girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (747)
  • medya (17)

747. kozmetik ürünlerinden %18 kdv alındığını, fazladan aldığımız her ürünün geçmediğimiz köprülerin, yolların, tünellerin parasını ödemek için kullanıldığını unutmayalım. tüketmeyelim.

23 haziran 13:22 23 haziran 16:58

746. Bugün watsons dan mesaj geldi watsons kartıma 10tl yüklemişler. Malum olay olduğundan beri watsonsa girmiyorum. Genel olarak gereksiz tüketime karşıyım ama sana tamamen karşıyım watsons. Beni kararımdan 10 tl caydıramayacak maalesef. Zamanında döktüğüm paralarla böyle müşterisine değer vermeyen üstüne zarar veren bir yere çok bile kazandırdım. Sadece watsons değil  fiyatları çok çok artırıp sonra normal fiyatını indirimmiş gibi kakalamaya çalışan kurnazlara artık paramı dökmüyorum. Kozmetiğe de doydum alışverişe de. Size hayatımdan saatler vererek stresle kazandığım paranın beş kuruşunu niye vereyim müşterilerinizi bir ruj için soyarak arayın psikolojik şiddet uygulayın, indirim yapıyor gibi görünüp bizi kazıklayın diye mi. 

22 haziran 21:28

745. Tüketmiyoruz kampanyasına bende stok yapmayı olabildiğinde azalttım. Mesela o üründen bir adet stok yapıyorum maksimum oda çok kullandığım şeyler (Şampuan , Deo, Diş macunu, El kremi, duş jeli gibi) onun dışında yedekli malzeme almıyorum. Çünkü hem evde yer kaplıyor hem de sürekli stoklarla paramı boşa harcamak istmiyorum. Mesela artık sırf o sezon moda diye, çok kullanamayacağım bir şeyi almamaya gayret ediyorum. Çünkü başa çıkamıyorum. Hep fiyat-performans dengesi yapıyorum. Alacağım ürün kaç para ben onu ne kadar sıklıkla kullanacağım diye değerlendirme yapıyorum.

22 haziran 17:44


744. bu ay babalar günü ve yapmam gereken diğer harcamalar yüzünden ayırdığım bütçeyle biraz zor geçse de vazgeçmeden sürdürdüğüm yaşam şeklim. iki ay kampanya gibi yapıp bırakayım demiyorum elimden geldiğince sürdürmeye çalışıyorum çünkü patatesin soğanın 7,5 liradan satıldığı bir ülkede bir makyaj paletine 200 küsür lira vermek, ancak bir yaz giymelik kadar dayanan bir tişörte 75 lira vermek lükstür diye düşünüyorum. sadece ihtiyaç kadar almak saatlerimi avmlerde baş ağrısıyla geçirmemek de lükstür.

hayat o kadar pahalı ki 100 lira çekip markette bir haftalık bile gıdamı karşılamadığı zaman anlıyorum bunu. patates soğan diyorum bakın en düşük gelirlinin doyma sebepleri. bunlar almış başını gitmiş. ben nasıl tüketeyim elzem olmayan makyaj malzemelerine giysilere parfümlere yüzlerce lira vereyim bu ülkede. geleceğimden endişeliyim maddi açıdan.

21 haziran 16:17

743. uzun zamandır yapmak isteyip hayata geçiremediğim bir şeydi. biraz ülkedeki pahalanma, biraz minimalist yaşam tarzını benimsemeden dolayı denemeye çalışıyorum. çünkü fazla şeyler gözüme batmaya başladı artık. 

bana yardımcı olan şeylerin başında kesinlikle "buna ihtiyacım var mı" sorusu ve beğendiğim şeyi almayı birkaç gün sonraya ertelemek oldu. inanın o an bayıldığınız şey 3 gün sonra aklınıza gelince genelde "meeh" halini alıyor. 3 gün sonra hala aklınızda ise neden olmasın?

bu süreçte kredi kartımın kaybolması istemsizce çok yardımcı oldu. bildirme süresi, yanlış kargolanma derken 20 güne yakın kredi kartsız yaşadım. genelde online alışveriş ve kredi kartı kullanan biri olarak, eğer kartım olsaydı bu 20 gün içinde alacağım gereksiz şeyleri bile düşününce korkunç bir tablo oluşuyor çünkü.

bu arada bir süslü online alışverişin önüne geçmek için parayı nakit bulundurmayı önermiş. kesinlikle katılıyorum. ben ki kredi kartımın numarasını ezbere bilen, kartı yakınında olmasa bile alışveriş yapabilen biriyken kartımın kaybolmasındaki 20 günlük süreç beni gerçekten sakinleştirdi. 

makyaj konusunda bunların öncesinde de doyuma ulaştığımı hissediyordum zaten. mid-endler de en az high-end'ler kadar kendini kanıtlamış durumda. makyaj malzemelerini ciddi bir düzenlemeden geçirmek bu konuda çok yardımcı oluyor. bir zaman bronzera takmışım mesela, fakat fark ettim ki elim 2 tanesinden başkasına gitmiyor. belli ki bronzerda aradığımı bulmuşum dedim kendime. sizi çok heyecanlandıran bir ürün değilse, elinimdekinden memnunsam yeni macera aramamayı öğrendim. 3 gün kuralını burada da uyguluyorum tabii. hala aklımdaysa alıyorum.

bir de maskara bu konuda başı çekiyor bence. hepimiz en azından 4-5 farklı maskara denemişizdir ve eminim ki 2 tanesi favoridir. yeni çıkanın da üç aşağı beş yukarı aynı olacağını kendime hatırlatmayı öğrendim.

 hepimizin elinin altında internet var. tutumlu olmak biraz da zaman ayırmaktan, araştırmaktan geçiyormuş bunu öğrendim. cilt ürünlerinde yeni çıkanı hemen satın almayı değil, deneyenlerin yorumlarını, içeriğinin bana ne katabileceğine dair forumlarda ya da sözlükta gezmeyi alışkanlık edindim. indirim zamanları mid-end canavarı olduğumu fark ettim. artık 5 maskeye sahip olmaktansa 1 tane dermokozmetik ürün ve cildimin ihtiyaçlarının çoğuna cevap verebilecek şekilde seçimime odaklanıyorum.

birkaç tane liste hazırlıyorum. gerçekten ihtiyacım olanları, bitenleri bir kenara yazıyorum ki onlar aklımda kalsın ve önceliğim olsun ay sonu araya kaynamasın.

beğendiğim ve aklımda olan fiyatı yüksek ürünleri ayrı bir listeye koyup not alıyorum. bu biraz daha uzun dönemli bir liste oluyor. 2-3 ay sonra dönüp baktığımda bazen muadilini daha uygun fiyata bulduğumdan listeden siliyorum veya nokta atışı yaptığımı fark edip alıyorum.

son olarak, bazı aylarda kendimi ödüllendirmek adına 50-100-150 tl limitli alışverişler koyuyorum. yutubır işi yeni çıkan ürünleri deniyorum gibi bir şey oluyor. hem limitli harcamış hem de ertelediğim fakat denemek istediğim şeyleri aklımdan çıkarmış oluyorum.

21 haziran 16:16

742. dün bir anda gaza gelip, kendime biri ağustosta diğeri ocakta olmak üzere çok güzel iki seyahat rotası planladım.

ikisi de yurt dışı olduğu için, henüz netleştirmedim çünkü seçim sonrası euro ne olur bilemiyorum; ancak gidemesem dahi benim için çok güzel bir motivasyon oldu. bugün de indirimlere bakmak yerine, airbnb' de ev aramak beni daha çok mutlu etti. nasıl kalsam, bisiklet mi kiralasam, yemekleri evde hallerim gibi şeyleri hayal etmek o kadar iyi geldi ki:)

inditexten indirim diye elimdeki pantolonun beşincisini alacağıma, paramı daha hayali ayaklarımı yerden kesen bir deneyim için kenara koyacağım.

bu girdi de planladıklarımı bana unutturmamak için bir kenarda öylece dursun.

Edit : (yazar: bb cream) sağolsun uyardı, yanlış firma:)

21 haziran 15:55 21 haziran 23:36

741. bu seferki inditex indirimini duyunca bilgisayar başına koşup "ay hemen bakayım" diye markaların online alışveriş sitelerine girip saatlerce ekran başında vakit geçirmeyişimden anladım ki yavaş yavaş oluyorum ben sanki. daha geçen gün dolabımı düzenlerken yer bulamamaktan yakınan, giymediğim, asla kombinleyemeyeceğim saçma sapan kıyafetlerime bakıp bakıp harcadığım paraya, zamana ve yere yanan bendim. üzülüyorum sözlük, bildiğin çok üzülüyorum artık zamanında çarçur ettiğim paraya, aldığım 8 tane aynı tonlardan oluşan far paletlerine ve saçma sapan her şeye. tüketelim istiyorlar, bırakın paramızı gerekirse kendi benliğimizden fedakarlık edelim, kendimizi tüketelim istiyorlar. gözü, karnı hiç doymayan şu sistemi biraz daha beslemek için kendimizi aç bırakmayalım, yarınımız belli değil görüyorsunuz...

21 haziran 15:30


740. Bu sabah uyandığımda okuduğum ilk haber soğan ve patatesin de az miktar da olsa (gbkz: İthal ) edileceği haberiydi. Bu şartlarda tüketmek artık lüks bir durum sayılabilir.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sanki birileri ülkemize kamera şakası yapıyor her şey bittiğinde "kameraya el sallayın" denilecek.

21 haziran 13:08

739. Sırf üşengeçlikten katıldığım kampanya.

Mesela bugün inditex indirimi başladı ve benim giyecek ciddi anlamda hiçbir şeyim yok. Fırsat bu fırsat diye 2-3 saattir alışveriş sitelerinde dolanıyordum. En sonunda sıkılıp çıktım sayfadan. Online alışverişte sayfa kaydırmak bile yoruyor artık.

20 haziran 22:59 20 haziran 23:20

738. Bugün sephora indirimine gittim.

Tüm vloggerlarin övdüğü ten rengi kalem İnfinit beige(gizlinot: 15 liraydı) rengi vardı elime aldım 10 dakika dolastim sonra far paletleri de güzelmiş dedim(gizlinot: 25 liraydı) bir tane de bundan alayım dedim. Sonra düşündüm alsam mı diye. Hayır param da var ama dedim ki cebin mi kasiniyor ne gerek var bunlara ? Bir sonraki indirimde al(gizlinot: Beni takip edenler bilir hep bir sonraki indirime al diye kendimi telkin ederim.) (gizlinot: Beni takip edenler dedim artık ben de bloggerim) sonra hepsini bırakıp koşarak mağazadan çıktım, içim çok rahat.

20 haziran 20:23 20 haziran 20:35