sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1070)
 • medya (19)

1070. Bugün yapmış olduğum kozmetik alışverişinde mağazadan çıktıktan hemen sonra hatta kasanın önünde kendimi pek mutlu hissetmediğimi fark etmemle dahil olduğum kampanya.

Kozmetik ve takı dışında gerekli değilse hiç alışveriş yapmam ama iş bu ikiliye gelince hızlıca karar verip aslında çok bayılmadığım şeyler almaktan vazgeçemiyorum. Huzursuzluk vermesi ayrı görece düşük meblağların bir araya gelince çok ciddi masraf olması apayrı bir mevzu.

Bu enrty temizden Haziran ayına kadar arada güncellenecek bir 'challenge'm olarak burda kalsın.

15 şubat 19:48 15 şubat 19:49

1069. bayağıdır oje almıyorum. 30 a yakın ojem var zaten. bir süre sonra hep aynı tonları almaya başladığımı fark ettim. ayrıca ojeye para vermek de zoruma gidiyor artık. oje diyetine girdim bir süreliğine.

15 şubat 15:42

1068. artık makyaj malzemesi yerine paramı daha gerekli şeylere harcama düşüncesi içine girdim. mesela kilo sorunum var ve diyetisyene gitmeye başladım. böyle olunca kilo vericem nasılsa diye kıyafet de alasım gelmiyor. telefonum baya yavaşladı ve onu değiştirmek istiyorum bir far paleti beğenince aklıma bunlar geliyor ve hemen alasım kaçıyor.

15 şubat 14:56

1067. 1-)Kredi ve banka kartımı evde bırakarak yaptığım şey. dışarı çıkacağımda nereye gideceğimi bilerek yanıma nakit alıyorum birde toplu ulaşım kartımla müze kartımı ve mis gibi ihtiyaç dışı harcamadan eve dönüyorum. Kartlarla alışveriş yaparken para benim değilmiş gibi davranabiliyorum bazen ama elimde nakit olunca ve o paranın varlığını hissedince "ne yapıyorum ben? Buna gerçekten ihtiyacım var mı?" Diyebiliyorum.

2-) yanıma aldığım katlanabilir çantadaki yiyecekler. Bütün gün dışarda gezeceksem yiyeceklerimi o çantaya koyuyorum işim bitincede katlayıp normal çantama atıyorum hem sağlıklı besleniyorum hem de dışarda yemeğe para vermiyorum. 

3-) bitirmem gereken kremlerimi, parfümümü, makyaj malzemelerimi bir kutuya koydum o kutuyu her sabah ve akşam indirip içindekileri kullanıp geri kaldırıyorum, bitenleri de çöpe.

15 şubat 14:16

1066. Uzun bir süredir bu kampanyaya dahil oldum ve hayatımda değişen çok şey oldu. Öncelikle muadil aramayı bıraktım artık. Bir mac ruja muadil bulabilmek için iki ruj parası harcadığımı farkettim. Tam olarak istediğim tonu bulabilmek için bir daha suratına bakmayacağım beş tane ruj almıyorum, bekliyorum ve gerçekten istediğime karar verirsem gidip alıyorum. Bu şekilde makyaj koleksiyonum küçülmeye ve tam da istediğim gibi olmaya başladı. 

Kıyafetlerde de bunu uyguluyorum, hemen gidip almıyorum biliyorum ki indirime girecek sonra üzüleceğim. Bu kış sadece 2 sweatshirt aldım, hala daha hiç giymediğim kazaklarım var dolabımda ve artık onlarla da vedalaşacağım. Giymediğim tüm kıyafetleri, kilo verince giyerim dediklerimi elden çıkarttım, Gardrobumda yer açıldı ve ben hiçbir kıyafetin eksikliğini hissetmedim henüz.

Sürekli olarak çanta alan biriydim, artık almıyorum, ucuz buldum diye bir sürü çanta alacağıma gidip adamakıllı bir iki yazlık bir iki de kışlık çanta alacağım. 

Oğlumun oyuncaklarını düzenli olarak elden geçiriyorum, gidip yeni oyuncak almak yerine oynamadıklarını kaldırıyorum, bir iki ay sonra yeni oyuncak gibi çıkarıp önüne koyuyorum, unutmuş olduğu için hem o seviniyor hem de evde gereksiz kalabalık olmamış oluyor hem de daha az oyuncak masrafı oluyor.

Sonuç olarak tüketmiyoruz kampanyasını evde her alanda uygulamaya başladığımdan beri hem daha az dağınıklık oluyor, hem daha kaliteli ürünler alabiliyorum. 

15 şubat 08:35

1065. Tüketmemenin en kolay yolunu söylüyorum; acaba dememek, şöyle bir indirimlere bakayım dememek, markete bile girdiğimde o kadar saçma ve gereksiz şeyler alıyorum ki bazen. Geçen annem neden damla çikolata aldın dedi, hadi onu aldın neden çikolata sos aldın diye ekledi. Haklı çünkü karatay yapıyorum diye hiç tatlı tüketmiyorum. Evde misafir için pasta börek yapılırsa diye de bir sürü benzer malzemelerden annem alıyor zaten. Hiç ilgi alanımda olmayan şeyi sırf indirimde diye, markete aç girdiğim için, gözüme güzel gözüktüğü için almışım. Kıfayet ve kozmetikte daha fena tabii, alıp da yalnızca rengini deneyip sonra kullanmadığım bir sürü rujum, farım, göz kalemim, dudak kalemim var. Kredi kartını evde bırakmanın zamanı gelmiş yine...

14 şubat 21:48

1064. Bu başlığa uzun bir girdi girmek istiyorum ama öncelikle bu kampanyaya destek olmak adına küçük bir önerimi paylaşmak istiyorum.

Geçtiğimiz haftasonu (gbkz: Netflix)'ten Marie Kondo'yla Ev Düzenleme belgeselini izledim. Onun (gbkz: KonMari) adını verdiği bir derleme usulü var ve kıyafetlerinizi farklı bir biçimde katlıyorsunuz. artık size mutluluk vermeyen kıyafetlerinizle de vedalaşıyorsunuz. İlgilenenler araştırabilir.

Her neyse, bu usulde oturup tüm kazaklarımı katladım. Hal böyle olunca renklerine göre sıralayayım dedim. Pembe-Eflatun-Mor tonlarında 8 tane kazak almışım. En sevdiğin renk ne diye sorsanız kesinlikle bunlardan birini cevap olarak duymazsınız. Ama nedense bu kazaklar önce sepete ordan da dolaba girivermişler.

Demem o ki kıyafet alışverişine gitmeden kıyafetlerinizi renklere göre ayırırsanız neyiniz olduğunu çok daha iyi görebiliyorsunuz. ben bu işlemi yapmasam herhangi başka bir alışverişte gidip yine mor bir üst alabilirdim. şimdi gözümde canlanıyor dolap, yok diyorum şu şu renkler var elimde. ayrıca gerçekten giymediğim elimi sürmediklerimi de ayırmama yardımcı oldu. tavsiyedir.

14 şubat 09:42

1063. "Tüketmiyorum çünkü doydum."

Makyaj malzemelerim çok az fakat onlar bile bana fazla geliyor.

Kitaplıkta bir sürü kitap var ama ben okumuyorum bile. (gizlinot: Kendimden nefret ettiğim şeylerden biri.) Kitap almaya gelince bir kitap kurdu gibi davranan ben sonrasında devamını getiremiyorum. Bu yüzden almaya bir son verdim.

Kıyafetlerim kardeşimin kıyafetleri de olmasa döküntü diyebileceğim durumda. Ama daha işe girmedigim için almıyorum. (gizlinot: Artık işe girmek istiyorum:/)

Mağazalarda kasa kuyruğundaki insanları gördükçe bana bir bunaltı geliyor. Alışveriş yapanlara tabi ki kızmıyorum, bu sadece benim duygu durumum. Üstüme üstüme geliyor sanki eşyalar. Yeni bir şey alınacağı zaman bile evdeki kaplayacağı yeri düşünüp geriliyorum. Belki biraz minimalizm başlığına yazılması gereken bir girdi oldu ama buraya yazmak istedim. Tüketmedikçe ferahlamaya başladım. İnsanın elinde fazla olmayınca olanları daha çeşitli kullanabiliyor.

14 şubat 01:18

1062. sevmediğimiz renklerdeki farlarımızı kendin yap videolarından taktik öğrenerek siyah bir farla birleştirip gereksiz tekli far alımından kurtulunabilir ya da birbirine uyumlu renkleri karıştırarak markaların bile size sunamadığı tonları oluşturabilirsiniz.

bitmesini asla istemediğim gül kurusu farım buna dahil :(

allık ve bronzerları da aynı şekilde biraz alkol ya da kolonyağı kullanarak birleştirebilirsiniz.

Hatta garnierden aldığım medium bb kremin bana çok koyu gelmesi nedeniyle kullanmadığım bir yüz kremi ve dibinde az kalan fondötenimle birleştirmiştim. Lisede en merak edilen sırrımdı bu tasarruf fondöteni ;)

13 şubat 11:10

1061. her defasında yaşam tarızım haline getirmek isteyip de genetik olarak gelen 'istif' alışkanlığı yüzünden bir türlü başaramadığım minimalizmin en temeli tüketmemektir.

bir dönem 3 adet gardrobumu yarıya indirmeme ve kozmetik ürünlerimin az kalanlarını birleştirerek deli gibi -diy- kendin yap videoları izleyip onları hüsranlı bir şekilde uygulamama sebep oluştur. bazı projelerim ise çok başarılı olup tüm atmayı planladığım ürünleri uzun aylarca kullanabilmeme vesile de olmuştur. bir gün minimalizmi benim ve herkesin yaşam tarzı haline getirebilmesi dileğiyle...

13 şubat 11:04