sorular içinde ara
yeni soru sor
son sorular
son cevaplar
kategoriler
 • süslü
 • moda alışveriş
 • kuaför & güzellik merkezi
 • sağlık
 • spor
 • gönül işleri
 • aile arkadaş ilişkileri
 • cinsellik
 • eğitim & kariyer
 • seyahat
 • pet
 • sanat
 • bürokrasi
 • diğer
girdi yaz
medya ekle
 • linki kopyala
 • şikayet et
 • girdiler (1094)
 • medya (20)

1094. Ne kadar istesem de bir şey görüp kanıp alıyorum. Kafama dank ettiğinde bir kısmını ikinci el alışveriş sitelerinde satışa koyuyorum. Bunu başarabilen süslülere çok özeniyorum..

16 nisan 16:31

1093. Ayakkabı kutularından paralar fırlıyordu. Kendi evindeki kutuların içi bomboştu. Sınavlardan düşük puan alanlar istediği yere atanıyordu, kendi abisi işsizdi. Saraylarda görkemli düğünler düzenleniyordu. 2 kilo soğanı alamayanlar dışlanıyordu ama kendi ailesi 2 kilo soğan parası için gece gündüz çalışıyordu. Markalardan ürünler gelmiyordu, havadan para yağmıyordu. Acaba kendinde mi bir sorun vardı? Bilemiyordu. Bir kuruşu bile hesaplı harcamak zorundaydı çünkü yarını düşünmeliydi. İstemeden de olsa tüketmiyoruz kampanyasına dahil olmuştu.

15 nisan 20:14

1092. evde kalan bir üniversite öğrencisi olarak dışarıdan yemek söylemeye/dışarıdan yemek yemeye karşı başlattığım kampanyadır. Yemek yapmayı çok sevmeme rağmen eve geldiğimde yemek yapmak zor geldiği zamanlar oluyor. Daha kötüsü dolapta yemeğim olmasına rağmen o an gözümün dönmesiyle gelsin yemeksepetinden lahmacunlar, hamburgerler, pizzalar... Bu durumdan kurtulmak için haftada 1 kez dışarıdan söyleme hakkı tanıyorum kendime. Böylece paramı da daha iyi kullanabileceğim. Evet sebze meyve et fiyatları aldı başını gitti ama her zaman söylediğim hamburger zaten 20₺ idi 25₺ olmuş yani bunlar da yerinde saymıyor maalesef. Şu an için iyi gidiyorum birkaç gün oldu başlayalı. Bunu bir düzene oturtayım başka tüketmemekle ilgili planlarım da var aklımda. Başardıkça buraya yazacağım süslüler.

15 nisan 10:15 15 nisan 10:16

1091. mesela canın ruj mu almak istedi, en ucuzu 10-15 lira civarı sanırım. git onu euro veya dolar yap at kenara. evdekileri bitir önce. bu şekilde sene sonunda biriktirdiğin parayla tatil masrafını bir kısmını veya tamamını karşılarsın.

12 nisan 23:15

1090. kozmetik almamak için başlatmak istediğim hareket. başka bir şey alırken parasına değer mi değmez mi çok düşünürüm. hatta genelde pahalı bulurum almam. gereksiz kıyafet ayakkabı çanta almaktan da hoşlanmam ama gel gelelim şu kozmetik. o anda almam gerektiğine kendimi inandırıveriyorum. ne yapacağım :(

12 nisan 13:54

1089. Aralık ayının başından beri kozmetik kısmına uyguladığım durum. Hala da elimde açılmamış mascara, eyeliner, lipstick var. bu sene götürür beni diye düşünüyorum. (gizlinot: indirimde stok yapmak candır)

8 nisan 21:30

1088. İyi bir üniversitenin tercih edilen bölümlerinin birinden mezunum. İşsiz kalmazsın denilen bir sektörde, inşaat sektöründe mezun olduğumdan beri dört yıldır çalışıyorum.Maaşımla giderlerimi karşılayabiliyor birikim de yapabiliyordum. Bundan bir yıl öncesine kadar boş zamanlarımda sürekli online alışveriş sitelerinde gezerdim. Haftada en az 2 gün eve online alışverişten aldığım kıyafetler, ayakkabılar gelirdi. Ancak bu ağustos ayındaki kur artışı, her şeyin zamlanması ve işsizliğin bu kadar artmasından sonra bende bir şeyler değişti.

Daha önce maaşımdan para artarsa, altın fiyatları düşerse falan diye bekleyip bazı aylar birikime para ayırmazken, şimdi maaşım yatar yatmaz kira, faturalar ve kredi kartını ödedikten sonra hiç beklemeden altın veya dövize yatırım yapıp, kalan para ile aylık geçimimi sağlıyorum.

Bir gün giyerim, indirimdeymiş falan diye aldığım etiketi üzerinde fakat hiç kullanmadığım kıyafetlerimi dolap uygulamasından satmaya başladım.

Eskiyen yırtılan kıyafetlerimi h&m in kıyafet dönüşüm kampanyasına verip 10 tl lik indirim çeki alıyorum. Bu sayede bu kış 2 adet kalın kazağa tanesi 30 tlden toplam 60 tl ödedim.

Alışveriş merkezlerinden kıyafet alışverişi yapmayı neredeyse tamamen bıraktım. Online alışveriş yapıyorum, bulduğum kupon kodlarıyla, mağazadaki aynı ürünü daha uygun fiyata almış oluyorum. Hem harcadığım yol param hem de zamanım bana kalıyor.

Yandex toloka uygulamasından ufak da olsa para kazanmaya başladım.

Öğle yemeğini bıraktım. Onun yerine meyve, yoğurt, kuruyemiş veya kendi yaptığım salatayı yemeye başladım. İlk zamanlar alışmak zor oldu ama alışınca öğle yemeğinin ne kadar gereksiz bir şey olduğunu anladım. Böylelikle işyerimin vermiş olduğu yemek kartını öğle yemeğine değil evin market ihtiyacına harcamaya başladım.Bu değişim gerçekten bütçemde gözle görülür bir fark oluşturdu.

Duş jeli ve sıvı sabun kullanmayı bıraktım onlar yerine çok daha uygun fiyata satılan ve çok daha uzun süre kullanılabilen katı el sabunu ve katı vücut sabunlarına geçtim.

Duşta suyun ısınmasını beklerken akan soğuk suyu bir kovada doldurup temizlik suyu olarak kullanmaya başladım.

Akşamları sadece 2 saat izlediğim televizyonu, izlemediğim zamanlarda fişinden çektim.

Marketlerin indirim günlerini takip ediyorum, tuvalet kağıdı, deterjan, ped, sabun gibi bozulmayacak ürünleri indirim yakaladığım an fazlaca alıp stok yapıyorum.

Sürekli ağda veya kaş aldırmak için kuaföre mecbur hissettğimi, sanki kuaföre gidemezsem kendim bu işlemleri yapamazmışım gibi hissettiğimi fark ettim. Daha birkaç yıl önceye kadar öğrenciyken bunların çoğunu kendim yapabiliyordum. Kuaför fiyatlarının da artmasıyla tekrar kaşlarımı almaya, ağdayı kendim yapmaya başladım.

Instagramda artık bizi tüketime zorlayan hesapları değil; minimal yaşam sayfalarını ve yeni keşfettiğim probarkod hesabını takip ediyorum.

Umarım sıkılmadan okumuşsunuzdur. Herkes yaptığı en ufak şeyi bile bu başlığa yazarsa, kadınlar olarak birbirimizden çok şey öğreneceğimizi düşünüyorum.

6 nisan 11:51 6 nisan 14:26

1087. Daha önce bir tatile giderken "ayy yeni şeyler alayım" diyerek mağazaları talan ederdim. Bu sene fakülteden kız grubumla adana portakal çiçeği festivaline gidiyorum. 3 gün için yanıma aldığım şey bir sırt çantası. Bu festivale de tüketmeyerek kenara koyduğum parayla gidiyorum. Bu ufak kaçamağın, beni dolapta bekleyen kiyafetlerimden daha mutlu edeceği kesin. Çünkü güzel anılar > eşya

5 nisan 11:22

1086. Bu başlıkta bir girdim vardı ama araya karışmasın diye yeniden yazmak istiyorum.

Mart ayını çok temiz kapattım. Kozmetik anlamında ihtiyacım olmayan hiçbir şey almamaya özen gösterdim. Sürekli kullandığım ojelerden biri bitince bir onu bir de loreal magic retouch aldım.

Çok mutluyum. Bu şekilde yaptığım birikimin bir kısmını da tiyatro, sinema ve kitap harcamalarıma ayırdım.

Tüketim ile ilgili disipline girince farklı konularda da disipline girebildim.

Gereksiz tükettiğini düşünen herkes yapabilir. Deneyin.

Edit: imla.

3 nisan 19:10 3 nisan 19:11

1085. Kısa ve öz yazmak istiyorum.Tükebilecek kadar elimize geçmiyor.Bir cilt bakımı seti yapmak bile nereden baksan 2-3 aylık bir düşünceye itiyor.Alamıyoruz ve farkındayız.

3 nisan 18:54