girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (842)
  • medya (18)

842. en sevdiğim başlığa yeniden yazma zamanım geldi.

Bir kere ülkenin gidişatının sanırım hepimiz farkındayız, Gelirlerimiz artıyor olabilir ama alım gücümüz sürekli düşüyor. Bunu kendimde çok net görebiliyorum. Bunun için eldeki parayı saçma sapan savurmamak, birikim yapmak lazım.

Ben genel olarak mağaza gezmeyi severim, uzun saatler boyunca değil ama bir bakmayı severim. Her zaman ucuz olduğu için aldığım şeyler oluyordu. Mesela bir tişört 10 liraya düşmüş ben onu hemen alırdım. Sonra düşündüm ve dedim ki bu tişörte benzer 5 tane daha tişörtün var. İhtiyacım yok. Bir şeyi çok beğeniyorsam yine alıyorum ya da cidden ihtiyacım varsa alıyorum. Kıyafet konusunda kaliteli ve basic parçalar alıyorum. Kumaş içeriğine çok dikkat ediyorum. Yiyecek konusunda da aynı, mesela eskiden abur cubur yemeyi severdim, illa alırdım. Şimdi hem bedenim için tercih etmiyorum, kendimi etiket okuyarak frenliyorum. Biraz içerik hakkında bilgi sahibi olunca kendinize bunu yapmak da istemiyorsunuz.

Kısamadığım tek şey dışarıda yemek oldu maalesef, onun içinde çabalıyorum. öğlen yemeklerini evden getiriyorum zaten ama akşam kaçamaklarına çare bulamadım.

Kenara para koyuyorum, az da olsa her ay mutlaka, bu parayı tatilde ya da ileride evlilik masraflarımda kullanmak istiyorum.

Kredi kartımı sıfırladım, asla taksitli bir şey almıyorum, büyük meblağlı ve uzun yıllar kullanacağım bir şey olmadığı takdirde taksit defteri benim için kapandı. Böylece kredi kartımı her ay belli miktarda harcama hakkı tanıyıp, hesabımı biliyorum. Kartım boş olduğu için tatilimi de oradan karşılayabilir elimdeki paraya dokunmayabilirim.

şöyle düşünüyorum en fazla bir ay sıkıntı çekersin 32 ay değil.

Benim maceram böyle, okumaya ve yazmaya devam edeceğim.

1 saat önce 1 saat önce

841. Genel kitleye katılıyor ve aslında ''tüketemiyoruz'' diyorum. Artık renkli kozmetiğe doyduğum için o çok yormuyor da, şu ankinin %60 ı kadar maaşı alırken Armani Si Intense kullanırdım, 100 ml si 610 tl olmuş. Alamam resmen. Şimdi Manifesto kullanıyorum, onu da en son 500 tl civarı gördüm. Hadi bunlar lüks diyelim ki bence ülkenin çok büyük bir kısmından daha iyi maaşlar alan bir çift olarak bunları çok rahat almamız gerektiğini düşünüyorum. Fakat mevsiminde domatesin bile pazarda kilosunun 6 tl olduğunu hatırlayınca susasım geldi.

dün 14:13

840. 5 6 ay hiç uğramayacağım diyemiyorum bu yüzden de kısıtlama getirdim kendime. Özellikle kozmetik ve kişisel bakım konusunda tabi ki. Mesela içeriklerine önem vermeye başladım ve sadece paraben falan da değil. Likit parafin (mineral yağ) ve talc maddeleri bence parabenden bile zararlı. Bunlara dikkat edince de seçenekler oldukça azalıyor. Mesela elimde bi the balm, physicians formula, yves rosher, wet n wild, golden rose, pastel, himalaya, dirty works, farmasi markaları kalıyor. Tabi ki bu markaların bütün ürünlerinde zararlı madde yok diyemem. Sadece bu markaların zararlı madde bulunmayan ürünleri var diyebilirim. Seçenek az olunca da alma durumu azalıyor tabi ister istemez. Çok beğendiğim bi şey olsa da bu saydığım 3 maddeden biri varsa bile almıyorum. Ha evet makyaj malzemeleri genel olarak zararlı ona bakılırsa hiç kullanmamak gerek ama yapabildiğimin en iyisi bu.

dün 13:35 dün 13:38


839. Almaktan kısmadığım şeyleri kestim,  (bu herkes için farklıdır, kimi için dışarda içilen kahve olabilir, ayakkabı,çanta,oje vs) spor salonunda personal trainerla anlaştım. Bu yüzden istesem de gereksiz şeyleri alamıyorum. Sağlığım mı önemli,  ne taktığım ne giydiğim mi. Zaten bol miktarda her şeyimiz var.

Beğenen süslülere teşekkür ederim. Beni desteklemeniz çok güzel!kız kardeşlik!

dün 08:09 dün 09:29

838. kendimi bildim bileli ihtiyacım olmayan hiçbir şeyi almam. Mesela çok fazla ucuz fondötenim olacağına tek bir tane pahalı ve bütün ihtiyacımı karşılayan bir fondöten alırım ve onu kullanırım bitene kadar. Aynı şeyi bütün makyaj malzemeleri için yapıyorum 2 ruju alıp bazen üst üste sürüp farklı bir araton elde ederek kullanıyorum bu sebeple elimdeki ürünler çok daha faydalı kullanılmış ve her şeyi son kullanma tarihinden önce bitiriyorum.

kıyafetlerde üzerimde gerçekten güzel durmayan bir şeyi almıyorum, yok şurası potluk yaptı yok burası aşağıda diye çok beğensem de almıyorum az ve öz bana yakışan, üzerime tam oturan kıyafetlerim var. Kıyafet alışverişinde böyle tasarruf ediyorum ve mümkün mertebe kaliteli kumaşlardan yapılmış giysiler alıyorum ki uzun yıllar giyebileyim. Mesela 7 yıldır giydiğim bir pançom var istisnasız her giydiğimde de biri yolda durdurup "çok güzelmiş, nereden aldınız?" diye sorar.

Mesela bu miniso gibi mağazzalara girip bir şeyi beğeniyorum diyelim sonra kendime soruyorum gerçekten bunu ne kadar kullanacağım?, yerine kullanabileceğim başka ürün var mı elimde? ve buna verebileceğim parayla başka kendime faydalı ne yapabilirim? sonuçta o ürün alınmadan yerine gitmiş oluyor.

Sevgili süslüler elinizden geldiğince bir şeyler satın almayın. Çünkü bu günlerimizin yarınları var. Ve gerçekten az olan şey insanı çok olan şeyden daha fazla mutlu ediyor. Çok olanın karmaşık, kararsız stresinden arınıyorsunuz ve kendinizin olduğunu bildiğiniz her daim kullandığınız eşyalarınız ile daha rahat ve huzurlu bir yaşam sürebilirsiniz.

Sırf eşyaları değil, kendinizi de tüketmeyin. Olmadık konular için enerjinizi harcamayın. Enerjinizi dedikoduya, birileri hakkında konuşmaya harcamak yerine spora harcayın nasıl daha dengeli ve iç huzurunu bulmuş biri olurum diye düşünüp kendilerinize evinizde kendi dünyanızı zenginleştirebileceğiniz hobiler edinip geliştirebilirsiniz. Sonuçta bir avuç boncuktan kendinize çok güzel takılar yaratabilirsiniz ve sadece sizde olan, size özel bir takınız olur. Lütfen tüketmiyoruz kampanyasını sadece eşya olarak algılamayalım, içimizdeki enerjiye kötüye dönüştürerek etrafa savurmayalım. Siz gerçekten değerlisiniz ve size yük olacak hiçbir duyguyu ve hiçbir eşyayı hayatınızda barındırmayın. Mümkün mertebe etrafınızdaki insanları da tüketmemeye davet edin.

19 temmuz 23:51

837. gerek maddi durumdan gerek evdeki ürünlerin son kullanma tarihleri yaklaştığı için bitirmeye gösterdiğim çabadan dolayı yaklaşık 5-6 aydır katıldığım kampanya. ihtiyaç dışında asla almıyorum demiyorum. arada kendimi şımarttığım oluyor ancak çok seçici ve sınırlayıcı davranabiliyorum. kozmetik ürün 6 aydır hiç almıyorum. giyim desen geçenlerde aldığım bikini dışında hiçbir şey almadım. elimdekilerle yetinmeyi, kaliteli alıp uzun süre kullanmayı benimsedim artık. bugün yaptığım alışveriş de aşağıdaki gibi. evdeki herkesin kullandığı ortak temizlik malzemeleri. son 6 aydır listem üç aşağı beş yukarı bu şekilde hareket ediyor.

toplam 67 tl ödedim. en ufak bir kozmetik ürünü katsam o fiyat 100'den aşağı olmayacaktı eminim.

ilgili medya:
1
19 temmuz 18:15

836. Tüketim olarak gördüğüm, kozmetik, giyim vb., dışarıda yemek, aliexpress gibi pek çok kalemi kestim. Nasıl oldu derseniz, geçen ay üst üste binen sağlık sigortası, çocuğun yaz okulu masrafları, doktor giderleri gibi kalemler için annemden borç (borç değilde işte) alınca utandım. Tüketim kalemlerime harcamayarak tüm bu ödemeleri yapabilirdim, düşündüm ve artık stok yapmayı, mecburmuş gibi her çıkan ürünü almayı, bol miktarda elimde varken giyim, ayakkabı almayı vb. diğer harcamalarımı bıçak gibi kestim. Kredi kartım yok zaten, eşimin ek kartını kullanırım diye taşımıyorum sadece abimin bir kartı yanımda o da sadece acil bir durum olursa diye bende, böyle böyle tüketimi azalttım, almak anlık bir tatmin, ödediğin anda bitiyor. Şimdi stokladığım herşeyin bittiğini, kullanıldığını görmek istiyorum. Devamlı olması dileğiyle...

19 temmuz 08:01


835. Madem yaptıklarımızı yazıyoruz ben de yazayım bu başlığın müdavimi olarak. 

-sabah zor ve geç uyandığım için yapamasam da akşamları dolmuş parası vermek yerine eve yürüyorum. Bozuklukları kumbarama atıyorum. O bozuklardan güzel paralar çıkıyor asla küçümsemeyin. 

-abur cubura para harcamıyorum ona harcayacağım parayı meyveye veriyorum en azından faydası olsun vücuduma. 

-tek yaşadığım için mutfak masrafım çok değil. Yapabileceğim kadar alıyorum ve sebze yemeklerine yöneliyorum yada baklagil. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. 

-renkli kozmetik almıyorum elimdekileri bitiriyorum. Diğer kozmetik ürünlerin de en fazla çok iyi indirim varsa bir yedeklerini alıyorum onun dışında herşeyimi bittikçe alıyorum sürekli gratis rossmann dolaşmıyorum. Ne kadar görmezsem alma ihtimalim azalır. 

-bir hedefim var araba almak için para biriktiriyorum o yüzden azmim sönmüyor. 

-çok fazla dışarı çıkmıyorum alkol almıyorum dışarıda da yemiyorum böyle olunca bu aralar hedeflerime odaklandım. Kendi seçtiğim bir asosyallik yaşıyorum şikayetçi değilim. Kendime yönelmem gereken bir dönemde olduğumu hissediyorum bu sıralar. 

-Kıyafetlerimi eskitmeye çalışıyorum geçenlerde bir kotumun arası yırtılınca yenisini aldım. Yani illa ki ihtiyaç olursa öyle alıyorum. 

Bunlar içinde en önemlisi sanırım kendime dürüst olmam. Artık kendimi ve parayı kullanma biçimimi tanıyorum Ona göre hayatımı sürdürüyorum. İnstagram hayatlarına o gösterişe ve gereksiz tüketim gazlamalarına gelmiyorum. Herkes kendi hayatından mesul ben kendi hayatımdan sorumluyum dibine kadar sıyırılmış bir kredi kartıyla yapılan bir haftalık tatildense evde borçsuz oturmak tercihimdir. Herkesin kendi tercihi ben kendimi biliyorum artık. Çevremde olmayan parasıyla iphone x alan tatiller yapan sonra tüm kış o gösterişin borcunu ödeyen arkadaşlarım var. Asla özenmiyorum o hayata. 

Ben kendimi zorlayan hedefler koyup onları gerçekleştirince mutlu olan bir insanım. Para konusunda da tutumum bu. demem o ki iyi bir amacınız olursa ve biraz da kendinizi tanır sürekli harcama güdünüze nasıl ket vuracağınızı bilirseniz herşeyi başarabilirsiniz. 

19 temmuz 00:04 19 temmuz 00:07

834. (yazar: ailurophile) ’nin dediği gibi kitapçılarda ben de çok görüyorum bunu. Gecesi fiyatına baktığım kitabı almaya gidiyorum (gizlinot: kendi siteleri yani, online’ı var ama yakın diye gitmeye karar vermiştim ) bana 10 lira fazladan söylediler. Adamına göre yapmak için de etiket bile basmamışlar. ‘E İnternet sitenizde bu kitabın fiyatı bu değil şu kadar’ dedim, ‘tamam sen onu ver’ dedi. Bilmesek kazıklayacaklar. Böyle çakallıklara sinirleniyorum.

Kitap almadan önce o an bile görmüş olsanız sitelere bir gözatın süslüler. 1-2 lira bile önemli, otobüs minibüs parası (gizlinot: tahmin edilen gibi öğrenciyim swh ) 

18 temmuz 22:43

833. Bir ürün almak istediğim zaman eğer elzem ihtiyacım değilse aklımda şu sahneyi canlandırıyorum, karşımda biri var ve o kişinin bir elinde o an almak istediğim ürün diğer elinde o ürüne karşılık gelen miktarda para var, kendime burada hangisini seçerim diye soruyorum ve genellikle parayı seçip ürünü usulca aldığım yere bırakıyorum. Bu yöntemi bir yerde okumuştum, nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama iyi ki okumuşum çünkü çoğunlukla gereksiz birşey almama engel oluyor.

18 temmuz 22:41