yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1303)
  • medya (30)

  1303. Kozmetiğe gelen son zamlarla zaten hiç bir şeye ihtiyacımın olmadığını görüp katıldığım kampanya. Son zamanlardaki indirimler az daha aklımı çelecekti ki ürün yorumlarına bakarken geçen seneki indirimli halleriyle aralarındaki uçurumu görüp farkına vardım. En az 1 yıl boyunca ne kozmetik ne de kıyafet alışverişi yapacağım.

  26 mayıs 12:42

  1302. ilk başta bir şeyin aynı rengini veya farklı tonunu almak, sürekli tüketime yöneltilmek bana saçma geldiği için yapmaya başlamıştım. özellikle aldığınız bir şeyin beş gün sonra bir benzerinin çıkarılıp pazarlama yoluyla insanlara satılmaya çalışılmasının bir reklamcı olarak altyapısını düşünmeye başladığım için. şu anda ise almak istesem de fiyatlar yüzünden bir şeyin ikincisini almak aptallık gibi geldiği için almıyorum.

  25 mayıs 21:09

  1301. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1133895 2 ay sonra yeni bir güncelleme) ile geri döndüm.

  öncelikle geçen sene eylül ayında başladığım bu işi bugüne kadar sürdürebildiğim için çok mutluyum.yaklaşık 2 aydır karantinadayım ve bu süreçte gözlemleyip kendimce bir kaç alışkanlık daha edindim.yaşadığımız ülke ekonomi ve alım gücü faktörlerini de hesapladığımda zaten bunu yapmak zorundayım.

  - zaten pandemi nedeniyle ne kargo ne mağaza çalışanlarını riske atmamak adına alışverişimi minumum düzeye indirdim.sanırım 2 ayda 5 kere online alışveriş yaptım. bunlardan ikisi gıda takviyesi ikisi de elimde kalmayan biten ürünlerdi.bir de mezuniyet hediyesi olarak kendime bir saat aldım yaklaşık 4-5 yıldır bir saat istiyordum.23 yıllık hayatımda bir saatim oldu mutluyum.

  -yeni bir alışkanlık edinerek kullandığım her ürünü ama her ürünü keserek tabiri caizse dibini sıyırarak kullanıyorum ki bu genellikle en az 3 kullanım oluyor. kimi ürünlerin ambalajı gerçekten kullanma miktarınızı çok etkiliyor bazen diplerinde 10 kullanımlık ürün bile olabiliyor.

  -çöplerimi zaten ayrıştırıyordum ama 2 haftadır meyve kabuklarını toprağa karıştırarak evdeki çöp faktörünü azaltmaya çalışıyorum.umarım başarılı olurum.

  -bol bol dolapları deştim derledim toparladım.ne kadar kitabım ne kadar kıyafetim var ne kadar makyaj malzemem var hepsine baktım. nelere ihtiyacım var tek tek kaleme aldım. dolabınıza bakıp 20 kazağınızın olduğunu gördüğünüzde kazağa ihtiyacınız olmadığını daha net görebilirsiniz. sayılarla bunu göz önünde bulundurmak daha çarpıcı oluyor. yazlık gündelik bir ayakkabı haricinde hiçbir ihtiyacım yok.

  - bu dönemde gördük ki biz tüketmeyi koşturmayı olabildiğince azalttığımızda doğa o kadar güzel oluyor ki... lütfen hiç birini yapmıyorsanız bile sadece yaşanabilir bir dünya için elektrik ve su tüketiminize dikkat edin. alacağınız yeni bir tişört için yaklaşık 2,500 yeni bir kot pantolon içinse üretim esnasında yaklaşık 10,000 litre su harcanıyor.

  tükettiğimiz tek şey cebimizdeki para değil.ben de elimdeki her şeyi bitirip kendim için en minimal şekilde yaşamak ve tüketimimi olabildiğince azaltmak hala çabalıyorum.

  22 mayıs 23:33 22 mayıs 23:52


  1300. internet sitesinde bare with me nemlendirici makyaj bazı alımında bare with me skin veil 19,99 tl'ye düşüyor. 

  Şimdi bunun bu başlıkta ne işi var. Hemen anlatayım böyle söylendiğinde çok güzel bir indirim varmış gibi görünüyor. Ancak basit matematikle hiç de öyle olmadığı anlaşılabilir. Bu kampanyayla ikisi 150 tl'ye denk gelmiş oluyor ancak normalde nyx sık sık %30 indirime giren bir marka. Ve yine %30 indirime girmiş olsaydı iki ürünün fiyatı zaten 147 tl yapacaktı.

  Bir başka dikkat edilmesi gereken indirim türü ise bir alana ikincisi %70 indirimli tarzında indirimler. İki ürünü bu şekilde aldığınızda sanki ürünlerde %35 indirim varmış gibi bir fiyata denk geliyor. Normal indirimden farkı ise burada indirimden yararlanabilmek için üründen iki tane almanız gerekiyor. Oldukça dezavantajlı. Ama çok güzel bir pazarlama yöntemi. 

  Yine çok güzel bir pazarlama yöntemi olarak ikincisi 1 tl indirimleri var ki orada ürünler totalde %50 indirime bile girmemiş oluyor. İndirim için yine iki ürün almanız gerektiğini geçtim genelde bu indirim cosmetica gibi kişisel marketlerde çok komik ürünler için yapılıyor. mesela fondöten. Ben neden fondöten alırken iki tane alayım ki? Kağıt maske alsam hadi neyse.

  Bunlar gerçekten uzaktan büyük hayranlıkla izlediğim pazarlama yöntemleri. Gerçekten beğeniyorum. Çünkü çok da karlı olmayan bir alışverişi karlı hissederek yapmamıza neden oluyor. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Ancak ben burada satıcı değil alıcıyım o yüzden işler değişiyor. sizden ricam lütfen indirim yapıldığında gerçek bir indirim olup olmadığını kontrol edin. Evet bindirim değil belki bunlar ama gerçek bir indirim de değil. Ben şuna inanıyorum ki bilinçli tüketici en az markalar kadar "uyanık" tüketicidir aynı zamanda. Elimizden geldiği kadar uyanık olmaya çalışalım.

  Sonradan gelen not: Anlayamayan süslüler için; ikincisi 1 tl indirimleri yüzde elli indirimleri değildir. yüzde elliye denk gelen indirim ikincisi bedava indirimleridir. Aradaki fark sizin sepetinizde neredeyse hiçbir şey olarak görünebilir ancak bu kampanyalarla stoklarını eriten markalar için çok karlıdır.

  17 mayıs 14:07 17 mayıs 15:06

  1299. bugün burberry ve h&m gibi global markaların türlü gerekçelerle satamadıkları milyonlarca dolar değerindeki ürünleri her sene gözlerini dahi kırpmadan yaktıklarını öğrendim. sezonunda satılmayanların daha ucuza satılabilme olasılığının önüne geçmek için yapıyorlarmış bunu.

  (link: https://oncecouponatime.com/tr/inshopping/iade-ettigimiz-kiyafetlere-ne-oluyor iade edilen giysilere ne oluyor?)

  yani bu gerçek bile sarsmıyorsa sizi ne diyeyim...

  markalar sadece bir toplumsal uzlaşının ürünüdür. yani marka değeri denilen şey tamamıyla algıların tek potada eritilmesidir. eğer tüketmezsen ya da en azından yersizce yüceltmezsen bu kadar israf yapılmaz. tüketmemek işte bu yüzden önemli. en basitinden, bi tişört alırken bile bir daha düşün. sahip olduklarının neyi eksik?

  16 mayıs 00:36 16 mayıs 00:37

  1298. bir birkenstock terliğin, ki ortalama fiyatı 260-300 tl bandında, sırf renklerini çok sevdiği için 10 rengini alan insanların takip edildiği, influencer kabul edildiği bir dünyada gerçekten zor bir kampanya. ben mi? bir adet birkenstock'um var 2013'te annem hediye etmişti.

  14 mayıs 18:05

  1297. özellikle bu dönemde online alışverişlerde paranızın gasp edilme olasılığı yüksek. para iadeleri sıkıntılı. alışveriş yapmayın, hem başınız ağrımaz hem de paranız cebinizde kalır. çok çok ihtiyacınız olan şeyleri her zaman aldığınız yerlerden alın sadece.

  12 mayıs 13:37


  1296. Girdiyi okuyunca tüketim yonlendirici gibi gözükebilir fakat uzun vadede daha sağlıklı ve sabit bir gider sahibi olmak için tavsiyelerimdir.

  Evde olduğum 1.5 aylık süreçte hiç dışarıdan yemeyerek cebime kalan para o kadar yüksek ki. Muhtemelen işe başlayınca da gönül rahatlığıyla dışarıda yemeyeceğim için okul günlerindeki gibi sandviç olayına döneceğim. Bu süreçte belimin ve sırtımın zerrece ağrımaması ise beni şok etti. Kronik ağrılar zannederken tüm sebebinin ayakta kaldığım süreci, berbat ayakkabılar ile tek omuzda yük edilen kol çantalarıyla geçirmem olduğunu anladım. Daha az çay,kahve tükettim bu süreçte ve dişlerim pırıl pırıl. Üstelik çalışırken yediğim yemekten fazlasını yediğim halde kilo almadım çünkü ev yemeği(gizlinot: Dolayısıyla sağlıklı yağ,tuz tüketimi ) tükettim. Bunların hepsi, bizler karantinadayken doğadaki hayvanlarin ortaya çıkmasındaki gibi bizim doğamız olan vücudun da kendi akışına bırakıldığındaki doğallik,rahatlık sinyalleri aslında.

  Bu saatten sonra zaten az alırdım ama bu sene ayakkabi,çanta,yazlik elbise alışverişini hiç yapmayacagim. Bunlar yerine dişlerimin sağlıkla parlamaya devam etmesi için talebim üzerine annem, doğumgünü hediyem olarak elektrikli diş fırçası aldı. Kardeşlerim ise adidas marka çocuk reyonundan indirimli, 200 liraya düz beyaz ayakkabi aldı. Modeli ne bilmiyorum da stan smith mi diyorlar? öyle bisey. Kotlarin,kumas pantolonlarin altına çok da yakıştığını düşünüyorum. Topuklu ayakkabıları çok özel günler için giyeceğim. Bedenimin kıymetini anladım bu süreçte. Tüketmeyelim derken sadece para ve eşyaları değil, bedenimizi de tüketmeyelim. Gerçek hazinemiz orası çünkü ve sırf başkaları beğensin diye heba edilemeyecek kadar bize lazım.

  4 mayıs 18:21 4 mayıs 18:35

  1295. mental gücümüzü de tüketmiyoruz kampanyası olarak bir ilave yapılması gerektiğini düşünüyorum.

  Mesela Bugün gözüm döndü, markalardan gelen bütün e-mail listelerine üyelikten ayrıldım.

  Şöyle bir baktım hem mail kirliliği, çünkü çoğu mail çöp. Kampanyaların neredeyse hiçbirinden faydalanmıyorum. Hem de zaman kaybı. Mail silmekten gına geldi. Bonusu da var. Maillerin beni kandırma ihtimalini ortadan kaldırmış oldum. Şu dönemde mangodan indirimde takım elbise pantolon vesaire alıp napayım. Önümüzdeki 3 ay içinde her şey normale dönse bile kilo vermeyeceğim ne malum:/ umut da fakirin ekmeği işte. ikinci cazibe kapısını da instagramdaki bütün giyim kozmetik vs hesaplarının takibini bırakarak kapattım. istisna yapmadım. Sonra akışta zırt pırt pull and bear reklamı düşmeye başladı. Ya bırak gözünü seveyim. Benim boyuma senin tişörtün anca crop top oluyo zaten dedim sinirlendim bastım spamı. Of yok böyle bi rahatlama.

  Tüketmiyorum zorla mı?

  Neyi tüketeceğimize kendi özgür seçimlerimizle mi karar veriyoruz bir onu oturup düşünmemiz lazım. Biraz ironik olacak farkındayım ama (gbkz: Netflix) platformundan izlenebilecek (gbkz: The great hack) isimli belgeseli tavsiye ederim. Yapımcılarının epey bir müdaheleye maruz kaldığı düşüncesindeyim. Uncut versiyon yayınlayabilselerdi bir de. Of.

  Bir de youtube link bırakayım neşemizi bulalım (altyazılısını bulamadım, bulursam editlerim): (link: https://youtu.be/OQSMr-3GGvQ Brexit ve Facebook)

  ilgili medya:
  1
  30 nisan 22:02

  1294. tüketmiyoruz derken aslında gereksiz şeyler almıyoruz demek istiyoruz.

  mesela evde kaldığımız bu süreçte yaklaşık 50 gündür sadece market alışverişi yaptım. ayakkabı, kıyafet, ev eşyası, makyaj malzemesi, kozmetik (evde bir sürü şampuan vs varmış) ve dışardan yemek vs. almadım. harcamam çok düştü ve hafifledim.

  ne kadar çok kıyafet almışım öncesinde, özellikle iş kıyafeti. şu anda evden çalışıyorum ve hiçbirini kullanmıyorum. ayakkabı konusunu hiç açmayayım... bu süreç muhtemelen bir sene sürecek ve bütün bu kıyafet ve ayakkabılar öylece evde bekleyecek ve eskiyecek kendiliğinden. hala instagramda ayakkabı, kıyafet reklamı yapan ve satış yapmaya çalışan markalara gülüyorum gerçekten. evde pijama ile oturur, kirlenince yıkarsın ve tekrar giyersin. önemli olan şu an sağlığımız. gösteriş ve yarış devri artık kapandı.

  bundan sonra dolaptaki kıyafetlerim üç-beş parçayı geçmeyecek. bu hayatın sonu yokmuş gibi almanın anlamı yok, az ve öz olmak önemli olan. hafif, yormadan ve yorulmadan yaşayabilmek.

  sevgiler.

  30 nisan 17:12