yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1351)
  • medya (31)

  1351. Elzem ürünler dışında, fırsatçıların sözde indirim kampanyasına karşı yapılması gerekendir.

  pandemi dönemindeyiz, pek çok insan işsiz kalmış, şirketler batma tehlikesiyle karşı karşıya ama hala bir takım yerli malımız, tüketici kazıklama derdinde.

  geçen kış 40 tl'ye sattığı kazağı, bu sene ultra süper mega indirimli diye 80 tl'ye kakalıyor.

  tamam dolar kuru vs anlıyoruz da, dolar %100 mü arttı, maliyetlerin o derece mi yükseldi?

  Dolar, euro, yen yükseldi ama ben fransız dermokozmetiklerimi neredeyse geçen yılla aynı fiyata buluyorken, siz sevgili yerli mallarımız neyin kafasını yaşıyorsunuz acaba?

  memlekette etik yok etik.

  23 kasım 23:03 dün 22:02

  1350. yeminimi jowaenin nemlendirici yüz misti ile bozmuş olduğum şeydir. Bitmişti ve almamak için çok direndim. Fakat hem ihtiyacım var hemde çok seviyorum..

  13 kasım 22:43

  1349. bu başlığa daha önce girdi yazmıştım ama tekrar bir girdi yazmak istedim. girdileri okuyunca çok bariz bir şekilde belli oluyor ki herkesin kampanyayı algılayış ve uygulayış şekli farklı. kimileri için az para harcamak, pahalı şeyler almamak kimilerine göre ise az alışveriş yapmak ama yaptığı alışverişlerde kendi standartlarında ürünler satın almaktır. hepsine de -bence herkesin yapması gerektiği gibi- saygı duyuyorum.

  benim için bu kampanyanın ifade ettiği asıl şey gereksiz şeyler satın almayarak kaynakları korumak ve doğaya zarar vermemek, evde suyu vs israf etmemek. bunu katı şekilde artık uyguluyorum. ancak para harcama kısmını daha esnek şekilde uyguluyorum. eğer bir bakım-makyaj malzemesinin daha uygun fiyatlı aynı performansı alabildiğim ürünü varsa elbette onu satın alıyorum ama benim için vazgeçilmez bir ürünse parasını çatır çatır veriyorum çünkü para tüketmeme benim için ikincil öncelikte.

  hem sürdürülebilirliği sağlamak, yeni ürün almayarak kaynak tüketmemiş olmak hem de çok uygun fiyatlara çok kaliteli ve hoş giysiler satın alabildiğim için ikinci el alışveriş uygulamalarından çoğu kıyafet ihtiyacımı karşılıyorum ama bazen giysi ihtiyacımı yeni üretilmiş ürünler satın alarak gideriyorum ve çok para verdiğim oluyor.

  demek istediğim herkes kampanyayı benim/ sizin uyguladığım/uyguladığınız şekilde uygulamak zorunda değil. kimseden aynı davranışı beklememeliyiz. birisi rimele 300 lira verdi diye gocunmaya gerek yok ki en basit mantıkla kimsenin bu kampanyaya uymak gibi bir zorunluluğu zaten yok.

  11 kasım 23:26 12 kasım 00:25


  1348. Başlığa daha önceden birçok defa yazmıştım ancak uzun zamandır yazmadım. Bu süreçte işten ayrıldım(gizlinot: Kendi isteğim ile ayrıldım. İş de aramıyorum henüz) hala da çalışmıyorum. Korona duzelirse Aralık gibi iş aramaya başlayacağım.

  İşten ayrıldığım süreçte de ihtiyaçlarıma yönelik alışverişler yine yaptım. Şampuanım bitmeye yaklaştığında kampanyaları takip ettim, kodları takip ettim en uygununa almaya çalıştım ancak daha kalitesizi tüketmeye yönelmedim. Normalde de kuru şampuan çok kullanmazdım, artık evdeyim diye kuru sampuan tüketmedim ama. Çok iyi indirim yakaladım normalde kullandığım pedi stokladim. Daha uygun ama kalitesiz pedi tüketmedim. Dikkatli ve bilinçli tükettim. Bunları ne için mi söylüyorum ?

  Son zamanlarda Soru-cevap kısmında ve başlıklarda şöyle bir cevaplar görüyorum. O paltoya o fiyat değmez ! Ne var 300 liralık rimeli kullanmasan ! Yani kısaca millet aç aç sen ne diyorsun ?! Deniyor. Ama ben laf edilen kişilere haksızlık edildiğini düşünüyorum. Örneğin soru-cevapta biri palto atmış nasıl diye fikir soruyor. Cevap bu paraya değmez ucuzunu al bu başkasının bir aylık maaşının yarısı. Yani kısaca adı palto mu palto başka bir şey al deniyor. Ama şu unutuluyor. Bir insan ne olursa olsun kendi sağlığına dikkat etmeli. Soğuk bir bölgede yaşıyorum ve benim için yün palto olmazsa olmaz. tüketmiyoruz kampanyasına katılsam da palto konusunda doğru bir şey yapmış olmam. Bunu son 2 senede anladım. Önceden 3-4 paltom vardı uygun fiyatlı ama kışın çok üşüyordum ve bunu soğuğa bağlıyordum. Şimdi kaliteli 2 paltom var ve çok daha az üşüyorum. Eşek gibi çalıştıktan sonra eve dönerken bir de soğuktan mutsuzlaşmadım iki paltoya yüksek meblağlar verdim diye tüketim canavarı da olmadım.

  Diğer insanların zor durumda olmasına ben de herkes gibi üzülüyorum ama her insanın doğduğu andan itibaren bir standartı oluyor ve ona alışıyor. Umarım kimse daha aşağısını yaşamaz ki bir söz vardır "Allah gördüğünden geri koymasın". Sizin için lüks olan bir şey bir başkası için lüks olmayabilir. O kişi de çalışıp o parayı kazanıyordur ancak daha çok çalışmasına rağmen eskiden alamadığını artık alamıyorsa buna laf etmesini doğal karşılamak lazım. Örneğin Herkes a101 ya da bim'den alışveriş yapmak zorunda değil. Ama biri x malı ne kadar artmış dediğinde o zaman sen şu ucuz y malını al derdin bu mu ! Şeklindeki konuşmaları doğru bulmuyorum. Bir mimar ile lise öğrencisinin de bilgisayar ihtiyacı vardır ancak kalite ve fiyat olarak iki uç noktada olmaları son derece normaldir. Bunun eleştirilmesi ve ihtiyacına yaramayacak bir şeye itilmesi son derece yanlış.

  Tüketmiyoruz değil tüketemiyoruz cümlesinden de gerçek anlamda fenalık geldi. Başlığın amacı ihtiyaçlarınızı -ki bu ihtiyaç kişiye göre değişebilir- sağlıklı, kaliteli ve doğru bir şekilde karşıladıktan sonra hayatınızı gereksiz, çöpe giden hatta bazen evde gördüğünüzde dahi sinirinizi bozacak eşyalardan ya da yiyecekleri midenizden nasıl uzak tuttuğunuz ile ilgili.

  11 kasım 21:50

  1347. (yazar: Porgi) süslünün anlatmaya çalıştığı şey bence tabiki gereksiz bişeyler almayın ama bir maskara alıyorsanız, maskarasız yapamıyorsanız, sürekli kullandığınız bir marka varsa onu da almayı ertelemeyin çünkü herşey şu ekonomik durumda zamlanıyor diyor. Özet olarak zaten alacağınız şeyi indirime girmesini bile beklemeyin çünkü indirimde bile olsa o ilk baktığınız fiyatta olmayabilir. Yarın dolar 15 olarak uyansam beni şaşırtmaz açıkçası şu ekonomik durumda sizi şaşırtır mı orasını bilemem tabi. 

  İkinci olarak porgi süslü kalkar maskarasına 300 tl verir ben kalkar 30 tl veririm. O benim ekonomik durumuma bağlı. Ne yapsın kadın? Al para vereyim sende 300 tl lik al mı desin? Senin paran yoktur şu parayı da al erzak alışverişi görürsün mü desin? Cidden sözlüğün şu high end ürün kullanan insanlara karşı düşmanlığı sıkmaya başladı. İsterse 10.000'e mont alır. Banane kardeşim parası vardır alır. Bende bakarım güle güle kullansın güzelmiş der geçerim bu kadar basit.

  Üçüncü olarak kampanya bencede artık amacına ulaşamıyor. Çünkü zaten fazla bişey tüketemiyoruz. Vazgeçemediğimiz şeyleri alıyoruz o kadar. 

  11 kasım 21:27

  1346. kız eninde sonunda alacağınız seyleri bekletmeyin demiş onun dısında verdiği örnek kurutma makinesi. Yani kimin ne kadar alım gücü varsa neyi kullanabilme imkanı varsa örnekleri de o sekilde oluyor, ayrıca burası özgür bir platform kimin neyi tüketeceğine de karısmazsınız ya.

  O zaman oturun bu ay neler aldınız süslülerim sorusundaki yazarları da teker teker bulup hepsine cemkirin.

  Dediği sey tüketseniz de tüketmeseniz de doğru, ürünlerin fiyatları her gecen gün artıyor calıstığımız halde para yetmiyor, paramız pul oldu ve genc nesilin geleceği bütün hayalleri mahvoldu, insanlar dısarı cıkmıyor temel ihtiyaclarından kısıyor kendine yettirebilmek icin.

  En basitinden ben her yere yürüyorum, eğer yürüme mesafesinde değilse cıkmıyorum dısarı, cayımı kahvemi termosa koyuyorum acık havada oturuyorum ama kimsenin tüketimine bu baslıkta oturup da cırlamam.

  Allah hepimizin sonunu hayır etsin.

  11 kasım 21:23

  1345. saçmalıyorsunuz, saçmaladığınızı biliyorsunuz. eminim kötü niyetle yazmamıştır yazan arkadaş ama en sevdiği rimeli 250 liradan 300'e çıktı diye koskoca kampanyayı saçma ilan etmesine tepki gelmesi kadar normal bir şey yok. burada yazan insanların dediklerine kulak verin, okuyun yazdıklarını. neden tüketmiyoruz, neden tüketemiyoruz? ne kadar güzel açıklanmış her şey sayfalarca girdide ama hala bunun üstüne tutup da neymiş efendim stok yapmak gerekirmiş de tüketmemiz şartmış diyorsanız yaptığınız hem düşüncesizlik hem cahilliktir.

  11 kasım 21:11


  1344. bu baslıkta bile birilerinin özgür iradesiyle hayatıyla ilgili yazdığı ürün yorumuna derdine söyleyecek bir sey bulmussunuz ya pes diyorum gerçekten, kız doğru bir sey söylemiş calıstığımız yerden paramız eridi yuzde 32 oranında hem de az buz değil, calısıyosun eline gecen parayla da hic bir sey alamaz oluyosun cunku her şey zamlanıyor yenisini alana kadar. 

  Senin alacak durumun yoktur, issiz olup gecinemiyor da olabilirsin ama oturup da ben bu durumda açken millet bizi düsünmeden maskara fiyatına ağlamış diye de oturup başlığa entry girmezsin.

  İnsanların siz issizken sizin icin en fazla yapabilecek seyi güzel temennilerde bulunup umarım iş bulursunuz diyebilmek, napsınlar buraya entry girmeyi kendi alısverislerini mi bıraksınlar?

  H&M palto alınmasına kudurup zengin süslü mont almış diye soru açan insanların oldugu sözlükte artık hic bir seye sasırmamak lazım gerçi ama yine de yazmadan edemedim.

  11 kasım 21:02

  1343. Benim de senelerdir kenarından köşesinden katıldığım kampanya.

  Öncelikle uzun bir girdi olacak onu söyleyeyim. Son zamanlarda sık sık soru cevap aparatındaki ilgili sorulara da yazmaya başladım bu konularla ilgili. Ama kalıcı olması açısından buraya da yazmak istedim.

  Para harcamayı seviyorum fakat bir şeyi aşık olacak kadar aşırı beğenmediysem ederinden fazla vermeyi asla sevmiyorum. Hak etmeyen ürünlere hak etmedikleri paraları vermeyi de sevmiyorum. Bu yüzden senelerdir uyguladığım bazı yöntemler var, bunları siz süslülerle de paylaşmak istiyorum.

  İlk olarak herkese bir tiftik temizleme makinesi almasını şiddetle öneriyorum. Pilli değil de şarj edilebilir olanlar daha kaliteli oluyor, her ikisini de kullanmış biri olarak onu da ekleyeyim. Birkaç senedir bu aletlerden kullanıyorum, gardrobumdaki tüm giysilerim sanki mağazadan yeni alınmış gibi duruyor. Sadece kazaklarda değil; sweatshirtlerde, tshirtlerde, ağ kısımları sürtmekten tüylenen(sadece tüylenmiş ama yırtılmamış) jeanlerde, pantolonlarda, kabanlarda dahi sürekli kullanıyorum. Bu ürünü hızlıca kullanırsanız giysilerin yüzeyindeki o tomurcuklanan tiftikleri alırsınız fakat başına oturup yarım saat yahut bir saat kadar daha uğraşırsanız giysileri mağazadan aldığınız ilk günkü haline çevirebilirsiniz. Yıkadığınız giysileri dolaba kaldırmadan önce yere bunun için ayırdığınız bir sofra bezi, eski bir çarşaf ne olursa serin. Bunu yapma sebebiniz havaya saçılan kırpılan giysi tüylerinin bu bezin üstünde birikmesi. Biriken tiftikleri bu bezden bant yardımıyla toplayabilirsiniz. Ya da silkelersiniz sonra. Tabii ki kırpılan tiftikler makinanın haznesinde toplanıyor fakat o bıçaklar dönünce ve kesme işlemi olunca toz şeklinde tiftikler mutlaka etrafa da yayılıyor, o sofra bezi bunun için olacak. Giysiyi üzerinde hiç kabarık yer kalmayacak şekilde düzelterek bezin üstüne serin. Ya da elinizi giysinin arasından geçirip elinizin üzerinde de yapabilirsiniz bu temizleme işlemini. Ben tv izlerken ya da internetten bir şeyler izlerken yapmayı tercih ediyorum bunları, hazır karantina dönemindeyken akşamları vaktin geçmesine de yardımcı oluyor. Kesme işlemini yaparken yan dikişlerin olduğu yerlere dikkat edin çünkü kestiğiniz bölgenin arka kısmında dikiş varsa kabarıklıktan ötürü üstüne bastırıp keserseniz orası deliniyor. O yüzden alt zeminin dümdüz olması lazım.

  Dediğim gibi dolabım sanki bir mağaza reyonu gibi duruyor giysilerin yeni olarak gözükmesinden ötürü. Eşyalarım eskidi diye kıyafetlerinizi kesinlikle atmayın. Bu şekilde yepyeni hale sokup kullanın hepsini. Rengi solmuş gibi görünen giysilerin dahi üst katmanı temizlendiğinde renginin açıldığına şahit oldum. Eğer kullanmaktan bıktıysanız böyle temizleyip depolayın, bir sene kullanmayın, o eşyayı özlemeyi bekleyin ve sonraki sene yepyeni bir giysiniz varmış gibi tekrar kullanın. Bu sayede dolabımdaki attığım tek şey parçalanan ayakkabılar ve iç bacak kısımları aşınıp yırtılan pantolonlar oluyor. 8-9 senelik fakat baksanız birkaç gün önce mağazadan yeni aldığımı düşünebileceğiniz eşyalarla dolu gardrobum. Buradaki bir süslü daha tiftik makinası kullandığını yazmış fakat sonra üstünden ütüyle geçtiğini de eklemiş. Bunu kesinlikle önermiyorum çünkü örgü giysileri ütülerseniz parlama yapıyor. Birkaç sene önce ütülediğim bir hırkam ziyan oldu sırf bu yüzden.

  İkinci olarak ise aldığınız tüm bijuteri takılarınızı şeffaf ojelerle boyayın. Bunu çoğu kişi duymuştur ama birçok kişi yapmıyordur eminim ki. İndirimden 2 tlye falan ucuza şeffaf oje depoluyorum eve sırf bunun için. Takılarda hiç boşluk kalmayacak şekilde yapın bu işlemi. Havayla teması tamamen kesmeniz gerekiyor kararmaması için. Boyadığınız kısımların yüzeylere yapışmaması için takıların önce bir yüzünü boyayın. Ertesi gün kuruyunca ise kalan diğer yüzlerini boyayın. Ön kısımlarında iz kalmaması için önce arka yüzeyleri boyamaktan başlayın. Bu sayede üç beş liraya aldığınız ucuz bijuteri takıları yıllarca kullanabilirsiniz. Her şey acayip pahalandı ve birçoğumuzun alım gücü gerçekten düştü. Fakat günlük hayat devam ediyor, bu sebepten tüketime de bir şekilde devam ediyoruz. Her şeyle kullanılabilir parçalar seçip onlara iyi bakarsak bütçemiz çok fazla sarsılmadan alışverişlerimizi tamamlayabiliriz diye düşünüyorum. Bu konularla alakalı bu başlığa daha sonra birkaç girdi daha yazmayı planlıyorum.

  11 kasım 18:50

  1342. Ülkemiz için bana artık mantıksiz gelmeye başlayan uygulama.  Neyi almayı geciktirsem, fiyatı artıyor ama maaşımız artmamış oluyor. Zaruri ihtiyaç değil elbette ama eskiden rimelim bitene kadar beklerdim. Şimdi stok yapmazsam 2 ay önce 255 lira olan ysl rimelim 305 lira oldu, Ocak'ta 350 olur.  Ağustos'ta çamaşır makinesi aldık. Kurutmali, bosch marka. 7700 liraya aldık, 5 hafta sonra 12.000 liraya çıktı. Şu an kaç lira bilmiyorum. Yani eninde sonunda alacağınız şeyleri bekletmeyin. Zaten bir far paletiniz varsa, 3 tane daha almayin tabiki. kasa iyice boşaldı. Vergilerle milletin 10 dolara aldigi şeyi 350 liraya alıyoruz. Paramızın değeri yok ki! 

  11 kasım 17:41 11 kasım 17:42