girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (740)
  • medya (17)

740. bu seferki inditex indirimini duyunca bilgisayar başına koşup "ay hemen bakayım" diye markaların online alışveriş sitelerine girip saatlerce ekran başında vakit geçirmeyişimden anladım ki yavaş yavaş oluyorum ben sanki. daha geçen gün dolabımı düzenlerken yer bulamamaktan yakınan, giymediğim, asla kombinleyemeyeceğim saçma sapan kıyafetlerime bakıp bakıp harcadığım paraya, zamana ve yere yanan bendim. üzülüyorum sözlük, bildiğin çok üzülüyorum artık zamanında çarçur ettiğim paraya, aldığım 8 tane aynı tonlardan oluşan far paletlerine ve saçma sapan her şeye. tüketelim istiyorlar, bırakın paramızı gerekirse kendi benliğimizden fedakarlık edelim, kendimizi tüketelim istiyorlar. gözü, karnı hiç doymayan şu sistemi biraz daha beslemek için kendimizi aç bırakmayalım, yarınımız belli değil görüyorsunuz...

2 dk önce

739. Bu sabah uyandığımda okuduğum ilk haber soğan ve patatesin de az miktar da olsa (gbkz: İthal ) edileceği haberiydi. Bu şartlarda tüketmek artık lüks bir durum sayılabilir.

Daha fazla yorum yapmak istemiyorum. Sanki birileri ülkemize kamera şakası yapıyor her şey bittiğinde "kameraya el sallayın" denilecek.

2 saat önce

738. Sırf üşengeçlikten katıldığım kampanya.

Mesela bugün inditex indirimi başladı ve benim giyecek ciddi anlamda hiçbir şeyim yok. Fırsat bu fırsat diye 2-3 saattir alışveriş sitelerinde dolanıyordum. En sonunda sıkılıp çıktım sayfadan. Online alışverişte sayfa kaydırmak bile yoruyor artık.

dün 22:59 dün 23:20


737. Bugün sephora indirimine gittim.

Tüm vloggerlarin övdüğü ten rengi kalem İnfinit beige(gizlinot: 15 liraydı) rengi vardı elime aldım 10 dakika dolastim sonra far paletleri de güzelmiş dedim(gizlinot: 25 liraydı) bir tane de bundan alayım dedim. Sonra düşündüm alsam mı diye. Hayır param da var ama dedim ki cebin mi kasiniyor ne gerek var bunlara ? Bir sonraki indirimde al(gizlinot: Beni takip edenler bilir hep bir sonraki indirime al diye kendimi telkin ederim.) (gizlinot: Beni takip edenler dedim artık ben de bloggerim) sonra hepsini bırakıp koşarak mağazadan çıktım, içim çok rahat.

dün 20:23 dün 20:35

736. ortalama 1 yıldır belki daha fazladır bu kampanyadayım. her alanda ama. sadece kozmetik değil giyim, yeme içme vs. gibi konularda da.

gereksiz hiçbir şey almadım diyemem bazen kendimi tutamadığım oldu ancak çok sınırlı. birkaç ruj dışında kozmetikte gereksiz bir şey almadım. kıyafette de öyle. eskiyen, kullanılamayacak duruma gelenlerin yerine aldım.

ayakkabı ihtiyacım vardı 2 çift ayakkabı aldım bir siyah bir beyaz. şimdi de yine alışverişe ara verdim.

bu boşlukta çok birikim yapamadım ki kredi kartlarım vardı bunları sıfırladım. aynı zamanda her ay kardeşime para yolladığım için kenara çok para atamadım. son birkaç taksitim kaldı - bu ay telefon taksitim bitiyor şükürler olsun - sonrasında daha rahatlayacağım.

çok uzun zamandır ay sonunu zor getiriyordum. maaşım türkiye standartlarına göre iyi ama ben ayın 20sinde çulsuz kalıyordum resmen. dışarda yemek içmek kısmına çok para döküyordum. öyle böyle değil. günde 100tl sırf yemeğe kahveye verdiğimi biliyorum ne aptallık. arada olur ama her zaman olması benim için aptallıktı. şimdi genelde dışarı çıkacaksak yemeğe değil de kahveye çıkıyorum. iş yerinden beri geçeceksem ofis mutfağında mutlaka bir şeyler yiyip çıkıyorum.

sabahları kahvaltı yapmazdım. gelirken bir poğaça bir bilmem ne her gün 5tl en az. bunu da bıraktım. kahvaltı yapmadan çıkmıyorum. vaktim yoksa mutlaka ekmeğin arasına peynir domates koyup yanıma alıyorum. yemekler şirketten öğle yemeğine para vermiyorum.

bunlara rağmen hala paramın ucu ucuna denk geldiği zamanlar oluyor. bunlar da öncesinden yaptığım saçma harcamalar zaten. neyseki akıllandım. benim için alışması adapte olması zor bir süreçti. çünkü alışveriş yaptıkça mutlu olmaya alışmıştım. geçti ama şükürler olsun.

bir de her ay maaşımı alır almaz borçlarımı ayırıyorum. harcamam için kalan paranın da yarısını hemen diğer bir hesabıma aktarıyorum ve zorda kalmadıkça oraya dokunmuyorum. en kestirme yol olarak bunu buldum.

dün 11:08

735. Şu başlığın üzerimde nasıl güzel bir etkisi oldu anlatamam.Şu anda utanarak itiraf etmeliyim ki;limitleri oldukça yüksek beş tane kredi kartım var.Alışveriş sırasında da burası şu karta taksit yapıyormuş,diğeri bu karta derken hepsini de kullanıyordum salak gibi. Gardroplara sığmayan saçma sapan kıyafetler,dolaplara sığmayan sayısız ayakkabı ve çantalar;kozmetik ürünleri vs.Tüketmelisin daha çok tüketmelisin,hep tüketmelisin ;o çantaya o ayakkabıya sahip olmalısın dürtüsü ile harcadıkça harcadım.20 senelik çalışma hayatım da elimde avucumda olan 10 yaşında bir araba ve kredi kartı borçları oldu ne yazık ki.

Son aylarda artık buna bir son vermem gerektiğini düşünerek;önce alışveriş yapmayı bıraktım ki zaten sanırım önümüzdeki 10 yıl boyunca almasam eksiklik çekmem:( Kredi kartı borçlarımı sıfırladım ;kredi kartlarımı henüz kapattırmadım ama artık kullanmıyorum.Aylık bütçe yapmaya başladım ve bütün bunlarla gördüm ki aslında iyi bir birikim yapabilecekken;ben savurganlık yapmışım.Her gün girip bu başlık altındaki girdileri okuyorum;çok alışveriş yapma isteği duyarsam yine burayı açıyorum ve aslında minimalizmin ne kadar da güzel olduğunu keşfediyorum.Bir de borçsuz yaşamanın tabii..

dün 11:02

734. Benim gibi online alışveriş bağımlısıysanız bankadaki paranızı çekebilirsiniz :) (öğrenci olduğumdan çok zorlamadı beni)

Dün eyeliner ve ruj, bugünse pudra almaktan kurtuldum bu şekilde, oley.

dün 10:57


733. ben de dün itibariyle bu kampanyaya katılmaya karar verdim çünkü alışverişin sonu yok arkadaşlar :( instagramdan bütün alışveriş-indirim hesaplarını, bloggerları unfollowladım. kredi kartımı cüzdanımdan çıkardım evde duruyor (gizlinot: numarasını ezbere biliyorum gerçi dfsghcgfx) bugün de indirim mailleri gelince fark ettim ki sitelerin aboneliklerinden de çıkmam lazım, onu da yapıcam.

başarıcaz arkadaşlar.

19 haziran 14:59

732. Bu yolda istikrarlı bir şekilde ilerlemek istiyorsanız, hayatınızın bir döneminde beş parasız kalmanız hatta mümkünse borca batmış olmanız elzemdir. Bu sayede isteseniz de bir şey alamaz ve ihtiyaç olduğuna canıgönülden inandığınız şeylerin aslında hiç de öyle olmadığını farkedersiniz. 

19 haziran 00:16 19 haziran 00:20

731. 17.06.2018-17.06.2019'a kadar kesin ve net olarak hiçbir kozmetik, kıyafet, ayakkabı almayacağım. Sadece kaliteli şık günlük bir çanta ve bir bikini alacağım bir ara.

Paralar birikime, haftada 1 kitaba, haftada 1 dışarıda yemeğe, ayda 1 dışarda içmeye, haftada 1 kahve içmeye ayrılacak. Etkinliklere para ayrılacak.

Bu süreçte birisine hediye almak, sevgilime birşeyler almak harici herhangi bir alışveriş merkezine uğramayacağım.

17 haziran 09:19 17 haziran 09:21