yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1249)
  • medya (26)

  1249. Zaten çok borç ödüyoruz ne birikimi diyerek elimdekini son kuruşuna kadar harcardım, maaş günü sıfıra inmiş hatta eksiye düşmüş hesabıma maaşım yatardı. Bir şeyler oldu dank etti bunda süslüdeki bu başlığın, kadınlar kulübündeki ekonomi finans başlıklarının etkisi yüksek, bir şeyler oldu dank etti ve ben tüketim odağından tasarruf odağına geçtim.

  Alışveriş yaparken aldığım hazzın daha fazlasını biriktirirken yaşıyorum. Netice, şu an daha fazla borç ödediğim halde (kredi, araba, ev) iki ayrı güne girerek birikimimi yapıyorum artı minimum bir gram altın alıyorum her ay maaş yatınca. İlginçtir ki aç ya da açıkta kalmıyorum hatta eksiye bile düşmüyorum, hatta kredi kartı bile kullanmıyorum.

  Zihniyetim dışında nerede nasıl major bir düzenleme yaptım anlamasam da bu gidişattan çok şükür ki memnunum. Sözün özü, her zaman kuraldır enerjinin korunumu gibi, hayatınızdan bir şey çıkarınca muadil başka bir şey hayatınıza girmeli ki süreklilik sağlansın. Tüketim odağınız varsa bu odağı sizi mutlu edecek başka bir şeyle değiştirmeniz şart, tavsiyem bunun tasarruf odağı olması. 

  16 şubat 23:31

  1248. Az önce odamı temizlerken bir kez daha almış olduğum karardır.

  Uzun zamandır tükettiğimin yarısı ile ihtiyacı olan bir kişi daha geçinir fakat zaten mevcut ekonomik koşullarda kenarda üç beş kuruş olsun düşüncesi ile başladım tüketimimi kontrol altına almaya. Basit yöntemler denemedim.

  Yalnız yaşayanların en büyük gider kalemi, dışarıdan yemek yemek. Özellikle yemek yapmayı vakit kaybı olarak gördüğüm için günde 2 öğün sıvı beslenmeye başladım. Günlük yemek giderim maksimum 14 TL oldu. Diğer 1 öğün ise şirkette öğlen yemeği.

  Cildim için çok ürün alırdım. Onun nemi bunun koruması şunun ambalajı. Son kullanma tarihi geçen kremlerimin bir çöp poşetini doldurduğunu fark ettim.

  Kahve, beynimin yakıtı. Bunu da hem kalp sağlığım hem cüzdanımın sağlığı için yeterli miktara düşürdüm. Bu sayede daha çok su içiyorum artık.

  Zaman, düşündüğümüz gibi bedava olmayan şey. Günde 24 saat kredimiz var, bunun birkaç saatini işimize birkaç saatini uykumuza verirken bir saatini bile gereksiz boş muhabbete vermeye tahammülüm kalmadı. Zamanımı hunharca tüketmeyi bıraktım.

  Kozmetik: Aynı rujun her tonunu almamın hiç tonunu kullanmama neden olduğunu anladım. Birkaç temel renk yeter. Gri likit rujum var mesela, beyaz fincanı çamura düşmüş gibi kirletiyor. Bir kez kullandım üstelik. Ne gerekti?

  Kaynaklar: Doğalgazı, suyu, elektriği ölçüsünde kullanmayı öğrendim. Şu kış mevsiminde sokakta titreyenler, farklı ülkelerde içecek su bulamayanlar var. Faturalardan arttırdığımız parayı tüm halk birleştirsek bahsettiğim insanlara yardım etsek daha güzel olmaz mı?

  Kıyafet: Her dolabımı yerleştirdiğimde aa bu da mı varmış demekten yoruldum. Çok kıyafet almamın sebebi kilo veririm giyerim diye düşünmek, farklı kıyafetlerle bedenimin hoş görünmediğini düşündüğümü saklamaktı amacım belkide. Sıvı beslenme ile verdiğim kilolardan sonra tüm dolabı giymeye başladım. Artık kıtlık varmış gibi pantolon alıp tek renge takılmak yerine elimdekileri evire çevire kombin yapıyorum.

  İyi niyet: Berbat insanların kalbimdeki incileri birer birer boyunlarına takıp beni eksiltmelerine izin vermiyorum. Sonsuz denizden kim güzelliğini alabilir? İnciler benim, kötülük onların. Kötü biri ile karşılaştım diye kendimdeki güzellikleri tüketmiyorum.

  Oje: Milyon adet renk denedikten sonra her kıyafetle sürmeyi sevdiğim renk skalasını çıkardım. Diğerlerine çok cezbetmezse yeltenmiyorum.

  Fiyat karşılaştırması, promosyon takibi: İnanın ekonomik ve güzel seçenekler var. Sadece bulmak ve almak için biraz sabır gerekiyor.

  Eee bu kadar tasarruftan sonra zengin mi oldum? Hayır. En azından artık bir şey aldığım zaman tüketmek için değil ona ihtiyacım olduğunu bildiğim için alıyorum. Bir tshirt alsam da onu gerçekten giymek istediğim için, dışarıda yemek yesem de onu gerçekten yemek istediğim için maddi kaynaklarımı harcadığımı biliyorum. Bir yerden kısıp başka bir yere harcamak için tasarruf yapmıyorum, kaliteli yaşamak; ne olur ne olmaz ihtimalinde bir miktar rahat etmek için. Umarım böyle devam eder, umarım bu da hızla tüketilen bir alışkanlık olmaz hayatımda.

  16 şubat 21:42

  1247. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1102730 2 ay önceki güncellemem) den sonra yeni bir güncelleme yapmam gerek diye düşündüm.

  gezi,yemek,kozmetik,giyim bir çok konuda dikkat edip tüketimimi oldukça azalttığım 2 ayı geride bıraktım.

  -yarı yıl tatili nedeniyle memletime geri döndüm ve bu süreçte ailemin yanında olmam yemek konusunda daha da tasarruflu olmamı sağladı. sınav zamanı yaptığım siparişlere malesef hala çözüm üretebilmiş değilim. sınav programı çok yoğun ve bazen yemek yemeyi dahi unutabiliyorum.

  -çay,kahve ve kendi suyunu götürmek çok daha kolay. kantin çaylarının ne kadar kötü olduğunu düşünürsek aynı zamanda çok daha lezzetli.

  -uzun zamandır renkli eyeliner ve renkli makyajlar çok ilgilimi çekiyordu. tek bir renkli eyelinera para vermektense bir tane güzel renkli far paleti aldım ve bunu dışında hiç renkli kozmetik almadım.

  -hala duş jeli almadım ve açıkçası aramıyorum. doğal sabunlar hem daha güzel köpürüyor hem daha güzel temizliyor ve sağlık açısından da daha iyi olduklarını düşünüyorum.

  - giyim konusunda oldukça ihtiyacım olduğu için biraz alışveriş yaptım. tamir ettirebileceğim şeyleri de tamir ettirmeye karar verdim.

  - karbonat ve sirkeyi evin her yerinde kullanıyorum.temiz deterjanlar çok pahalı ve doğaya vereceğimiz zararı ne kadar engellersek o kadar güzel.

  kozmetik alışverişi artık ilgilimi çekmiyor. sürekli fiyatlar şişirilip indiriliyormuş gibi gözüküyor açıkçası insanların aklıyla alay ediyorlar. benim için büyük ve işlevsiz bir koleksiyondansa az ve öz ürünle hayatıma devam etmek çok daha iyi olucak. cilt bakımımı sadece dermokozmetik ürünlerle yapıyorum.iyi bir cilt zaten çok fazla makyaja gerek duymaz diye düşünüyorum.

  hayatımın her alanında geri dönüşüme uygun malzemeler kullanıyorum.plastik tüketimimi azaltmak şu an için birinci hedefim.2 ayda bir büyük çöp torbası ambalaj kağıt çöpü biriktirdim. hedefim daha fazla dönüştürmek değil bunların olabildiğince az olmasını sağlamak yani tüketmemek.

  tasarruf edebileceğim miktarla bu ay spora başlamayı düşünüyorum. kendim için yapabileceğim en iyi yatırımın bu olduğu kanaatindeyim. minimalleşme ve bunu blog haline getirme fikrim hala var ancak mezun olabilmek için bu fikri bir süreliğine rafa kaldırdım. bu bir kaç ay zaten paramın çoğu kitaplara gideceği için daha da dikkatli harcamalar yapmam gerekiyor.

  13 şubat 19:19


  1246. birkaç ay içinde yurt dışına taşınacak olmam sebebiyle açtıktan sonra kullanmayı unuttuğum, dibinde biraz kalmış ama bitirmediğim, son kullanma tarihi yaklaşmış ve çok da bayılmadığım ama atmaya kıyamadığım ürünler; otellerin verdiği güzel vücut losyonu ve sabun gibi eşantiyonlar, l'occitane ve kiehls gibi markaların bolca verdiği ve nedense hazine gibi sakladığım numune ürünler gözüme batmaya başladı. sınırlı bagajla gideceğim yere birsürü yarım ürün götürmek ya da taşınırken ona ver buraya koy telaşı yaşamak istemediğimden öncelikle bu ürünleri bitirmeye karar verdim.

  bu süreçte çok ihtiyacım olmadıkça ya da asla ayrılmak istemediğim için yanımda götürmelik almıyorsam bir şey satın almıyorum. taşınırken evde ne kadar fazlalık eşya olduğu anlaşılır ya ben de o şekilde bulduğum kullanabileceğim her şeyi kullanmaya, kullanmayı hiç düşünmediğim şeyleri birilerine vermeye karar verdim. öncelikle bu ne hafifletici hismiş ya rab demek istiyorum. 2020'de 20 ürün bitir gibi bir başlık vardı ve ilk okuduğumda mana verememiştim, sanırım yapmış olduğum şeyin benzerini hedefliyor. evde kullanılabilir durumda olan (nefret ettiğiniz ürünlerden bahsetmiyorum zira bu ürünlerin bir çoğunu kendimizi daha iyi hissetmek için kullanıyoruz) ürünleri kullanıp bitirmek hem kalabalığı azaltıyor hem de tasarruf hissi sağlıyor.

  giyim ürünlerinde de ömrünün dolmasına az kalmış kıyafet, çamaşır ve çoraplarımı daha sık kullanmaya başladım. giderken onları gönül rahatlığıyla atıp daha az ve öz kıyafetle gitmeyi düşünüyorum. kullanmaktan hiç hoşlanmadığım ya da eski püskü şeylerden tabi ki bahsetmiyorum sonuçta insan kendini kötü hissederse daha çok tüketime yöneliyor. ama uzun zamandır yenisini aldığım ürünlerin eskilerini de muhafaza ettiğimi fark ettim ve bu kalabalığın beni yorduğunu yeni fark ediyorum.

  az ve öz candır diyor, tüm süslülere daha az tüketip daha fazla ürettikleri güzel günler diliyorum.

  10 şubat 23:47 10 şubat 23:47

  1245. bundan sonra giyim alışverişinde sezonda almayacağım, ara indirimlere de kanmayacağım, kışın ocak sonu şubat başında gerçek manada indirim oluyor o zamana kadar bekleyeceğim.

  7 şubat 09:38

  1244. her konuda kozmetik, giyim, ev ürünleri vs. elimde olanları sadece tüketeceğim. herşeyimin var olduğuna, hayatımda her anlamda eksik herhangi bir nesnenin olmadığına artık kendimi ikna etmem şart. (gizlinot: ki gerçekten öyle.)

  2 şubat 00:53

  1243. youtube'da the financial diet diye bir kanal var severek takip ettiğim. gereksiz kıyafet/kozmetik alışverişi yapmamak için değişik bir challenge uyguladı bir videosunda, ben de ilham aldım ve uygulamaya başladım, cidden çok işe yarıyor. şu şekilde;

  - öncelikle mevcut kıyafet dolabınızdaki her şeyi dökün. hiçbir şeyi atmayın.

  - tek tek yerleştirin temiz ve düzenli bir şekilde gruplandırarak

  - 30 gün boyunca, hiç giymediğiniz, elinizin hiç gitmediği şeyleri giymeye çalışın en az 1 parça olarak. örneğin, sürekli giydiğiniz bir kot ile, hiç giymediğiniz biz bluz/kazağı giyin. ertesi gün başka bir kazak. ertesi gün hiç giymediğiniz biz kot ile sürekli giydiğiniz bir kazağı kombinleyin mesela birbirine güzelce uydurarak. böylelikle, 30 gün boyunca yeni bir şey giymiş olacaksınız ve hangilerini sevdiğinizi, hangilerini sevmediğinizi anlayacaksınız. buna göre ya dolabınızda unutulmuş yeni şeyleri giyeceksiniz (alışveriş yapmadan) ya da gereksiz kalabalık yapan şeyleri kaldırmış olacaksınız.

  ben mesela 5 gündür uyguluyorum, 2 kazağımı neden giymediğimi hatırladım, çünkü inanılmaz sentetik ve koku yapıyor gün boyu giyince. bunları atacağım. 2 bluzumu de resmen unutmuşum, kesinlikle seviyorum ve yakışıyor, yeni bir şey almak yerine bunları da artık rutinime dahil edeceğim

  bence denemekte fayda var. aynısı kozmetik için de yapılabilir, özellikle allık ve rujlarda.

  8 ocak 15:22


  1242. bir tişört yapımı esnasında 2700 litre,

  bir kot pantolon yapılırken 10800 litre su harcanıyor.

  avusturalya cayır cayır yanıyorsa sebebi tüketim anlayışımız.

  iklim krizini araştırın, neler yapabilirim diye okuyun.

  lütfen süslülerim.

  bu tüketmiyoruz kampanyası sizin için sadece maddiyatla ilişkili bir şey olmasın.

  dünyamız ölüyor.

  n'olur okuyup araştırın.

  plastik az tüketin. starbucks'a kendi termonunuzla gidin mesela.

  ve elinizden geldiği kadar çok insanla magazin ya da kozmetik konuşurken araya iklim krizini de sokun ki insanlar da bilinçlensin.

  lütfen az tüketelim hep birlikte. lütfen birilerini bilinçlendirmeye çalışalım.

  8 ocak 13:43

  1241. Daha önce bu başlığa kıyafetlerimi ve makyaj malzemelerimi gruplandırdığımı, saydığımı yazmıştım. Gerçekten işe yaradı almama konusunda. Tüketmiyoruz kampanyasını bu sefer de takılarımda uygulamaya karar verdim. Hepsini yazdım tek tek, sandığım kadar da zor olmadı. Pahalı olan kazağa vb. Elim gitmediğinde tatmin olmak için takı alan bir insanım nasılsa ucuz diye. Gelin görün ki çok fazla takı kullanmıyorum. O yüzden bu sene hepsini en az bir kez takacağım. Takmazsam verip sadeleşeceğim en azından. Yazmak bile gözümü doyurdu, para verdiğim şeylerin hakkını vererek kullanmak ve bir daha almaya elimin gitmemesi eminim daha iyi gelir.

  8 ocak 01:30

  1240. Bugün yine markaların yılın ilk indirimi, son indirimlerin devamı, sakın kaçırmayın çok üzülürsünüz vb. mesajlarıyla uyandım ve nasıl bir psikolojiye girdiysem kahvaltımı bile etmeden bilgisayar başına geçtim. Almam gereken gerçekten ihtiyacım olan toplamda 3 ürün vardı, onların fiyatlarına bakıp çıkacaktım ama bir baktım sepetime 13 ürün koymuşum toplamda 180 tl gibi bir fiyat toplanmış. Bir de ürünler tükenmesin diye acele acele sepete atıp hemen ödeme kısmına geçmeye çalıştım. Tam ödeme kısmına geçmişken ben ne yapıyorum diye sordum kendime. Ay şu ürün çok ucuz, ay bir daha bu fiyata bunu bulamam derken sepetimde belki de bir kere kullanıp kenara koyacağım ya da elimdekilerden sıra gelmeyecek o kadar çok ürün olduğunu gördüm ki. Zaten birkaçı dışında hepsi ihtiyaç dışı kozmetik ürünleriydi. Sakin bir kafayla yavaş yavaş ürünleri elemeye başladım. Sepetteki allığı mesela hemen çıkardım çünkü elimdeki allığı bile 1 yıldır bitiremediğim için kim bilir ona ne zaman sıra gelecekti de onu da kullanıp bitirebilecektim. Diğer ürünlerin de bir şekilde benzeri elimde olduğu için onları da eleyip toplamda 5 ürün bıraktım sepette gerçekten ihtiyacım olan. Toplam 180den 70 liraya düşüverdi. Sanırım işin sırrı sakin kafa ile gerçekten o anki kapılmışlık hissinden kurtulmak ve alınan ürünlerin kullanıp kullanılmayacağını ya da gerçekten ihtiyaç olup olmadığını kafada tahlil etmek.

  1 ocak 14:04