girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (826)
  • medya (17)

826. Bugün dışarı çıktım ve kendime bir pamuklu basic gri tişört bir de kot aldım mangodan. Tişört 25, kot 60 liraydı. Kendimce gayet uygun iyi bir alışveriş oldu aslında. İhtiyacım olan bir tişörtten fazlası olsa da şimdilik bulabildiğimle idare edeceğim. 

İlle pamuklu olsun polyester giymeyeyim diye düşününce öyle herşeye atlanmıyormuş onu görmüş oldum. Uzun zamandır alışveriş yapmıyordum hiç de özlememişim. Hâlâ kabinlerde bunala sıkıla giysi denemek benim için eziyet. 

Bu ayın maaşı da yatar yatmaz birikim miktarımı ek hesabıma aktardım. Bu sefer maaşın yarısını attım birikime bakalım idare edebilecek miyim... umuyorum ki geçen aydan da iyi geçer. ocak ayına kadar araba almak için güzel birikim planlarım var çünkü. Uygulamak için azami gayret göstereceğim. 

Darısı isteyen tüm süslülerin başına. 

dün 00:50

825. ihtiyaç dışı alışverişlerime son vererek katıldığım kampanya. eskiden cebimde para durmasından rahatsız olan biriydim. illa harcayacak yer arardım. gerekli ya da gereksiz farketmeksizin hiçbir mağazadan eli boş çıkmazdım. daha sonra odamdaki boş kalabalığı fark ettim ve inanılmaz rahatsızlık duydum. elimdeki ürünleri bitirmeye çalışmakla başladım işe. cebimde kalan paraları da küçük bir kalemliğe atıyorum. durumu iyi olmayan bir arkadaşımın kedisi doğum yaptı ve dört küçük yavrusu oldu. fırsat buldukça onların mama, aşı vb ihtiyaçlarına yardım ediyorum. geçen gün erkek arkadaşımı güzel bir yemeğe çıkardım ısrarla :d:d gereksiz harcamalar yapmak yerine sevdiklerimi mutlu edip onlarla anı biriktirmeye harcamak çok daha iyi hissettirmeye başladı. pek tüketmiyoruz kampanyası sayılmıyor belki benimki. en azından gereksiz tüketmiyoruz kampanyası diyebilirim :)

15 temmuz 22:33

824. Valla ben öğrenci olduğumdan kampanyayı duyduğumda zaten çok önceden dahil olduğumu öğrendim

15 temmuz 22:09 15 temmuz 22:10


823. tüketmemeye çalışırken daha fazla alışveriş yapmak ile sonuçlanan durum. son zamanlarda boynerin üst üste defalarca indirim yapması sebebiyle kendimi tutamadım. en son kendimi ''şu kadar daha koysam, şunu da alsam'' derken buldum. bir sonu yok maalesef. hala almam gereken bazı şeyler var ve stoğa girsin diye bekliyorum. şimdiden kış için bir şeyler alırsam kışın daha yüksek fiyatlarda dudağım uçuklamaz diye düşünüyorum. resmen kışın 200 lira olacak kazağı indirimde yazın almaya çalışıyorum. evet, tüketiyorum fakat tüketirken kışın ihtiyaçlardan dolayı oluşacak zararı indirmeye çalışıyorum.

14 temmuz 23:08

822. Dün gece niyet ettim Allah rızası için tüketmemeye. Sonra hemen trendyola girdim, bir sürü ürünü favorilere koydum, almadan çıktım. Çünkü daha alıp da giyemediğim kıyafetler, beğenip de süremediğim rujlarım var. Bir aktivite olarak alışveriş merkezine gidilmeyeceğini kendime anlatmaya çalışıyorum. İhtiyacın olduğunda gidersin alışverişe. Sonra da kendimi ihtiyaçlar uydururken buluyorum.  Bakalım ne kadar dayanacağım.

12 temmuz 14:01

821. 21 gün şeker diyeti yapıyorlar sonra canları şeker istemiyor ya insanlarin hah işte benimki de ona dönüşen kampanya.

Hayatımda bu durumu ilk defa yaşıyorum. Bu başlığa sürekli olarak girdi girsem de arada kaçamaklarım, "bu ucuzmuş alayım"larım çok oluyordu.

Ben küçüklüğümden beri düzene tertibe çok önem veren biriyim. Ama alışveriş takıntım yüzünden alip alıp sürekli yerleştirme çabası içindeydim. Sonra bu başlığı ve internetteki yazıları okuyarak (gizlinot: Ben bu şekilde bilinclendim, kitap falan okumadım bununla ilgili) almamaya başladım. Sürekli alacaklarımı "bir sonraki sefere" diye erteledim. Zamanla isteğim yok oldu. Cebimde para kalınca mutlu olmaya başladım.

Geçen Koton'da sürekli gidip gelip kokladigim ve 20 lira olmasına ve kokusunu begenmeme rağmen almadığım vücut spreyi 8 liraya düşmüştü. Mağazayı dolaştım dolaştım içime sinen kıyafet bulamadım. Bunun benzeri evde var, bu polyester kokutur, bunun rengi benim rengim değil, bu fiyatı hak etmiyor diye mağazayı elimde spreyle dolaştıktan sonra kendime; 8 lira çok ucuz evet ama bir kaç gün sonra hevesin geçince o bir köşede kalacak (gizlinot: Kokusunu begensem de bileğim dışında denememistim) sonra onu gördükçe kullanmadığın için sinirlerin bozulacak (gizlinot: Çünkü böyle şeylere boşa para verdigimi düşünüyorum) boşver seramela paran 8 lira da olsa cebinde kalsın, hem Zara'da beğendiğin parfüm var onu alırsın, dedim. Sonra zaraya gittim o parfüm de içime sinmedi. Alsam mı almasam mi derken onu da almadım. Eve geldiğimde hiç pişman değildim.

Kıyafete gelecek olursak yazlık yeteri kadar kıyafetim var (gizlinot: Minimal bir dolap falan da değil) bir o kadar da giymedigim var. Bu ara işe de çok gitmiyorum öyleyse niye alayım da dolapta durduğu şekilde giymeden hevesim kacsin (gizlinot: Ben aldığım her kıyafeti anında giymeyi sevenlerdenim) onun yerine kışın kıyafet alırım diye kendimi telkin ediyorum.

Ablam pilatese gidiyor ve sürekli lcw'nin tshirtleri güzel hem 10 liraya pamuklu diye almak istedi. Gittim cekmecemden spora uygun gayet güzel 10 tane tshirt verdim ve ona da t-shirt almayı yasakladim. (gizlinot: Tshirtlerim güzel olsa da çok giymiyorum, onlar yerine giyecek başka kıyafetlerim de var ve cebimizden para cikmasin düşüncesi var) Yenisini aldıkça evdekiler giyilmiyor. Belki bir gün giyerim diye de verilmiyor sonra diyoruz ki dolaplar dolu ama giyecek bir şeyim yok. En iyisi verdiklerim paralanana kadar (gizlinot: Sporda giyildiği için yerden rengi atana dek) hiçbir şey almaması. Sonra ne istiyorsa alsın, bu şekilde giydiği kıyafet kadar evde kalabalık oluşur.

Pijamaya gelince aslında bu büyük bir hata. Dışarıda giymedigimiz tshirtleri zamanla ev kıyafeti yapiyoruz ve bu da bizi evde paspal hissettiriyor. Ancak ben bu sene 5-10 liralık da olsa hiçbir şekilde pijama almamaya karar verdim. Tüm o icimi daraltan pijamalar da olsa bir cekmeceye topladim tüm yaz evde onları giyecegim daha sonra hepsine hoşçakal diyip takim şekilde evde giymek için pijamalar alacağım (gizlinot: Bu sefer amacım dışarıda giy sonra ev kıyafeti yap durumu değil doğrudan ev için alışveriş olacağı için evde de mutlu edecek kıyafet olacak)

Dört kişilik bir aileyiz ve evde beş tane acik şampuan, 4 tane açık diş macunu vardı. Bu konuya da taktım. Hepsi bitene kadar bir şey almak yok diye. Şimdi evde bir şampuan kalmış o da annemin kullandığı. (gizlinot: Burada abartmisim keske yedek alsaymisim) diş macunu da ikiye düştü. Evde acayip rahatlama var.

Bunlar dışında yüz yıkama jeli, lens suyu, aseton, jilet gibi sürekli kullanılan şeyleri indirimde yedekli alırım. En az iki kutu alırım ki sürekli bunlar için alışverişe cikmayayim. Stok yaptığım tek şey bunlar. Zaten marka değişikligi yaptığım ürünler değil o yüzden kafam rahat.

Bu ara kitaplarımı da kütüphanemde alıp da okumadiklarimdan okuyarak ve halk kütüphanesinden alip okuyarak hallediyorum.

Buraya kadar okuduysaniz hakkımda cimri diyebilirsiniz ama şu an ihtiyacım olan hiçbir şey yok. Sadece evdeki gereksiz fazlaliklari tuketerek yeni şeyler alıp tüketmekten vazgeçtim. Elimdekiler bitince elbette çıkıp yenileri alacağım ama en önemlisi "elimdekiler bitince"

Edit: dün gece bunları yazdıktan sonra da artık biten ürünlerimi almanın mantıklı olduğunu düşünerek kendime bir, ablama iki şampuan bir de artık hiç rimelim kalmadığı için bir rimel aldım. Hepsi indirimdeydi hem de sampuanlar o fiyata hiç düşmüyordu. Çok icimin sindigi bir alışveriş oldu. Dediğim gibi "elimdekiler bitince" alışveriş yapma özelliğimi devam ettiriyorum.

11 temmuz 01:07 11 temmuz 11:19

820. Kampanyanın adını iznilizle “tüketemiyoruz” olarak değiştiriyorum. Yiyecekten gayrimenkule yakıttan makyaj malzemesine kadar herşey zam görüyor ama işçi ücretleri yine aynı. Alım gücü giderek azalıyor. 150 gr kıyma alan insanlar varken makyaj malzemesinden bahsetmem uygun olmayacak ama yine de birşey anlatmak istiyorum. Sakarya’da oturuyorum ve bugün avmde vatandaşlarımızdan çok arap vardı. Gratise girdim oje alacaktım ve yarım saat oyalandım 3 oje aldım. Ben oradayken yanıma arap bir kadın geldi resmen renklerine bile bakmadan ne varsa sepete indirdi. Araplar poşetleri taşıyamazken çoğu vatandaşımızın elleri bomboştu. Oyüzden biz tüketmiyoruz değil bence tüketemiyoruz. 

9 temmuz 00:05


819. Acilen katılmam gereken hareket.

8 temmuz 23:06

818. bugün satın aldıklarımı eksiksiz yazıyorum:

beş adet orta boy soğan (evet adet)

üç adet muz

üç adet şeftali

bir buçuk kilogram mis marka tava yoğurdu

Toplam fiyat: 17,80.

iş bu vaka şok marketler zincirinde cereyan etmiştir. bildiğiniz gibi kendisi elit semtlere yuvalanan bir migros değildir, halk marketidir. kampanyanın tüket(e)miyoruz olarak güncellenmesini talep ediyorum.

saygılarımla;

Hımbıl kişisi.

8 temmuz 23:03

817. Sendikali olduklari gerekçesi ise cogu kadin 120 işçisini isten çıkaran FLORMAR ürünlerini bokyot ediyoruz tüketmeyecegiz.

8 temmuz 13:16