yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1256)
  • medya (25)

  1256. tüketmeye başladığımdan beri buraya yazmamışım :(

  maaşım zaten cebime hiç girmeden çıkıyor. artık tüketemeyeceğim, yeniden.

  nasıl oluyor peki? şöyle oluyor;

  yol parası ~600 tl (ilçeden ile vasıta ile gidip geliyorum, ev kiraları da aşırı uçuk durumda malum)

  kyk 350 tl

  benim, babamın, annemin telefon faturası ve internet ~200 tl

  kredi kartı ödemesi ~2000 tl

  neden kredi kartı çoka gelirsek, seneye düğün yapmayı düşünüyoruz, çeyizi aileme bırakmak istemiyorum, her şey istediğim gibi olsun diye kendim alıyorum, indirim kampanya vs kovalayarak. mobilya ve beyaz eşya gibi büyük parçalarda ailemden yardım isteyeceğim.

  onun haricinde bu ara özellikle çok açıldım, yılbaşı zamlarını ülke gelenek haline getirdiği için, diş macunu, şampuan, sabun vb temel ihtiyaçlarımı bugün eveshop indirimi ile stokladım, son olarak. bir de eylül ayı içerisinde dolabımda biraz değişime gitmek durumunda kaldım. laboratuvar haricinde pazarlama toplantılarına da iş yerinde dahil edildim. bu yüzden pantolon-ceket alışverişi ve uygun maskülen birkaç ayakkabı almak durumunda kaldım. fiyatlar ortada olduğu için belimi büktü ve bunu benim toparlamam en az 6 ayımı alacak. 3 kredi kartım var. ikisinin tamamen borcunu bitirdim ve sadece bir tane üzerinden harcama yapıyorum. bu da ucunu tutmak açısından iyi oluyor.

  kendimi tatmin edecek şekilde dolabımı ve kozmetiğimi dizdim. Zaten renkli kozmetik kullanmıyorum, rimelim var makyaj anlamında, bunun haricinde pahalı olarak güneş kremi, birkaç temizleme jeli ve nemlendirici krem kullanıyorum, yüzüme olduğu için önem veriyorum haliyle.

  burada da birkaç girdide okumuştum, tüketmeyince insan gerçekten daha mutlu oluyor. alıyorum ama zorla alıyorum. bir şey bitince bittiğine üzülüyorum, çünkü gerçekten kıtı kıtına geçiniyorum. ekstra bir şey çıkacak diye ödüm kopuyor.

  13 aralık 12:43 13 aralık 12:44

  1255. yaklaşık 1-2 ay önce başladığım serüven(link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1084706 yaklaşık 1-2 ay önce başladığım serüven.)

  bu süreçte bazı şeyleri çok iyi idare ederken bazı şeyleri hiç idare edemedim.

  -bitmiş ve ihtiyacım olan diş macunu nemlendirici haricinde sadece bir kaç oje aldım.onun haricinde hiç renkli kozmetik adına alışveriş yapmadım.

  - iki bluz ve bir ayakkabı haricinde-ki toplam 200 tl yi aşmıyor- alışveriş yapmadım. bu alışverişi de hepimizin avm de gördüğü mağazalar yerine küçük esnaftan yaparak bu maliyete indirdim. yoksa bir topuklu botu en aşağı 200 tl ye alırdım.

  - gelelim yemek mevzuna hem vize zamanları hem okulda çok yoğun olduğum dönemlerde ipin ucu kaçtı. kütüphaneye eve 8-10 kere yemek söylemiş olmalıyım.

  -bunun dışında sadece 4 ya da 5 kere dışarıda bir şeyler içtim. kantin ve termos olayı yarı yarıya gibi.

  -ve hedeflediğim gibi 1 kere sinemaya gittim.

  yakında tekrar final dönemi başlıyor ve açıkçası planladığım gibi olmuyor. 4 günde 8 tane sınavım var. ben de haftalık yemek programı yapmaya karar verdim. en kötü ihtimalle haftasonu biraz poğaça ya da atıştırmalık tarzı yemekler yapmayı düşünüyorum.

  bir de bu minimalleşme dönemini blog yapmaya karar verdim ama açıkçası yetişebilir miyim ya da ne kadar okunur bilmiyorum.

  dip not: yeni yıl hediyesi kendime bir pijama takımı almak istiyordum vazgeçtim. çünkü 3 takım pijamam var yeni yıl döneminde küçük mutluluklar yeni başlangıçlar diye diye kendimizi maddi şeylerle mutlu etmeye çalışıyoruz. önümüzdeki 1.5 aylık süreci umarım daha iyi idare edip burayı güncellerim.

  13 aralık 10:42 13 aralık 10:47

  1254. kozmetik ürünlerime baktım da sırf indirimde diye aldığım bana uyan uymayan alakasız şeylerle dolu olduğunu farkettim. sanırım bugünden itibaren bende tüketmeyeceğim çünkü kullandığım şeyleri de her indirimde stoklamışım farkında olmadan.. evet üzücü, iyi tarafından bakalım bir süre bir şey almayıp stoklarla idare edip para biriktireyim :)

  11 aralık 22:29


  1253. bu ay itibariyle tüketmiyorum. 2020 hedeflerim içinde de tüketmemek var. o kadar stoklamışım ki her şeyi 1 sene boyunca şampuan, ped v ediş macunu ihtiyacım bile yok. kıyafetleri ve kozmetik ürünlerini hiç saymıyorum bile. Her bir şey almayı düşündüğüm zaman " buna gerçekten ihtiyacım var mı?" sorusunu soracağım ve "hayır" cevabını verdiğim an bırakacağım. 2020 yılında ise bu soruya "evet" cevabını vereceğim şeyler dışında tüketmeyeceğim, bir şey indirimde diye 50 tane alıp stoklamayacağım ve kendi kişisel gelişimime, eğitimime, kültürel birikimime kısacası kendime yatırım yapacağım. kullanılmayı bekleyen 858 rujuma 1 adet daha ekleyip yığın yaratmaktansa veya 977. kazağımı almaktansa biriktirip yeni bir ülke görürüm, eğitimlere katılırım. Bu girdiyi de buraya özellikle kendime hatırlatmak için bırakıyorum.

  10 aralık 11:17

  1252. Önceden makyaja ilgim yok denecek kadar azdı. Sonradan instagramda çeşitli hesapları takip etmeye başlayınca merak saldım. Ordaki indirim haberlerini falan da görünce bir sürü ürün aldım. Rengi bana hiç uymayan rujlar, kullanmayacağım bronzerlar, pudralar vs. sırf indirimde o bloggerlar övüyor falan diye.Aylarca ürün Sonra bir aydınlanma yaşadım. Ben bunca şeyi ne yapacağım diye.Ondan sonra bilinçlendim. Ömürlük yetecek makyaj malzemem var. Belki kimileri için az ama benim için çok fazla. Hiç pudra kullanmışlığım yok ama 3 tane pudram var nerdeyse iki senedir ruj almıyorum çünkü elimdekiler bitmedi. Kullandığım ürünleri en aza indirmeye çalışıyorum. böylelikle bittikçe alma ihtiyacı hissetmeyeceğim. Tüketim çılgınlığına dur demek adına bana hiçbir katkısı olmayan hesapları da takipten çıktım.

  9 aralık 21:32

  1251. Benim için bu durum daha çok tüketemiyoruz kampanyası oluyor. Öğrenci halimle eve, yemeğe, okul ihtiyaçlarına para yetiştirmeye çalışmaktan black fridaymış falan onlara hiiiiiiç yetişemiyorum. Çok fazla kıstıysam kendimden 1-2 ay biriktirip öyle alışveriş yapabiliyorum. Genelde de indirim zamanını tutturamıyorum ahsjdjd 

  Burada aldığınız şeylerden bahsettiğinizi görünce sadece vay bee diyebiliyorum 🤷🏻‍♀️

  5 aralık 22:29

  1250. Taşındım.

  Beyaz eşyalar: 4bin TL (gizlinot: Eski evimde buzdolabi ve bulasik makinasi kiraya dahil şekilde, mutfakta ankastre olarak vardi. Simdi tasındığım evde bunlar olmadığı için almak gerekti.)

  Nakliye :800 TL armut.com ile ayarladim

  İlk kira,depozito :3000 TL

  Cebimde kalan: 59 TL

  2 aylık Bağkur borcu ödenmedi, dışarıda yemeğe hiç para verilmedi, yola para veriyorum sadece. Yukardaki giderleri ablamla paylaştık ama yine de kenarda param olmasa çok zorlanırdım. Hayatta insanın başına ne geleceği belli olmuyor. Blackfriday falan benim neyime. Dönüp bakmadım bile çünkü birşeye ihtiyacim yoktu. Oysa baksam muhtemelen kendime bir ihtiyaç "yaratacaktım". Ama ülkede bebek bezi indirimde en çok satılan ürün oluyorsa şöyle bi düşünmek ve üzülmek lazım. Şuan yüz temizleme jelim bitecek ve ben neyse yılbaşı indirimine girer diye gidim gidim kullanıyorum.

  Taşınır taşınmaz her şeyi yine elemeye aldım ama inanınki onca şeyi daha önce elediğim halde yine eleyecek birşeyler çıktı. ekşide "karı koca 6bin TL kazanıp geçinebilmek" diye başlık açılıyor ve küçümsemiyor ama inanın geçirilir. Çocuk yoksa geçinilir. Üstelik ev kiraysa bile. Yeter ki har vurulup harman savurulmasin. Ben ailemden ayrı eve çıkınca bunu anladım. Bu girdi elbette fakirlestirilmeye övgü, düşen yaşam standartlarina rıza mahiyetinde değil. Fakat şunu da gördüm biraz dikkat ile hayat standardı korunarak ve borçlanmadan yaşanabilir. Yeter ki lüzumlu tüketilsin. Çünkü İnanın zor zamanda o kenara ayirdiginizi kullanmak, kimseye muhtaç olmadan zor anınızı kurtarmak, işleri kotarmak çok güçlü hissettiren bir duygu. Hele de bir kadın olarak.

  5 aralık 21:17


  1249. Tüketiyorum. Ama artık bütçemi planlayarak, almak istediğim ürünleri araştırarak tüketiyorum. Anlık karar vermelere kurban gitmiyor cüzdanım. Satın aldığım her kozmetiğin dibini görüyor, kıyafetlerimi sezonluk değil ömrü tükenene dek giyiyorum. Ucuz diye bir şeyler alma huyumdan kurtulduğumdan beri çok daha mutluyum.

  Bilinçli tüketmeler dilerim herkese!

  5 aralık 12:13

  1248. ne demek tüketmiyoruz? ekmek alsan bile tüketiyorsun. lüzumsuzsa harcama mantığını da doğru bulmıyorum. çok merak ettiğin bir şey var onu alınca mutlu olacaksın almayacak mısın? dünyaya mutlu olmaya gelmedik mi? dünyaya bir kere geliyoruz birkaç defa gelip o parayı kullanabileceksek eyvallah ben de katılayım.

  3 aralık 12:43

  1247. 30 boyunca hicbi şey almayarak katılmış olduğum kampanya.

  30 günün sonunda file marketten indirimli mega paket 44lü sleep hijyenik ped ve dailycare manolya özlü 5li banyo sabunu alarak toplam 21 tl tutarında bir harcama yaptım o kadar.

  Zaten neydi öyle bilmem ne kremlerine dünya para ver her yerin güzel pürüzsüz olsun diye. istemiyorum olmasın ya olmasın. Cok mutluyum böyle ohh.

  2 aralık 16:44