yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1301)
  • medya (29)

  1301. **** markanın ürünlerini alırsanız adınıza bağış yapılacaktır

  *** markanın ürünleri kobileri destekliyor gibisinden reklamlar görüyorum yani destek olacağım bahanesiyle herşeyi göz ardı mı edelim anlamıyorum cidden şöyle bir zamanda gereksiz harcama yapmak , yaptırmak ve bunu da destek adı altında kullanmak cidden çok saçma....

  dün 10:04

  1300. Pandemi hala devam ederken kargo çalışanlarını zor durumda bırakmamak için ekstra dikkat etmemiz gereken şey.

  8 nisan 00:58

  1299. pek çok duyarlı kişi bahsediyor zaten şu zor günlerde gereksiz kargo söylememenin, hayati ihtiyaç olmadıkça online alışveriş yapamamın önemini ama hala ve hala yukarı kaydırıncılardan bıktım artık. bugün onları da göz önüne alarak instagramdan pek çok kişi ve sayfayı takipten çıktım, uzun süredir bana çok da ilham olmayan, heyecanlandırmayan veya ilgimi çekmeyen hepsinden çıktım ve inanılmaz iyi geldi, onlarda bir nevi aslında paylaşımlarıyla zamanımızı, dikkatimizi tüketiyor. tüketmiyoruz kampanyasına yeni bir bakış açısıyla bakıp, artık ilgim olmayan ne varsa her şeyden vazgeçebilmeyi öğrenmek istiyorum. 

  7 nisan 23:08 7 nisan 23:13


  1298. tüketmemek değil de cidden ihtiyacım olmayan birşeye para yatırmama stili diyelim, şöyle ki: makyajda kaş ürünlerine ve rimele acımam çünkü onlarsız olmuyor ancak rujum trilyon tane var ve ekstra daha da gidip almam.

  bu kriz döneminde gelirimde herhangi bir düşme olmadı tabii paranın değer kaybetmesi dışında, ancak yine de harcamayıp elimde tutmayı tercih ederim, gelecek ne gösterir belli değil çünkü.

  kendime olmasa bile çevremden birinin maddi sıkıntıya düşmesi durumunda bile ona destek olmak için param olmalı bir kenarda.

  7 nisan 08:52

  1297. Şu dönemde insanlar dışarı çıkamadıkları için e-ticarete yönelmiş durumda, ev ortamında keyfi bir şekilde sipariş verirken, arkada neler yaşanıyor, nelere sebep oluyoruz? (link: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/04/05/karantinada-ayakkabi-almayi-inan-anlamiyorum/ Karantinada ayakkabı almayı inan anlamıyorum) sizi bu yazıyı okumaya davet ediyorum. Çalışanların ne koşullarda çalıştığını, nasıl davranışlara maruz kaldıklarını hepimizin anlaması için. Ve son olarak gerçekten ihtiyaç olmadıkça alışveriş yapmayın.

  5 nisan 11:12

  1296. Kesinlikle katıldığım kampanya. Bu yeni düzen kapitalizmin çöküşünü getiriyor. Bu kaostan çıktığımızda çoğu devlet sosyal devlet politikalarını izleyecek. Ve bu süreçte bence hepimiz birçok şeyin ne kadar değersiz olduğunu gördük. Sağlığımızdan daha değerli hiçbir şey yok.

  Bir şeyleri daha fazla indirime girince, hak ettiği fiyata düşünce almayı beklemeyin. Hiç almayın. Hiçbirisine ihtiyacımız yok.

  Yıllarca okudum. kanser başta olmak üzere, birkaç farklı hastalığın tedavisi üzerine bilimsel çalışmalarım var. Laboratuvarda yattığım da oldu. Çalışmalarımdan dolayı sosyal hayatımdan vazgeçtiğim de. Şu an sigortam bile yok. Yakın zamana kadar asgari ücret kadar burs alıyordum. Bunların hiçbirini böbürlenmek için anlatmıyorum. Ama şu sistemde, kendine gelen beleş foreo'nun reklamı yapan, ücretsiz gelen her ürüne "story'i kaydır" diye link yapıştıran, insanı deli gibi tüketime yönlendiren ve yönlendirdikçe o ürünlerin fiyatlarının artmasına dolayısyla bizim daha da fakirleşmemize neden olan influencer'ların benim hayatım boyunca toplam kazandığım parayı 1 günde kazanabiliyor olmasını kaldıramıyorum.

  O yüzden tüketimi destekleyen bu insanları da hayatımızdan atmamız gerektiğini düşünüyorum. Sosyal adalet bence hepimizin elinde. Bunu sağlayabiliriz. Altında çalıştırdığı adama asgari ücret veren multimilyarder markalara, sermayeye daha fazla para kazandırmaya gerek yok.

  Düşünsenize Ülkede bir sürü yabancı menşeili otomobil firması var. Orada çalışıp arabanın üretimini sağlayan hiçbir işçi o arabayı alabilecek kadar para kazanamıyor. Bundan daha üzücüsü var mı?

  5 nisan 02:12 5 nisan 02:13

  1295. son birkaç aydır benim de içten içe katıldığım kampanya.

  üniversitem bitti artık diyebilirim,son dönemim mezun oluyorum ve uzaktan eğitime geçtik.okul faslı kapandı yani.. üniversiteden mezun olurken az ya da çok fark etmez ,"para biriktirdim" diyebilmek istiyordum. para biriktirmeyi sevdiğim kadar harcamayı da seviyorum. bu yüzden ihtiyaç alışverişlerimi "buna ihtiyacım var mı?" diyerek, istek alışverişlerimi de "elimde buna benzer çok şey var mı?" diyerek yönetmeye başladım. ek hesap açtım ve gelirimin bir kısmını ellemeden oraya aktardım. para harcama konusunda farkındalık geliştirip, her şeyi hemen almamaya başladım. tüketmek de bir bağımlılık bence. şimdi yine almak istediğim çok şey var,özellikle cilt bakım konusunda.. ama elimde onlarca doğal yağ varken kendim üretmek istiyorum. bir de vicdani sebepler de var artık tüketmeme engel olan. ben evimde otururken sırf kendi isteklerim (gizlinot: çünkü şu an ihtiyacım olan bir şey yok,market alışverişlerimi de arabayla yapıp,eve dönmüştüm) için bu dönemde online alışverişe ve kargo çalışanlarına yüklenmenin doğru olmadını düşünüyorum. bu bir çarksa, onu döndüren sebeplerden biri olmayı tercih etmiyorum. işgücü piyasasında herkes eşit şartlara,olanaklara sahip değil maalesef evet ama, pandemik bir salgında en azından bu duyarlılığa herkes sahip olmalı diye düşünüyorum.

  3 nisan 00:32 3 nisan 00:34


  1294. burada başka girdilerde de belirtildiği üzere *bugün* tartışmasını yaptığımız haliyle bu kampanya topyekun tüketmemek amacı gütmüyor, güdemez de zaten pratikte. tabii ki gerekli alışverişlerimizi yapacağız, hatta paramızı harcarken imkanımız varsa zor durumdaki *bağımsız* işletmelere olabildiğince destek olabilecek tercihlerde de bulunabiliriz. burada ve başka başlıklarda gördüğüm karşıt argümanlardan düpedüz bencillik ve şımarıklık sebebiyle olanları bir kenara bırakırsak kimi arkadaşlar ekonominin dönmesi gerektiğine, alışveriş yapmazsak kargo şirketlerinin işçi çıkaracaklarına dair bir itirazda bulunuyorlar. ancak ben bu durumda emekçilerin çağrılarını takip etmenin tek doğru yol olduğunu düşünüyorum. birçok sendika ve kuruluş (ptt-sen, dgd-sen gibi) bu süreçte fazladan mesai yapmak durumunda kaldıklarını söyleyip bize zaruri olmayan alışverişleri yapmamamız çağrısında bulunuyorlar. zaten mevcut durum süresince kargo şirketlerinin zor durumda kalması gibi bir durum olamaz, hayatımızda bir sürü değişiklik yaşanıyor ve bu değişiklikler de bizi uzaktan alışverişe itiyor ister istemez. kaldı ki bir önceki girdide de belirtildiği gibi devlet diye bir şey var, iş kanunları var. bunlar türkiye'de müthiş çalışır, hiç sıkıntı olmaz demiyorum ama kolektif olmayan bireysel çözümler bu denli geniş kapsamlı sorunları çözemez. lütfen bu konuda sendikaların söylediklerine kulak verelim.

  2 nisan 14:52

  1293. günlerdir anasayfada, şu firmanın kargosu şöyle gecikti, siparişim neden elime geçmedi gibi şeyler okuyorum. arkadaşlar, elinizi vicdanınıza koyun. şu an işçilerin işten çıkarılmamasının yolu onların ölümcül şartlarda çalışmasına devam etmelerini gerektirecek alışverişler yapmamız değil, hak talebidir. devletimiz böyle davranmadığı için kendi içimizde eşitsizlikleri doğallaştırmaya yatkın hale geliyor olabiliriz fakat böyle bir durumda, bir sosyal devletin yerine getirmesi gereken şey ücretli izinler ve desteklerdir. kapitalizm gözümüzü kör etmiş gibi davranıyoruz, senelerdir içselleştire içselleştire bir hal olduk. yoksul yoksullaşmaya, zengin zenginleşmeye devam ediyor ve çalışanların da, beyaz yakalı dahi olsa, ay sonunu getireceğim diye göbeği çatlıyor. demem o ki, "ama biz alışveriş yapmazsak kargocular işsiz kalır" diye kendinizi kandırmayın.

  son bir şey daha, alışveriş yapmaktan başka sizi oyalayacak bir uğraşınız yoksa hayatınızı gözden geçirin derim. önümüzdeki süreçte de işinize yarayacak bir yüzleşme olur.

  2 nisan 14:31 2 nisan 14:32

  1292. zor bir dönemden geçiyoruz, gereğinden fazla tüketmeyelim , almayalım.Ben başka bir konuya daha değineceğim , bu dönemde ve sonrasında hala çalışabilen küçük işletmelerin desteklenmesi taraftarıyım.çünkü , büyük markalar online satışı ile bir şekilde kendini döndürebilecek ve ayakta kalacakken, küçük işletmeler dükkan kapattığı ve hiç satış yapamadığı için iflas edecek. Varsa mahallenin bakkalından, manavından ,kasabından da alışveriş yapmaya gayret edelim.

  2 nisan 14:18