girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (668)
  • medya (19)

668. yaz için tatil/seyahat parası biriktirmeye başladım. bir yıla yaklaşık süredir bunu yapıyorum, fakat uzun süreli maddi sıkıntılar sebebiyle hayal ettiğimin çok altında bir miktara ulaşabildim. ama yine de yılmadım biriktirdiğim paraya dokunmadım süslüler. dışarıda yemek yemedim, sinemaya gidemedim ama evde izledim, eskiden bir sürü kozmetik ürünü almıştım bolca onlardan bitirdim, aynı kıyafetleri biraz daha sık giydim derken birikmese de aileme zorluk vermeden bu dönemi atlattım. temel yaşam hariç bir şey almadım borçlarımız olduğu için ama şimdi bir nebze daha rahatız çok şükür, bu sebeple yeniden biriktirmeye başlayacağım. güçlükle biriktirince insan bir çırpıda bitsin istemiyor haliyle. o yüzden gereksiz alışveriş yapmamı engelliyor bu. şimdi elimdeki ürünler bitmeden yenisini almıyorum kaç indirim geldi geçti ama ihtiyacım olana kadar almayacağım. gerçi alınca bir tane alıp iyisinden almayı tercih ediyorum ben. sürekli gideceğim tatili araştırıyorum, planlıyorum bu da beni motive ediyor. buraya yazıp kararımı daha da netleştirmek istedim. elimdeki ürünler bitmeden yenisini almayacağım. mesela göz kremi alacaktım ama baktım bir ay daha yetecek kadar krem var, zaten her ay bir bahaneyle indirim oluyor. o zamana kadar paramı cebimde tutmuş oluyorum hatta biriktirdiğim için daha dikkatli alışveriş yapıyorum. durumunuz ne kadar kötü olursa olsun üç beş bir şey de olsa biriktirin derim, ben çok faydasını gördüm. hem hayaller, anılar biriktirmek her eşyadan daha güzel. 

dün 16:29

667. işe girmeden önce ihtiyaçlarım vardı. "Ah bir işe girsem de alsam" dediklerimi işe girince almaya çabaladım. Ama bu ihtiyaçlar hiç bitmiyor sanki. paran yokken gereksiz gelen şeyler paran varken bir anda gerekli olmaya başlıyor. az parayla günlerce idare ederken işe girince onu da alayım bunu da alayım diye diye para uçuyor. Bu online alışveriş zaten illet gibi bir şeymiş. işsizken bakıp bakıp şu güzel bu iyi deyip en mantıklı olanı tercih ediyordum, şimdi bakıp "ah şunu alsam şöyle giyerim, şu renk ne zamandır istediğim renk, şu modelden hiç yok, şunu işte, şunu iş görüşmelerinde, şunu gezerken, şunu sporda, şunu evde giyeyim" derken 10 bin tl maaşım olsa yetmez mazallah. Gereksizler en gerekli olmaya başlıyor. Bir de ben oldum olası garantici olmayı severim, evim, arabam hatta kira gelirim olsun isteyen biriyim. tabi bunlar hep hayal, hem yarınlar yokmuşçasına harcamak iste hem de gayrimenkul almak iste... bu arada maaş da kuş kadar ama işsiz biri için servet gibi geliyor.

Tek tesellim kolay kolay bir kıyafete aşık olmam, olduysam da kesin indirimdedir. çünkü galiba indirim hastalığım var. Alıyorsam da her şeyimi indirimden alırım, mesela ben aldığım hiçbir şey için aylar sonra "şuna bak fiyatı nasıl düşmüş, tühh" diye üzülmem. Günlerdir h&m online sitesinde indirim kovalıyordum. beğendiğim ve en çok ihtiyacım olanları attım sepete, ka gündür düşünüyorum alsam mı almasam mı. bu arada kampanyalar bile değişti, 4 al 3 öde geldi. çok da mantıklı alışveriş olacaktı. tam gözümü kararttım kart bilgilerini girdim onayı verdim. derken alışveriş tamamlanamadı. çünkü kart limitim yetmedi. 40 tl lik açık varmış, 40 tl için normal fiyatları toplamda 1000 tl civarı olup indirimli ve kampanyalı halleriyle 4 parça 300 tl ye gelecek olan alışverişim iptal oldu. üzüldüm mü asla, sanki onayı verince onları almışım gibi bir his oldu içimde ama alamadım sonuçta. sanki kampanyaların sonu gelmiş, sanki hiçbir yer indirime bir daha girmeyecekmiş gibi ne bu acele anlamıyorum. eski hm maillerime bakmıştım da yılın her günü indirim, kampanya mailleri atmışlar. şimdi alamasam da ilerleyen zamanlarda hala ihtiyacım varsa öyle alırım.

Bir de şu var, aslında en güzel kıyafet güzel bir beden. ben kilo aldığımda "hiç bir şeyim yok" feryadına başlıyorum ama kilo verince " bir sürü kıyafetim varmış" demeye başlıyorum. çünkü dolapta ne var ne yok üstüne oluyor ve eskiden yakışmayanlar da yakışıyor. böyle olunca bir sürü kombin imkanı çıkıyor ortaya. dolaba değil de kendimize yatırım yapsak daha güzel olacak. o yüzden ben bir spora yazılayım.

dün 10:15

666. bana göre internette vs çok fazla alışveriş ile ilgili, moda güzellik makyajla ilgili şeylerle haşır neşir olmamak tüketmemeye giden yolda önemli bir adım. gerçekten ne zaman sözlükte takılsam mutlaka kendimde ya düzeltmek istediğim bir cilt problemi buluyorum bu beni hem mutsuz ediyor hem de bu alanda bir ürün arayışına giriyorum, günlerimi onunla ilgili araştırmalar yapmakla geçiriyorum. tüketmemekten bahsederken bence tek israf ettiğimiz şey para değil, zaman da oluyor. aynı şekilde youtube da makyaj videoları izlerken saatler geçip gidiyor, eğer birinin makyajındaki ürün çok hoşuma giderse onu araştırmakla vakit geçiyor. tabii bunların hepsi eninde sonunda belki ihtiyacım olmayan hir ürünü satın almaya varıyor. hem paramı hem zamanımı yok yere çarçur etmiş oluyorum. 

aynı şekilde instagram kullandığım dönemlerde de insanların üzerindeki kıyafetlere, instagram butiklerine falan takmıştım.

bence en iyisi eğer bi ürüne ihtiyaç olduğunu düşündükçe çıkıp mağaza gezmek, eğer bu bir kozmetik ürünse mağazada gözümüze kestirdiğimiz şeyi makeupalley ve sözlükte aratıp kullanıcı yorumlarına göre almak. bunun dışında çok fazla bu mecralarda takılmanın en azından benim için zararlı olduğunu fark ettim. tabi iradesine sahip olabilen varsa lafım ona değil :)

20 mart 23:21


665. bugün cruelty free ürünleri tercih etmeye başladığımda aslında farkında olmadan tüketmemeye başladığımı fark ettim. türkiye'de hem cruelty free olup hem de cebe uygun olan yalnızca birkaç firma var, öğrenci bütçesiyle high end ürünleri karşılayamayacağımdan son 1 aydır sadece drugstore ürünleri tercih ediyordum. zaten şu an ihtiyacım olabilecek her şeye sahip olduğumdan her indirime giren ürünü kapma gafletine de düşmedim henüz. etik konusuna girmeyeceğim ancak cüzdanım bundan çok memnun. tavsiye ederim, yapın yaptırın:)

20 mart 20:59

664. Bugün saat kordonuna 80 lira vererek kampanyadan elendim.

Çok pişmanım süslüler bugün swatch saat kordonu aldım halen geri versem paramı iade ederler mi diyorum. Deri kordon soyulduğu için üstüne üstlük slikon aldım vallahi bu aptallığıma kılıf bulamıyorum.

20 mart 19:48

663. Parası olmayanlar katılmakta zorlanmıyor. Zor olan, bütün koşullar tamamken gereksiz tüketmemek. Bütün koşulları sağlayıp tüketmekten geri kalamayanlara kolaylıklar diliyorum zira benim için zor değil.

19 mart 21:08

662. Bu kampanyaya çılgınlar gibi katılmak istiyorum ama çılgınca gelen alışveriş isteğine de engel olamıyorum.. Alırken çok mutlu oluyorum fakat beş dakika sonra ağlayasım geliyor hatta kartın limitini zorluyorum mesela bugün Pentiden hiç ihtiyacım olmadığı halde saçma sapan bir alışveriş yaptım :( şu günden itibaren artık bende tüketiyorum!!

19 mart 20:40


661. Canım sözlük, sonunda yazar oldum ve hep ilham aldığım bu başlığa yazı yazabiliyorum, yaşasın. :)

Kozmetik alanında en büyük çılgınlığım kesinlikle far paletleri ve parfüm/parfüm benzeri ürün düşkünlüğümdür. High-end olmasa da eskiden baya bi satın alma durumum vardı. Yeni yılla beraber; sözlükteki bu başlığın da etkisiyle "ihtiyacım kadar tüketme" ve "para biriktirme" kararları da aldım. Üç aydır gerçekten ihtiyacım olmayan hiçbir ürün almıyorum. İster kozmetik olsun, ister giyim. Zaten kapsül gardrop uygulamasını kendimce yapmaya çalıştım. 3 ay bitecek aynı şeylerle ne kadar fazla kombin yapabileceğimi öğrendim ve hatta bugün ne giyeceğim derdi de kesinlikle sona erdi. Aksesuarlar hariç yaklaşık 35-40 parça ürünle birazcık geniş bir kapsül dolap oluşturdum ve çok mutluyum. Geçen ay da şu ancak konserve açacağıyla açılan teneke kumbaralardan aldım en büyük boy. Çok istediğim ve almamakta direndiğim bir ürün olduğunda ufak bir kağıda yazıp içine de parasını nakit koyup kumbaraya atıyorum. Diyelim ki bir şekilde para bozdurdum, 5 TL'ye kadar tüm bozuklukları da kumbaranın içine atıyorum. O kumbara açılacak hale geldiğinde içinde biriken miktarı da, almamak için direndiğim şeyleri de size yazacağım sevgili arkadaşlar. Bu kararları alıp daha konuk yazar iken uygulamaya geçmemde yardımcı olan, bu başlığa bir şekilde motivasyon girdisi yazan tüm süslülere teşekkürü borç bilirim. 

Not: Gönül isterdi ki filtre kahve ve yemek masrafımı, kitap masrafımı, tiyatro biletlerine ve dans gecelerine ayırdığım parayı da azaltabileyim ama bunlar bana hayatta gerçekten mutluluk veren şeyler. Şimdilik o kadarını yapamıyorum, ama bakalım, olmaz diye bir şey yok. :)

19 mart 20:15

660. Çok ama çok faydasını gördüğüm kampanya. Kişilik olarak kalabalığa çok eşyaya tahammül edemeyen biriyim. Duygusal yeme bozukluğu gibi bende de psikolojik tüketme bozukluğu gibi bir şey var. Ciddi tatminsizlik, alma, alma, daha çok alma. Sonuç? Yeni şeylere sahip olmanın verdiği çok kısa süreli mutluluk. Boşalan cüzdan, dolan kredi kartı. Tıklım tıkış dolap, ayakkabılık, makyaj çekmecesi. 

Geçen sene de yazmıştım bu başlığa ben. 2 kredi kartımı kapattığımdan bahsetmiştim. Şu an sadece banka kartım var. Yurtdışına çıkacağım ilk kez bu sayede bu yaz. Mart bitmeden inşallah arabamızı da alıyoruz. En paradan hesap açtım minicik minicik birikim yapmaya da başladım birikim hesabı ile. 

Diğer yandan çok uzun zamandır gratis vb. Mağazaların kampanyalı günlerinden hiçbir şey almadım. Mağazalara bile gitmedim. Pamuk, aseton gibi ürünler dışında bir şey almıyorum. Giymediğim, kullanmadığım ürünleri dağıttım. Dayanamam diye avm gezmiyorum. Gerekte yok zaten. 

Son bir yılda bendeki değişiklikler böyle işte süslü kardeşlerim. Hayallerimi bir gardroba veya makyaj çekmecesine gömmek istemiyorum. E zengin de olamayacağıma göre bin düşünüp bir alıp kalanıyla istediklerimi yapmaktan başka çarem yok. Galiba yavaş yavaş paramı yönetmeyi öğreniyorum. 

19 mart 13:06

659. Şuraya ilk girdimi yazdığımdan beri kendimi tutuyorum. sık sık (gbkz: indirimleri duyurma kampanyası)na bakıyorum ama artık sadece ihtiyacım olan şeylerde indirim var mı diye bakmak için. mesela kıyafet ihtiyacım yok, indirim haberi görünce çok bakmak istememe rağmen sitelerine ve mağazalarına girmiyorum. böylece alasım da gelmiyor, mutluyum.

18 mart 23:12