yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1317)
  • medya (31)

  1317. arkadaşlar ben zaten istesem de tüketemiyorum artık. babam turizmci ve koronadan beri işsiz çünkü turizm yok, euro, dolar almış başını gitmiş. zaten bundan önce de yoktu da hani yine de arada sırada müşterileri oluyordu, şimdi o da yok. aldığı bir emekli maaşı var, 1 ay boyunca onunla geçinmeye çalışıyoruz. kendime ne bir şey alıyorum ne de bir şey yapıyorum. ben artık çok sıkıldım sürekli para konusunda diken üstünde durmaktan. hayatımda beni en çok mutsuz eden ve depresyona sürükleyen şey bu ve kendimi bildim bileli asla düzelmiyor bu durum.

  29 temmuz 13:01

  1316. Ekonomimizin gidirek kötüleşmesi ve elimdeki paranın artık hiçbir şeye yetmemesi sebebiyle ben de tüketmemeye başladım. Zaten virüs sebebiyle dışarı çıkmıyorum, normalde de çok fazla kıyafet alan biri değilim. Öğrenci olduğum için şu an evde ailemleyim, gıda vb. harcamaları onlar yapıyor. Düzenli bir gelirim olmadığı için elime para geçtiği zaman kenara koyuyorum çünkü gün geçtikçe her şeyin fiyatı artıyor ve ilerde ne olucak bilmiyorum.

  Kozmetik alanında da hiçbir zaman high end şeyler alan biri değildim, yine evde oturduğum için var olan malzemelerine baktım ve gayet yeterliler benim için. Biten ürünlerin de ya indirimini kovalıyorum ya da daha uygun fiyatlısına yönelmeye çalışıyorum. Dışarı çıksam da çeşit çeşit renkli makyajla yapmıyorum ve gereksiz yere bir şey alamayacağım kadar pahalılaştı şu an fiyatlar.

  Tabiki herkesin bütçesi veya öncelikleri farklı ama minimalizme çok da uzak olmayan biri olduğum için fazla zorlandığımı söylemem bu tüketmeme kısmında. Tek zorlandığım kısım abur cubur maalesef, görünce dayanamıyorum.

  28 temmuz 21:13

  1315. "pound 6, euro 5.30, dolar 4.46 iken bu başlığın istesek de tüketemiyoruz olarak düzeltmenin daha doğru olduğu kanısına vardım." 15 mayıs 2018 tarihli bir girdi...

  euro 8.08, dolar 6,87, pound 8,85... ne diyim ki.

  28 temmuz 03:52


  1314. 20’li yaşlarımdaki alışveriş çılgınlığım, 30’larımda yerini minimalizme bıraktı. Eskiden öyle çok ve gereksiz giyim alışverişi yapmışım ki, eşe dosta vermekle, dolap hesabımda satmakla bitiremiyorum. Ne yazık, ne yanlış... 

  günümüze gelecek olursak, giyim namına 1 sene boyunca yalnızca bir tulum, bir de mont aldım. Elimdeki renkli kozmetik bitmeden/bozulmadan yenilerini asla almam. Bu süreçte yalnızca cilt bakımımdan harcamayı esirgemedim. Onlardan da çeşit çeşit almak yerine, içeriğine güvendiğim, kaliteli ürünlerden küçük bir set hazırladım kendime.

  19 temmuz 11:55

  1313. Son 1 senedir renkli kozmetik almadım. Elimdekilerin çoğunu elemiştim zaten. Kalanlar bana bir süre daha yetebilir belki maskara alabilirim.

    

  Kıyafet olarak son 1 senede 1 ceket, 1 kot pantolon, 2 tişört aldım. Hal böyle olunca da bu ürünlerimi kaliteli uzun ömürlü aldım. Uzun zamandır kullanmadıklarımı da satışa koydum.

  Ev eşyası olarak da hiç bir şey almadım, aksine evde olan fazla eşyaları sattım, hala da satıyorum. 

  Huzurluyum.

  19 temmuz 10:00

  1312. carrefour indirimini yazan süslünün girdisinden geliyorum. şu ürün görüp görebileceğiniz en fırsat ürünlerinden biri (link: https://www.carrefoursa.com/tr/rexona-deodorant-elidor-guclu-ve-parlak-saclar-icin-sampuan-185-ml-p-30241456 https://www.carrefoursa.com/tr/rexona-deodorant-elidor-guclu-ve-parlak-saclar-icin-sampuan-185-ml-p-30241456)

  15 temmuz 02:55

  1311. pandemi sürecinde işten ayrıldığım için artık harcamalarıma dikkat etmem gerektiğini düşündüm ve online alışveriş sitelerinde daha az vakit geçirmeye başladım. önceden saatlerce baktığım siteleri artık on dakika sonra kapatıyorum.

  renkli kozmetik adına her geçen gün daha minimal ve az ürün almaya özen gösteriyorum. çok müthiş bi indirim var ise stok yapıyorum bunun dışında allık, ruj, maskara vs almıyorum. elimde 2 allık, 1 mac fix fluid fondöten, 1 mac kapatıcı, 2 pudra, 3 ruj, 4 maskara var. günlük makyajlar için ise elimde 2 tane pure beauty cc krem var, geçen hafta 25 liraya düşmüştü o zaman aldım. bir de fırça setim. bana yetiyor da artıyor bile. aslında daha fazlaydı ama çoğunu ya dolap.comdan sattım ya da arkadaşlarıma dağıttım. yüzümü tek bir yüz temizleme jeli ile temizliyor tonik olarak artık gül suyu kullanıyorum. bi şişe bana en az 3-4 ay yetiyor. haftada bir de maske yapıyorum.

  giymediğim çoğu kıyafetimi dolap.com'dan satmaya devam ediyorum. bi kıza göre gayet az eşyam var ama zaten fazla eşya beni rahatsız ediyor. artık kilo da verdiğim için daha önce alıp kilolarımdan dolayı kendime yakıştıramadığım kıyafetlerimi tamir edip giyebiliyorum. bazen de h&m gibi mağazaların indirim reyonlarında kendime yakıştırdığım şık ve ucuz parçalar bulursam alıyorum. şu an çalışmadığım için dolabım bana yetiyor.

  market alışverişinde de minimal davranmaya özen gösteriyorum çünkü fazla yiyecek almak hem maddi hem de kilo yönünden bana iyi gelmiyor. dolabımda maden suyu, peynir, zeytin, domates, salatalık, süt, yumurta, sebze olsun yetiyor bana. et seven birisi de değilim. çikolata yiyecek olursam bar çikolata tercih ediyorum. bazen de şok marketteki mis marka cornetlerden alıyorum bence çok başarılı ve hatta fiyatı da 1 lira 25 kuruş.

  bu demek değil ki para harcamıyorum. bunlar dışında kira, fatura ödüyorum. dışarıda arkadaşlarım ile çıktığımda gönlümde her mekana girip yiyip içebiliyorum. param var ama fazla eşya beni oldukça rahatsız ediyor ve yiyeceğe yatırdığım her para kilo olarak geri dönüyor.

  normalde kahvaltı ve öğle yemeğini işyerinde yerdim ama evde kendi yemeğimi pişirmeye başladıktan sonra tam 6 kilo verdim. bunun yanında if yaptım.

  kısacası fazla eşya ile sadece paranız değil siz de tükeniyorsunuz. aman dikkat.

  14 temmuz 10:19 14 temmuz 10:20


  1310. Çok uzun süredir neferi olduğum bu kampanyada artık tüketmeyeceğim çok şey kalmadı. İhtiyaç dahilinde alışveriş yapmaya çok alıştım. Pandemi dönemi süresince ben annemin saçını boyuyorum, annem benim saçımı kesiyor ve kardeşim babamın ense traşını yapıyor. Böylece ailece kuaför masrafımız sıfırlanıyor. Pandemi sürecinin kattığı şeylerden biri oldu kampanyanın bir başka boyutuna katılmış olmak.

  27 haziran 20:56

  1309. markete gittiğim zaman alışveriş sepetine önce canımın çektiği bütün abur cuburlardan koyuyorum. sonra aldıklarıma bakarak sepetimi ne kadar gereksiz şeyler doldurmuş olduğumu görüyorum. kasaya gidene kadar bu olmasa da olur, bunu yemesem de olur diyerek hepsini geri yerine koyuyorum. abur cuburlarla karnım doymasa da gözüm doymuş oluyor.

  26 haziran 18:34

  1308. (bkz: minimalizm) Annemin de dahil olduğu, ve beni de dahil etmeye çalıştığı akımdır. (gizlinot: swh) (gizlinot: Sanırım ben iflah olmam.)

  24 haziran 14:23