yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1373)
  • medya (32)

  1373. her şeye yapılan fahiş zamlar, okurken hiçbir burs çıkmazken bir de üstüne iş bulamamak gibi sebeplerden ötürü yıllardır yaşadığım hayatın bir kampanya olduğundan bihabermişim...

  2 saat önce

  1372. resmen yıllardır kendi paramla  eziyet satın alıyormuşum. 

  Eve eşya doldurdukça kendi huzurumdan çaldığımı fark ettiğimden beri, mümkün olduğunca az tüketiyorum. 

  Eskiden neye ihtiyacım olsa hemen koşar alırdım, şimdi hiç değilse alet/edevat veya aktivite malzemelerini arkadaşlarımdan ödünç alıyorum. Bir kez kullanacağım bir şeyi evime alıp, alanımdan çalmıyorum. 

  Okuduğum Kitapları, biblolarımı, aslında temizlik sürecini uzatan her şeyi mümkün olduğunca elden çıkardım, zaten kısıtlı olan boş vaktimi temizlikle harcamamaya çalışıyorum. 

  Gardırobum öyle üst üste, yığın halindeydi ki,  sevdiğim şeyleri bulup çıkarıp giyemiyordum bile. Ütülemeye üşendiğim için daha giymeden, göre göre sıkılıyordum. 

  Aslında tükettiğimiz sadece para veya kaynaklar değil, kendi enerjimiz, kendi vaktimiz. 

  Almadıkça, Hayatımızda yer açılacak:)

  dün 23:32

  1371. tüketmiyorum. çünkü bir uyanış başladı ben de parçası olmak istiyorum. sadece makyaj malzemesi vs. değil. alkolü de bıraktım sigarayı da. onlar da para tuzağı. boş alışverişler mutluluk kaynağı değil kabullendim. boşa harcadığım para için kendime kızıyorum belki o ihtiyacı olan birinin hakkıdır. yaşamın temel ihtiyaçlarından biri olmayan bir şey alırken yüzde doksan dokuz bir kandırmanın içindesiniz. fark etmeniz dileğiyle.

  21 şubat 17:16


  1370. Bu başlık altında ilk girdimi geçen yıl mart sonunda yazmışım. Bu kadar uzun süre geçtiğine inanamıyorum. İnanamadığım bir ikinci şey ise hala tüketmediğim! Gereksiz alışverişi bir kenara bırakmayı başardım, tabii pandeminin de yardımıyla... Ay indirim var iki çanta alayım, aaa bu ayakkabının fiyatı yarı yarıya inmiş hemen alayım, gratis indirimde kuyruğa girip bekleyeyim, aman şu ucuz bu ucuz alayım da alayım! Artık böyle birşey yok. İndirimler başladı, mağazaların internet sayfalarına girip baksam bile "Gerçekten buna ihtiyacım var mı" diye düşününce alışveriş yapmadan çıkıyorum.

  Kitap satın alırken kendimi tutamıyordum, tüketmiyoruz diyemediğim tek şey buydu sanırım bir yıllık süreçte... Bunu da son 3 aydır başarıyorum. Elimdeki kitapları okumadan, bitirmeden yenisini almama kararımı uygulamayı başarıyorum. Yüzde 50'lere varan indirimlere rağmen üstelik :)

  Bir yıldır ihtiyaçlarım dışında birşey satın almadığım halde çantam, ayakkabım, pantolonum, tişörtüm, pijamam, rujum, parfümüm, şampuanım, montum var! Üstelik bu sayede çok iyi bir birikim yaptım. Üç yıldır iyi diyebileceğim bir maaşla çalıştığım işyerime girdiğimden beri bu kadar para biriktirmemiştim. Örneğin geçen ay maaşımın yarısını yatırım hesabıma ekledim, geri kalan paranın yarıyla borçlarımı ödeyim, kalanı diğer ihtiyaçlar için nakit olarak hesapta bıraktım. Bunu almayarak başardım, kredi kartımı gereksiz alışverişlere doldurmuyorum artık. Gerçi aklım şu an bir spor ayakkabı da :) Hem de indirimli bir ayakkabı da ama alır mıyım hala emin değilim :)

  Atalarımız ne güzel söylemiş; ayağını yorganına göre uzat diye... 3 bin lira maaş alıp 2500 lira kredi kartı borcu yapmanın ne mantığı var. Üstelik pandemi varken... Aklınızı başınıza alın, kredi kartı mağdurları, indirim meraklıları :) Tüketmemek o kadar da zor değil, başarabilirsiniz :)

  19 şubat 12:12 19 şubat 12:15

  1369. "Tüketiyoruz ama artık elimizdekiler bitmeden yenisi almıyoruz." diyerek katıldığım kampanya.

  Şöyle ki gözüm dönmüş gibi aldığım. Dolapların içine tıka tıka biriktirdiğim ne varsa şuan bitirmeye oynuyorum. Tarihleri yaklaşanlara göre öncelik sırası yapıp kullanmaya başladım. Bir şey bitmeden de yenisini almaya direneceğim.(gizlinot: Gerçi bu devirde her şey bu kadar pahalıyken indirim buldun mu almaması biraz zor ama çok hızlı tüketilen ve dayanacağını bildiğim şeyler -örn. Deodorant, listerine, diş macunu, şampuan, duş jeli vb.-hariç almayacağım. )

  Elimdeki bütün fazlalıkları anneme, kardeşime, arkadaşlarıma dağıttım. Kalanlarla da düzenli bir şekilde bakımımı yapabiliyorum.

  Reklamlara, yukarı kaydırmalara, aç gözlülüğüme yenik düşmeyeceğim. Yani inşallah(gizlinot: :/)

  8 şubat 02:39 8 şubat 13:20

  1368. corona sürecinde alışmaya çalıştığım kampanya. mesela aydınlatıcım, rimelim bitti ama şu an da almaya gerek duymuyorum. zaten nadir dışarı çıkıyorum almasam da olur diyerek bekletiyorum. hatta gratiste bugün indirim vardı sepetime aydınlatıcı,rimel ekledim alırım diye sonra kapatıp çıktım uygulamayı :D ama aynı şeyi kıyafetler, ayakkabılar için yapamıyorum. özellikle inditex grubunda ki parçalarda çok beğendiğim ürünleri indirimdeyse alıyorum tekrar aynısı olmayacağı için. ama yine alırken de ihtiyacım olanları alıyorum o yüzden fazla tüketmiyorum sanırım bsbsbsbxbs

  30 ocak 23:33 6 şubat 10:32

  1367. Ben indirimlerde çokça ürün alan sonra o ürünleri bitiremeyen(gizlinot: malesef drugstore düşkünüyüm :(), ayrıca sürekli bütçemin sınırlarını zorlayan bir insanım. Tabi ki daha büyük ölçekte bunun büyük zararlara neden olduğunu bir yerlerde biliyorum ama bu malesef alışveriş sırasında hiç aklıma gelmiyor.

  Bu başlığı gördüm ve çok hoşuma gitti. Hem bütçemi kontrol edebilmek hem de aldığım ürünlerin hakkını vererek kullanmak için bende ürünlerim bitmeden ürün almamayı deneyeceğim bir süre.

  Umarım iyi gider ve buraya yeni bir girdi yazarım. Başlıkta emeği geçenlere teşekkürler.

  (gizlinot: Reverans yapıp, çıkar.)

  30 ocak 23:06 30 ocak 23:07


  1366. buraya bu girdiyi yazabildiğim için çok mutluyum. An itibariyle 1 senedir hiç makyaj ürünü satın almadım! 

  Geçtiğimiz sene gelen vergi dalgası ile birlikte kendimi kozmetik alışverişlerinde genel olarak tutumlu olmaya yönlendirdim.

  Yaptığım ilk iş tüm makyaj malzemelerimi çıkarıp neyim var neyim yok bir araya topladım. Kullanmak istemediğim, tarihi geçmiş olanları bir tarafa ayırdım. Hepsine tek tek bakıp ne kadar zaman önce aldığımı düşündüm. Arkadaşlar bu ürünler bitmiyor. Gerçekten ne zaman hit the pan yaptım, bir ruju tamamen bitirdim hatırlamıyorum. En az 5 senelik rujlar, 6 senelik farlar çıktı aralarından dokunmadığım.

  Sonra tekrar düşündüm, her gün makyaj yapan bir insan da değilim, maalesef buna vakit ayıracak enerjiyi de bulamıyorum sabahları. Şıkır şıkır prezentabl olmam gereken bir sektörde de çalışmıyorum. Zaten sağolsun tüm arkadaşlar bir gün yapıp bir gün yapmadığımda zaten dalga konusu oluyor, yorgunsun sanırım, aaa bugün makyaj yapmışsın bugünün ne farkı var şeklinde. Ben de dedim ki madem tutarlı olmak lazım ben de bu makyajı azaltayım :) teker teker ürünlerin çoğunu özel günler ve kendimi iyi hissetmek istediğim zamanlar dışında bıraktım, kapatıcıyı ve rimeli en sona bıraktım ve sonra onları da bıraktım. Zaten sonra da pandemi geldi :)

  En son yurtdışına gittiğimde makyaj alışverişi yaptım. Tam bir sene oluyor. O ürünler de zaten yepyeni duruyor neredeyse.

  Yeni hedefim kullanmadığım makyaj ürünleri ile vedalaşıp klasik ve kaliteli, az ve öz bir koleksiyona dönmek. Günlük makyajımda da hep klasik olduğum için çok uygun bir yöntem olacağını düşünüyorum.

  Birkaç kere büyük indirimlerde zorlandım. Almamak için hep bunu nerede kullanacağım diye kendimi telkin ettim. Pandemi yardımcı oldu tabi ki.

  Maddiyatın dışında makyajı bırakmak cildime kesinlikle iyi geldi, cilt temizleyicisini de daha az sıklıkla kullanmaya başladım. Garip bir şekilde kirpiklerime de fark etti. Kıvrılmayan kirpiklerim havaya bakmaya başladı. 

  Hayat şartları beni her gün makyaj yapmaya zorlamazsa ve aniden sıkılıp bu makyaj hevesimi canlandırmak istemezsem herhalde bu şekilde devam edeceğim hayatıma. Minimal koleksiyon rocks!

  Yerli Alicia Keys'ten sevgilerle :D

  30 ocak 00:40

  1365. bakkal alışverişi vallahi bırakmayı çok istiyorum sadece ekmek ve su almak için gidiyorum aa bu çok güzel aa bu lazım olur manyak gibi bir şey ölmüştüm sonra kredi kartında haracayacak bir para kalmadı evde sonra kullanılırım diye biriktirdiğim bir milyon kazak aynı tondan elli tane ruj aman yarabbi dedim düğün dönemide bir araya gelince eyvallah olsun modundayım artık burayı okuyorum ve tüketmiyorum yoksa borçlarım beni tüketecek

  27 ocak 14:31

  1364. dünyadaki yer altı su kaynaklarının giderek azalması beni ciddi bir şekilde endişeye düşürdü. hal böyleyken her yeni alınan ürün için harcanan su miktarı ise akıl alır gibi değil. bunu düşündüğümden beri yaklaşık 1 aydır gıda dışı alışveriş yapmadım. benim gibi alışveriş düşkününü durduracak şey de buymuş. belki bir kişi bile benim gibi etkilense kar kardır.

  ** küçük bir örnek vermem gerekirse yarım litre pet şişe su aldığınızda harcanan su 5.5 litre.

  19 ocak 15:04