girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (907)
  • medya (23)

907. 1,5 sene önce yeni aldığımız evimize katkım olsun diye ankastre fırın almıştım ve bunun için maaş kartımla birlikte gelen kredi kartını kullanmak zorunda kalmıştım(gizlinot: öncesinde kart bir köşede sürünüyordu, keşke orada kalsaydı). kartın 1000 tl olan limiti benden habersiz 4000 tl olmuş otomatik limit arttırımı ile birlikte. kartı kullandığım sıralarda iş değişikliği yapmıştım ve maaşım bir önceki işime oranla daha iyidi. maaşımın iyi olmasının bana verdiği güvene ve personel indirimlerine dayanarak deli gibi alışveriş yapmaya başladım(gizlinot: gelsin taksitler, gelsin borç dağları). ilk aylarda kendimi tutabileceğime dair inancım tamdı fakat bir süre sonra bu durum bağımlılık halini almaya başladı. maaşımın yarısını tek bir kredi kartına yatırmaya ve ay sonunu nasıl getireceğim diye düşünmeye başladığım sıralarda duruma artık dur demenin vakti geldi diye düşündüm ve aşağıdaki maddeleri uygulamaya başladım:

Bilgisayarıma internette bulduğum bir harcama excel'ini yükledim. her ay başında hesap tablosuna gelirimi, değişmez giderlerimi ekledim ve ay sonunda bana kalabilmesi ihtimali olan parayı hesapladım. ilk aylarda günlük olarak elime 10 tl gibi komik bir rakam kalıyordu ama bu rakamı görmek beni perçinleyip harcama yaparken ikinci defa düşünmemi sağlıyordu.

kartı kullanmamak için odamda gözüme gözükmeyecek, varlığını bana unutturacak bir yere koydum, hiç yokmuş gibi davrandım.

(link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=832634 şu girdi)deki yöntemi uygulamaya bu sıralar başladım. her ay maaşımla birlikte o ay almam gereken şeyleri listeleyip indirimleri takip ediyordum, indirimsiz hiçbir kozmetik, giyim vs. harcam olmadı. çok indirimli ürünlere denk geldiysem stok yaptım(gizlinot: ped, deodorant vs. ).

makyaj malzemelerimi minimuma indirdim, sadece bittikçe veya kullanım süresi doldukça rimel satın aldım. elimdeki paletler ve allıklar beni uzun süre idare ederdi ve artık yenilerine ihtiyacım yoktu.

bu süreçte cildimdeki kusurları düzeltebilmek için cilt bakımıma yoğunlaştım, rutin oluşturma çabam ve ürün denemelerim hala devam etmekte(gizlinot: şimdilik kişisel bakım kısmındaki en büyük giderim burada).

mağazaları gezmeyi bıraktım, indirimlerde sadece ihtiyacım olan şeylere siteden baktım ve gerçekten ihtiyacım varsa aldım.

kişisel harcamalarımı minimuma indirmekle birlikte karta taksit yapmayı bıraktım, kredi kartını kullanacaksam tek çekim ile aldım, tek çekimle alamayacağım şeyleri usulca yerine bıraktım.

kart borçlarım iyice hafiflediğinde her ay gelen maaşa bakıp, net giderlerimi hesaplayıp (gizlinot: yol, yemek, internet vs.) kalan paradan olabildiğince büyük bir kısmını birikim hesabıma yatırdım ve bu paraya aslında hiç var olmamış gibi davrandım. kendim için ayırdığım para da başka bir birikim hesabında duruyor ve günlük olarak minimal faizlerle param durduğu yerde kendi kendini biriktiriyor.

nakit harcarken hesap kitap işlerini pek yapamıyorum ama cebimde nakit bulundurup oradan harcamaya alışmaya çalışıyorum çünkü karttan harcadığım paraya acımamakla birlikte nakit verdiğim zaman içim gidiyor ve bu kendimi durdurmama olanak sağlıyor.

önümüzdeki ay ile birlikte kredi kartı borcu denen şeye artık sahip olmayacağımı ve tüketmiyoruz kampanyasını başarıyla devam ettirdiğimi gururla yazıyorum buraya, sırada birikimimi arttırıp geleceğe yatırım yapma kısmı kalıyor.

dün 20:35

906. Ben harcamalarımı teker teker yazıyorum artık. Önceden herşeyi nakit para ile almaya çalışıyordum. Elimdeki para kadar harcayım kredi kartı borcum 300-500 ü aşmasın diyordum. Kart kullanmaktan korkuyordum. Ama para nakit olunca da tam olarak nerelere harcama yaptığımı unutuyordum. Bunlar için uygulamalarda var biliyorum ama ben onları kullanışlı bulmadım. Nakit kullanmayı bırakıp her şeyi kredi kartı ile almaya başladım. Böylece puan da birikmiş oluyor. Çalıştığım için tüm gün excel ile uğraşıyorum. Kendime bir excel tablosu oluşturdum. Kredi kartının hesap haraketlerini gördüğüm için takibi kolay oluyor. Aldığım maaş, sabit giderler(kira,aidat,elekt., su, doğalgaz, int, telefon) , market alışverişi, dışarda yemek, dışarda kahve, kıyafet, ulaşım,kozmetik ,kuaför ... baya detaylı bir liste. hergün nasıl uğraşıyorsun demeyin doldurması hergün 5 dk mı almıyor. Zaten başlangıçta çok daha sade bir listeyddi. Şimdi detaylandırdım. Çünkü hangi ay ne almışım detaylı görebiliyorum. Mesela bazı kalemlerin limitleri var. Zorunlu olmadıkça o miktarları asla aşmıyorum. Bu listeyi yaptığımdan beri çok güzel para biriktirmeye başladım. Hemde paramın ne kadarını sabit giderlere ne kadarını sosyal harcamalar için harcıyorum görmüş oluyorum.

dün 16:49

905. an itibariyle fondöten(1), maskara(2), kapatıcı(1), pudra(2) gibi ürünlerim daha önceki kullanım sürelerimi hesaba katarsam bana 1 yıldan fazla yetecek durumda. denemek istediğim iki tür ürünü(likit allık ve krem aydınlatıcı) ve biten bir ürünümün yerine yenisini bu yaz aldım. kafamda almak için evirip çevirdiğim far paletinden ise vazgeçtim. şu anda beni cezbedecek bir ürün yok yani. kararımı verdim buraya da yazıyorum ki motivasyon olsun-2019 mart ayına kadar kozmetik alışverişi yapmayacağım. tek istisnası bu yukarıda bahsettiğim dört ürünün başına bir şey gelmesi olabilir. hatta yolunda giderse 2019 martta çok istediğim bir ürünü aldıktan ve muhtemelen o zamanlarda bitecek nude rujumu yeniledikten sonra 2019 sonuna kadar başka bir şey almamak gibi bir düşüncem var. martta alacağım ürünün beni bu süreçte motive edeceğini umuyorum.

bu süreçte elimde halihazırda bulunan ürünleri eritmeyi planlıyorum. 2018 başında kendime aylık 50 tl bütçe belirlemiştim şimdiye kadar aşmadım, çoğu ay hatta alışveriş yapmadan geçirdim. ancak şu an başka bir şeye ihtiyacım olmaması sebebiyle ve martta alacağım ürüne para biriktirmek açısından erken sonlandırıp kendime bu yönde bir bütçe planı belirledim.

16 ağustos 18:24


904. İhtiyaç ya da merak bir şekilde tükettiğim için ben kendime bakım ve giyim konusunda aylık kota koymaya karar verdim. İşin bir de şu boyutu var hayata dair birtakım fedakarlıklarda bulunup çalışıyorsun ama ne zaman öleceğin belli değil. Haliyle keyif veren şeyleri sonunda ne olacağını bilmeden tamamen bırakmak bana acımasızlık geliyor. Tüketmemek yerine bilinçli tüketme taraftarıyım.

16 ağustos 17:06

903. her alışveriş sonrası ,tamam her şeyimi tamamladım artık para harcamamalıyım diyorum. sonra başka bir gün dışarı çıkıyorum, bir elbise, bir takı ne bileyim bir şey görüyorum ve almazsam aklımda kalıyor. aman şimdi almayacağım da ne zaman alacağım, gencim ben diye kendimi gaza getiriyorum. resmen hastalık gibi bir durum. umarım ben de tüketmemeyi başarabilirim artık!

tanım: gereksiz para harcamaya yönelik aktiviteleri engellemek.

16 ağustos 17:02

902. Giyim-kozmetik almadan önce “bunun yerini tutabilcek-benzer bişey var mı elimde, sık kullanabileceğim bir şey mi, daha ucuza bulur muyum, ilerde indirime girer mi” sorularını sorup gerçekten gerekliyse alıyorum. İhtiyaç dışı keyfi olarak ayda 50 tl hak koydum kendime, onu geçmemeye çalışıyorum. Kahveyi evde yapıp termosa koyuyorum, canım tatlı isteyince evde yapıyorum. Çok çok mecbur kalmadıkça dışarda yemiyorum. Üç beş kenara koyup geleceğimizi garanti altına almaya bakalım, ülke b*k yoluna gidiyor çünkü.

16 ağustos 13:30

901. ortam böyle değilken de ben, pek bi'şiy almazdım. kırtasiye hariç... her kıyafete uygun çantam ve ayakkabılarım yok benim. bilmem hangi markaya ait kotlarım, ceketlerim, gömleklerim de yok.. kısacası pek çoğunuza göre muhtemelen vasat giyiniyorum. pazardan 15-20 tl'ye aldığım bluzlarım var. kozmetik alışverişim de naçizane kendine göreydi, artık orada da bazı düzeltmeler yapacağım, sağlık açısından ama.

son yıllarda artan vlog kültürünün "tüketme" eğilimine avm'lerden sonra başı çektiğini düşünmekteyim. insanlar ihtiyaç olanı değil de sadece gördüklerini almak istiyorlar. yatırımı daha kendine dönük yapabilmeli insan, daha katıksız olabilmeli.

16 ağustos 13:20 ed.16 ağustos 18:29


900. çalışan biri olarak yazıyorum kızlar ! mümkünse bu aralar birşey almayın malum ekonomik durumlar ortada . malesef bunu fırsata çeviren esnaflar ve kurumsal şirketler herşeyi 2-3 katına çıkarmış durumdalar. bana kalırsa yeterli kıyafet ve makyaj malzemeleriniz varsa gıda ve zorunlu kişisel bakım ürünleri dışında harcama yapmayın . bişey olmaz bikaç ay idare edelim böyle.

not : alışveriş manyağı

16 ağustos 13:14

899. Alma canım alma gülüm. Ruhundaki açlığı, tükenecek herhangi bir şeyle doyuramazsın. Bu makyaj malzemesi, bakım ürünü, gereksiz kırtasiye, ev eşyası, aç olmadığın halde aldığın her türlü yararsız yiyecek olabilir. Nesneler ve alışkanlıklar sana marjinal fayda sağlamıyor ise birer prangadan ya da sırtında fazladan ağırlıktan hiçbir farklari yok. 

16 ağustos 09:58 16 ağustos 10:11

898. Dolar ve euronun artmasıyla çoğu insanı mecburen de olsa kendine çekecek kampanya.

16 ağustos 08:48