girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (744)
  • medya (17)

744. bu ay babalar günü ve yapmam gereken diğer harcamalar yüzünden ayırdığım bütçeyle biraz zor geçse de vazgeçmeden sürdürdüğüm yaşam şeklim. iki ay kampanya gibi yapıp bırakayım demiyorum elimden geldiğince sürdürmeye çalışıyorum çünkü patatesin soğanın 7,5 liradan satıldığı bir ülkede bir makyaj paletine 200 küsür lira vermek, ancak bir yaz giymelik kadar dayanan bir tişörte 75 lira vermek lükstür diye düşünüyorum. sadece ihtiyaç kadar almak saatlerimi avmlerde baş ağrısıyla geçirmemek de lükstür.

hayat o kadar pahalı ki 100 lira çekip markette bir haftalık bile gıdamı karşılamadığı zaman anlıyorum bunu. patates soğan diyorum bakın en düşük gelirlinin doyma sebepleri. bunlar almış başını gitmiş. ben nasıl tüketeyim elzem olmayan makyaj malzemelerine giysilere parfümlere yüzlerce lira vereyim bu ülkede. geleceğimden endişeliyim maddi açıdan.

dün 16:17

743. uzun zamandır yapmak isteyip hayata geçiremediğim bir şeydi. biraz ülkedeki pahalanma, biraz minimalist yaşam tarzını benimsemeden dolayı denemeye çalışıyorum. çünkü fazla şeyler gözüme batmaya başladı artık. 

bana yardımcı olan şeylerin başında kesinlikle "buna ihtiyacım var mı" sorusu ve beğendiğim şeyi almayı birkaç gün sonraya ertelemek oldu. inanın o an bayıldığınız şey 3 gün sonra aklınıza gelince genelde "meeh" halini alıyor. 3 gün sonra hala aklınızda ise neden olmasın?

bu süreçte kredi kartımın kaybolması istemsizce çok yardımcı oldu. bildirme süresi, yanlış kargolanma derken 20 güne yakın kredi kartsız yaşadım. genelde online alışveriş ve kredi kartı kullanan biri olarak, eğer kartım olsaydı bu 20 gün içinde alacağım gereksiz şeyleri bile düşününce korkunç bir tablo oluşuyor çünkü.

bu arada bir süslü online alışverişin önüne geçmek için parayı nakit bulundurmayı önermiş. kesinlikle katılıyorum. ben ki kredi kartımın numarasını ezbere bilen, kartı yakınında olmasa bile alışveriş yapabilen biriyken kartımın kaybolmasındaki 20 günlük süreç beni gerçekten sakinleştirdi. 

makyaj konusunda bunların öncesinde de doyuma ulaştığımı hissediyordum zaten. mid-endler de en az high-end'ler kadar kendini kanıtlamış durumda. makyaj malzemelerini ciddi bir düzenlemeden geçirmek bu konuda çok yardımcı oluyor. bir zaman bronzera takmışım mesela, fakat fark ettim ki elim 2 tanesinden başkasına gitmiyor. belli ki bronzerda aradığımı bulmuşum dedim kendime. sizi çok heyecanlandıran bir ürün değilse, elinimdekinden memnunsam yeni macera aramamayı öğrendim. 3 gün kuralını burada da uyguluyorum tabii. hala aklımdaysa alıyorum.

bir de maskara bu konuda başı çekiyor bence. hepimiz en azından 4-5 farklı maskara denemişizdir ve eminim ki 2 tanesi favoridir. yeni çıkanın da üç aşağı beş yukarı aynı olacağını kendime hatırlatmayı öğrendim.

 hepimizin elinin altında internet var. tutumlu olmak biraz da zaman ayırmaktan, araştırmaktan geçiyormuş bunu öğrendim. cilt ürünlerinde yeni çıkanı hemen satın almayı değil, deneyenlerin yorumlarını, içeriğinin bana ne katabileceğine dair forumlarda ya da sözlükta gezmeyi alışkanlık edindim. indirim zamanları mid-end canavarı olduğumu fark ettim. artık 5 maskeye sahip olmaktansa 1 tane dermokozmetik ürün ve cildimin ihtiyaçlarının çoğuna cevap verebilecek şekilde seçimime odaklanıyorum.

birkaç tane liste hazırlıyorum. gerçekten ihtiyacım olanları, bitenleri bir kenara yazıyorum ki onlar aklımda kalsın ve önceliğim olsun ay sonu araya kaynamasın.

beğendiğim ve aklımda olan fiyatı yüksek ürünleri ayrı bir listeye koyup not alıyorum. bu biraz daha uzun dönemli bir liste oluyor. 2-3 ay sonra dönüp baktığımda bazen muadilini daha uygun fiyata bulduğumdan listeden siliyorum veya nokta atışı yaptığımı fark edip alıyorum.

son olarak, bazı aylarda kendimi ödüllendirmek adına 50-100-150 tl limitli alışverişler koyuyorum. yutubır işi yeni çıkan ürünleri deniyorum gibi bir şey oluyor. hem limitli harcamış hem de ertelediğim fakat denemek istediğim şeyleri aklımdan çıkarmış oluyorum.

dün 16:16

742. dün bir anda gaza gelip, kendime biri ağustosta diğeri ocakta olmak üzere çok güzel iki seyahat rotası planladım.

ikisi de yurt dışı olduğu için, henüz netleştirmedim çünkü seçim sonrası euro ne olur bilemiyorum; ancak gidemesem dahi benim için çok güzel bir motivasyon oldu. bugün de indirimlere bakmak yerine, airbnb' de ev aramak beni daha çok mutlu etti. nasıl kalsam, bisiklet mi kiralasam, yemekleri evde hallerim gibi şeyleri hayal etmek o kadar iyi geldi ki:)

inditexten indirim diye elimdeki pantolonun beşincisini alacağıma, paramı daha hayali ayaklarımı yerden kesen bir deneyim için kenara koyacağım.

bu girdi de planladıklarımı bana unutturmamak için bir kenarda öylece dursun.

Edit : (yazar: bb cream) sağolsun uyardı, yanlış firma:)

dün 15:55 2 saat önce


741. bu seferki inditex indirimini duyunca bilgisayar başına koşup "ay hemen bakayım" diye markaların online alışveriş sitelerine girip saatlerce ekran başında vakit geçirmeyişimden anladım ki yavaş yavaş oluyorum ben sanki. daha geçen gün dolabımı düzenlerken yer bulamamaktan yakınan, giymediğim, asla kombinleyemeyeceğim saçma sapan kıyafetlerime bakıp bakıp harcadığım paraya, zamana ve yere yanan bendim. üzülüyorum sözlük, bildiğin çok üzülüyorum artık zamanında çarçur ettiğim paraya, aldığım 8 tane aynı tonlardan oluşan far paletlerine ve saçma sapan her şeye. tüketelim istiyorlar, bırakın paramızı gerekirse kendi benliğimizden fedakarlık edelim, kendimizi tüketelim istiyorlar. gözü, karnı hiç doymayan şu sistemi biraz daha beslemek için kendimizi aç bırakmayalım, yarınımız belli değil görüyorsunuz...

dün 15:30

740. Bu sabah uyandığımda okuduğum ilk haber soğan ve patatesin de az miktar da olsa (gbkz: İthal ) edileceği haberiydi. Bu şartlarda tüketmek artık lüks bir durum sayılabilir.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sanki birileri ülkemize kamera şakası yapıyor her şey bittiğinde "kameraya el sallayın" denilecek.

dün 13:08

739. Sırf üşengeçlikten katıldığım kampanya.

Mesela bugün inditex indirimi başladı ve benim giyecek ciddi anlamda hiçbir şeyim yok. Fırsat bu fırsat diye 2-3 saattir alışveriş sitelerinde dolanıyordum. En sonunda sıkılıp çıktım sayfadan. Online alışverişte sayfa kaydırmak bile yoruyor artık.

20 haziran 22:59 20 haziran 23:20

738. Bugün sephora indirimine gittim.

Tüm vloggerlarin övdüğü ten rengi kalem İnfinit beige(gizlinot: 15 liraydı) rengi vardı elime aldım 10 dakika dolastim sonra far paletleri de güzelmiş dedim(gizlinot: 25 liraydı) bir tane de bundan alayım dedim. Sonra düşündüm alsam mı diye. Hayır param da var ama dedim ki cebin mi kasiniyor ne gerek var bunlara ? Bir sonraki indirimde al(gizlinot: Beni takip edenler bilir hep bir sonraki indirime al diye kendimi telkin ederim.) (gizlinot: Beni takip edenler dedim artık ben de bloggerim) sonra hepsini bırakıp koşarak mağazadan çıktım, içim çok rahat.

20 haziran 20:23 20 haziran 20:35


737. ortalama 1 yıldır belki daha fazladır bu kampanyadayım. her alanda ama. sadece kozmetik değil giyim, yeme içme vs. gibi konularda da.

gereksiz hiçbir şey almadım diyemem bazen kendimi tutamadığım oldu ancak çok sınırlı. birkaç ruj dışında kozmetikte gereksiz bir şey almadım. kıyafette de öyle. eskiyen, kullanılamayacak duruma gelenlerin yerine aldım.

ayakkabı ihtiyacım vardı 2 çift ayakkabı aldım bir siyah bir beyaz. şimdi de yine alışverişe ara verdim.

bu boşlukta çok birikim yapamadım ki kredi kartlarım vardı bunları sıfırladım. aynı zamanda her ay kardeşime para yolladığım için kenara çok para atamadım. son birkaç taksitim kaldı - bu ay telefon taksitim bitiyor şükürler olsun - sonrasında daha rahatlayacağım.

çok uzun zamandır ay sonunu zor getiriyordum. maaşım türkiye standartlarına göre iyi ama ben ayın 20sinde çulsuz kalıyordum resmen. dışarda yemek içmek kısmına çok para döküyordum. öyle böyle değil. günde 100tl sırf yemeğe kahveye verdiğimi biliyorum ne aptallık. arada olur ama her zaman olması benim için aptallıktı. şimdi genelde dışarı çıkacaksak yemeğe değil de kahveye çıkıyorum. iş yerinden beri geçeceksem ofis mutfağında mutlaka bir şeyler yiyip çıkıyorum.

sabahları kahvaltı yapmazdım. gelirken bir poğaça bir bilmem ne her gün 5tl en az. bunu da bıraktım. kahvaltı yapmadan çıkmıyorum. vaktim yoksa mutlaka ekmeğin arasına peynir domates koyup yanıma alıyorum. yemekler şirketten öğle yemeğine para vermiyorum.

bunlara rağmen hala paramın ucu ucuna denk geldiği zamanlar oluyor. bunlar da öncesinden yaptığım saçma harcamalar zaten. neyseki akıllandım. benim için alışması adapte olması zor bir süreçti. çünkü alışveriş yaptıkça mutlu olmaya alışmıştım. geçti ama şükürler olsun.

bir de her ay maaşımı alır almaz borçlarımı ayırıyorum. harcamam için kalan paranın da yarısını hemen diğer bir hesabıma aktarıyorum ve zorda kalmadıkça oraya dokunmuyorum. en kestirme yol olarak bunu buldum.

20 haziran 11:08

736. Şu başlığın üzerimde nasıl güzel bir etkisi oldu anlatamam.Şu anda utanarak itiraf etmeliyim ki;limitleri oldukça yüksek beş tane kredi kartım var.Alışveriş sırasında da burası şu karta taksit yapıyormuş,diğeri bu karta derken hepsini de kullanıyordum salak gibi. Gardroplara sığmayan saçma sapan kıyafetler,dolaplara sığmayan sayısız ayakkabı ve çantalar;kozmetik ürünleri vs.Tüketmelisin daha çok tüketmelisin,hep tüketmelisin ;o çantaya o ayakkabıya sahip olmalısın dürtüsü ile harcadıkça harcadım.20 senelik çalışma hayatım da elimde avucumda olan 10 yaşında bir araba ve kredi kartı borçları oldu ne yazık ki.

Son aylarda artık buna bir son vermem gerektiğini düşünerek;önce alışveriş yapmayı bıraktım ki zaten sanırım önümüzdeki 10 yıl boyunca almasam eksiklik çekmem:( Kredi kartı borçlarımı sıfırladım ;kredi kartlarımı henüz kapattırmadım ama artık kullanmıyorum.Aylık bütçe yapmaya başladım ve bütün bunlarla gördüm ki aslında iyi bir birikim yapabilecekken;ben savurganlık yapmışım.Her gün girip bu başlık altındaki girdileri okuyorum;çok alışveriş yapma isteği duyarsam yine burayı açıyorum ve aslında minimalizmin ne kadar da güzel olduğunu keşfediyorum.Bir de borçsuz yaşamanın tabii..

20 haziran 11:02

735. Benim gibi online alışveriş bağımlısıysanız bankadaki paranızı çekebilirsiniz :) (öğrenci olduğumdan çok zorlamadı beni)

Dün eyeliner ve ruj, bugünse pudra almaktan kurtuldum bu şekilde, oley.

20 haziran 10:57