sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1079)
 • medya (16)

1079. Yaklaşık 5 aydır telefonuma indirdiğim uygulama (gizlinot: Android:masraf yönetimi) ile yaptığım tüm harcamaları(gizlinot: 5 tl lik büfe alışverişi, dolmuş parası dahil) kaydediyorum.

Tarih, tutar, içerik, kategori şeklinde veri girerek neye ne kadar harcadığımı görüyorum. Bu sayede Küçük meblağlı ama çok seferde yaptığım harcamaları da farketmemi sağladı.

Harcamalarımda ciddi azalmalar oldu.

Şiddetle tavsiye ederim.

16 mart 03:01

1078. Geçen yıl haziran ayında farkında olmadan katılmış olduğum kampanya.

Yaz aylarında genellikle açık renk bir ruj harici pek bir şey kullanmıyordum. Zamanla bu durumu kış ayına da uyarlayarak makyajı ciddi oranda azalttım. (gizlinot: Hazirandan beri sadece 1 rimel aldım)

Yine kıyafet de aynı şekilde, son bir yıldır kışlık mont harici bir şey almadım.(gizlinot: Gelen Doğum günü hediyeleri hariç) 

Şimdilerde ise hem maddi açıdan sıkıntıda olduğum için hem de fiyatlar bana göre uçuk olduğu için zaten alamıyorum. 

Bu duruma bir kere alışınca inanın almamaya değil alamamaya (isteksizlik) başlıyorsunuz, gerçekten nereye ne kadar boş harcama yaptığınızı daha iyi görüyorsunuz. 

Edit:imla

14 mart 12:49 14 mart 14:18

1077. doktora suresince aldığım maaşın çoğunu (isviçrede yaşıyorum ve ortalamanın üstünde bir maaş alıyorum) gezmeye, yemeye, kitabe ve bolca kozmetiğe döktüm.

bunun bir değil, pek çok sebebi vardı aslında.

birincisi, gurbetteki yalnızlığımı sık sık alışveriş yaparak bastırmaya çalışmak.

ikincisi tüketmenin sonunun olmaması. her gün rengarenk yeni bir far paletinin çıkması mesela. (şu an urban decay naked reloaded beni al diye bağırıyor bana. evet hala. ve ihtiyacım var mı ? yok. zaten naked'e sahibim.)

üçüncüsü gamsız olmam.

tabii hayat bana güzel bir gol yolladı sağolsun. babam kanser oldu, kontratım haziranda bitiyor, mezun oluyorum ve türkiyeye dönüyorum. bunca süreçte 5 sene boyunca biriktirebildiğim para ise, yaklaşık 10000-12000 TL. o da her ay anneme yollamasam belli bir mebla, mümkün değildi. Çok daha fazlasını biriktirebildim, ama biriktiremedim. çünkü benim salaklığım.

Ev kozmetik dolu. Resmen bir kozmetik çöplüğü. Akıl almaz. Geçen gün kaç tane far paletine sahip olduğumu saydım. Sadece high end-mid end 9 far paleti saydım, Mac ten kaç tane 4 lu far paleti oluşturduğumu hatırlamıyorum. Üstüne üstlük, sığdıramadığım kadar çok sayıda aynı renk rujum var. 10 dan fazla da fondotenim.

Şu an baktıkça bunlar beni mutlu etmiyor, mutsuz ediyor. Çünkü ihtiyacım yok. Bir kısmını bitirmek için uğraşıyorum. Bir kısmını ise son kullanma tarihi geçmeden bitirmem mümkün değil. Ve üzülüyorum. 

Ve yaklaşık 1,5 aydır para biriktirmeye başladım, en azından bütün kredi kartı borçlarımı kapattım. Telefonum bozulmuştu, biriktirdiğim parayla kendime yeni telefon aldım mesela.

Hazirana kadar maaş alicam, bu maaşlarla beraber türkiye bileti almam (iki kez), 10000 tl doktora sınav parası ödemem, ve kenara para koymam gerekiyor çünkü post doc başvurusu yapmadan önce babamın durumu iyi olmadığı için onla vakit geçirmek istiyorum.

Ve gerçekten diyenlere gülerdim, ama tüketmemek rahatlatıyor. 

Bu arada türkiyeye döndüğüm anda elimdeki kozmetiklerin bir kısmını hibe edicem. Süslüde de paylasıcam bunu. Eminim ancak bu şekilde ferahlayacağım başka yolu yok.

Süslülerim, tüketmenin sonu yok. Ben hatalarla öğrendim bunu, umarım siz benim kadar geç kalmazsınız.

14 mart 11:43 14 mart 13:12

1076. yine bir migros indiriminden geliyorum süslüler..

bugün migros'a girdiğimde bindirimli indirimsiz salt ucuz ürünler gördüm. el kremleri, deodorantlar, dudak bakım ürünleri... güzel kokuların kölesi olan benim kokusuna bayıldığım her şey resmen yok pahasına satılıyordu. deneme boy garnier çift fazlı göz makyajı temizleme suyu 3.60 tl idi ki bu piyasa için çok uygun bir fiyat.

ama ben almadım süslüler çünkü burada fark ettiğim tüketime zorlama algısını yendim, arkadaşlarıma da bu farkındalığı aşıladım. ihtiyaç varsa alınır, yoksa indirime bakılmaz fikri ile yaşıyorum artık.

eski ceren olsa nasılsa beş lira yaa diye bütün el kremlerini stoklar, kız kardeşime de alayım kuzenime de alayım diyerek fazla fazla dudak bakım kremleri alırdı, ama o makyaj temizleme suyuna bile kuruşumu vermedim.

4 mart 19:11

1075. Genelleme yapılmaması gereken bir başlık. Kimin neyi ne kadar tükettiği, neye zaafı olduğu veya nelerden tasarruf ettiğini bilemeyiz. Türk kadını olarak makyaj videosu izlemekten başka çok daha fazla hobilerimiz olduğu kanaatindeyim illa Paris'e gitmeye gerek yok. Mutfakta tatlı yapmakta bir hobidir bir kazak örmekte.

Elbette ayağımızı yorganımıza göre uzatmalı her gördüğümü almamalıyız ama bu konuda zaten bir çok kişinin artık bir kaç yıl öncesine kadar daha bilinçli olduğunu düşünüyorum. Mesela ben almadan önce buradan ürünü araştırıyorum youtuber'ların her dediğini artık koşarak almıyoruz bence.

2 mart 16:41 2 mart 16:44

1074. sevgili romalılar, vikingler, kızılderililer, marslılar, kendini daima 17 yaşında görenler ve kadim süslüler...

en çok bu başlığa girdi yazmak istiyordum. Çünkü gözlemlerimi ve sitemlerimi aktarabileceğim tek yer bu başlık. Açıkçası tüketmiyoruz kampanyası bizi hiçbir zaman durdurmayacak.

-Watsons'ın hırsızlık adı altında bir kızı toplum içinde ne kadar mahcup ettiğine ama en önemlisi inkar edilse de taciz edilmesine şahit olduk.

-Flormar'ın kadın işçilerini mağdur edip bu olay karşısında şirket yönetiminin nasıl sessiz kaldığına şahit olduk.

-golden rose'un ihaleye açık olmayan kamusal bir alanı nasıl aldığına ve tüm medyanın bunu nasıl örtbas edip, şirketin inkar etme çabalarına da şahit olduk. bunun gibi daha çok örnek vardır eminim.

şimdi soruyorum sizlere kimin elinde bu saydıklarımdan birer ürün yok? Kim tam anlamıyla bunlara boykot uyguluyor? kim karşı koyabiliyor? Feminist takılan, feminen görünen, kendini kadın hakları savunucusu zanneden bloggerlar, youtuberlar, influencerlardan ne kadar ses çıktı? Ne kadar karşı koyabildiler? Flormar gel şu kadar para vereceğiz, işbirlikçimiz ol dese koşa koşa gitmeyecekler mi sanki? Kabul edelim dış görünüşe takıntılıyız, basitiz, kendimize ait düşüncelerimiz yok ve omurgasızız.

Minimalist yaşamı benimsemeye çalışan insanlar görüyorum. Sanki yapabiliyorlarmış gibi bir de bunu videoya çekiyorlar. Bir ton ürünü atıyor, veriyor, satıyor. Sonra da geçip ben minimalist oldum, ben aydınlandım, ben tütsüler içinde yüzüyorum, ben Ganesha'dan af diledim, huzura erdim gibi tavırlara bürünüyorlar. Bacım sen var ya onca ürüne para yatırıp, haklarını veremediğin gibi bir de ziyan ettiğine otur ağla. Boşver aydınlanmayı, çünkü biraz önce o çekmecelerden üç ailenin rızkını boşalttın.

şu kapatıcı sevdamız da asla bitmeyecek galiba bir de ulaşılmayan her şey arzulanacaktır. bak maybelline fit me'ye... Ülkede yok diye dışarıdan tedarik eden instagram sayfalarında kapış kapış gidiyordu. ülkeye bir geldi artık yüzüne bakan yok. (bu arada nefret ederim bu kapatıcıdan. senin babanı da sevmezdim fit me...)

.............

Bir kapatıcı (aa lüffen konsiğlır) çıkıyor.

Yer edinmiş bir blogger deniyor ve beğeniyor.

Sonra herkes akın ediyor.

Tüm videoların içerikleri o ürün oluyor.

2 ay geçiyor.

Başka bir kapatıcı çıkıyor.

Bizim yerli bloggerların özendiği, yabancı bir youtuber beğeniyor.

hoop şimdi de o övülüyor ve herkes tarafından alınıyor.

Bundan da heves alınıyor.

1 ay geçiyor.

bu sefer dudağa zamk gibi yapışan bir ruj çıkıyor.

marka kutu kutu her bloggera üründen gönderiyor.

hanımefendiler storylerinde gösterip

"merak etmeyin takipçilerim yarısı sizin, yarısı benim" diyor.

ama bir şartı oluyor.

3 arkadaşını etiketle, beni takip et, gönderiyi beğen diyor.

fakirlere umut dağıtıyor.

ne mübarek ne iyi bir insan.

...............

sevmiyorum. bu kadar kompleksli olmamızı sevmiyorum. türk erkeklerini yerden göğe eleştiren ben bir şeyi kabul ediyorum. bir çoğu futbol, basketbol izliyor, oyun oynuyor bir şeyler yapıyorlar (yeni nesilden bahsediyorum kahvedeki ahmet abeğden değil.). Yaz biz? Ya bizim türk kadınları olarak ne hobimiz var? makyaj videoları izleyip, Seren serengil-gülben ergen kavgasını takip etmekten başka ne hobimiz var? Doğru biraz paran varsa hobilerin şöyle oluyor; club gitmek, paris'i gezmek, kayak yapmak, steak yemek (özellikle sitik yemek), biraz koşuşturmalı günler yaşarsan da "hayat çok zor. benim hayatım güllük gülistanlık mı sanıyorsunuz? çalışmayana ekmek yok." diye story atmak. Hayat sana mı zor cidden? kayak yaparken mi?

demem o ki artık güdülmeyelim, kandırılmayalım, bizi belli kalıplardaki bir tarza, düşünceye, çekmelerine izin vermeyelim. üzerimizden prim kopardıkları yeter, kendimize gelelim. cildine gereken bakımı yapmadığın sürece hangi yüksek fiyatlı ürünü sürersen sür asla güzel durmayacak bunu da söyleyeyim. mac'ten alacağın bir allık yerine git güzel bir temizleyici, nemlendirici, tonik, serum, esans bilmem ne al... bir cilt rutini oluştur. Bak gör sonra o cilt nasıl ışıl ışıl olacak. ürün sürmeye kıyamayacaksın.

editübüdüt: yav arkadaşlar siz kitap okuyor, alacağınız ürünleri araştırıyor, sinemaya gidiyor, tiyatro takip ediyor olabilirsiniz. bunları ben ve birçok kadında da yapıyor. Genel kültürünüz yüksek bir kadın da olabilirsiniz. elbette çevrenizdeki insanlar da sizin seviyenizde olacaktır.... Ama genele vurulduğunda herkes sizin gibi mi zannediyorsunuz? sadece A haber mi izliyorsunuz merak ettim. maşallah bütün türk kadınları bu aydın türkiye'de nükleer reaktör inşaa ediyormuş da haberim yokmuş. neyse durumun vahamiyetini farkedememiş olabilirsiniz. ama 4+4+4 sistemiyle kaç kız çocuğu okuldan alında biliyorsunuzdur. Bu kız çocukları şimdi büyüdü ve bir çoğu çocuk yaşta evlendirildi. toplumun yeni kesimi sizin çevrenizden ibaret değil. cemaat evlerinde yanarak ölen kız çocukları var bu ülkede.

kaç yıl geçti hala bu ülkede kadınların, hayvan kadar değeri yok. ataerkil ve arapsever yanımızı atamıyoruz. kanımıza işledi. bir toplumun yükselebilmesi için kadınların okuması, çalışması, bilinçlenmesi ve toplumda daha çok yer edinmesi lazım. peki bizim kadınlarımız bu kadar aydınsa ülkemiz neden hala refaha ulaşamadı?

2 mart 16:33 2 mart 17:08

1073. Birkaç firmanın, gerek çalışan işçi kadınlara gerek müşterilere karşı haksızlık ve saygısızlık yapıp (gizlinot: Taciz ve işten çıkarılma gibi) daha sonra kadınlar günü indirimi yapması midemi bulandırıyor. Gerek fiyat politikası gerek bu sebeplerden dolayı bir kez daha tüketmediğim için mutluyum.

1 mart 23:49

1072. doların fırladığı, ülke ekonomisinin yerle bir olduğu bir dönemde sosyal medyada veya avmlerde bir ruja yüzlerce lira harcayan, her yıl onlarca sezon ürünü alan insanları görünce hayret ettiğimden sonuna kadar desteklediğim olay. bittikçe aldığım kapatıcım, rimelim, makyaj temizleme suyum gibi birkaç ürün hariç en ufak harcamam yok artık. toplumda son 10 yılda gözlemlediğim şey şu: herkes varını yoğunu dış görünüşe harcıyor. yurt dışına bir kez bile çıkmamış milyonlarca insan var ama herkes influencer gibi giyiniyor. keşke herkes biraz daha bilinçli olsa, bu başlıktaki farkındalığa erişse. yaşadığımız ülkede artık bu tür şeylere duyarsız kalma gibi bir lüksümüz kalmadı çünkü.

1 mart 23:42

1071. çok uzun zamandır bu başlığa yazmayı erteliyordum. hep kendi içimde daha az tüketmek ve daha çok üretmek için büyük istek duyuyordum . fakat yakın zamanda çocuk sahibi olmam , hareket alanımın kısmen kısıtlanması , uykusuz geceler sonucu yeniden sadece tüketerek mutlu olma çabam sonucu asla eyleme geciremedim . her yeni çıkan palet , her fondöten , her güzel paketlenmiş krem benim olmalıydı . bende denemeli hicbirseyden geri kalmamalıydım. arada sırada kendime bu işin sonu olmadığını hatırlasam da evde olmanın ve elinde kredi kartı olmasının verdiği yetkiyle aldım da aldım . miktarlar hep kargo bedava sınırında olduğu için de hiç gözüme batmadı. oysa ki hamilelikte hiçbir kimyasal ürün kulanmadigim için önceden alınmış kremler parfümler de sırasını bekliyordu. ki son 1 senedir de ne makyaja zaman kalması banyo bile yapmak lüks benim için . çok uzattım . bugün son kez gratise girdim ve farkettim ki ne alırsam alayım kenara koyacaktım. bugün bu palete , kaleme ,ruja aşık olacak , alacak 2 3 kullanım sonrası başka bir rengi çıkacak ve ben bu kez onun peşine düşecektim. ki hadi ben evdeyim çocuk bakıyorum sebebi bu diyelim. çalışırken de asla erken kalkıp detay detay makyaj yapma şansım olmadı yani ben bu kadar ürünle ne yapacaktım. bugün bütün ürün öneren ama bana hiçbir faydası olmayan kanalları sayfaları takipten çıktım . ne firmalar markalar üretmekten vazgeçecek , ne de almasam dünyanın sonu gelecek. paramı,enerjimi ,zamanımı artık kendime faydası olan eylemlere harcamaya karar verdim. buraya kadar okuduysanız da teşekkür ederim.

Edit : imla

1 mart 20:12 1 mart 20:19

1070. Bu başlığın hemen üstünde de indirimleri duyurma kampanyası var, hangi başlığa girsem gaza geliyorum

1 mart 17:14 3 mart 10:25