girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (994)
  • medya (19)

994. Tüketmek.Kapitalizmin temeli bu eyleme dayanır,tüketmeyen toplumda bu sistem çöker.

Sen daha çok harcamalısın ki başka bir sınıf zengin olsun.

Sen daha çok harcamalısın ki kaynaklar belli bir sınıfa ait olsun.

Sen daha çok harcamalısın ki belli sınıf dünyanın kalanını daha çok sömürsün.

Bunun için aldous huxley'in "cesur yeni dünya" kitabını tavsiye ederim.insanların tüketmek için bebekken nasıl şartlandırıldıklarını okudukça ki kitabın yazıldığı yılı düşünürsek şuandan farkı yok,simdiyi anlattığını anlıyorum.

Az tüketmeye çalışıyorum.

Edit:(gizlinot: Imla)

dün 12:12 dün 12:16

993. Gereğinden fazla eşya alıp israf etmektense yeterince alıp hakkını vererek kullanmayı tercih ederim, bu minimal yaşam tarzı çevremle uymadığı için çoğu zaman gereksiz de olsa alsam mı diye düşünüyorum fakat bu fikirden hemen uzaklaşıyorum

dün 11:46

992. Ben de tüketmiyorum ve protesto ediyorum çünkü ülkemdeki mağazaların ürünleri o fiyatları hak etmiyor bir de para verip de paramın orada dönmesini sağlamam. Önce o fiyatları aşağıya çeksinler insanlar biraz nefes alsın, herşey uçup gitmişken bunu yapmam. Çalışıp ülkeye katkım olurken , ben ve benim gibiler sayesinde ülke kazanırken bir de o fiyatlara o ürünleri satın alıp da kendimi rezil etmem.

dün 11:37


991. bu haftasonu olan indirim çılgınlığından da hiçbir şey almayarak kendimi aştım. gitsem zaten renkli kozmetik almayacaktım çünkü bu konuda çok kararlıyım. ped, pamuk, şampuan tarzı ürünler alırdım diye düşünüyorum. pamuk zaten şok tarzı marketlerde hep ucuz, pedi daha geçenlerde çok uyguna stoklamıştım hiç izdiham telaşı yaşamadan (bu indirimdekinden hayli hayli ucuzdu), şampuan da geçenki migros indiriminden aldım. kesinlikle gratis'tekinden daha uygundu migros'ta. sanırım ne zaman nereden ne alacağını bilmek gerekiyor.

arada bir şeye ihtiyacım olunca mutlaka uygun olduğu bir yer oluyor, girip sadece ihtiyacım olan ürünü alıp çıkıyorum. bu tarz indirimler ise bence insanı alışverişe daha da sürüklüyor. mesela geçenlerde ipek yüz kesesi alacaktım, yakınımdaki bir yere girdim 4,5 liraya aldım dermapeel'inkini ve çıktım. bu gratis indiriminde de 4 liraymış zaten. ya da sadece gratis'te satılan bir üründen örnek vereyim, geçenlerde gratis'te bir indirim vardı ama belli ürünlerdeydi. dolayısıyla baya sakindi mağaza, swiss image'ın gündüz nemlendiricisini şu an %50 indirimli olarak satılan fiyatına aldım. yani aslında bu tarz indirimler de hep oluyor.

ama şundan eminim ki gratis'e girmiş olsaydım hazır indirim var ve o sıraya her türlü gireceğim diye ihtiyacım olmayan bir sürü şeyle çıkardım oradan.

dün 10:52

990. Bir tek kitap konusunda katılamadığım kampanya. Kıyafet kozmetik vb. Almamak Sıkıntı değil. Kitaplar benim zaafım.

dün 08:31

989. Gratis indiriminden tek bir çöp almayarak katıldığım kampanya.

dün 08:24

988. tüketmiyorduk ama gratis indirimi bizi tüketti...

dün 01:41


987. Uzun zamandır kıyafet almıyorum, çünkü her şeyimi giymeyi düşünüyorum artık. Ha kozmetiğe gelince de pek almıyorum , işte bir tek ihtiyaç doğrultusunda ped, diş macunu vs. almam gerekiyor onları da stok yaptım geçen. En son bugün bayağı kitap aldım fuardan. Bunları da aylarca okurum, o yüzden bu kampanyaya tam anlamıyla katılıyorum artık. Ben de sizdenimmmm!!

Edit: eksileyen süslülerin hangi noktada karşıt bir fikre sahip olduğunu bilmiyorum. Aydınlatırlarsa sevinirim.

19 ekim 19:52 20 ekim 18:58

986. tüketmeden duruyorum. tüketim alışkanlıklarımızı ve sahip olma/hükmetme güdümüzü bastırabildiğimizde çok da kolay oluyor. alacağın şey olmadan da sen sensin sonuçta di mi? annemin tabiri ile "almayıver ölmezsin" dısldjl

mesela uzun zamandır makyaj alışverişi yapmıyorum 1 tane maskaram var ve ha bitti ha bitecek, normal standartlarda bir amabile rose el altında muhakkak bulundururdu ama ben yenisini bile almadım. 

bitsin, almak istersem alırım, olmadı minimal makyaj da takılıyorum ben. 

aslında bu tarz küçük alımları gözümüzde büyütüyoruz. mesela "maskara olmadan olur mu?" der birçok kadın. ben söylerdim..

küçük bir şey maskara neden almayalım yani?

e madem küçük neden almamış olmayı bu kadar büyütüyoruz ve almayı seçiyoruz.

maskarayla felsefi bir savaş vermiş olabilirim evet kdldjsls ama ifneliğine almıyorum :)

diğer malzemeler de azalsın toplu alırım belki. beklerim..  nedir yani?

17 ekim 11:57

985. Aldikca aliyorum ne yazık ki kendimi durduramadigimi farkettim. Az maasima ilave aile desteği alarak İstanbul’ da tek basima geçinmeye çalışırken üstelik cebimdeki para ay sonuna gelmeden biterken elbiseler, ayakkabilar ve bir suru makyaj malzemesi derken maddi durumum dibi boyladi. Diger suslulerin dedigi gibi bu durum aldikca sonlanmiyor gencler. Sonuc olarak kendime sınır koymaya karar verdim. Bir sure kendimi kontrol etmeye çalışacağım bakalim.

15 ekim 19:07