sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1020)
 • medya (21)

1020. Kıyafetleri renklerine göre ayırarak dizmek tahmin ettiğimden daha çok işe yaradı bende. 2 sıra kırmızı kazağım var mesela, seviyorum diye her gördüğümü almışım. Artık direkt pas geçiyorum kırmızı kazak görünce. Aynı şekilde makyaj malzemelerinde de saymak ve gruplamak işe yarıyor. Benim yüz grubu makyaj malzemelerimin hepsi bir arada örneğin. Tabi ki nelerimin olduğunu biliyorum ama kaç tane bronzerım, kaç tane allığım veya aydınlatıcım olduğu alışveriş yaparken gözden kaçıyor, aklıma gelmiyor ve hemen alıp o gruba dahil etmek istiyorum. Ayırıp sayınca şu kadar pembe allığım var veya henüz bitmemiş 4 tane bronzerım var diyebiliyorum ve almaktan vazgeçiyorum. Basit bir şey ama kategorize ettiğimi sandığım şeyleri aslında yeterince etmediğimi anladım, daha çok işe yaradı.

2 saat önce 2 saat önce

1019. çok uzun zamandır makyaj malzemesi almadım. hevesimiz de kaçtı artık zaten yüksek fiyatlardan. giyim alışverişinde de ihtiyacım olmayan bir şey almadım uzun süredir. henüz yakın geçmişte geçen seneye kadar işte, deli gibi alışveriş yapardım. kozmetik, giyim, ayakkabı, çanta. sonra noldu bilmiyorum ama üstüme bir ağırlık çöktü. alırken en az 2 kez düşünüyorum artık gerçekten gerekli mi diye. paranın elimizden alınması gerçekten çok kolay. çok kolay kandırılıyoruz çünkü. buna artık olduğunca izin vermiyorum. kendime şaşırıyorum ve hayret ediyorum (gizlinot: lütfen nazar değmesin <3) umarım bunu sürdürebilirim. çok bunaldığım zamanları atlatınca kendime moral amaçlı büyük ya da küçük şeyler hediye edebiliyorum. bu da normal diye düşünüyorum. motivasyon amaçlı. başkasından hediye almaktansa, kendime hediye almak çok daha hoşuma gidiyor çünkü. ama gerçekten gereksiz tüketmiyorum ve israf etmiyorum. paraları elbette mezara götürmeyeceğim ama bindirim sonrası indirim yapıp kahkaha atarak bizi izleyen firmalara bu zevki tattırmak da istemiyorum. hiçbir şeyden mahrum kalmıyorum ama saçma sapan para da savurmuyorum. kızlarr arada beğenin bu girdimi de dan diye yüzüme çarpsın, saçmalamayayım ahahaah (gizlinot: umarım hepimizi güzel, mutlu, refah dolu günler karşılar ^^)

dün 22:50

1018. ara ara okuduğum, bana çok yararlı olan başlık. ben de elimden geldiğince yapabildiklerimi yazmak istiyorum. biraz uzun olabilir, tavsiyelerim için son paragrafı okuyabilirsiniz.

günlük hayatımda makyaj yapmıyorum, özel günlerde de abartılı makyajdan hoşlanmıyorum. bu yüzden kendim makyaj yapmak için gerekli olan kozmetik malzemeleri araştırdım elimden geldiğince, gidip denedim, fiyatlarını karşılaştırdım farklı yerlerle. indirim zamanı da gidip aldım. bu yüzden çok fazla makyaj malzemem yok, stok yapma ihtiyacı hissetmiyorum, ya da yeni bir ürün çıktığında hemen almam lazım demiyorum çünkü makyaj çok da ilgi alanıma girmiyor. bu yüzden biraz şanslıyım.

kişisel bakım ürünleri olarak bir tanıdığımın tavsiye ettiği amway ürünlerini kullanıyorum, yıllar önce aldığımda fiyatları uygundu ancak şu an çok arttı, hergün dışarı çıkan biri olmadığım ve makyaj da yapmadığım için çok çabuk bitirmiyorum bu ürünleri de. bazen doğal sabun kullanıyorum. cildim hassas olduğu için yeni bir şeyler denemiyorum zarar vermemek için. bu da beni yeni ürün almaktan koruyor.

ancak maalesef çoğu kişi gibi ben de alışverişi seven bir süslüyüm. özellikle kıyafet ve çanta alışverişi. bir de takıntılı bir insanım, en cırt renkteki gömleğime uygun bir çanta olmazsa kullanamam, aman ayakkabımın rengi uymadı filan, sonuç; ayda yılda bir kullanılan, dolap dolusu kıyafet, çanta, ayakkabı.

ben de baktım böyle olmayacak, hem pek çok eşyam var hem de maddi olarak zorluyor, bir süre önce alışverişimi kısıtlama kararı aldım. ihtiyacım oldukça internetten bakıyorum, indirim zamanını bekliyorum, benzer mağazalarda araştırıyorum daha uygun fiyatlısını bulabilmek için. çünkü mağazalara gitmek insanı alışverişe zorluyor sanki. almayacaksam bile görünce beğeniyorum ve fiyatı da uygunsa alıyorum. bu yüzden "ihtiyaca yönelik alışveriş" gerçekten çok rahatlatıcı. bir de kıyafet tarzımı değiştirdim biraz, bu da beni rahatlattı. "kapsül gardrop" ile ilgili yazıları okudum, videoları izledim, bunların da faydası oldu.

sonuç olarak sizlere tavsiye edeceğim şeyler: ihtiyaçlarınızı alışverişe çıkmadan önce belirleyin, alışverişe gittiğinizde listenizin dışına çıkmayın, illa ki bir zaman kulanırım demeyin.

tüketmiyoruzdan çok "nasıl az tüketilir" içerikli bir yazı oldu, sabredip okuyanlara teşekkürler.

dün 20:42


1017. Çoğu kişi katılmamıştı o zaman ama gratis %50 indiriminden ihtiyaçlarımızı toplu aldım. Ama bu dediğim de yanlış anlaşılmasın gidip 10 kutu şampuanı da kendime almadım. Birkaç akrabam istediğinden onların alışverişlerini de ben yaptım. Gitmeden liste hazırladık bu yüzden gereksiz şeyler de almadan çıktık. Akrabalarıma aldıklarımın parası da fişte olsa bile cebimden çıkmadığından gözüktüğü kadar büyük bir alışveriş de değildi. O günden sonra zaten temel ihtiyaçlarım evde olduğundan gratis vb yerlere gitsem bile bir iki ürün için kasa kuyruğuna girmiyorum. Zaten alıyorken şunu da alayım da demiyorum. Asıl tasarrufu bu şekilde yaptığımı fark ettim.

Edit1: 10 kutu şampunı da kendime almadım yazmışım da uykusuzluktan bunlar. Ben orda herhangi bir üründen çok miktarda almadım demeye çalışıyordum. O alışverişte kimseye şampuan almadım zaten.

Asıl olay o indirimde alacaklarımı toplu alabilmek için bütçe ayırmıştım. Olmasaydı birazını alıp diğerlerini sonraki indirimde alırım deseydim o küçük küçük alışverişlerin içine ihtiyacım dışında aldığım başka ürünler de girecekti. Toplam tutar daha çok olacaktı. Temel ihtiyaçlar sürekli alındığından bazıları bunu mantıklı bulmuyor ama aşırı abartmadan da yedeklenebilen ürünler var ve kaç indirimi boş geçsem o kadar kârlı oluyor benim açımdan.

dün 14:04 dün 16:59

1016. arkadaşlar en çok şimdi bu başlığa ihtiyacımız var. bu başlık şu dönemde şaha kalkabilir mi lütfen? Yılbaşı indirimleri ile karışık sezon sonu indirimleri başlamış. Güçlü olmamız lazım.

Peki ben neler yapıyorum? kredi kartı taksitlerim elimde avucumda hiçbir şey bırakmadığından beri git gide alışlarımı kıstım. son üç aydır çok dikkat ediyorum. Geçtiğimiz ay taksitli hiçbir şey almayarak kart taksidimi yarıya düşürdüm, elime de bir miktar para kaldı. bu ay dışarıda yemeği de minimuma indirdim. Önümüzdeki aydan daha umutluydum çükü taksitler tekrar yarıya düşecek. almayalım, almayalım...

dün 13:54

1015. Bu başlığın bu kadar boşlanmış olması beni üzüyor.Okuyup okuyup gaza geliyordum.Neyse biraz da benim katkım olsum.Yaptığım hatalarla anlatacağım.Eski bir alışveriş hastasıyım.Son bir-iki aydır bu huyumu kontrol altına almaya çalışıyorum.Black fridayda Ali Expres'ten ve Sigma Beauty'den bir şeyler almıştım.Son parça bugün geldi.Karar verdim bunu buraya da yazmıştım.Seneye black fridaya kadar yeni bir far paleti alınmayacak.10 tane gözüm yok sonuçta.Benim elimdeki ürünlerle 5-6 kişi hergün göz makyajı yapsa 2-3 yıl yeter.Far harici kendimi durdurmuştum.Far için de söz verdim istikrarla ilerliyorum.Gitmişim hiç kullanmayacağım renkler almışım bir alışverişte kargo ücretsiz olsun diye.Alışverişle mutlu etmişim kendimi.Daha önce bir arayış içerisindeydim.Şimdi az çok demirbaşı ürünlerimi keşfettim ve bu pahalılıkta yeni ürünler denemek ve bütçemi sarsmak istemiyorum.Onun yerine biraz birikim yapmak istiyorum.İndirim mesajları gelip duruyor .Yooo dostum yoo almayacağım deyip hiç bakmıyorum.Çünkü bu tüketimin sonu yok.Aslında bunun farkına yeni varmadım .Bunu azaltmanın arayışı içerisindeydim.Evdeki nemlendiricilerimi çıkardım .Kullanmadığım son kullanma tarihi en yakın olanından başladım.Bugün yarın en eskisi bitecek.Her şeyi güzelce düzenledim.Bir deftere elimde hangi ürünler var not ettim.%100 tüketmeyeceğim değil gereksiz tüketmeyeceğim.Elimdeki ürünler bitmeden yenisini almayacağım.Tabii bunlar demirbaşlar için geçerli.Gereksiz aldığım ve bir daha almayacağım ürünler var.Dolap azaldıkça rahatlayacağım.Sonra belli başlı ürünlerle devam edip bu gereksiz kalabalıktan kurtulacağım.Kısacası 2019'da bilinçli tüketici ve tutumlu olmaya karar verdim.

dün 13:25 dün 13:37

1014. Uzun zamandır uyguladığım hayat tarzım. 

Ben tüketme bilincimi bu başlıktaki tüm girdileri neredeyse ikişer kez okuyarak değiştirdim. Hayatımda büyük değişimler olduğunu söylemeden geçemeyeceğim. Her ay sonuna kadar dolan kredi kartım şimdi sadece taksitli alacağım büyük ihtiyaçlarım için var. Dolapta alıp alıp çürüttüğüm gıda maddelerini düşündükçe utanıyorum. Buzlukta annemin hazırladığı şeyleri kullanmanın fayfalarını keşfettim hem sağlık hem bütçe açısından. Abur cubura ayırdığım parayı meyve sebzeye harcayınca hiç diyet yapmadan bir kaç ay içinde farkında bile olmadan 7,8 kg arası verdim. 

Eskiden dolu olan dolapta giyecek düzgün birşey bulamazken şimdi sadece sevdiğim ve rahat ettiğim giysiler var. Alışveriş yaparken gerçekten çok ihtiyacım olan şeyleri alıyorum, bu sene aldığım bot gibi. artık bana yıllarca hizmet edecek ürünleri satın alıyorum, cicili bicili ama kullanışsız şeylere para harcamıyorum. Evdeki kalabalıktan kurtuldum, uzun süredir ala ala biriktirdiğim kitapların büyük çoğunluğunu okudum bu süreçte. Makyaj malzemelerim bir bb krem, bir allık bir rimel bir eyeliner ve bir aydınlatıcıdan ibaret. Bir de nadir kullandığım the balm paletim var. Bunlar bana yetiyor artıyor bile. Eskiden maaşımı -1000 liraya kadar düşürdüğüm olurken şimdi 5li hanelere geçtim birikim konusunda. Bunlar insanın hayat kalitesini artıran durumlar emin olun gerçekten isteyince çok kolay oluyor. 

Eskiden avm gezerek zaman geçirmeye çalışırdım artık bunun ne kadar sıkıntılı bir davranış olduğunu anlıyorum. Zamanımı belgeseller, yeni filmler, güzel kitaplar için harcamak çok şey kattı bana. 

Ben çok yanlış harcamalar yapan bir insanken sürekli tutumluluğu, minimalizmi ve bu konulara yakın sade bir hayat yaşamanın yollarını araştırarak bu duruma geldim. Buzdolabında sebze meyvelerim bozulmuyor, dolabımda elimi attığım herşeyi severek giyiyorum, kullanmadıklarımı kızılayın konteynırlarına bıraktım diğer insanlar da faydalanıyor. Ve inanın kızlar kenarda paranızın olmasının verdiği özgüveni hiçbir alışveriş vermiyor. 

Saatlerce ayakta kalarak, nöbet tutarak, insanların kahrını çekerek ne zorlukla kazandığımız üç kuruç paramızı zaten zengin olanları daha da zengin etmeye harcamanın hiçbir mantığı yok. Benim yaşam felsefem iki senedir bu ve şimdiye kadar çok faydasını gördüm. 

Araştırın öğrenin hiçbir kaynak bulamıyorsanız bu başlığı zaman ayırıp baştan sona okuyun iyice göreceksiniz yapmanız gerekenleri ve hatalarınızı. Özellikle çocuğu olanlar onun geleceğini avmlerde harcamayı istemediğinize eminim. Hepimizin birazcık daha bilinçlenmeye ve otomatik hareketlerimizi azaltarak bilinçli tüketmeye ihtiyacı var. Lütfen kendinizi bu rahat yaşama biçiminden mahrum etmeyin. Almak almak almak evet bir yere kadar keyifli ama sonrası zehirli. Bunu en az zararla farketmek sizin elinizde. 

10 aralık 01:14


1013. Dolaplarınızı boşaltın!

Dipte köşede ne varsa ortaya çıkarın. Evde kullanmadığınız tek bir ürün kalmayana kadar ayıklayın ve ihtiyacı olan kişilere dağıtın.

Ben ilk olarak çekmecelerimden başladım ve kullanmadığım toka, tarak, makyaj malzemesi, kremler, parfümler, makyaj çantaları, cüzdanlar, portföy çantalar ne varsa tek tek ayıkladım. Çevremde ihtiyacı olan insanlara verdim. Mesela gereksiz yere alınmış bir sürü güneş kremi vardı hepsini deneyip beğenmeyince kullanmayı bırakmışım. Aldım güzelce çevremdeki insanlara dağıttım. Son kullanma tarihleri geçip bozulacağına birilerinin işine yaramış oldu hem de benim sadece tek bir tane güneş kremim kaldı. Çekmecem temizlendi. Sıra evdeki diğer ürünlerde..

9 aralık 19:41

1012. İndirimleri duyurma başlığıyla tüketmiyoruz kampanyası başlığının alt alta olması çok ironik geliyor. İçimden hep tüketmiyoruz başlığını okuyup gaza gelmek gelse de elim hep indirimler başlığına gidiyor ve orda gördüğüm indirimler hep bi şekilde aklımı çeliyor.

Bazen istediklerimiz, sevdiğimiz, hoşumuza giden şeyleri almadıktan sonra ne anlamı var bu düzende çalışmanın diyorum ve o anların sonu çoğunlukla alışverişle bitiyor. ve gereksiz ürünlere zamanımın ve emeğimin karşılığı olarak aldığım maaşımı gömüyorum. Belki çoğu zaman kendimi zor durumda bırakarak ve kredi kartlarına dadanarak!

Halbuki istediğimiz, sevdiğimizi sandığımız şeyler çoğu zaman bize popüler kültür ve sosyal medyanın dayatması oluyor. Girip sözlüğe bakarken aradan çıkan reklamlar bile bizi buna sürüklüyor. Keşfette önümüze düşen sayfalar ve o gördüğümüz renkli hayatlar bizi aradığımız mutluluğa götürecekmiş gibi hissettiriyor. Günlük yaşamın stresinden kurtaracak ve rahata erdirecek, bizi bir şeylerin sahibi olduğumuz ve mensubu olduğumuzu düşündüğümüz grubun seviyesine ulaştıracakmış gibi düşünüyoruz. Hani sınıfsal seviyeler ve yaşam kalitesinden bahsediyorum. Bir de işin içine statü ve zenginlik yarışı giriyor. Kim kimden daha çok şeye sahip bilinçaltı ve komplekslerimiz falan. Ve biz orada, sosyal platformlarda gördüklerimizle durumu eşitlemek için modayı takip etmek zorunda kalıyoruz. Sonunda da kontrolsüz alışveriş çılgınlığıyla ordan oraya sürüklenip duruyoruz. Ve stresli bir hayat daha stresli bir hayata dönüşüyor. Ekonomik sıkıntılar, alışveriş bağımlılığı ve sonunda mutsuzluk! 

Zaten zor bir ülkede daha da zorlaşan koşullarda yaşıyoruz. Hepimiz bir şeyleri başarmak için belki de olması gerekenden daha çok çaba sarfetmek zorunda kalıyoruz. Kendimize güzel yaşamlar inşa ederken çok yoruluyoruz ve elimizde belki de somut bir şeyler görmek için ve çoğu zaman stresimizi atmak için de yine alışverişe yöneliyoruz.

Aslında şu alışveriş işine tüm bunların dışından baksak da moda’ya bakış açımızı değiştirsek belki bu verdiğimiz mücadeleye hiç gerek kalmayacak. Moda sayfalarında gördüğümüz harika tasarım çantalar, ayakkabılar, ışıldayan aksesuarlar, renklerine bayıldığımız kozmetik ürünleri, nefis kokan parfümler.. bunların hepsi harika sanat eserleri, bir sanatçının elinden çıkan işler, ne kadar fabrika üretimleri de olsa bir tasarlayanı var ve bizi bir hazza sürüklüyor. Temel ihtiyaçlar dışındaki alışverişlerimizi sadece keyif alarak yapsak ve biraz da minimalist yaşamaya çalışsak ne alışveriş çılgınlığı kalacak ne de bu tüketmiyoruz mücadelesi. Biz yine de eninde sonunda bu döngüyü sağlıyoruz. Peki bizim için önemli olan tüm bunlar olurken keyif almak, tadını çıkarmak değil mi?

O yüzden artık alışveriş yaparken gerçekten aldığıma değecek ve bana keyif verecek ürünler seçiyorum. Eğer sadece indirimdeyse ve bir gün mutlaka lazım olacaksa almıyorum çünkü bir gün lazım olmuyor. Ya da benzer başka bi ürünüm varsa ikincisine gerek duymuyorum. kullanmadığımız abuk sabuk onlarca şey dolaplarımızda bir gün kullanılmayı bekliyor. Ama o gün gelmiyor.

 Minimalist eşyalar, keyif aldığımız ve kullandığımız, tozlu raflarda bekletmediğimiz, sonuna kadar tadını çıkardığımız ürünler için tüketmek hayal değil. 

Tüketim çılgınlığına son! Tüketiyoruz ama savurmuyoruz. Tadını çıkarıyoruz.. 

9 aralık 00:20

1011. Yapı kredinin app uygulamasından kendime tasarruf limiti belirledim. Şimdilik 5 ay boyunca her ay 50 dolar olmak üzere maaşımdan 50 dolara karşılık gelecek tutar çekilecek. Tam tersini de yapabiliyorsunuz, 300 tl ye karşılık gelecek dolar gibi. 

Tüketmeme davasında epey faydası olacak bir olay bence. Şimdiden harcamalarımı azaltıp birikim miktarımı artırmanın planlarını yapar oldum. App e girip girip bakim ne kadar dolarım var of çok zenginim ehe diyorum. (200 dolarla zengin hissetmek:))

Motivasyon önerisidir, herkese tavsiye ederim.

8 aralık 23:44