girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (838)
  • medya (17)

838. Madem yaptıklarımızı yazıyoruz ben de yazayım bu başlığın müdavimi olarak. 

-sabah zor ve geç uyandığım için yapamasam da akşamları dolmuş parası vermek yerine eve yürüyorum. Bozuklukları kumbarama atıyorum. O bozuklardan güzel paralar çıkıyor asla küçümsemeyin. 

-abur cubura para harcamıyorum ona harcayacağım parayı meyveye veriyorum en azından faydası olsun vücuduma. 

-tek yaşadığım için mutfak masrafım çok değil. Yapabileceğim kadar alıyorum ve sebze yemeklerine yöneliyorum yada baklagil. Sağlıklı beslenmeye çalışıyorum. 

-renkli kozmetik almıyorum elimdekileri bitiriyorum. Diğer kozmetik ürünlerin de en fazla çok iyi indirim varsa bir yedeklerini alıyorum onun dışında herşeyimi bittikçe alıyorum sürekli gratis rossmann dolaşmıyorum. Ne kadar görmezsem alma ihtimalim azalır. 

-bir hedefim var araba almak için para biriktiriyorum o yüzden azmim sönmüyor. 

-çok fazla dışarı çıkmıyorum alkol almıyorum dışarıda da yemiyorum böyle olunca bu aralar hedeflerime odaklandım. Kendi seçtiğim bir asosyallik yaşıyorum şikayetçi değilim. Kendime yönelmem gereken bir dönemde olduğumu hissediyorum bu sıralar. 

-Kıyafetlerimi eskitmeye çalışıyorum geçenlerde bir kotumun arası yırtılınca yenisini aldım. Yani illa ki ihtiyaç olursa öyle alıyorum. 

Bunlar içinde en önemlisi sanırım kendime dürüst olmam. Artık kendimi ve parayı kullanma biçimimi tanıyorum Ona göre hayatımı sürdürüyorum. İnstagram hayatlarına o gösterişe ve gereksiz tüketim gazlamalarına gelmiyorum. Herkes kendi hayatından mesul ben kendi hayatımdan sorumluyum dibine kadar sıyırılmış bir kredi kartıyla yapılan bir haftalık tatildense evde borçsuz oturmak tercihimdir. Herkesin kendi tercihi ben kendimi biliyorum artık. Çevremde olmayan parasıyla iphone x alan tatiller yapan sonra tüm kış o gösterişin borcunu ödeyen arkadaşlarım var. Asla özenmiyorum o hayata. 

Ben kendimi zorlayan hedefler koyup onları gerçekleştirince mutlu olan bir insanım. Para konusunda da tutumum bu. demem o ki iyi bir amacınız olursa ve biraz da kendinizi tanır sürekli harcama güdünüze nasıl ket vuracağınızı bilirseniz herşeyi başarabilirsiniz. 

1 saat önce 1 saat önce

837. (yazar: ailurophile) ’nin dediği gibi kitapçılarda ben de çok görüyorum bunu. Gecesi fiyatına baktığım kitabı almaya gidiyorum (gizlinot: kendi siteleri yani, online’ı var ama yakın diye gitmeye karar vermiştim ) bana 10 lira fazladan söylediler. Adamına göre yapmak için de etiket bile basmamışlar. ‘E İnternet sitenizde bu kitabın fiyatı bu değil şu kadar’ dedim, ‘tamam sen onu ver’ dedi. Bilmesek kazıklayacaklar. Böyle çakallıklara sinirleniyorum.

Kitap almadan önce o an bile görmüş olsanız sitelere bir gözatın süslüler. 1-2 lira bile önemli, otobüs minibüs parası (gizlinot: tahmin edilen gibi öğrenciyim swh ) 

2 saat önce

836. Bir ürün almak istediğim zaman eğer elzem ihtiyacım değilse aklımda şu sahneyi canlandırıyorum, karşımda biri var ve o kişinin bir elinde o an almak istediğim ürün diğer elinde o ürüne karşılık gelen miktarda para var, kendime burada hangisini seçerim diye soruyorum ve genellikle parayı seçip ürünü usulca aldığım yere bırakıyorum. Bu yöntemi bir yerde okumuştum, nerede okuduğumu hatırlamıyorum ama iyi ki okumuşum çünkü çoğunlukla gereksiz birşey almama engel oluyor.

2 saat önce


835. Liseye ilk başladığım dönemde deli gibi alışveriş yapıyordum. Durumum çok iyi değil öğrenciyim yani ama gereksiz o kadar çok şey alıyordum ki. Özellikle kozmetikte aman bu ucuzmuş diyip her çarşıya çıktığımda 1-2 şey alıyordum. Sonra farkettim ki ucuz diyerek aldıklarım bütün paramı bitiriyor. Karar verdim artık almayacağım diye, alırken 2 defa düşünüyorum buna gerçekten ihtiyacım var mı diye. Sivilceli bi cildim var ve kullandığım ürünler yüzümü daha da kötü yapıyordu. Kozmetik cilt bakım alışverişini tamamen bıraktım. Onun yerine eczaneden, içeriği daha temiz ve daha iyi ve fiyatları da uygun ürünler alıyorum. Yurtta kaldığım için çok eşya her zaman yük oluyordu. Şuan o da yok az eşya kullanıyorum ve kendimi kuş gibi hafif hissediyorum gerçekten.

dün 22:12

834. Sahaflar dahil kitapçılardan online hariç alışveriş yapmamaya karar verdim. Online fiyatının 30 lira olduğundan adım gibi emin olduğum kitaba 50 lira etiket basmışlar, pahalı bulduğumu dile getirince lütfeder gibi nakitte 40, diyor. Zaten yabancı dil alacaksanız türkiye online satış dahil çılgınlık. Onun için de bkz. Abe books.

dün 21:57

833. tüketmiyoruz kampanyası'nda biraz da "yapmadıklarımız"ın yerine koyduğumuz "yaptıklarımız"ı yazalım..

-kitap almamaya çalışıyorum (kabalcı'dan başka bir yerden almıyorum), onun yerine (gbkz: takas) sitelerinden takas yapıyorum.

-internetten alışveriş yapmak, markaların sitelerine girip kıyafet incelemektense film izliyorum.

-dışarıdan yemek söylemektense (gbkz: refika birgül) 'ün bir makarna tarifini yaptım bugün, kendimce değiştirdim falan, güzel de oldu.

başka şeyler yapınca ekleme yaparım. :)

dün 21:23

832. Tüketmiyorum değil tüketemiyorum.kozmetik alışverişimi çoktandır kesmiş durumdayım.almayınca elimde ne var ne yok görebiliyorum.

Giysi alışverişi için yaz ihtiyaclarım evet var,ancak mağaza gezerken elime birsey aldığımda 'bunu aldığımda mutlu olacak mıyım,alınca yeni birsey almış hissi verecek mi'diye kendime soruyorum.çünkü tarzım belli ve dışına pek çıkmıyorum.öyle olunca birbirine çok benzer kıyafetlerim oluyor.giysi ihtiyaçlarımı avmlerden değil,internetten karsılamaya çalışıyorum.

Çok çabuk ayakkabı eskiten biriyim.ayakkabılarımı da bildiğim markalardan online olarak alıyorum.eski sezon sattıklarından aynı kaliteyi çok daha ucuza alabiliyorum.

Dışarıda yememeye özen gösteriyorum ki çok işe yaradı kilo verdim.bankada birikim hesabı açtırdım.her ay az da olsa bir miktar para yatıyor.çok sıkışınca da yastık altı misali gidip cekiyorum ve boylece ekstra çıkan masraflar beni sarsmıyor.

dün 14:58 dün 20:21


831. Bugün dışarı çıktım ve kendime bir pamuklu basic gri tişört bir de kot aldım mangodan. Tişört 25, kot 60 liraydı. Kendimce gayet uygun iyi bir alışveriş oldu aslında. İhtiyacım olan bir tişörtten fazlası olsa da şimdilik bulabildiğimle idare edeceğim. 

İlle pamuklu olsun polyester giymeyeyim diye düşününce öyle herşeye atlanmıyormuş onu görmüş oldum. Uzun zamandır alışveriş yapmıyordum hiç de özlememişim. Hâlâ kabinlerde bunala sıkıla giysi denemek benim için eziyet. 

Bu ayın maaşı da yatar yatmaz birikim miktarımı ek hesabıma aktardım. Bu sefer maaşın yarısını attım birikime bakalım idare edebilecek miyim... umuyorum ki geçen aydan da iyi geçer. ocak ayına kadar araba almak için güzel birikim planlarım var çünkü. Uygulamak için azami gayret göstereceğim. 

Darısı isteyen tüm süslülerin başına. 

16 temmuz 00:50

830. ihtiyaç dışı alışverişlerime son vererek katıldığım kampanya. eskiden cebimde para durmasından rahatsız olan biriydim. illa harcayacak yer arardım. gerekli ya da gereksiz farketmeksizin hiçbir mağazadan eli boş çıkmazdım. daha sonra odamdaki boş kalabalığı fark ettim ve inanılmaz rahatsızlık duydum. elimdeki ürünleri bitirmeye çalışmakla başladım işe. cebimde kalan paraları da küçük bir kalemliğe atıyorum. durumu iyi olmayan bir arkadaşımın kedisi doğum yaptı ve dört küçük yavrusu oldu. fırsat buldukça onların mama, aşı vb ihtiyaçlarına yardım ediyorum. geçen gün erkek arkadaşımı güzel bir yemeğe çıkardım ısrarla :d:d gereksiz harcamalar yapmak yerine sevdiklerimi mutlu edip onlarla anı biriktirmeye harcamak çok daha iyi hissettirmeye başladı. pek tüketmiyoruz kampanyası sayılmıyor belki benimki. en azından gereksiz tüketmiyoruz kampanyası diyebilirim :)

15 temmuz 22:33

829. Valla ben öğrenci olduğumdan kampanyayı duyduğumda zaten çok önceden dahil olduğumu öğrendim

15 temmuz 22:09 15 temmuz 22:10