yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1230)
  • medya (26)

  1230. Buradaki girdiler neden eksilenir anlamak mümkün değil. Hiç kimse ''hayır hiç tüketmiyoruz, kimse bundan sonra bir şey almayacak'' demiyor ki. Gereğinden fazla tüketmemek hem doğa için hem de kendimiz için iyi şeylerden birisi. Eksileyenler, siz gereğinden fazla tüketiyor olabilirsiniz saygı duyuyorum ama burda eksi vermenizi gerektirecek kötü bir durum yok.

  16 ekim 19:30 16 ekim 20:06

  1229. Uzun zamandır içerisinde bulunduğum furya. Gratis vb mağazalara ihtiyacım olan bir şeyi almayacaksam girmiyorum. Hatta artık çoğu alışverişimi internetten yapıyorum (zamansızlıktan). İhtiyaç alışverişi dışında alışveriş yapmıyorum. Elimde ki fazla ürünlerden kullanmayacaklarımı dağıttım çoğunlukla.

  Kıyafetlerimi de aynı şekilde, giymeyeceklerimi ayıklayarak dolabımdan eledim. Artık giysi alışverişinde kolay kombinlenecek kıyafetleri seçiyorum. Çünkü 1-2 kez kombinleyebileceğim zor parçalar aylar boyunca dolapta beni bekliyor. Boşuna yer kaplıyor. Gerçekten büyük rahatlıkmış. 

  16 ekim 19:05 16 ekim 19:09

  1228. bir önceki girdide arkadaş başlığa gayet uygun, akıllı mantıklı bir fikir beyan etmiş. benim katılmadığım tek konu, evlendikten sonra bunların zaten yapılacağı kısmı. evlendikten sonra da bu saçmalıkları yapmak zorunda değilsiniz. tektaş olayının de beers firmasının reklam kampanyasıyla gelenekleştirildiğini herhalde artık herkes biliyordur.

  esas konuşulması gereken konu "tüketmiyoruz kampanyası" başlığındaki bu girdinin neden bu kadar çok eksilendiği. tüketmiyoruz başlığını okuyorsun. oradaki erkek arkadaşının tektaş alma teklifini reddettiğini yazan kişiyi eksiliyorsun. üstelik bu kişi tektaş gibi yarın yarı fiyatına anca satabileceğiniz bir şey yerine, çeyrek altın gibi sürekli değer kazanan bir şey önermiş.

  20 yıldır eşimle birlikteyiz. varlığı da yokluğu da gördük. çok sarsıldık ama yıkılmadık. bunun sebebi de bu tür tüketim kalıplarına uymayı reddetmemiz. bu eksileyen arkadaşlar bir durup düşünsünler bence çünkü bu düşünce yapısındaki arkadaşlarımın hepsi boşandı ve tek sebep paraydı. çünkü gelirleri iyi olmasına rağmen ayın sonunu getiremediler.

  16 ekim 14:00 16 ekim 14:01

  1227. Erkek arkadaşım kısa süreli bir işte çalışıp biraz para kazandı. Öğrenci için iyi bir meblağ en azından. Tutturmuş sana pırlanta bir yüzük hediye alacağım ama sen beğen ve seç diye. Yüzüğün zaten evlenince alyanstı, tektaştı derken bir şekilde o parmağa takıldığını,(gizlinot: Bunlar da pek bayıldığım şeyler değil ama işte olmazsa aileler laf edeceğinden tamam dediğim birsey. Yoksa yüzük takamam bile günlük hayatımda.) elbet bir zaman sonra alabileceğimizi belirtip, onun yerine birkaç çeyrek altın alıp verirse bizim için biriktirecegimi söyledim. 11 yıldır birlikteyiz ve ortak bir hesabımız da var. (gizlinot: Ben 2 yıldır çalışıyorum bu arada. Onun okulunun bitmesine 1.5 yıl var. Bu 2.üniversitesi) Gerçekten ortada resmî bir şey yokken yüzük şuan bizim için lüks bir şey. Altın en azından geleceğimiz için işe yarar bir yatırım. Lüks tüketim değil yatırım peşindeyim artık.

  Edit : iyisi mi ben pırlanta aldırıp fotosunu ekleyeyim herkes rahat etsin.

  12 ekim 10:54 16 ekim 19:45

  1226. istemeden dahil olduğum kampanyadır

  hatta sadece ihtiyacım olanları alıyorum diye bir durum da yok bende

  onları da alamıyorum

  malum öğrencilik ve imkanlar tr parasının değeriyle birleşince...

  12 ekim 09:04

  1225. Gerek ve yeter şekilde tüketim her zaman için mantıklı olandır. Tüketmemek diye bişey yok mecbur alıcaz bir şeyler.

  Para yönetiminde basit sorular vardır;

  1. Satın alacağım ürün bana lazım mı ?

  2. Lazım ise aciliyeti nedir ?

  3. Almam gereken daha acil bir şey var mı ?

  Alışveriş yaparken kendinize sorun

  Tabi bazen ayarı kaçırdığımız da oluyordur, irade meselesi, cebinde paranın olması her zaman güven verir.

  12 ekim 08:54

  1224. Bugün markette sırada önümde bir anne ile 8-10 yaşlarında oğlu vardı. Kadının elinde iki üç parça temizlik ve gıda olduğunu anladığım ürün oğlunun elinde de bir dondurma vardı. Kadın 10 lira uzattı, parası sadece elindeki 2 3 parçaya yetti. Oğluna "evden para alıp gelelim dondurmanı alalım" diyordu. Ya gerçekten üzerine kısıtlı bir para aldı, ya da sadece o kadar parası vardı. Oğlu ağlayarak çıktı, dondurmayı kasaya bıraktılar. Marketin önünde oturdu ağlıyor. Ama öyle kendini yırtarak şımarık çocuk ağlaması değil sessiz sessiz. Sıra bana geldi aldığım şeyler asla gerekli olmayan sadece kendimi şımartmak tatmin etmek için aldığım ürünlerdi. O çıkan kadından çok para ödedim. Dondurmayı da aldım. Direkt çocuğa teklif ettim, çocuk kabul etmek istemedi. Annesine teklif ettim o da kibar bi şekilde reddetti. Beni yanlış anlasın da istemedim lütfen alın dedim annesine verdim. Sonra arkama bile bakamadan eve gittim.

  Şimdi düşünüyorum, çoğumuz elimizde bir ürün olduğu halde ikincisini alırız. Farklısını alırız. İhtiyacımız olmadığı halde kendimizi mutlu etmek adına gereksiz harcamalar yaparız. Ama bi yerde de bir dondurma ile mutlu olan bir çocuk var. Bizde de ne kadar alırsak alalım doymayan bir bünye, ego ne derseniz artık.

  Belki hepimizin karşılaşacağı bir olay yaşadım bugün. Belki bu kadar dramatize etmeden de geçip gidebilirdim. Ama gönlüm buna elvermedi. Bu günden sonra kendime sahip olmaya, harcamalarımı azaltmaya çalışacağım. Elimde bir şey varken farklı bir versiyonunu almak yerine onu sonuna kadar kullanmayı öğreneceğim. Bu kadar açgözlü olmaya hakkım(ız) yok.

  12 ekim 04:21

  1223. Google a girdim. Kaşmir kaban yazdım. Çıkan sonuçlardan networkün sitesine girdim. Baktım güzel güzel kabanlar bi heycanlandım. Sonra zbam diye %25 indirim kodu geldi “bana özel” daha bi arttı heyecanım. Gözüme kestirdiğim kabanı sepete ekledim, kodu girdim oldu 570 tl. Tabi o sırada kan dolaşımım bayırdan aşağı koşuyor. Siparişi tamamlamak için ilerledim, adımı soyadımı yazdım. Sonra ilahi bi aydınlanma geldi, küt diye sayfayı kapadım. Kendimi tebrik ederek oradan ayrıldım. 

  8 ekim 19:02

  1222. Bu başlığa yazanlara teker teker teşekkürlerimi sunuyorum, burayı okumak beni motive ediyor

  Bence şekerin çay bardağındaki suda çözünebilmesinin bir sınırı olması gibi bizim de bir doyma noktamız var, o noktaya gelmeden şu şu şu mantıklı sebeplerden tüketmiyorum deyip bunu uygulamak çok zor. O saçma sapan şeyleri yapıp bir numarasının olmadığını görünce, eskiden alamadığın şeyleri alabileceğini kendine kanıtlayınca ve tüm bunları yaptıktan sonra bir şeyin değişmediğini görünce almayı bırakabiliyorsun; buna rağmen zaman zaman nükseden bir hastalık gibi tekrar kapına geliyor ve direnmek zorunda kalıyorsun

  Bunun dışında çok acı bir gerçek var ki kozmetik sektörünün asla batmayacak olmasının yegane sebebi kadınların çok mutsuz olmaları ve bu kozmetikle bu mutsuzluğun makyajlanabileceği ilüzyonu

  Sanki o bende hiç olmayan ama bir yerlerde var olan mükemmel kapatıcıyı alınca bir zaman makinasına binmiş gibi onca gözyaşından öteye gidip morlukları geçecektim, sanki o farı bulunca gözümün feri geri gelecekti, sanki o bininci pembe ruj dudaklarımı tekrar gülümsetebilecekti Hiçbiri olmadı, ne zaman ki ben psikolojimi düzelttim, hayatımda değişiklikler yaptım o zaman her gördüğüm gratise watsonsa vs uğramayı kestim

  Artık herhangi bir şey alacakken kendime sorduğum soru şu; buna ihtiyacın var mı?

  7 ekim 17:54

  1221. farkında olmadan tüketmeme alışkanlığı kazandım ve galiba beni bu alışkanlığa belli bir süre çalışmış olmam ve eskiden trilyon tane eşya alıp sonrasında kullanmamış olmam itti.

  Açıkçası uzuuunca bir süredir çoğu ürünün -kozmetik olsun giyim olsun- etiketinde yazan parayı hak etmediğini düşünüyorum. Her şeyin fiyatı abartılı geliyor. Durum böyle olunca da bir ürün alacaksam durup kendime soruyorum "buna ihtiyacım var mı? verdiğim paraya değer mi? gerçekten çok severek kullanır mıyım? elimde buna benzer başka bir ürünüm var mı? bu ürüne benzeyen ama daha uygun fiyatlı olan başka bir ürün bulabilir miyim?" diye. Bu sorulara net bir cevap veremiyorsam düşünüyorum bir süre. Ama içimden bir ses "olmasa da olur ya buna ne gerek var" falan diyorsa bırakıyorum ve almıyorum, zaten çok aşık olduğum bir şeyse aklımdan çıkmıyor.

  Genel olarak bu şekilde düşünmeye başladığımdan beri alışverişlerim o kadar kaliteli hale geldi ki. Aldığım bir şeyden kolay kolay pişman olmamaya başladım.Ve maddi açıdan da çok daha rahat haldeyim eskiye göre

  5 ekim 16:30