yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1390)
  • medya (29)

  1390. Üniversite son sınıf öğrencisiyim.

  Benim için en büyük harcama kaynağı dışarıda yemek yemek. Artık arkadaşlarımla yemeği evde yiyelim dışarıda kahve tatlı yaparız diyerek buluşuyoruz. Diğer türlü hem yemek hem kahve tatlı en az 100 TL tutuyor e haftada birkaç kez çıktığımızı düşünürsek ay sonunda çok fazla para harcanmış oluyor sırf bu alanda

  Aylık akbil candır. Her yere akbil basarak gitmeye çalışıyorum minibüse binmem gereken durumlarda yürünecek gibiyse yol yürüyorum.

  En son allık, far, bronzer gibi toz makyaj ürünlerini 6 sene önce the balm markasından tanesini indirimden 30 TL civarına almıştım. O zamandan beri kullanıyorum hala bitmedikleri için çok mutluyum çünkü şimdi o kadar para veremezdim diye düşünüyorum. Artık makyaj malzemesi adına bittikçe aldığım tek şey maskara, makyaj temizleme suyu-pedi ve ruj.

  Saç bakımına zaafım olduğundan zaman zaman farklı ürünleri denemeyi seviyorum ama çok idareli kullanmaya çalışıyorum.

  Trendyol milladan ihtiyaç dışı çok uzun zamandır birşey almadığım için kendimi tebrik etmek istiyorum. Pandemide can sıkıntısıyla devamlı alışveriş yapardım. Diğer inditex markalarının uygulamalarını da sildim. Yolda giderken bakıp devamlı favorilerime ekleme huyum vardı. Artık haberimin olmadığı ürünü doğal olarak alamıyorum da.

  Alkol ve sigara kullanmıyorum en azından o yönden ekstra bir masrafım olmuyor.

  Saçlarımı kendim kesiyorum, boyamayı bıraktım. Manikür pedikür, ağda, kaş-bıyık hepsini kendim evde hallediyorum.

  23 temmuz 21:14 23 temmuz 21:25

  1389. Bu kampanyayı uzun zamandır hem bilinçli hem de zorunlu olarak destekliyorum. İhtiyaçlarımı ancak zorunlulara göre ayarlamaya çalışıyorum. Hassas bir cilde sahip olduğum için kullandığım ürünler de bu noktada kolay erişilebilen ürünler değil. İhtiyacımızdan fazla takı, kıyafet, makyaj malzemesi gerçekten bunları kendimizi tatmin etmek için almıyor muyuz? Bazen bir kere bile kullanmadan kenara attığımız çok ürün oluyor ama belki de o ürün bir başkasının kolayca sahip olamadığı bir ürün. Lütfen dertlerimize ve ihtiyaçlarımıza biraz da dışardan bir gözle bakalım, gereksiz tüketim yapmayalım 

  19 temmuz 15:12

  1388. Kampanyayı destekliyorum. Ancak bu desteğin fiili bir destek olabilmesi için Instagram hesabımı kapatmak gerekiyor. Zira komik diye, pratik bilgi veriyor diye ya da sırf sevdiğimden takip ettiğim "Instagram ünlüsü" herkes deli gibi link veriyor. Öyle bir anlatıyorlar ki o ürün olmadan yaşayamam, onsuz bugüne kadar nasıl gelmişim hissi oluşturuyor. Misal, siyah nokta vakumlayıcı. Biri anlattı böyle iyi, şöyle iyi. Aldım. Bir kere denemek için kullandım daha da kullanmadım.

  19 temmuz 13:12


  1387. Destek verdiğim kampanyadır. Pandemiden bu yana evdeyim ve bu süre boyunca internetten deli gibi alışveriş yaptım. Çoğunu kullanmadım bile. Ama ihtiyacım varmış, çok lazımmış, onsuz olmazmış gibi geliyordu hepsi alırken. Benim acilen evde olmamam gerek. İş yerine de kargo gelirdi ama böyle yığınla yapamazdım tabii ki. bir süredir kendimi dizginlemeye çalışıyorum. Çünkü hiçbir anlamı yok. Kullansam tamam diyeceğim. 

  30 haziran 22:49

  1386. Project pan başlığı için geçen ay bir (link: https://www.suslusozluk.com/project-pan?i=1255775 liste) oluşturmuştum. Hedefim haziran sonuna bitirmekti tüm ürünleri. Ne yazık ki bitmedi. Her gün kullanılan şampuan bile bitmedi; sevmediğim, kullanmak istemediğim için. (link: https://www.suslusozluk.com/project-pan?i=1255775 Project pan) başlığını aktif olarak kullanmanın bir avantajı da bu sanırım, ürünleri tüketmek için gerçekçi hedefler koymak ve gerçekçi zamanlamalar yapabilmek, böylelikle elimdeki ürünün kullanım durumunu göz önünde bulundurarak bir dahaki alışımda süreyi, fiyatı, miktarı gibi etmenleri göz önünde bulundurup daha farkında olmak harcamalarımın . bir anlık hevesle "kenarda dursun" veya "kullanır bitiririm nasıl olsa" mantığıyla aldığım ürünlere bakmak bile istemiyorum bir süre sonra. Sürdürülebilir bir karar olmasını dileyerek kampanyaya katılıyor ve tüketmiyorum.

  27 haziran 12:20

  1385. şu indirim günlerinde özellikle zorlandığım kampanya. hatta daha dün indirimleri duyurma kampanyasına entry girmiştim. kendimle savaşıyorum resmen.

  normalde de çok tüketmem, geri dönüştürürüm, yeniden ya da farklı şekilde kullanırım eşyaları. derya baykal görse gurur duyar.(gizlinot: swh) ama benim de hemen herkes gibi kendimi kaybettiğim dönemler oluyor. Hele indirim zamanları bir fırsatı kaçıracak olma hissi ihtiyacım olmasa da beni alışverişe yöneltiyor. indirim zamanı geçtikten sonra bir şey alacak olursam kazıklanmış olacakmışım gibi. oysaki tam tersi. bu his yüzünden lazım olur diye alışveriş yapıp gerçekte harcayacağımızdan fazla harcıyoruz.

  dün sushi yapma seti(gizlinot: bunun gibi bir şey) alacaktım mesela. ne alaka? ben üşendiğim için makarnaya sos bile yapmam. neyse ki sipariş vermeden önce derin bir nefes aldım, kendimi sorguladım. sadece sushi zamazingosu da değil, onlarca sekmede farklı farklı ürünlere bakıyordum. hepsini kapattım. ilk niyetlendiğim gibi sadece haftalık gıda alışverişimi yaptım ve çıktım.

  Bu girdiyi de hem kendime not, hem de benim gibi kendisiyle savaşan süslüler varsa onlar için minik bir hatırlatma olsun diye yazdım. indirimler varken ihtiyacı alalım tabi ucuzlamışsa, ama gereksizse öncesinde bir durup düşünelim bilmem kaç saat mesaimize değecek mi aldığımız ürün diye.

  22 haziran 01:10

  1384. Tam 3 yıldır yeni ürün almıyorum elindekileri tüketmeye çalıştım çoğunu attım. 1 allık 1 rimel 1 kalem ve 1 far paleti işimi görüyor

  21 haziran 08:13


  1383. Son 2 senedir her türlü lüzumsuz kozmetiği evime sokuyordum.Bunun sebebinin henüz neyi sevip sevmediğimi, örneğin göz makyajını sevmediğimi, ruj olarak hangi tonların tarzıma yakışıp yakışmadığını hiç bilmemem olduğunu fark ettim. Kendimi tanımaya başladıkça likit mat rujları ne kadar sevmediğimi, fuşya renginin tarzıma hiç uymadığını, rimel sürmek ve göz altlarımı kapatmak dışında göz makyajı yapmayı hiç sevmediğimi, aydınlatıcı sürmeyi ve kontür uygulamalarının yüz hatlarımı iyileştirmek yerine doğal güzelliğini kapattığını gördüm. 2021 mayıs itibariyle çok minimal bir makyaj çantam var.

  2 ruj,

  1 maskara,

  1 kapatıcı,

  1 eyeliner ve bir allık.

  Yüz bakımım da aynı şekilde 1 temizleyici, 1 nemlendirici ve 1 tonik. Aylardır kozmetik alışverişi yapmıyorum ve inanın aklıma bile gelmiyor. 3 adet ojem var ve üçü de el yapıma kıyafetlerime en yakışanı. Başka renk aramıyor gözüm. Bu demek değil ki herkes benim gibi tek tek sayılı eşyaya sahip olacak. Ama herkesin kendine en gerekli, en yakışanları alması gerektiğini geri kalanları hayatından çıkartıp, cüzdanında tutmaları gerektiğini düşünüyorum.Deliler gibi sağa sola para saçma maceramın tek sebebinin hayatımdaki boşluğu ve kendimdeki bilinmezlik duygusunu doldurmak olduğunu anladıkça enerjimi buraya harcamalarım da son buldu. Paranın en güzel harcanma şekli eşyalara yapılan değil, yeni deneyimlere yapılan harcamalar olduğuna inanıyorum artık.

  1 haziran 14:46 22 haziran 04:22

  1382. Son aylarda bilinçsizce çok fazla harcama yaptığım için artık katılmak istediğim kampanya. Hiç bir şeye ihtiyacım olmadığı halde sırf indirim var, lazım olur diye aldığım ürünler ve kıyafetlerle doldu ev. Alıp alıp pişman oluyorum o yüzden buraya yazmakla başlayayım en azından somut bir adım atmış olurum.

  22 mayıs 00:51

  1381. uzun zamandır sözlüğe girmiyordum. sözlüğe dönüşümü de en çok yazdığım ve beni bilinçlendiren başlığa yazarak yapmak istedim.

  -ekonomiye hiç değinmeden yazacağım. çünkü hepimizin gördüğü ve bildiği can sıkıcı bu mesele üzerinde tekrar tekrar düşünmek istemiyorum.

  2021 kararları alırken ana kararlarım hep alışveriş üzerineydi.

  1. ihtiyacın olmayan hiçbir şeyi alma.

  2. kendi bedenin olmayan ve denemediğin hiçbir şeyi alma.

  3. uzun vadede işine yarayacak şeylere yatırım yap.

  4. %50 indirim %50 para kazanmak değildir. %50 para harcamaktır.

  kendime uyarı mahiyetinde yazdığım bu şeyleri çalışma masama astım. 1 senedir karantinada olmamız ve evde kalmamız da alışveriş alışkanlıklarımı çok değiştirdi. kendimizi mutlu etmek adı altında aldığımız ufak tefek şeylerle hayatımızı ve zihnimizi o kadar dolduruyoruz ki sonrasında bunalıma ve temizliğe yöneliyoruz.

  bu süreçte kozmetik ve cilt bakımı alışverişine dair büyük değişikliklere gittim. öncelikle güncel olması sebebiyle de hepimiz hayvanlar üzerinde deney ve cultyfree ürün seçimi hakkında bilinçlenmeye başladık. uzun süredir sürdürülebilir ve cultyfree ürünlerle bir rutin oluşturmaya çalışıyorum bu sebeple daha dikkatli alışveriş yapmaya ve daha az harcama yapmaya başladım. sadece kokusu fiyatı rengi haricinde önemsediğim yeni bir kategori olması alışveriş alışkanlığımı büyük ölçüde değiştirdi.

  elimde bol bol renkli kozmetik ürün bulunması sebebiyle zaten renkli kozmetik ürün almıyordum. ayrıca karantinada çok az makyaj yaptığım için belki 1-2 ürün ancak bitirebildim ve sadece bitenlerin yerine yenisini almam gerekti. artık bir makyaj tarzımda oluştu ve bana neyin yakışıp yakışmayacağını, doğru renkleri bildiğim için sadece görsel olarak beğendiğim ambalajı dikkat çeken ya da popüler olan bir ürünü almıyorum.

  ihtiyacım olmadıkça kıyafet almıyorum ancak dolabım bir genç kız için oldukça yetersiz bu sebeple bir şeyler aldım. aldığım şeylerin kumaşına, ne kadar süre kullanabileceğime, dayanıklılığına ve elimdeki diğer kıyafetlerle ne kadar kullanabileceğime dikkat ederek aldım. moda olan şeylerden ziyade daha klasik parçalara yatırım yapıyorum.

  bir kaç kitap almak istediğimde fark ettim ki kütüphanemde okumadığım çokça kitap var onları da bir heves bir merakla almış ancak raftan indirmemiştim. işim veya eğitim hayatımla alakalı olmadığı müddetçe keyfi kitap alışverişi yapmıyorum.

  bir tane masraflı hobim var : fotoğrafçılık. bu konu ile alakalı uzun süre önce bir alışveriş yaptım. genellikle makinemin tamiri için harcama yapıyorum.yeni bir lens yeni bir makine almak benim için çok büyük lüks.

  24 yaşındayım tüm bu harcamalardan kıstıklarımı biriktirip gezmek istiyorum en azından kendi ülkemde bile olsa doğası yapısı bozulmadan görmek istediğim çok yer var. belki bir gün ekonomik şartlar bu ülkenin gençlerine doya doya yaşayacağı gençliği sağlar. ve bizler de bu süreçte bilinçli tüketim yaparak daha yaşanabilir bir dünya kalmasında etkili bir rol oynarız.

  12 mayıs 16:01