girdi yaz
medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (985)
  • medya (20)

985. tüketmeden duruyorum. tüketim alışkanlıklarımızı ve sahip olma/hükmetme güdümüzü bastırabildiğimizde çok da kolay oluyor. alacağın şey olmadan da sen sensin sonuçta di mi? annemin tabiri ile "almayıver ölmezsin" dısldjl

mesela uzun zamandır makyaj alışverişi yapmıyorum 1 tane maskaram var ve ha bitti ha bitecek, normal standartlarda bir amabile rose el altında muhakkak bulundururdu ama ben yenisini bile almadım. 

bitsin, almak istersem alırım, olmadı minimal makyaj da takılıyorum ben. 

aslında bu tarz küçük alımları gözümüzde büyütüyoruz. mesela "maskara olmadan olur mu?" der birçok kadın. ben söylerdim..

küçük bir şey maskara neden almayalım yani?

e madem küçük neden almamış olmayı bu kadar büyütüyoruz ve almayı seçiyoruz.

maskarayla felsefi bir savaş vermiş olabilirim evet kdldjsls ama ifneliğine almıyorum :)

diğer malzemeler de azalsın toplu alırım belki. beklerim..  nedir yani?

17 ekim 11:57

984. Aldikca aliyorum ne yazık ki kendimi durduramadigimi farkettim. Az maasima ilave aile desteği alarak İstanbul’ da tek basima geçinmeye çalışırken üstelik cebimdeki para ay sonuna gelmeden biterken elbiseler, ayakkabilar ve bir suru makyaj malzemesi derken maddi durumum dibi boyladi. Diger suslulerin dedigi gibi bu durum aldikca sonlanmiyor gencler. Sonuc olarak kendime sınır koymaya karar verdim. Bir sure kendimi kontrol etmeye çalışacağım bakalim.

15 ekim 19:07

983. Bir süredir kendimi adapte etmeye çalıştığım oluşum. Fark ettim ki aldıkça alıyorum, ama asla mutlu değilim, bitmek bilmeyen alma dürtüm beni ele geçirmiş. Eşyalar için yaşar olmuşum resmen. Öncelik olarak kullanmadığım ve ev bekleyen kozmetik grubunu ayıkladım, hep kullandıklarım kalacak ama son 1 ayda asla dokunmadıklarım için takas listesi yaptım. Burada karşılıklı yarar amaçlı yayınladım. Ve bir karar verdim, elimdekiler bitinceye kadar yeni ütün almayacağım ve yeni alacaklarımı da mümkün olduğunca dermokozmetik ve high end markalardan alacağım. Mesela kremlerle başladım bile, normalde krem almaya bayılırım kokulu falan, eczane ürününe döndüm hem daha ucuz hemde daha iyi nemlendiriyor. Makyaj grubunda da mesela bir fondöten bir bb bıraktım kendime. Bir fondötenim olsun ama düzgün olsun. O blogger bunu övdü, şu süslü böyle memnun derken dolabım makyaj malzemesi dolmuş. Buna bir son vermenin zamanı gelmişti. 

15 ekim 03:57


982. kendimi durdumam gerektiğini fark ettim çünkü almanın kesinlikle sonu yok. satın aldığım setin içinde lip balm gelecekken gittim lip balm aldım, bunu fark edince de aptallık yaptığımı anladım. sürekli kullandığım ve memnun olduğum rimelim varken indirimde diye bilmediğim bir rimel aldım ve ne oldu bilin bakalım? kullanılmamak üzere kenara atıldı. onun yapısı, bunun rengi şunun dokusu derken resmen bataklığın dibine çöküyoruz. çok gereksiz geliyor artık çünkü herkesin memnun olduğu ürünler var ve bunlar bitince yenisi alınsa çok doğru bir hareket yapılmış olur, yani macera aramak yerine bildiğimiz ürünlerden şaşmamalıyız bence.

15 ekim 03:46

981. online alışveriş çok fazla yapan biriyim normalde. eskiden bir şey beğendim mi bekletmezdim genelde, o an bütçem yetiyorsa alırdım. biriktirmek falan umrumda olmazdı. kredi kartı bilgilerini ezberlemek bu konuda gerçekten çok sakıncalı. sizi durduran hiçbir şey olmuyor...

artık bir şey beğendiysem favorilerime ekliyorum tarayıcıda. bir süre sonra baktığımda denk geliyorum mesela ve "neden ben bunu eklemişim, ne gerek var" diyip çıkarıyorum favorilerden. kalanları da bir süre bekletiyorum ve neticede 10 ürün 1'e falan iniyor. onun için de fiyatına değip değmeyeceğini tartıyorum. ve sonuç olarak günümüz ekonomisinde tabi ki değmeyeceğini düşünüyorum.

böyle böyle aylardır ihtiyaçlarım dışında hiç online alışveriş yapmadım resmen. yani diyeceğim şu ki alışveriş yaparken anlık galeyanlara gelmemek gerek.

13 ekim 23:36

980. gereksiz alışveriş yapmamanın yolunu alışveriş merkezlerine girmemekte buldum. madem ki iradesiz biriyim, son çare kendimi eve zincirlemek. 1 ay boyunca almazsam ölmeyeceğim şeyleri almamaya çalışıyorum, mümkün olduğunca okuldan eve evden okula gidiyorum, dışarda hiçbir şey yemiyorum. bakmayınca görmüyorsunuz, avmye, markete girmezseniz de almıyorsunuz. almak istediğim şeyleri erteliyorum sonra unutuyorum zaten. hatırladıklarım en gerekli şeyler oluyor. bunu 1 ay bile başarabilsem iyi bir para biriktiriyorum ve diğer aya daha rahat oluyorum en azından.

12 ekim 21:34

979. Şu son bir haftadır hayatımın en zor günlerini yaşıyorum. Bilen bilir. (Bir arkadaşımı Batman'da şehit verdim.) Zaten öncesinde de elimdekileri bitirmeye çalışıyordum kozmetik bağlamında.Tüketmemeye başlamıştım. Bu üzüntüyle hayatımı da sorgulama şansım oldu ve gerçek dostlarımı da öğrenmiş oldum. Artık sosyal medya kullanmıyorum. Zamanımı tüketmiyorum. Ordaki çoğu kişi iyi gün dostuymuş. Ya da gerçek hayatlar instagram'daki gibi değil. Bloggerlara bak, bütün gün ne yiyim, ne içeyim, nasıl gezeyim, nasıl daha güzel olayım. Sanki her şey daha güzel olmak için. Bize aşıladıkları hayat hiçbir derdim tasam yok hayatı. Ama gerçek hayat bu değil. Gerçek hayat siz planlar yaparken başınıza gelen hayat. Bazen en yakınınızı, en sevdiğinizi kaybediyorsunuz. Dünyanız yıkılıyor. Bir haftadır makyajsız geziyorum. Makyajsız halime resmen yabancılaşmışım. Aynaya bakınca gözümün alt kısmı çok boş geliyor. Muhtemelen kalemsiz hiç çıkmadığım için, makyaj çıkarıcı bile çıkarmadığı için o kalemi kendimi kalemsiz tanıyamaz olmuşum, Benliğime yabancılaşmışım. Tüketim dünyası olmadığım kişi gibi görmeme sebep olmuş kendimi. Zira makyajsız halime çok zor alışabildim. Siz siz olun olduğunuz gibi kabullenin kendinizi.

Dipnot:Bu arada birçok kişi bu başlığı okuduğu için burada da yazayım.Şehidimizin annesinin özel bir isteği var.Ant içtim o isteği yerine getirene kadar mücadele edeceğim.Oğlunun isminin Bergamadaki bir okula verilmesini istiyor.Bunun için kampanya başlattık change.orgda.Siz de desteklemek istersiniz diye linki bırkıyorum.Bir link daha bırakacağım.Siyasilere ulaşmak için ekşi sözlükde de başlık açtık.Yazar olanlardan bir cümle de olsa entry rica ediyorum.Kampanya ses getirmesi için.Şimdiden teşekkürler...

(link: https://www.change.org/p/tansugulser-gmail-com-%C5%9Fehit-astsubay-%C3%B6mer-yi%C4%9Fit-ulus-un-adi-bergama-daki-bir-okula-verilsin?recruiter=139247820&utm_source=share_ Change Orgdaki Kampanya Linki)

(link: https://eksisozluk.com/sehit-omer-yigit-ulusun-adi-yasatilsin-kampanyasi--5810306 ekşi sözlükteki link)

12 ekim 14:56 12 ekim 16:22


978. Yaklaşık iki haftadır market alışverişinde abur cubur almıyorum hem ekonomik hem sağlık açısından kendime limit koydum. Umarım bu durum böyle devam eder. Arada şımartabilirim kendimi ama eskisi gibi tüketmeyeceğim artık. Onun yerine meyve ve evde yapılan yiyecekleri tüketmeye gayret edeceğim. Elvada kola, cips binbir çeşit lezzetli ama düşman yiyecekler. 

12 ekim 12:19

977. Tüketmiyorum çünkü vatanımda ikinci sınıf insan muamelesi görüyorum.

Tüketmiyorum çünkü insan gibi yaşamam engelleniyor.

Tüketmiyorum çünkü benim sayemde dönen çarkı durduruyorum.

Bu kampanyanın başlama amacı bir tepki. Sayemizde dönen çarkı durdurup asıl gücün kimde olduğunu göstermek. Ben kendi üzerime düşen görevi yapıyorum. Yapmaya devam edeceğim.

11 ekim 22:04

976. Bu başlığa 3.kez yaziyorum. Yeni keşfettiğim herşeyi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ablamla ayrı eve çıktık ve gelen elektrik faturasindan bahsedeceğim.

Evimizde tv yok,wifi yok, akşamları hep salonda oturuyoruz. Sadece bir lambader var ve onun loş aydınlığı bize yetiyor. Bulaşık,çamaşır makinası akşam 10'dan sonra çalıştırılıyor.

Haftada 2 kez süpürge tutuyoruz.

Evden çıkarken lambader ve şarj aletlerinin fişinin takılı olduğu üçlü prizi fişten çekiyorum. (gizlinot: Çünkü telefona takmasanız,lambayı yakmasanız bile elektrik akımı devam ediyor. O yüzden en iyisi komple fişten çekmek. Şuan akıllı ev sistemlerinin bazılarında mevcut. Buzdolabı haric evin tüm elektriğini tek tuşla kapatabiliyorsun. Tasarrufa ve çevreye yönelik iyi bir fikir.)

bu haliyle ilk faturamız 52 TL geldi. Zam üstüne zam, her ay eklenen vergiler derken fena sayılmaz diye düşünüyorum.

Tavsiyelerim :

Aciliyeti yoksa çamaşır makinasını tam doldurana kadar bekleyip öyle yıkayın.

Buzdolabında ise tam tersi, çok dolmasın ki makinadan yayılan soğutma gücü dolaptaki her alana ulaşabilsin,makina debelenip durmasın enerji kaybı olmasın.

Buzdolabının kapağını sık sık açıp kapatmayın. Alacaklarınızı tek seferde içinden alıp sonra tek seferde yerleştirmeye çalışın, böylece her açıp kapamada yeniden soğutma enerjisi için motoru köklemesin makina.

Diyeceklerim bu kadar. Yeni deneme yanılma yöntemlerim veya keşfettiklerim olursa paylaşırım :)

11 ekim 09:04