yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1284)
  • medya (28)

  1284. işime yarayacak her türlü şeyi dönüştürmek, değerlendirmek istiyorum bu aralar, evde boş durmamak adına.

  ders notlarımı yazmak için deftere ihtiyacım vardı. benimkinin sayfası azalmış, maksimum 3 ders sığacak haldeydi. kardeşimin eski defterlerinin boş sayfalarını dikkatlice çıkarıp kendi defterime geçirdim. defterler aynı olduğu için sorun yaşamadım. her renk için bir ders belirledim ve şu an dönemlik 8 dersimin notunu tutabileceğim kocaman bir defterim oldu. üstelik renk dizilimleri yandan bakınca gökkuşağını andırıyor, kawaii~

  bir de dün madecassol ile yüzüme gece maskesi yaptım. evde leke-iz diye geziniyordum sürekli, asit tedavisine de hemen başlayamam zaten. çekmecelerin birinde madecassol'ü buldum. yanık izi için reçete edilmişti bize, azıcık kullanılmış ve son kullanma tarihi haziran 2020. belki lekelerime iyi gelir diye haftada iki kez uygulamak üzere zimmetime geçirdim. kullanabildiğim kadar kullanmak istiyorum. sürdüğüm yerlerde hafif bir pullanma var, soyulacak sanırım. hassasiyet yaratmadı. bir sonuç alırsam yazarım başlığa.

  bugün çalışma masamı düzenledim. kullanmadığım makyaj organizerime post-itlerimi, kalemlerimi, zımbamı yerleştirdim. çalışma masamın üstüne koydum, cıvıl cıvıl görüntüsü beni mutlu ediyor.

  konmari metodu ile eşyalarımı düzenlerken gözümden kaçan birkaç eski kıyafeti ve çamaşırı da şutladım. çamaşırlar çöpte, tişörtümün biri hayatına toz bezi olarak devam edecek.

  şimdilik gelişimlerim bu şekilde. ilerleyen dönemde neler değiştiğini yazarım tekrar~

  26 mart 16:46

  1283. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1121119 1,5 ay sonra kendim için yeni bir güncelleme).

  Okulumun son senesi ve son döneminde bu salgın yüzünden bir çok öğrenci gibi ben de aile evime geri döndüm. Bugün YÖK yaptığı açıklamayla bahar dönemi yüzyüze eğitimin olmayacağını söyledi.Yani tüketmemeye buradan devam edeceğim.

  Umarım en az zararla bu dönem bir an önce geçer.

  Aile evine dönüşle tüketmemeye ailemi de dahil etmeye başladım. Su tüketmemek ardımızda plastik atık bırakmamak dikkat ettiğim en önemli iki şey.

  Okul zamanı termosla çay götürmeye paketli atıştımalıklar almamaya ve bir çok şeye özen gösteriyordum. Yaklaşık 2,5 haftadır evdeyim ve evde de dikkat edilecek tüketimi azaltıcak çok fazla şey var.

  -öğrenci evime burada olduğum sürece faturalar gelmeye devam ediyor ve kira ödüyorum. elektirik su doğalgaz tüketimim az olarak yansısa da internet faturaları tam geliyor bu yüzden internet aboneliğimi dondurdum.bunun için 30 lira gibi bir bedel faturaya yansıyormuş ama 3 ay tam fatura ödemekten iyidir diye düşündüm. superonline yılda 2 kez 90 günlük dondurma hakkı veriyor.şimdilik hazirana kadar internet faturam yok.

  -salgın dönemi hepimiz hijyene dikkat ediyoruz.aldığımız sebze ve meyveleri sirkeli su da bekletiyoruz.bu suyu evde genelde çiçek diplerine dökerek değerlendirmeye çalışıyoruz.

  -evden kimse ihtiyaçlar dışında çıkmıyor. yani dışarı ile temasımız minumum seviyede.sadece ev yemeği yiyorum.dışarıdan siparişe göre hem çok daha hesaplı hem çok daha sağlıklı.

  - pirinç,şeker,baklagil gibi açık alternatifi bulunan ürünleri güvenilir küçük esnaftan alıp bu zor günlerde ekonomi için ufak katkılar yapıyorum.

  -sallama çaylar içi dışı bir sürü paket bunun yerine aktardan bolca istediğim baharat ve bitki karışımlarını yaptırıp cam kavanozlarda muhafaza ediyorum.posasını da yine bitki ve ağaçların toprağına karıştırabilirsiniz.

  -evde olduğum için zaten makyajı sadece 2 ya da 3 kere yaptım. bunun yerine cilt ve saç bakımına daha fazla özen göstermeye başladım. bunun için evdeki doğal yağları kahve telvesini yani elimin altındakileri kullanıp değerlendirmeye çalışıyorum.

  -kargo ve depo çalışanlarının iş yükünü azaltmak adına online alışveriş yapmıyorum.zaten alacağım elbiseyi ayakkabıyı şuan için yakın zamanda kullanma ihtimalim yok.

  -annem hep eli bol yemek yapmaya alışkın biridir. mutfakta sıkça ona yardım ediyorum.ölçüleri genellikle ben ayarlıyorum ve yemek kalmamasına artıp israf olmasına engel oluyorum.

  -kağıt havlu kullanmayı bıraktım bunun yerine kullandığım havluları daha sık değiştiriyorum.

  -paketli gıda tüketmiyorum.zaten mezuniyet balom için kilo vermek istiyordum.evde kaldığım süreçte cips,çikolata vs. abur cuburları tüketmiyorum.

  -2020 için kendime 20 ürün bitime projesi oluşturdum.

  online alışveriş bir delilik gibi şu an çok fazla.lütfen temel ihtiyaçlarınız dışında alışveriş yapmayın.bu bir terapi ya da rahatlama biçimi gibi geliyorsa alışveriş bağımlısı olabilirsiniz.

  bir önceki girdide yazdığım gibi bu yaz susuzluk yaşamamız da çok uzak değil. lüften evde kaldığımız şu günlerde su tüketimine hepimiz dikkat edelim.

  26 mart 16:12 26 mart 16:40

  1282. hacettepe üniversitesinin bugün gördüğüm açıklamasında barajların şimdiden %70-%60 bandına düştüğü söyleniyor. kışı kurak geçirdiğimiz bu sene su tüketimine çok daha fazla dikkat etmeliyiz. sebze yıkadığınız suları çiçeklere dökebilir ya da elinizi yıkarken dişinizi fırçalarken bir kaç kere daha düşünebilirsiniz.bu dünya hepimizin.

  25 mart 09:51


  1281. neredeyse bir haftadır evden çalışıyorum. eşim ise işi gereği şirkette olmak zorunda. sektörümüz aynı ve şuan için üretim yarıdan fazla azaldı, çalıştığımız yurt dışı müşterilerimizin çoğu kapattı. durum böyle devam ederse biz de kapatacağız. bu durumda evden takip edilecek işler de azalacak belki ücretsiz izine çıkacağız. ama bizim ödememiz gereken faturalarımız, diğer giderlerimiz, kredimiz var. kenarda birikimi olmayan bir aile bu dönemi nasıl atlatabilir? birikim yapmanın değerini daha iyi anladım ben covid sayesinde. bir -iki aydır kenara para atmaya başlamıştım. bir yıl önceki gibi alışveriş de yapmıyorum. evin ihtiyacı olan şeyleri alıyorum-mutfak gereçleri gibi- temel ihtiyaçlar. kozmetik, bakım gibi ürünleri de bittikçe. bundan sonrasında elimden geldiğinde sürdürmeye çalışacağım bu durumu. alıp kenara koyduğumuz farlar, rujlar, kıyafetler böyle kitlesel ve ekonomiyi etkileyen olaylarda bizi kurtarmıyor. kendimizi o kadar çok kaptırdık ki harcamaya. süslerin bahsettiği gibi bu durumda firmalar hala indirim yapıp, bloggerlar trendyol linki paylaşıyor. bence kendimize gelmemiz ve ne gibi bir tüketim çılgınlığı içinde olduğumuzu anlamamızı sağladı bu durum.

  25 mart 09:34

  1280. Gerektiğinden fazla su, gerektiğinden fazla elektrik, gerektiğinden fazla gıda,tüketmiyoruz.el yıkama ve banyo yapma sıklığımızın fazlasıyla arttığı bugünlerde yeteri kadar su da işimizi görüyor,hatırlayalım.evde her odada cayır cayır elektrik yakmamıza gerek yok,mesela sadece telefona bakıyorsak o odada lambanın yanması ne kadar lazım,bir düşünelim.çamaşır makinası bulaşık makinası zaten bugünlerde fazlasıyla çalışıyor,bunları dolu kapasitede kullanıyor muyuz,dikkat edelim.günlük giydiğimiz kıyafetleri bi kazak bi pantolon da olsa aman atayım yıkansın derken gidecek elektriği,suyu,atık suyu,farkedelim.evdeyim bunalımdayıp diyip elimizi attığımız temel gıda dışı her yiyecek ve içecekte vücudumuza,bütçemize,ekosisteme verdiğimiz zararları,unutmayalım.bilinç olarak da evrildiğimiz şu günleri kendimizi,birbirimizi düşünerek geçirmenin yanısıra yerküre için de elimizden gelenin fazlasını yapmaya kendimizi alıştıralım.

  ilgili medya:
  1
  24 mart 15:26

  1279. alışveriş yapmayı ne yazık ki çok seviyorum ve dönem dönem, özellikle canım sıkkın olduğu zamanlarda, orada indirim varmış bu marka da şunu çıkarmış diye diye saçmasapan alışveriş de yaparım. ancak şu süreçte hala indirim ve kampanya yapan giyim, kozmetik vb. ihtiyaç dışı satış yapan markaları gerçekten hayretle izliyorum. neymiş mağazalarını bizim için kapatmışlar da yeter ki evde oturalım onlar bize online olarak sipariş gönderecekmiş. bu e-ticaret ve depo çalışanlarınız robot mu? devlet sahip çıkmıyor, işverenler zaten allahlık olmuş e bari halk olarak biz bilinçlenip bu çalışanların ve kargocuların üzerine gereksiz yere yük bindirmeyelim. en azından şu süreçte gerekmedikçe alışveriş yapmayalım.

  24 mart 14:45

  1278. Kimse ofansif alinmasin susluler sitem değil hayretle yazıyorum. Bu başlık bu günde de azimle hortluyor ve birbirimizde farkındalık yaratmaya çalışıyoruz şaşırıyorum. Bence kampanya tüket(e)miyoruz kampanyasına dönsün. Müthiş bir ekonomik kriz içindeyiz. Kolonya fabrikalari, makarna fabrikaları gibi yerlerin satış patlamasını hariç tutalım; özellikle hizmet sektöründe, özel sektörün birçok kolunda şu an gelirinden yoksun insanlar var. Ben öğrenci olarak emekli babamin evinde bu ekonomik krizi cat pat teğet geçiyorum ve öngörülen birkaç ay belki birkaç yıl köyde yaşayacak halimiz var diye şükrediyoruz; ama şu işsizlik halinde, hayat durmuş ve bütün dükkanlar kepenk indirmiş, ekşi sözlükte bile kredi kartı borçlari ödemeleri kredi ödemeleri ertelensin vb. Kampanyalar başlatılmış, insanlar evlerinde belki bir iki aya kirayı ödeyemeyecek hale gelecek. Ben ki paramı yemek mi ruj mu deseler ruja yatiracak kadar şımarık biri, elimdeki bazı eşyaları dolaba koyup satsam mi diye bunaliyorken, Biz neyi tuketebilecek haldeyiz ki tuketmeyelim diye bagriniyoruz?

  edit:imla

  23 mart 16:34 24 mart 01:40


  1277. stok işini abartmamak lazım. anladığım kadarıyla (eğer evden hiç çıkmayacaksanız) 10-15 günlük gıda ve diğer malzeme stoğu yeterli olacaktır. sokağa çıkma yasağı ilan edilse bile yine alışveriş yapabileceğiz. ama türk kahvelerini, tuvalet kağıtlarını, sabunları tüketerek başkalarının hakkını da gasp etmiş oluyoruz. süpermarket çalışanları bu sebeple fazla mesai yapıyorlar, gece yarılarına kadar sayım için kalıyorlar.

  bir de stoğun mantığı evden çıkmamak, kalabalığa karışmamak, evdeki malzemelerin size bir süre yetecek kadar alınmasıdır. eve 10 teneke yağ stoklayıp tekrar sokağa, gezmeye çıkarsak bunun bir mantığı da yok.

  23 mart 14:57

  1276. Bugünlerde evdeyiz, dışarı çıkamıyoruz diye internetten alışverişe sarmanın alemi yok! Oyalanacak bir sürü şey var. Dolaplarınızı düzenleyin, ayakkabılarınızı boyayın ya da temizleyin, mutfağa girip yeni tarifler deneyin, kitap okuyun, bir yerlere tıktığınız sonra düzenlerim dediğiniz ıvır zıvırları toparlayın...

  Ben eve sardım mesela :D Hafta sonunu salonu ve yatak odalarını köşe bucak temizleyerek geçirdim. Herhalde duvar dışında her yeri silip toparladım :) İşyerim evden çalışma uygulamasına geçti. Mesai saatlerine %100 uyuyorum, öğlen bir saat arada yemek pişiriyorum. Banyom çok büyük değil, o yüzden yarın işim çok olmazsa banyoyu da temizleyeceğim. Cuma gününe kadar üç kitap bitirmeyi planladım. Önümüzdeki hafta sonunda da mutfağı halledeceğim. Yani anlayacağınız kendinizi oyalamak isterseniz iş çok, o yüzden tüketmeyin! Gidişat halen belirsiz, işsiz kalma, maaşları tam alamama gibi durumlar söz konusu olabilir. Evde otururken kredi kartınızı doldurup başınızı ağrıtmayın, derim ben... Tabii seçim sizin!

  22 mart 20:37

  1275. sadece bir hafta daha az tükettik ve sonuç ortada. hava kirliliği azaldı, hayvanlar ve bitkiler şimdi daha huzurlu ve kendimizi tüketmemiş olduk. aslında hayatımızda gerekli sandığımız şeylerin çok da gerekli olmadığını gördük. bu süreç sonrası umarım tüketim alışkanlıklarımız değişir ve bilinçli tüketimi öğreniriz. her an her şeyin değişebileceği dünyada bilinçsiz tüketim değil, kötü gün paramızın bizi kurtardığını anlamışızdır umarım.

  21 mart 15:08