sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1159)
  • medya (21)

  1159. Layığıyla dahil olamadığımı düşünsem bile elimden geleni yaptığım kampanya.

  Bugün gratis boykotu başlığı içime su serpti zira yaklaşık dört senedir fiyat karşılaştırması yapmak dışında, alışveriş yapmak şöyle dursun mağazanın içine girmiyorum bile. 

  Herkes gibi benim de tüketici olarak kriterlerim var. Öncelik sıralamam şöyle; ihtiyaç, kalite, fiyat, etik pozisyon. 

  Boykot edilen pek çok firma daha ilk üç adımda elendiği için “bu yapılanlar yanlış” öfkesine kapılmaya fırsat bulamadan, oh zaten müşterileri değildim diyorum. Herkese de tavsiye ederim. Reel insanın hayatı ve öncelikleri sosyal medya influencer’ların marka işbirliklerinden daha önemli.

  Yerel parfümerileri, yerel pazarları, kızının düğününe davet edildiğiniz dükkan sahiplerinin mağazalarını tercih edin. Zira hepimiz bir şekilde tüketiyoruz. Az olsun. Öz olsun. Melodi bilmem kimin tatilinde değil, Ayşe ablanın kızı Fatma’nın çorbasında tuzumuz olsun.

  18 haziran 19:48

  1158. Benim yazacağım girdi tam tüketmemek değil aslında ama neyi tükettiğine dikkat etmekle alakalı. Masa başı çalıştığım için omurgamda problemler oluştu. Bunlardan kaynaklı ağrılarım var. Radikal bir kararla nişanlımla reformer pilatese yazıldık. Kişi başı fiyatı 100 ml olan parfümlerle eş değer. Düşününce aldığım parfümün faydasıyla burdan elde edeceğim fayda arasında dağlar kadar fark var. Birisi size güzel bir duruş veriyor diğeriyse tamamen zevksel bir fayda. Bence bu şekilde düşünerek harcadığımız şeyler konusunda ciddi değişiklikler yapabiliriz.

  17 haziran 13:01

  1157. Seyahatten döndüğümde bavulu boşaltırken baktım da ne kadar çok kıyafetim varmış ve ben gittiğim şehirde de bir şeyler almışım :/ kozmetik malzemesi desen keza öyle...uzuuunca bir süre şampuan,diş macunu gibi ihtiyaçlar hariç bir şey almayı düşünmüyorum.

  16 haziran 20:29

  1156. sanırım bu başlığında ,kampanyanında müptelasıyım. daha öncede bir kaç girdi girmişliğim var. yavaş yavaş bu tüketmiyoruzu yaşam tarzı haline getirmeye başladım. dışarı çıkarken mutlaka su şişesi alıyorum yanıma.her hafta pazardan meyve sebze alışverişi yapıyorum.hatta çilek,kabak,bezelyeyi fazla alıp bi kısmını dondurucuya atıyorum ki kışın da yiyebilelim.kapsülleştiremesem de gardrobumu baya sadeleştirdim.sağlıklı beslenmeye dikkat ediyorum o yüzden dışarda yemek yemek istediğimde hemen aklıma fazla kilolarımı getirip iştahımı ve hevesimi kesiyorum.alışveriş sitelerine ve mesajlarına mümkün olduğunca bakmıyorum , bakarsam kendimi kandırıp ihtiyaç diye uzaydan düşen ilk su tanesini bile alırım.eşim doğum günümde arzum shake'n take almıştı onunla smoothie , limonata , meyve suyu vs yapıyorum hem daha lezzetli hemde masrafı az. pratik yemek tariflerine bakıyorum , sürekli aynı yemekleri yemektense farklı lezzetler yapayım ki aklım dışarıda ki o sağlıksız yiyeceklerde olmasın. kullanmadığım ne kadar kap kacak varsa hepsini kayınvalideme götürdüm. eskiden ucuz takılar alırdım ve bi kaç kullanmaya çöp olurdu.şimdi ucuz takılar bakmıyorum. en azından gümüş olsun diyorum ve bunun için para biriktiriyorum.arkadaşlarımı da tüketmiyoruza teşvik etmeye başladım.tüketmedikçe insan hafifliyor. dışarı çıktığımız an cebimizden en az 20-30 lira gidiyor ve nereye gittiğini bile anlayamıyoruz.

  12 haziran 15:58

  1155. bu ay göçtüm. bi süre ne makyaj alışverişi ne kıyafet alışverişi yapmayacağım. tek tesellim gerçekten her ikisini de yapmadan durabilecek kadar çok makyaj ve kıyafet alışverişini halihazırda yapmış olmak. durup düşünüyorum makyaj malzemesi olarak almak istediğim herşeyi aldım. parfüm de aldım. bol miktarda tshirt alışverişi falan da yaptım. sanırım uzunca bi süre idare edebilirim. en iyisi bunu ciddi bir challenge haline getirmek ve hiçbirşey almamak yoksa zor toparlarım.

  10 haziran 05:15

  1154. Sanırım bu başlık ve içeriği bilinç altıma işledi, özellikle bu yönde bir karar almasam da alacak bir şey bulamıyorum resmen, her şeyim varmış gibi geliyor

  4 haziran 19:12 4 haziran 19:12

  1153. Özellikle dışarıdan yemek ve kahve akışkanlığımı bıraktığımda iyi bir birikim yapabildiğimi görünce kendimi sorgulamaya başladım.

  Üniversite bitti aile evime döndüm ve eşyalarımı dizerken fark ettim ki uzunca bir süre kişisel bakım alışverişine ihtiyacım yok. Kısa boylu olduğumdan ötürü bir gün hallederim diye giyemediğim pantolonlarımın paçasını tadilata göndermeye ve bermuda eşofmanlarımın parçasında sıkan lastikten ötürü kestirip şort olarak kullanmaya karar verdim.

  Annem olmadığı için ailemin evinde de alışveriş gibi konularla ben ilgileniyorum ve pek yemek bilmiyorum. Bu yüzden evde yemek yaptığımda dahi maliyet biraz kontrolden çıkıyordu. Maliyeti düşük ve yapabileceğim yemekler araştırmaya başladım. Kışlık konserveler hazırlamayı öğrendim. Arap sabunundan temizlik malzemesi yapmayı öğrendim. Hem ekonomik hem de sağlıklı.

  Aliexpressten smoothie makinesi sipariş ettim ve bir bisiklet aldım. Yaz sıcağında bisiklet ile ulaşım yürümekten cazip ve toplu taşımadan ekonomik. Temmuz ayıyla beraber işsiz kalacak olan erkek arkadaşımla evde hazırladığımız yiyecekler hatta smoothie ile hazırlayacağımız mixler bunun icin uygun olacak sanırım, akşam üzeri bisiklet turlarıyla vakit geçiriyoruz.

  Kiracıyız ve banka kredi faizlerine baktığımda ev sahibi olma imkanımız yok. 21000 tl kyk borcum var ve çiçeği burnunda bir mühendis olarak durumum parlak sayılmaz, mevcut piyasa en çok inşaat sektörünü etkiliyor. Tüketim için çok yanlış bir zaman.

  Bu bayram indirimlerden alışveriş yapmadım ve istikrarımı sürdürmek istiyorum. Deneyimlerimizi bu başlıkta aktif tutalım. Okuduğum her yazı benim için harika birer motivasyon oluyor.

  4 haziran 16:23

  1152. Bir ürünü çok beğendiğim zaman korkudan, sanki bir daha bulamayacakmışçasına sürekli stok yapardım. Hamile kaldığımı öğrendikten sonra temel ihtiyaçlar dışında kozmetiğe dair bir şey almamaya karar verdim. Zaten çok fazla içeriği temiz şeyler de yok piyasada. Motivasyonum hep oğlum ve onun geleceği oluyor şu sıralar. Piyasaya yeni bir ün çıktığında ve içim gittiğinde, onun yerine hep çocuğuma şunu alırım diye durduruyorum kendimi. Bence başarıyor da gibiyim. Söylemekten utanıyorum, ama zaten elimdeki ürünler bana en az iki sene yeter, o kadar abartmışım vakti zamanında.

  2 haziran 11:24

  1151. Tüketene kadar yenisini almama olmalı bence kampanyanın adı. En azından şu an benim uyguladığım kampanya bu yönde. Rujun dibini sıyırana kadar yenisini almama, pantolonun rengi solana kadar aynısından bi tane daha almama kazak iyice eskiyene kadar kullanma gib gibi. 

  Geçen yaz işe başlayıp yaklaşık 8 ay kadar çalıştım bu sürede haftanın 6 bazen 7 günü kapatıcı, far bazı, far, rimel, kaş kalemi allık rujdan oluşan makyajımı yaparak gittim işe. Öğrenciyken de derslere hep makyaj yaparak giderdim hem de yoğun göz makyajı sevdiğim için o şekilde. Ama senelerdir bi far bitiremedim mesela. Bi allığı bitirmem 3 senemi aldı hatta hala bitmedi bile. Çalıştığım 8 aylık dönemde 2 tane yarım rimel ve bi tane sırada beklemekten kurumaya yüz tutmuş rimel bitirdim, Bi tane kapatıcı bitirdim o kadar. Her gün sürdüğüm farın dibi bile görünmedi ya. Bitmeyen, çok zor biten makyaj malzemelerini neden sürekli yenisi çıktı diye alıp kendime yük edeyim ki neden çekmecede beklesinler? Yedekte tuttuğum milano centrale kiko mağazasından aldığım için manevi değeri olan rimel beklerken kurusun diye mi? Kullanmaya kıyamadığım body shop çilekli body butterım beklerken bozulsun kokusu kötü olsun diye mi? O yüzden elimdeki ürünler bitmeden bir daha hiç bir ürün almama kararı aldım. Bunu evdekilere de uyguluyorum. Muadili varsa onları kullanıyoruz. 

  Zaten işsizim ve piyasa kötü olduğu için bi süre daha işsiz kalıcam neden babamın parasını karpuz baskılı allığa vereyim? Böyle böyle düşündükçe evdeki fazla eşyalar da gözünüze batıyor ve minimal yaşamak istiyorsunuz. Benim hedefim de elimdeki kullanmadığım malzemelerimi satmak kalanları kullanıp bitirmek işe girebilirsem de eksikliklerimi tamamladıktan sonra birikim hesabı açıp paramı tüketmemek. 

  1 haziran 22:40

  1150. Aylardır ihtiyaç dışı kozmetik, cilt bakımı tüketimim yok. Çok mutluyum. Daha önce aylık ne kadar bütçe ayırdığımı bile bilmiyorum. Birden fazla kredi kartımın olması ve internet alışverişlerim yüzünden takip etmiyordum. Borç batağına düşüp ödeyemeyeceğim kadar harcamam yoktu. Fakat bu gereksiz harcamalar yüzünden birikim yapamıyordum. Şimdi kendimi bilinçli tuketici sınıfına aldım ve bu durum banka hesabıma güzel yansıdı.

  1 haziran 19:50