girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (895)
  • medya (22)

895. renkli far alımını bırakıp elimdeki mat rujları bu işlevde kullanmaya başladım. kullandığım renkler genelde şeftali tonları ve o farklı bu farklı diye diye yığınla bu tonlarda mat ruj almışım. uzun bir süre renkli far almam gibi duruyor. özellikle golden rose’un velvet matte serisindeki rujları bu iş için ideal. 

1 saat önce

894. Amacından saptigini düşündüğüm başlık. dolar konusunda ben de çok üzgünüm ancak artık istesek de tuketemiyoruz yazmaktan başka girdi giren, yazan sayısı oldukça azaldı. Nasıl tavsiyeleriniz var, neyi neyin yerine de kullaniyorsunuz, nasıl daha az tukettiniz, marketten plastik poşet yerine evdeki bez poşeti mı kullandiniz tarzı girdiler yok sadece çaresizlik içeren girdiler var.

Yazım kabine gidecek biliyorum ama lütfen üzerinizdeki caresizligi atin ve bu başlığı elinizdeki "etkin" şekilde kullanmanin yollarıyla ilgili girdi yazın.

1 saat önce

893. Yakında tüketmiyoruz değil ihtiyaçlarımızı bile tüketemiyoruz kampanyası olacaktır. 

bugün 12:48


892. geçen sene marttan beridir aldığım kozmetik ürünlerin fişlerini topluyorum. arada attıklarım da oldu ama çoğunu sakladım sanıyorum. bugün işim yok hazır bir hesap yapayım bakalım dedim. excel'girdim tüm harcamalarımı. baya harcamışım. 1574 tl. :'). ki daha fişini kaybettiklerim de var.

kategorilere ayırıp baktım, aslında ben renkli kozmetik çok alıyorum sanıyordum ama daha çok bakım ürünlerine harcamışım. ocağıma incir ağacı diken yer gratis. görsellere de ekleyeceğim. belki sizinde işinize yarar nereye ne harcıyorum görmek için. aslında her alışverişten sonra yapılsa çok daha kolay. 2 dakikadan fazla vakit almaz.

ilgili medya:
2
dün 17:29 dün 17:33

891. Makyaja dolayısıyla kozmetik alışverişine üniversitede başladım. O zamandan beri her zaman dikkat ediyorum, fazla ürünü ve eşyayı sevmiyorum. Örneğin sadece bir tane far paletim var onu da en yakın arkadaşım 2 sene önce doğum günümde almıştı hala kullanıyorum. Ruj olarak birkaç tane ruhum var, annemle ortak kullandığımız allık pudra vs her şeyden birer tane var. Bir şeyi almadan önce düşünüyorum, dudak nemlendiricilerimin (2 tane) bitmesini bekliyorum yenisini almak için. Hem tasarruf ediyorum hem de gereksiz yer kaplamıyorlar, içim rahat ediyor. Bakım ürünlerine ve saç ürünlerine çok ilgiliyimdir mesela zamanında ikişer üçer tane saç bakım ürünü, vücut spreyleri almıştım, şuan onları bitiriyorum. Geçen dönem erasmusa gitmeden önce evdeki tüm yarım kalmış ürünlerimi, kremlerimi vs yanımda götürdüm ve 4 ayda bitirip geldim, güzelce yenilerini aldım dönünce. Gerek giysi gerek kırtasiye ürünleri gerekse kozmetik vs... fazla eşyanın verdiği iç sıkıntısını ve ekonomik sarsıntıyı sevmiyorum, az ve öz olması bana huzur veriyor. Bana kalırsa bi zaman sonra bağımlılık yaratıyor tüketim ve hiç hiç gereği yok.

dün 14:44

890. dolar artışı sebebiyle bence biraz da kesin yapılması gereken bir şey. Kışın pantolon alayım diyordum zayıflayıp şimdiden alacağım giydiğim bedenin 1 beden küçünü kışa artar fiyatlar diye. Şuan benim aldığım yere yansımadı ama yansır yeni ürün gelene kadar. Bir de telefonumu değiştireceğim yakın zamanda çünkü şuan kullandığım beni 1 yıl daha kurtarmaz. İphone 7 plus bakarım diye düşünüyordum 5 bin falandı en son bu yüzden başka uygun şeylere yöneleceğim. 7 pulusum olmayınca hayatımdan bir şey eksik olayavak sonuçta. Kıyafet açısından pantolon dışında yeni bir şey almam çok büyük ihtimalle. 2-3 daha yıl hatta belki daha uzun süre idare eder elimdekiler. Kozmetik açısından da her gün makyaj yapmıyorum bu yüzden elimdekiler uzun süre kullanılacak durumda oluyor. Ondan dolayı bozulma bitme falan olmadığı sürece yenilerini almam. Alsam bile orta fiyatlı ama kaliteli olanını alır geçerim. yemek olarak dışarıdan tüketmiyorum zaten. Okul zamanı sanırım kantinde salata falan yiyeceğim. Yemekhaneye 3.5bin tl vermek istemiyorum. Zaten vejeteryanım zorlanırım pek bir şey yiyemem(et tarzı şeyler oluyor çoğunlukla). Onun yerine kantinde her gün 10 tl harcayıp ayda 200den 9 ayda 1800 yaparak geçiririm 1 yılımı. Ki sade salata 5-6 tl onun dışında su falan evden götüreceğim gerekirse alırım. Kahve makinası var okulda ama bence filtre kahve çekirdeği yerine türk kahvesi kullanıyorlar. Bu yüzden tercih etmiyorum. Termosum var geçen sene aldığım onla götürürüm kahvemi çok zorda kalırsam türk kahvesiyle yapılan filtre kahve diye kazıklanan kahveden alırım. Onun dışında bir harcamam olmayacak sanırım. Para biriktirp güzel anılar bırakmak adına gezilere gideceğim

Bir ayakkabı çantaya bir sürü para yatırmak yerine gezilere gider kendime bir şeyler katarım.

13 ağustos 19:52

889. zaman zaman katıldığım kampanya. ama tüketmiyorum deyip içeride eski şeyleri istifleyince o tüketmiyoruz değil cimriyiz kampanyası oluyor bende. o yüzden dolabıma en son el attığımda bir sürü kıyafeti attım -hala pişmanım giyilebilecek durumda olanları birilerine vermediğim için-.

sanırım bundan sonra hiç makyaj malzemesi almayacağım, zira sonsuza kadar yetecek miktarda renkli kozmetiğim var. cildim için en son nude touch aldım, onu beğenirsem bundan sonra tek harcamamın bu olacağını düşünüyorum. gerçi bir de biodermanın sebium foam jelini çok beğendim. belki o da olabilir.

kıyafet konusuna gelirsek, kilomu sabit tutmam veya birkaç kilo yağdan vermem şartıyla, beni rahat 5 sene götürecek miktarda alışveriş yaptım. ama tabii şöyle bir durum var, kilo aldıkça yepisyeni kıyafetlerim bana olmuyor, yeni kıyafet ihtiyacı doğuyor. bu duruma nasıl yaklaşabilirim bilmiyorum.

elimdeki ders notlarını verecek alt dönem arıyorum, insanlar bir de onunla uğraşsınlar istemem açıkçası. tüketmiyoruz ve doğayı koruyoruz, israf etmiyoruz kampanyası oluyor biraz da bu. bir de yeni kitap almamaya karar verdim. tabii onu ne kadar sürdürebilirim bilmiyorum da, dersanenin vereceği kitaplar üzerinden çalışarak gitmeyi planlıyorum. ek bilgi görürsem o kitaplara yazarım. görsel hafıza rocks.

diğer harcamalar, açıkçası lüzumsuz olan bir şeye harcamayı düşündüğüm miktarda parayı birikim hesabına aktarmaya karar verdim. bundan sonra böyle. madem üretemiyoruz bari minimal borçlanalım.

13 ağustos 18:49


888. Benim gibi tiroid veya şeker hastası olan insanlara ilac stoku yapmalarını öneriyorum. Bugün eczanede çok garip şeyler duydum, kur artışı sebebiyle ilac temininde sıkıntı çektikleri, insanların ilaçlara saldırdıklarını soylediler. aynı şekilde bankada döviz almaya gelenlere 1000 usd üzeri verilmedi. Çok sıkıntılı dönemler bizi bekliyor

13 ağustos 15:40

887. An itibarı ile kampanyadan çıkmış ve zorunluluk haline gelmiştir bence (bkz: dolar kuru)

13 ağustos 01:37

886. dolar 7.21. tüketemiyorum.

12 ağustos 23:01