağım. yalnızca rujlar bittikçe dolaptaki rujları ekleyeceğim çantaya o kadar.

dolabıma sığmayan bir dolu giysim var. ancak dönüp dolaşıp hep aynılarını giyiyorum. giymediklerimi isteyen yakınlarıma veya ihtiyaç sahiplerine yollayacağım. daha geçen gün dans için yeni spor sütyeni vs almak istiyordum. halbuki elimde 3 tane spor sütyeni var. haftada bir ya da iki kez kursa gidiyorum. yıkayıp yıkayıp giymek varken yenisini almaya ne gerek var?

yaz gelmişken kullanmak için vücut spreyi bakıyordum halbuki elimde 3 tane parfüm var. kırtasiye ürünlerini çok seviyorum ve öğrenci olduğumdan ihtiyaç diyerek sürekli yenisini alıyorum. sırf bu yüzden evin her yeri defter, kalem vs dolu. bir kalem kutusuna hep kullanacaklarımı koyacağım ve onlar bittikçe yenisini alacağım. dolabımın iki rafı boş veya biraz kullanılmış defterle dolu. defterleri verimli bir şekilde kullanarak hem rafı boşaltacağım hem de diğer eşyalarıma yer açacağım.

harçlığımı aldığımda paramın en az üçte birini ayıracak ve bir kutuya koyacağım. bu parayla gitmek istediğim kurslara katılacak, sertifikalar alacağım.

alışverişi bir hobi olarak değil gerçekten ihtiyacım olduğu zaman yapacağım. canım sıkıldığında gezmek için ya da arkadaşlarımla buluşmak için avmlere gitmeyeceğim.

istersem en iyi makyaj malzemesini kullanayım sonuçta çoğu insan fark etmiyor bile. güzelliğimde kayda değer büyük bir değişiklik olmuyor.

evet paramı harcayacağım ve en büyük yatırımı kendime yapacağım. paramı dillerimi geliştirmeye, sertifika programlarına katılmaya ve spora harcayacağım.

bundan sonra televizyonların ve internetin aşıladığı tüketim çılgınlığına kapılmayacağım ve beni, fikrimi ve kişiliğimi bir üst safhaya götürmeyecek hiçbir şeye ihtiyaç olmadıkça harcama yapmayacağım.

23 mayıs 23:46

727. An itibariyle tüketemiyoruz kampanyasına evrilmesi gereken başlık maalesef

23 mayıs 19:16


726. "İhtiyacımız olanından fazlasını tüketmiyoruz" olarak güncellenmesi gereken kampanya. Bende de bir nebze olsun etkili olmuştur. Maalesef alışveriş bağımlılığım var. Drugstorelara gidince 50 tl'den aşağı çıkmıyordum. Son zamanlarda buna dur demeye karar verdim. Çünkü gelecek belirsiz, birikim yapmak gerekiyor. Evde bir sürü nemlendiricim var. Hepsini kullanmadan yenisini almak yok. Elimdeki ürünler zaten beni bayağı bir idare eder. Artık ihtiyacım olmayan bir şeyi sırf bir youtuberdan gördüm diye almayacağım. Ne kadar çok malzeme olursa kullanmam gerek diye o kadar kendimizi sıkıntıya sokuyoruz. Yüzümüze binlerce şey sürüyoruz sonra bitsin diye ve sırf indirimde diye aldığımız ürünlerin içerikleri bazen çok kötü. Silikon, praben ne ararsanız mevcut. O yüzden ihtiyaç fazlası ve bilinçsiz tüketmeye hayır diyorum.

19 mayıs 17:23 22 mayıs 12:00

725. Anladığım kadarıyla bu kampanyaya herkes kendine uydurduğu şekilde katılıyor, zaten hepimiz aynı olamayacağımız için normal bu. Benim katıldığım ve katılmadığım yönleri var, onları paylaşmak istedim.

Öncelikle tüketim çılgınlığına kendimi bildim bileli karşıyım, asla birden fazla kapatıcım olmaz mesela; o kapatıcıdan nefret etsem bile, bitene kadar kullanır, öyle yenisini alırım. İhtiyacım olmayan hiçbir şeyi satın almam. Ama “tüketmiyoruz”dan “hiçbir şey tüketmiyoruz” anlaşılması bana çok katı geldi. Sonuçta ihtiyaçlarımız oluyor ve bakımsız, özel günlerimizde bile makyajsız, eski kıyafetlerle de gezemeyiz. Minimal bir makyaj koleksiyonum ve klasik parçalardan oluşan bir dolabım var. Bir şey bittiğinde veya eskidiği/olmadığı için ayırdığımda yenisini almaktan çekinmiyorum. Sonuç olarak bir kere yaşayacağız ve biriktirdiğimiz paralar bizimle mezara gelmeyecek. Bir daha bu yaşımızda da olmayacağız. 5 kot, 4 rimel, 3 bronzer demiyorum. Hepsinden olsun; ama en iyisinden, en uzun süre kullanabileceğimizden 1 tane olsun. Bence en mantıklısı bu.

Sonuç olarak, yine alışveriş yapıyor, yine para harcıyorum. Dediğim gibi bu kampanyayla değişmedi bu, hep böyleydi. Çok fazla tüketim delisi insan var ve düşünmeden bir alışverişte 5 ruj alabiliyorlar, bu yüzden bu kampanyayı bu yönüyle destekliyorum. Az ama öz, gerektiği ölçüde ve ihtiyaçlara yönelik alışveriş... Ama bu kampanyayı tümüyle destekleyerek hiçbir şey tüketmeyen süslüleri de kutluyorum. Çünkü bunu büyük bir başarı Olarak görüyorum.

19 mayıs 02:33

724. 2016'nın sonunda (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=396336 şöyle ) bir girdim olmuş. Demek ki beterin beteri varmış ne diyeyim

19 mayıs 01:11

723. ben bunu lise iki+üçteyken öğle yemeğinde kantini keserek yapmıştım. şu an zaten param olmadığı için istemsizce tüketemiyorum(gizlinot: swh) ama bu yaş için bence baya ciddi bir para olan 1000 tl biriktirmiştim abartısız beş kuruşu bile kumbarama atıyordum ve oradan hiç harcamadım. öyle ahım şahım bir harçlığımda yoktu evden gidebilecek her şeyi evden götürüyordum. okul kantinleri o kadar kazık ki enayi yerine konulmak sinirlerime dokunuyor. hala da bir ihtiyacım olunca bimden falan alıp çantama koyuyorum. elinde hiç para tutamayıp ablasının harçlıklarını aşıran birisi olarak tutumlu olmayı öğrendim. öyle çok motive edici bir hikaye değildi ama yazasım geldi. galiba konuşmamaktan dilim şişmiş :D

19 mayıs 00:40


722. KasıM aralıktan beri maddi durumumu borçlarımı toparlamaya çalışıyorum. Gerçekten uzun süredir gerekli iç çamaşırı, çorap vs dışında ve ped, pamuk, duş jeli, şampuan dışında alışveriş yapmadım. Kendimi çok tuttum, emeklerimi zaten halihazırda bir sürü bulunan eşyaları daha eskitememişken tekrar almaya harcamak istemedim. Minimalist yaşam tarzını benimsiyorum bunu alışverişlerime de yansıttım. Bir şeye ihtiyacım olduğunda parasını hakkıyla verip uzun süre kullanacağım ve tüm ihtiyacımı gören en kalitelisinden almaya çalıştım. Az ve sadece ihtiyaç duyduğum eşyaları elimde bıraktım sadeleştim. 

Tüm kredi karti borcum bitti. Taksitlerim bitti. Hesabımı eksilerden sıfıra çektim artık maaş aldığım gün 600-1000 lira arası içerde başlamıyorum. Ve hesabımda biriken param var en güzeli bu. Kendimi iyi ve güvende hissediyorum alacağım bir kaç parça eşyanın vereceği geçici mutluluktan çok daha güzel bir his. 

Bu sene kendime söz verdim doğumgünümde kendime güvenebileceğim bir banka hesabı hediye etmek istiyorum. 

19 mayıs 00:06 19 mayıs 00:22

721. Ben artık alışverişe tek gitmiyorum. Çünkü ‘buna ihitiyacım var mı’ sorusunu sorsam bile alıyorum bazen. Ama babamla gittiğim zaman elimi neye atsam kızım buna ihtiyacın yok, evde benzeri var, aynı rengi var tarzı şeyler söylüyor. Bense işime karıştığı için sinirleniyorum alışverişten soğuyorum. Bence çok çok etkili bir yöntem.

18 mayıs 17:09

720. kendime mağazalarda sürekli olarak "gerçekten ihtiyacım var mı?" sorusunu yineleyerek dahil olduğum kampanya. pek çok ürünü- özellikle kozmetik ürünlerini- bir hevesle elime alıp sonrasında sakince yerine bırakıyorum. umarım devamlılık sağlayabilirim. 

18 mayıs 16:41