yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1418)
  • medya (33)

  1418. Uzun zamandır girdi yazmadığımı farkettim.dönem dönem tüketim çılgınlığı yaşasam da uzun zamandır ihtiyaç dışı bi şey tüketmiyorum. Hem artan fiyatlardan dolayı hem de tükettiğimde eskisi gibi mutluluk hissi yaşamıyorum. Giyim,kozmetik,gıda artık hiçbirinin içeriği doğal değil,buna rağmen fiyatlar her geçen gün artıyor.

  Gardrobum tıka basa dolu ve hala bişeylere ihtiyacım varmış gibi hissediyordum. Hamile olduğumu öğrendiğimden beri bi kaç hamile kıyafeti dışında alışveriş yapmadım. Doğumdan sonra da çoğunlukla evdeyim diye bişey alasım gelmedi. Yaklaşık 10-11 aydır alışveriş yapmıyorum ve eksikliğini hissetmiyorum. Tüketim toplumu olmaya öyle alıştırmışlar ki bizi, bişey almazsak eksik olacağımızı düşünüyoruz. 

  bugün 18:06

  1417. yapamadığım şeydir, çünkü benim için alışveriş olayı şöyle zaten; sadece yüzde yüz beğendiğim, yüzde yüz içime sinen ve istediğim şeyleri alıyorum, almaya çalışıyorum, o yüzden mesela bir yerde ilk görüşte vurulduğum birşey oluyorsa onu almadan edemiyorum, yani bir çizgiden sonra bu olay kişinin hayatı yaşamaması gibi oluyor, eksik hissediyorsun, öyle yaşamanın ne anlamı var? oluyor. o şey de hep orda var olmaya devam ediyor

  1 aralık 16:34

  1416. Uzun yıllardır alışveriş düşkünlüğüm yok. Kozmetikten elimi ayağımı çekeli çok oldu sadece bu sene biraz daha kıyafet aldım çünkü aşırı bi fark olmasa da kilo verdim ve farklı şeyler giyinip moral motivasyon sağlayıp almamaya çalışıyorum ama o da bitti sayılır. Aldım dediğim de zaten 2-3 crop 2 tane de eşofman altı.

  Ancak ve ancak yılbaşından sonra tekstile %50 zam geleceğine dair bir haber okudum. Öğrenciyim zaten savuracak param yok ama artık bir başlı alıp iş güç sahibi olana kadar alma defterini kapatırım gibi... teşekkürler türkiyem minimaliz!

  28 kasım 15:58


  1415. İnstagramsız esmelo bildiriyor tüketmemek böyle daha kolay. Sürekli alışverişe yönlendiren bir uygulama yallah dedim. Bugün de habire bildirim atan lcw'yi sildim sonuçta oğlumun ihtiyaçlarını biliyorum ne zaman alacağımı da biliyorum her gün bildirim yollaması ile hareket edemem. Şu an sadece dolap trendyol ve letgo kaldı. Trendyol market olmasa çoktan silmiştim. 

  28 kasım 14:52 28 kasım 14:52

  1414. Psikolojimiz kalmadı. Fiyatlar artacak şimdi alayım diyorum, sonra diyorum ki onun yerine döviz alıp kenara atsam o da artacak :)

  Neyse temel ihtiyaçlarımı aldım. Öyle lüks bir harcamam yok. Mesela siyah kumaş pantolon, krem bir kazak oldum bir de siyah postal bot. Bir on sene giyerim diye düşünüyorum.

  Makyaj malzemesi bayadır almıyorum, sadece bir siyah göz kalemi aldım, 47 TL. İndirimde üstelik... Rimel alacaktım indirimde 102 TL. Bana 100 TL çok geldi bir rimel için. Ama dün altının gramı 100 TL arttı :) Demek 100 TL çok da para değil..

  Bence temel ihtiyaçlarımız dışında tüketme lüksümüz kalmadı.

  24 kasım 11:42

  1413. Tüketemiyoruz'a evrilen kampanya. tüketip tüketmeme kararını vermek dahi artık lüks oldu. Bu hikayede tükenen biz olduk.

  24 kasım 09:38

  1412. Kozmetikten tutun giyime, gıdadan tutun eğitime kadar nerede uygun fiyat ve indirim bulduysam, bu fiyatları bir daha göremeyebilirim, fırsat varken faydalanayım diyerekten tüketimlerimi artırmıştım. Günlük hayatta çokça kullandığım şeyler, dolayısıyla bozulma ihtimali olmayan ürünleri aldım, bana faydası olacak etkinliklere katıldım. Mümkün olduğunca abartmamaya çalışarak, bana yeteceğini düşündüğüm miktarda Ambalajını açmadığım kozmetik ürünlerini, birkaç paket bakliyatı ayrı ayrı dolaplara koydum. Iyi ki yapmışım, Asıl şimdi tüket(e)miyoruz kampanyasına dahil olabilirim. Bu duruma düşürenler, en basit aktiviteleri bile lüks haline getirenler utansın.

  24 kasım 00:14 24 kasım 00:15


  1411. Kısaca şunu söylemek istiyorum; lütfen bizi tüketime sürükleyen her şeyden ve herkesten özellikle influencer adı altında tek dertleri giyinip kahve içmeye giden her şeyin linkini paylaşan yüzsüzlerden,Telefonunuza sürekli indirim bildirimi gönderen uygulamalardan  kurtulun. sadece giyinmek,kahve içmek, almak,her zaman almak,gördüğüm her şeyi almak için haftanın 6 günü 10'ar saat çalışmak istemiyorum. Bu yüzden kendi boykotuma başlıyorum. Sizin için küçük bir adım gibi gelebilir ama ben kendime en büyük iyiliği yapmaya başlıyorum 

  23 kasım 22:17

  1410. artık istesek de tüket(e)miyoruz.

  23 kasım 21:22

  1409. Tüketmiyoruz kampanyasına ben de kıyafet dalında katılmak niyetindeyim. Geçen yıl, yazın çok tercih ettiğim, benim için ihtiyaç olan kalın askılı beyaz/siyah badilerden 3-5 tane almak dışında, belki 1, belki 2 parça giyim parçası almışımdır. Çorap ihtiyaç olduğu için saymıyorum. Ancak çorap konusunda da çok dertliyim. Yıllardır Penti'nin koton çoraplarını kullanırım. İki yıldır, daha ilk giyişimde parmak uçları yırtılıyor, kaçıyor. Tırnaklarım uzun da değil. Kalite o kadar düştü ki, daha fazla düşemez artık. Uygun fiyatlı, sağlam çorap markaları varsa bildiğiniz, bana da haber vermenizi rica edeceğim. Yaza evlilik gibi bir düşüncemiz olduğundan, Haziran ayına kadar covid sürecinde iş yerimin 10 bin lirayı bulmuş vergi borcunu ve kredi kartı borçlarımı kapatmayı hedefliyorum ki evliliğe kendi özel borçlarımdan kurtulmuş, temiz bir başlangıç yapabileyim... :/ Yaza dek hiçbir kıyafet satın almayacağım. Kozmetikte ise, göz altı kapatıcısı, rimel, fondöten, eyeliner iş sebebiyle sürekli satın almak zorunda olduğum ihtiyaçlar ama far, allık vs. yetecek kadar var şükür. Tutumlu biri olarak, çok tüketmemekle beraber, az tüketim konusunda neler yapılabilir açıkçası çok da bilgi sahibi değilim, nelerden kısabileceğimi zaman içinde öğreneceğim sanırım.

  22 kasım 22:42