yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1301)
  • medya (29)

  1301. Şu dönemde insanlar dışarı çıkamadıkları için e-ticarete yönelmiş durumda, ev ortamında keyfi bir şekilde sipariş verirken, arkada neler yaşanıyor, nelere sebep oluyoruz? (link: https://www.gazeteduvar.com.tr/yazarlar/2020/04/05/karantinada-ayakkabi-almayi-inan-anlamiyorum/ Karantinada ayakkabı almayı inan anlamıyorum) sizi bu yazıyı okumaya davet ediyorum. Çalışanların ne koşullarda çalıştığını, nasıl davranışlara maruz kaldıklarını hepimizin anlaması için. Ve son olarak gerçekten ihtiyaç olmadıkça alışveriş yapmayın.

  dün 11:12

  1300. Kesinlikle katıldığım kampanya. Bu yeni düzen kapitalizmin çöküşünü getiriyor. Bu kaostan çıktığımızda çoğu devlet sosyal devlet politikalarını izleyecek. Ve bu süreçte bence hepimiz birçok şeyin ne kadar değersiz olduğunu gördük. Sağlığımızdan daha değerli hiçbir şey yok.

  Bir şeyleri daha fazla indirime girince, hak ettiği fiyata düşünce almayı beklemeyin. Hiç almayın. Hiçbirisine ihtiyacımız yok.

  Yıllarca okudum. kanser başta olmak üzere, birkaç farklı hastalığın tedavisi üzerine bilimsel çalışmalarım var. Laboratuvarda yattığım da oldu. Çalışmalarımdan dolayı sosyal hayatımdan vazgeçtiğim de. Şu an sigortam bile yok. Yakın zamana kadar asgari ücret kadar burs alıyordum. Bunların hiçbirini böbürlenmek için anlatmıyorum. Ama şu sistemde, kendine gelen beleş foreo'nun reklamı yapan, ücretsiz gelen her ürüne "story'i kaydır" diye link yapıştıran, insanı deli gibi tüketime yönlendiren ve yönlendirdikçe o ürünlerin fiyatlarının artmasına dolayısyla bizim daha da fakirleşmemize neden olan influencer'ların benim hayatım boyunca toplam kazandığım parayı 1 günde kazanabiliyor olmasını kaldıramıyorum.

  O yüzden tüketimi destekleyen bu insanları da hayatımızdan atmamız gerektiğini düşünüyorum. Sosyal adalet bence hepimizin elinde. Bunu sağlayabiliriz. Altında çalıştırdığı adama asgari ücret veren multimilyarder markalara, sermayeye daha fazla para kazandırmaya gerek yok.

  Düşünsenize Ülkede bir sürü yabancı menşeili otomobil firması var. Orada çalışıp arabanın üretimini sağlayan hiçbir işçi o arabayı alabilecek kadar para kazanamıyor. Bundan daha üzücüsü var mı?

  dün 02:12 dün 02:13

  1299. burada başka girdilerde de belirtildiği üzere *bugün* tartışmasını yaptığımız haliyle bu kampanya topyekun tüketmemek amacı gütmüyor, güdemez de zaten pratikte. tabii ki gerekli alışverişlerimizi yapacağız, hatta paramızı harcarken imkanımız varsa zor durumdaki *bağımsız* işletmelere olabildiğince destek olabilecek tercihlerde de bulunabiliriz. burada ve başka başlıklarda gördüğüm karşıt argümanlardan düpedüz bencillik ve şımarıklık sebebiyle olanları bir kenara bırakırsak kimi arkadaşlar ekonominin dönmesi gerektiğine, alışveriş yapmazsak kargo şirketlerinin işçi çıkaracaklarına dair bir itirazda bulunuyorlar. ancak ben bu durumda emekçilerin çağrılarını takip etmenin tek doğru yol olduğunu düşünüyorum. birçok sendika ve kuruluş (ptt-sen, dgd-sen gibi) bu süreçte fazladan mesai yapmak durumunda kaldıklarını söyleyip bize zaruri olmayan alışverişleri yapmamamız çağrısında bulunuyorlar. zaten mevcut durum süresince kargo şirketlerinin zor durumda kalması gibi bir durum olamaz, hayatımızda bir sürü değişiklik yaşanıyor ve bu değişiklikler de bizi uzaktan alışverişe itiyor ister istemez. kaldı ki bir önceki girdide de belirtildiği gibi devlet diye bir şey var, iş kanunları var. bunlar türkiye'de müthiş çalışır, hiç sıkıntı olmaz demiyorum ama kolektif olmayan bireysel çözümler bu denli geniş kapsamlı sorunları çözemez. lütfen bu konuda sendikaların söylediklerine kulak verelim.

  2 nisan 14:52


  1298. günlerdir anasayfada, şu firmanın kargosu şöyle gecikti, siparişim neden elime geçmedi gibi şeyler okuyorum. arkadaşlar, elinizi vicdanınıza koyun. şu an işçilerin işten çıkarılmamasının yolu onların ölümcül şartlarda çalışmasına devam etmelerini gerektirecek alışverişler yapmamız değil, hak talebidir. devletimiz böyle davranmadığı için kendi içimizde eşitsizlikleri doğallaştırmaya yatkın hale geliyor olabiliriz fakat böyle bir durumda, bir sosyal devletin yerine getirmesi gereken şey ücretli izinler ve desteklerdir. kapitalizm gözümüzü kör etmiş gibi davranıyoruz, senelerdir içselleştire içselleştire bir hal olduk. yoksul yoksullaşmaya, zengin zenginleşmeye devam ediyor ve çalışanların da, beyaz yakalı dahi olsa, ay sonunu getireceğim diye göbeği çatlıyor. demem o ki, "ama biz alışveriş yapmazsak kargocular işsiz kalır" diye kendinizi kandırmayın.

  son bir şey daha, alışveriş yapmaktan başka sizi oyalayacak bir uğraşınız yoksa hayatınızı gözden geçirin derim. önümüzdeki süreçte de işinize yarayacak bir yüzleşme olur.

  2 nisan 14:31 2 nisan 14:32

  1297. zor bir dönemden geçiyoruz, gereğinden fazla tüketmeyelim , almayalım.Ben başka bir konuya daha değineceğim , bu dönemde ve sonrasında hala çalışabilen küçük işletmelerin desteklenmesi taraftarıyım.çünkü , büyük markalar online satışı ile bir şekilde kendini döndürebilecek ve ayakta kalacakken, küçük işletmeler dükkan kapattığı ve hiç satış yapamadığı için iflas edecek. Varsa mahallenin bakkalından, manavından ,kasabından da alışveriş yapmaya gayret edelim.

  2 nisan 14:18

  1296. tekstil devleri bir bir indirime girmeye başladı. ürünler hak ettiği fiyatlara inmeye başlıyor ama hala daha gerçek hak ettiklerinden uzaktalar bana kalırsa. evde eli boşluktan online alışverişe sarıp, aman çok ucuzladı alayım, corona geçince giyerim gibi stokçuluk zihniyetiyle alışveriş yapmayalım. bu belanın ne kadar daha süreceğini bilmiyoruz. haziran dense de en kötü senaryo 2021'e kadar süreceği yönünde. ayrıca eve hapsolduktan sonra en güzel kıyafetler dolabımda olsa ne olmasa ne. daha çok iner o etiketler, bu zamana kadar 10 tllik maliyeti olmayan ürüne 8 kat 10 kat fiyat yazıp kerizledikleri günlere saysınlar. temel ihtiyaçlarımız daha önemli onlara yönelelim, paramızı dikkatli harcayalım, kriz ne kadar sürer belli değil, gerekmedikçe tüketmeyelim.

  2 nisan 14:01

  1295. Eğer dışarı çıkmıyorsanız evde kolonya dezenfektan bitirmenin anlamı yok diye düşünüyorum.Evin temizliğini düzenli yapmak yeterli gibi duruyor.Dışarıyla temasın olduğu anlarda dezenfektanların devreye girmesi gerekiyor.

  2 nisan 13:44


  1294. Salgının sona ermesiyle birlikte muhtemelen bu habere sevinemeden ekonomik kriz ile boğuşmaya başlayacağız. Ki şu anda bile başladık. İşten çıkarmalar başladı. Bu süreçte eldeki parayı tutmak çok daha mantıklı. Evdeyiz diye online alışverişe yüklenmek çok çok tehlikeli. Bilhassa da sürekli indirim paylaşan sayfaları takipten çıkmak, yukarı kaydırın diyen bloggerlardan uzak durmak lazım. Çünkü onların cebi dolarken sizinki boşalıyor. 

  2 nisan 11:55 2 nisan 11:56

  1293. bence tüketmek yerine kenarda köşede sürekli biriktirmemiz gerekiyor, hepimizin.

  tuvalet kağıdını şak diye 10 parça mı çekiyorsunuz kontrollü kullanın, su bardaklarda mı kaldı dökmeyin bitkinize verin ya da temizlik için biriktirin. suyu boşa akıtmayın, anneler büyükleri de uyaralım öyle alıştılar diye öyle gidecek diye bir şey yok. yemekleri yarım porsiyon yapın çöpe atılma ihtimalini kaldırın gibi gibi bir sürü şey var yapmamız gereken. üretim ve tüketim tabii ki durmasın durmayacak ama minimumda tutalım, hepimiz için.

  kargoyu 1 kez ailemdeki herkes kanser,şeker ve tansiyon hastası olduğu için evden çıkmasınlar diye çok yüklü ve toplu miktarda yaptım ki hem kargocculara yük olmasın,şımarıkca geliyor her canımızın çektiğini istemek, hem de onlar min etkileşime girsinler diye. bir kere de yardım amaçlı bir gönderimim oldu. kendimize de zorunlu iki toplu alışveriş dışında yok. yani getir vs yi bir çikolata süt vs gibi anlık zevklerimiz için kullanmak çok ayıp geliyor, hiçbirimiz bunu yapmamalıyız. yardım kampanyalarına da katılmaya çekiniyorsanız önce ailenize, sonra tanıdığınız, tanıdığınızın tanıdığı vs diye giden ihtiyaçlı insanların evlerine temel tüketim ürünlerinden bir kargo oluşturup gönderebilirsiniz, kendinize mangodan, oyshodan birşeyler alıp para harcamak yerine hem böyle harcamış ekonomiye katkı sağlamış hem de ihtiyaçlı bir aileyi bu dönemde düşünmüş olursunuz diye düşünüyorum.

  trrendyol linklemeye hiç girmek istemiyorum ama çin gibi bir zararla tüm dünya olarak savaşıyorken onları böyle beslemek çok üzücü geliyor bana. diğer konularda ben ve çevrem ara ara sorunlu olabiliriz ama trendyola bulaşmadım ve inşallah hiç bulaşmayacağım da. dikkat edelim hem kendimize hem çevremize, bulduğumuzu bulamayacak, bulduğumuzu sağlayan insanları bulamayacak günler görebiliriz, vicdanlarımızı anlık rahatlatmak bizi bir yere götürmeyecek. hepimiz sağlıklı, güzel günler görelim dilerim

  2 nisan 11:53 2 nisan 11:57

  1292. gıda ve hijyen alışverişi dışında hiçbir şey almayacağım bu süreçte. Bunları da kendim markete giderek temin ediyorum zaten. Kargo çalışanlarını düşünerek hareket edecekler listesine +1.

  2 nisan 11:32