sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1072)
 • medya (19)

1072. Keşke bu başlığı hergün bir yerlerde görsek (sokaklar, marketler avm yolları ne bileyim her yer olur)Ben de sürekli kendimi dizginlemeye çalışıyorum. Burdaki girdileri dönüp dönüp okuyorum, avm ye gitmiyorum ve telefonumdan alışveriş uygulamalarını sildim. Uzun zamandır gereksiz gördüğüm tek harcamam çikolataya. onun dışında gereksiz bir şey Almadım. Almıyorum. Almayacağım...

dün 12:33 dün 13:56

1071. 9 ay 10 gün oldu tüketmemeye başlayalı. hiçbir kozmetik ve cilt bakımı ürünü almadım. 1 tane rimel bitirebildim o kadar. o da zaten stoklu. bu aralar aşırı bi alma isteğim var dayanamadım body shoptan lif falan alarak atlatmaya çalıştım :/

dün 10:25

1070. The balm kalem farları 9.90'a düşünce yarın gidip neredeyse tüm renklerini almayı düşünüyordum fakat far paletlerimi açıp baktığımda zaten içlerinde aynı (gizlinot: Hemen hemen aynı tonlarda da.) Far olduğunu gördüm. Evet güzel bir fırsat the balm sevdalısı bir insan olarak karşı koymak zor olacak ama birden çok alacağımı düşünürsek o paraya gerçekten ihtiyacım olan kozmetik-bakım ürünü alabilirim. Allah'ım nolur yarın çabuk geçsin amin (gizlinot: Swh.).

20 şubat 20:54 20 şubat 20:55

1069. Param oldukça gidip abur cubur alıyorum. Hem sağlığa hem de cebe zararlı. Sosyal medyada yemek fotoğrafları görüyorum ve gidip hemen o yemekten tüketiyorum nefsim çekiyor. Bugün itibari ile buna son veriyorum artık. Kendimi kontrol etme zamanı geldi. Hem sağlıksız besleniyorum hem de yemeğe gereksiz paralar ödüyorum bu artık beni mutlu etmiyor.

20 şubat 12:54

1068. Bugün yapmış olduğum kozmetik alışverişinde mağazadan çıktıktan hemen sonra hatta kasanın önünde kendimi pek mutlu hissetmediğimi fark etmemle dahil olduğum kampanya.

Kozmetik ve takı dışında gerekli değilse hiç alışveriş yapmam ama iş bu ikiliye gelince hızlıca karar verip aslında çok bayılmadığım şeyler almaktan vazgeçemiyorum. Huzursuzluk vermesi ayrı görece düşük meblağların bir araya gelince çok ciddi masraf olması apayrı bir mevzu.

Bu enrty temizden Haziran ayına kadar arada güncellenecek bir 'challenge'm olarak burda kalsın.

15 şubat 19:48 15 şubat 19:49

1067. bayağıdır oje almıyorum. 30 a yakın ojem var zaten. bir süre sonra hep aynı tonları almaya başladığımı fark ettim. ayrıca ojeye para vermek de zoruma gidiyor artık. oje diyetine girdim bir süreliğine.

15 şubat 15:42

1066. artık makyaj malzemesi yerine paramı daha gerekli şeylere harcama düşüncesi içine girdim. mesela kilo sorunum var ve diyetisyene gitmeye başladım. böyle olunca kilo vericem nasılsa diye kıyafet de alasım gelmiyor. telefonum baya yavaşladı ve onu değiştirmek istiyorum bir far paleti beğenince aklıma bunlar geliyor ve hemen alasım kaçıyor.

15 şubat 14:56

1065. 1-)Kredi ve banka kartımı evde bırakarak yaptığım şey. dışarı çıkacağımda nereye gideceğimi bilerek yanıma nakit alıyorum birde toplu ulaşım kartımla müze kartımı ve mis gibi ihtiyaç dışı harcamadan eve dönüyorum. Kartlarla alışveriş yaparken para benim değilmiş gibi davranabiliyorum bazen ama elimde nakit olunca ve o paranın varlığını hissedince "ne yapıyorum ben? Buna gerçekten ihtiyacım var mı?" Diyebiliyorum.

2-) yanıma aldığım katlanabilir çantadaki yiyecekler. Bütün gün dışarda gezeceksem yiyeceklerimi o çantaya koyuyorum işim bitincede katlayıp normal çantama atıyorum hem sağlıklı besleniyorum hem de dışarda yemeğe para vermiyorum. 

3-) bitirmem gereken kremlerimi, parfümümü, makyaj malzemelerimi bir kutuya koydum o kutuyu her sabah ve akşam indirip içindekileri kullanıp geri kaldırıyorum, bitenleri de çöpe.

15 şubat 14:16

1064. Uzun bir süredir bu kampanyaya dahil oldum ve hayatımda değişen çok şey oldu. Öncelikle muadil aramayı bıraktım artık. Bir mac ruja muadil bulabilmek için iki ruj parası harcadığımı farkettim. Tam olarak istediğim tonu bulabilmek için bir daha suratına bakmayacağım beş tane ruj almıyorum, bekliyorum ve gerçekten istediğime karar verirsem gidip alıyorum. Bu şekilde makyaj koleksiyonum küçülmeye ve tam da istediğim gibi olmaya başladı. 

Kıyafetlerde de bunu uyguluyorum, hemen gidip almıyorum biliyorum ki indirime girecek sonra üzüleceğim. Bu kış sadece 2 sweatshirt aldım, hala daha hiç giymediğim kazaklarım var dolabımda ve artık onlarla da vedalaşacağım. Giymediğim tüm kıyafetleri, kilo verince giyerim dediklerimi elden çıkarttım, Gardrobumda yer açıldı ve ben hiçbir kıyafetin eksikliğini hissetmedim henüz.

Sürekli olarak çanta alan biriydim, artık almıyorum, ucuz buldum diye bir sürü çanta alacağıma gidip adamakıllı bir iki yazlık bir iki de kışlık çanta alacağım. 

Oğlumun oyuncaklarını düzenli olarak elden geçiriyorum, gidip yeni oyuncak almak yerine oynamadıklarını kaldırıyorum, bir iki ay sonra yeni oyuncak gibi çıkarıp önüne koyuyorum, unutmuş olduğu için hem o seviniyor hem de evde gereksiz kalabalık olmamış oluyor hem de daha az oyuncak masrafı oluyor.

Sonuç olarak tüketmiyoruz kampanyasını evde her alanda uygulamaya başladığımdan beri hem daha az dağınıklık oluyor, hem daha kaliteli ürünler alabiliyorum. 

15 şubat 08:35

1063. Tüketmemenin en kolay yolunu söylüyorum; acaba dememek, şöyle bir indirimlere bakayım dememek, markete bile girdiğimde o kadar saçma ve gereksiz şeyler alıyorum ki bazen. Geçen annem neden damla çikolata aldın dedi, hadi onu aldın neden çikolata sos aldın diye ekledi. Haklı çünkü karatay yapıyorum diye hiç tatlı tüketmiyorum. Evde misafir için pasta börek yapılırsa diye de bir sürü benzer malzemelerden annem alıyor zaten. Hiç ilgi alanımda olmayan şeyi sırf indirimde diye, markete aç girdiğim için, gözüme güzel gözüktüğü için almışım. Kıfayet ve kozmetikte daha fena tabii, alıp da yalnızca rengini deneyip sonra kullanmadığım bir sürü rujum, farım, göz kalemim, dudak kalemim var. Kredi kartını evde bırakmanın zamanı gelmiş yine...

14 şubat 21:48