yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1306)
  • medya (30)

  1306. seyahatler için para biriktirirken benim de fark etmeden dahil olduğum kampanya. arkadaşlarımla gittiğim ilk tatilde bütün giderlerimi kendim karşılayabilmek için eşek gibi para biriktirdim. o süreçte üstüme yetecek her şeyim vardı hiçbir şey almadım, içimden de gelmemişti zaten. zaten çok fazla alan bir insan değilim ama bir yandan da bir parçaya 100 lira vermek yerine tatilde çok şey yapılabileceğini görünce biriktirmeye başlamıştım. tüketmeyişime yardım eden en büyük faktör buydu.

  bir diğer faktör ise her şeyi kolay kolay beğenmeyen biri olmam. milletin her görüp ayıla bayıla aldığını ben beğenemiyorum genelde. özellikle dümdüz bir ayakkabıyı bile seçebilmek için dört dönüyorum resmen. dolayısıyla her şeyi almıyorum, aldığımı da iyi seçiyorum. kıyafetlerde de bir şey alırken "bunu ne ile kombinleyebilirim" ve "dolabımda bu renk bu tarz bir şey var mı" diye düşünüyorum. daha çok basic giyindiğim için joker parçalar seçiyorum.

  bir diğer faktör ise, çok fazla eşyadan bunalıyor olmam. dolabımdaki kazaklara baktıkça boğuluyorum. hele ki yığılmışlarsa.. ben eve yeni bir tane eşya daha getirdiğimi cidden hayal edemiyorum. o yüzden vazgeçiyorum almaktan.

  instagramda makyaj bloglarını, mağazaların fotoğraflarını paylaşan blogların hepsini engelledim. onlara bakarsam bir şeyler alasım geliyordu. zamanımın çoğu da kütüphanede ödev yazarak geçiyordu, dolayısıyla avmlere gidecek vaktim olmuyordu, internetten de karşıma çıkmamış oldu.

  makyajda ise çok iyi değilim ve kullandığım renkler hiç değişmiyor. dolayısıyla nasıl olsa bi gün kullanırım dediğim paletleri kalemleri almıyorum. önceden rengarenk göz kalemleri almıştım ama hiç kullanmadım çünkü. 2 lira da olsa 20 lira da olsa ziyan ziyandır.

  kişisel temizlikte ve bakımda ise kullandığım ürünler neredeyse hiç değişmedi. minimal gidiyorum. 1 şampuan, 1 saç kremi, 1 saç serumu, 1 vücut losyonu, 1 el kremi, kese ve sabun yetiyor. dermokozmetiğe geçmemle uygun yüz temizleyicisi buldum fakat iyi bir nemlendirici ve tonik bulamadım. onları da buldum mu tamamdır. arada maske yapıyorum onlar değişebiliyor sadece.

  fiyatlar gittikçe uçuyor ve bence de artık hiçbir şey eskisi kadar hak etmiyor alınmayı. alacaksam "bir tane al iyisini al" mantığıyla devam ediyorum, onu da tepe tepe kullanıyorum. annemin ve babamın çalıştığı ortamları gördüğüm için parayı ne sabırla kazandığını da biliyorum o yüzden çatır çutur harcamaya kıyamıyorum.

  1 saat önce

  1305. çok uzun süredir kozmetik alışverişi yapmıyorum, elimdeki makyaj malzemelerini tükettikten sonra da doğal yöntemleri deneyeceğim. sanırım cilt ürünlerinde de artık tüketmek istemiyorum çünkü en az kimyasallının bile kokusu çok ağır geliyor, hem cildime zararlı hem de doğaya zararlı. evde doğal malzemelerle bu ürünleri üretmek gayet kolay / uğraşmak, denemek istemiyorsanız da çok başarılı yerli girişimler var, küçük girişimleri destekleyebiliriz, bir kişi bir kişidir.

  bugün 12:24

  1304. Börek çörek ekmek vs yaparken artık yağlı kağıt kullanmıyorum mısır unu gayette iş görüyor süslüler demeye geldim.

  bugün 09:55


  1303. Kozmetiğe gelen son zamlarla zaten hiç bir şeye ihtiyacımın olmadığını görüp katıldığım kampanya. Son zamanlardaki indirimler az daha aklımı çelecekti ki ürün yorumlarına bakarken geçen seneki indirimli halleriyle aralarındaki uçurumu görüp farkına vardım. En az 1 yıl boyunca ne kozmetik ne de kıyafet alışverişi yapacağım.

  26 mayıs 12:42

  1302. ilk başta bir şeyin aynı rengini veya farklı tonunu almak, sürekli tüketime yöneltilmek bana saçma geldiği için yapmaya başlamıştım. özellikle aldığınız bir şeyin beş gün sonra bir benzerinin çıkarılıp pazarlama yoluyla insanlara satılmaya çalışılmasının bir reklamcı olarak altyapısını düşünmeye başladığım için. şu anda ise almak istesem de fiyatlar yüzünden bir şeyin ikincisini almak aptallık gibi geldiği için almıyorum.

  25 mayıs 21:09

  1301. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1133895 2 ay sonra yeni bir güncelleme) ile geri döndüm.

  öncelikle geçen sene eylül ayında başladığım bu işi bugüne kadar sürdürebildiğim için çok mutluyum.yaklaşık 2 aydır karantinadayım ve bu süreçte gözlemleyip kendimce bir kaç alışkanlık daha edindim.yaşadığımız ülke ekonomi ve alım gücü faktörlerini de hesapladığımda zaten bunu yapmak zorundayım.

  - zaten pandemi nedeniyle ne kargo ne mağaza çalışanlarını riske atmamak adına alışverişimi minumum düzeye indirdim.sanırım 2 ayda 5 kere online alışveriş yaptım. bunlardan ikisi gıda takviyesi ikisi de elimde kalmayan biten ürünlerdi.bir de mezuniyet hediyesi olarak kendime bir saat aldım yaklaşık 4-5 yıldır bir saat istiyordum.23 yıllık hayatımda bir saatim oldu mutluyum.

  -yeni bir alışkanlık edinerek kullandığım her ürünü ama her ürünü keserek tabiri caizse dibini sıyırarak kullanıyorum ki bu genellikle en az 3 kullanım oluyor. kimi ürünlerin ambalajı gerçekten kullanma miktarınızı çok etkiliyor bazen diplerinde 10 kullanımlık ürün bile olabiliyor.

  -çöplerimi zaten ayrıştırıyordum ama 2 haftadır meyve kabuklarını toprağa karıştırarak evdeki çöp faktörünü azaltmaya çalışıyorum.umarım başarılı olurum.

  -bol bol dolapları deştim derledim toparladım.ne kadar kitabım ne kadar kıyafetim var ne kadar makyaj malzemem var hepsine baktım. nelere ihtiyacım var tek tek kaleme aldım. dolabınıza bakıp 20 kazağınızın olduğunu gördüğünüzde kazağa ihtiyacınız olmadığını daha net görebilirsiniz. sayılarla bunu göz önünde bulundurmak daha çarpıcı oluyor. yazlık gündelik bir ayakkabı haricinde hiçbir ihtiyacım yok.

  - bu dönemde gördük ki biz tüketmeyi koşturmayı olabildiğince azalttığımızda doğa o kadar güzel oluyor ki... lütfen hiç birini yapmıyorsanız bile sadece yaşanabilir bir dünya için elektrik ve su tüketiminize dikkat edin. alacağınız yeni bir tişört için yaklaşık 2,500 yeni bir kot pantolon içinse üretim esnasında yaklaşık 10,000 litre su harcanıyor.

  tükettiğimiz tek şey cebimizdeki para değil.ben de elimdeki her şeyi bitirip kendim için en minimal şekilde yaşamak ve tüketimimi olabildiğince azaltmak hala çabalıyorum.

  22 mayıs 23:33 22 mayıs 23:52

  1300. internet sitesinde bare with me nemlendirici makyaj bazı alımında bare with me skin veil 19,99 tl'ye düşüyor. 

  Şimdi bunun bu başlıkta ne işi var. Hemen anlatayım böyle söylendiğinde çok güzel bir indirim varmış gibi görünüyor. Ancak basit matematikle hiç de öyle olmadığı anlaşılabilir. Bu kampanyayla ikisi 150 tl'ye denk gelmiş oluyor ancak normalde nyx sık sık %30 indirime giren bir marka. Ve yine %30 indirime girmiş olsaydı iki ürünün fiyatı zaten 147 tl yapacaktı.

  Bir başka dikkat edilmesi gereken indirim türü ise bir alana ikincisi %70 indirimli tarzında indirimler. İki ürünü bu şekilde aldığınızda sanki ürünlerde %35 indirim varmış gibi bir fiyata denk geliyor. Normal indirimden farkı ise burada indirimden yararlanabilmek için üründen iki tane almanız gerekiyor. Oldukça dezavantajlı. Ama çok güzel bir pazarlama yöntemi. 

  Yine çok güzel bir pazarlama yöntemi olarak ikincisi 1 tl indirimleri var ki orada ürünler totalde %50 indirime bile girmemiş oluyor. İndirim için yine iki ürün almanız gerektiğini geçtim genelde bu indirim cosmetica gibi kişisel marketlerde çok komik ürünler için yapılıyor. mesela fondöten. Ben neden fondöten alırken iki tane alayım ki? Kağıt maske alsam hadi neyse.

  Bunlar gerçekten uzaktan büyük hayranlıkla izlediğim pazarlama yöntemleri. Gerçekten beğeniyorum. Çünkü çok da karlı olmayan bir alışverişi karlı hissederek yapmamıza neden oluyor. Yiğidi öldür hakkını yeme demişler. Ancak ben burada satıcı değil alıcıyım o yüzden işler değişiyor. sizden ricam lütfen indirim yapıldığında gerçek bir indirim olup olmadığını kontrol edin. Evet bindirim değil belki bunlar ama gerçek bir indirim de değil. Ben şuna inanıyorum ki bilinçli tüketici en az markalar kadar "uyanık" tüketicidir aynı zamanda. Elimizden geldiği kadar uyanık olmaya çalışalım.

  Sonradan gelen not: Anlayamayan süslüler için; ikincisi 1 tl indirimleri yüzde elli indirimleri değildir. yüzde elliye denk gelen indirim ikincisi bedava indirimleridir. Aradaki fark sizin sepetinizde neredeyse hiçbir şey olarak görünebilir ancak bu kampanyalarla stoklarını eriten markalar için çok karlıdır.

  17 mayıs 14:07 17 mayıs 15:06


  1299. bugün burberry ve h&m gibi global markaların türlü gerekçelerle satamadıkları milyonlarca dolar değerindeki ürünleri her sene gözlerini dahi kırpmadan yaktıklarını öğrendim. sezonunda satılmayanların daha ucuza satılabilme olasılığının önüne geçmek için yapıyorlarmış bunu.

  (link: https://oncecouponatime.com/tr/inshopping/iade-ettigimiz-kiyafetlere-ne-oluyor iade edilen giysilere ne oluyor?)

  yani bu gerçek bile sarsmıyorsa sizi ne diyeyim...

  markalar sadece bir toplumsal uzlaşının ürünüdür. yani marka değeri denilen şey tamamıyla algıların tek potada eritilmesidir. eğer tüketmezsen ya da en azından yersizce yüceltmezsen bu kadar israf yapılmaz. tüketmemek işte bu yüzden önemli. en basitinden, bi tişört alırken bile bir daha düşün. sahip olduklarının neyi eksik?

  16 mayıs 00:36 16 mayıs 00:37

  1298. bir birkenstock terliğin, ki ortalama fiyatı 260-300 tl bandında, sırf renklerini çok sevdiği için 10 rengini alan insanların takip edildiği, influencer kabul edildiği bir dünyada gerçekten zor bir kampanya. ben mi? bir adet birkenstock'um var 2013'te annem hediye etmişti.

  14 mayıs 18:05

  1297. özellikle bu dönemde online alışverişlerde paranızın gasp edilme olasılığı yüksek. para iadeleri sıkıntılı. alışveriş yapmayın, hem başınız ağrımaz hem de paranız cebinizde kalır. çok çok ihtiyacınız olan şeyleri her zaman aldığınız yerlerden alın sadece.

  12 mayıs 13:37