yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1430)
  • medya (32)

  1430. Bazen y kuşağına o kadar özeniyorum ki en güzel yaşlarınızı üniversitede lisede ekonomik buhran olmadan yaşadınız...

  23 ocak 19:37

  1429. An itibariyle ülkedeki kimse tüketemediği için uzun aforizmalar girmeyeceğim. Bende herkes gibi her şeyden kıstım, o kadar kıstım ki kendimden küçüldüm. Kullandığım yağdan doğalgaza kadar kısa kısa bir hal oldum. Tüm bu kısıtlamalara rağmen yaptığım bir kaç şey vardı, onlardan da geçtim ;

  - abur cubur almak. Son zamlardan önce çokca alır tüketirdim. Lakin artık içinde sekiz tane bisküviye 4 lira vermek istemiyorum. Bu kadar kazıklanmak da ne bileyim.

  - dışarıda yemek yemek. Son ana kadar ayak direyip yapmaktan vazgeçmediğim bir aktiviteydi. Her ne kadar zamlansa da bana tat veriyordu ancak bugün yediğim zincir marka tavuk hamburgerden sonra dışarıda yemeye tövbe ettim. Ekmekleri bimden alınmış bi kaç hafta bekletilmiş tatdaydı. İnanılmaz bir rezillik. Lezzet kalmamış, özen kalmamış, uygun fiyat zaten yok. İnsanları çatır çatır aptal yerine koyuyorlar. Resmen önünüze saman da koysak alacaksınız modundalar. Hoş ülkenin çoğu da o vaziyette ama neyse...

  - kitap almak. Son zamlardan sonra artık buna da takatim kalmadı. Dolaptan ikinci ellere bakıyorum ancak onlarda maşallah sıfır fiyatına satıyor. Cidden çıldırıcam. Memlekette herkes birbirini dolandırma peşinde. O işten de vazgeçince nihayet işim kütüphanelere, e kitaplara kaldı. E kitap sevmeyen biri olarak başka nasıl bir çözüm geliştiricem emin değilim.

  Allah sonumuzu hayretsin, daha da kötü olursa naparız bilmiyorum artık.

  22 ocak 17:13 22 ocak 17:15

  1428. içine doğduğumuz çağ içinde tüketmeden yaşayabilmek neredeyse mümkün değil. fakat tüketimi kontrol altında tutacak gerçekçi çözümler var. bu yaklaşım genel olarak "sürdürülebilir alışveriş" kavramı altında değerlendiriliyor. bu konuda güzel bir yazı yazmış birisi. okumanızı tavsiye ediyorum.

  (link: https://oncecouponatime.com/tr/inshopping/surdurulebilir-alisveris Sürdürülebilir Alışveriş Hakkında Bilmen Gereken Her Şey)

  gerekçeleri açıklanmış yazıda fakat özetle çıkardığım başlıca maddeler şunlar:

  - kaliteli, uzun süre giyeceğin giysiler satın al.

  - kullan-at ürünlerden uzak dur.

  - tamir et- onar alışkanlığı kazan.

  - amlabalaj kullanımını azalt. (örnek: diş macunu zaten ağzı kapalı - ucu folyoyla korumalı tüpün içindeyken ayrıca bir de kutunun içine giriyor. bu kutu doğrudan çöpe gidiyor. neden peki neden?)

  - bu kararları salt kendini iyi hissetmek için değil, içinde yaşadığın gezegeni ve onun içinde yaşayacak gelecek kuşakları düşünerek uygula. yani öncelikle zihniyetini sürdürülebilir kıl.

  14 ocak 16:18 14 ocak 16:20


  1427. İtirafımdır!

  Kozmetik inceleme girdisi yazma isteğinin bende daha fazla stoklama, daha fazla ürün deneme ve bitenler girdisi yazma acelesiyle daha fazla ürünü daha kısa sürede bitirme çabasına neden olduğunu anladım. Geçtiğimiz ay Evdeki bitenler kutusunu Aralık ayı bitenleri yorumu yapmadan geri dönüşüme gönderdim ve yeni yılda yeni bitenler girdisi yazmamaya karar verdim. Stok dolabımı gözden geçirdim bazı ürünlerimi arkadaşlarımla ve ailemle paylaştım. Hiç sevmediğim halde bitirmek için uğraştığım bazı ürünleri de isteyen arkadaşlarıma verdim, kullanılmayacak durumda olanları çöpe attım.

  Kozmetik sevdası gerçekten bende fazla tüketime neden oluyordu bu yüzden iki ay önce yaptığım bu fiillerle insanlık için belki küçük ama kendim için büyük bir adım attım. Bu sene ilk önce stoklarımı eriteceğim ve gerçekten ihtiyacım olmadığı sürece yeni kozmetik almayacağım. Sözlüğü suçlamıyorum yanlış anlaşılmasın ama bu kampanyaya katılıyorsanız sizi ihtiyacınızdan fazla tüketmeye ne sürüklüyor, kendinize karşı dürüst olarak bir düşünün derim. kendimi oldukça özgür hissediyorum, dünya varmış! "Ben gaçtım eyi kötü gurtuldum, amma akşam amma gündüz... Çoluğumuz var, çocuğumuz var, çocuğumuz var..." (gizlinot: swh)

  Not: sadece 5858692636 adet far paletime kıyamadım, onlar zaman zaman açıp renkleriyle bile beni mutlu eden bir koleksiyon olarak duruyor, içkim yok, sigaram yok, kumarım yok, benim de bi masrafım bu var..)

  9 ocak 14:30 9 ocak 14:32

  1426. Tükettim.

  Yemek(gizlinot: Köri soslu tavuk)+kahve+soda 80 TL

  Yol parası 10 TL.

  Günü 90 TL ile kapattım.

  Yani bir gün, gece eğlencesi bile olmaksızın Dışarı çıkmanın normali 100 TL'ye yakın. Yurtdışıyla kıyas yapmayayım diyorum ama içinde alkol bile bulunmayan (gizlinot: tamamen TC alkol birim fiyatı için düşünüyorum yoksa yurtdışında birim para ile düşününce 40 kuruş, 75 kuruş arası biralar. ) Bir günlük dışarıda bulunmanın bedeli bu olmamalı ya.

  Hadi tüketmemek adına Buluşacağım insanları misafir olarak ağırlayayım da evde yiyelim desem, artık onun da bedeli çok arttı. Yine 100 liranın altına inemicem bı de hizmet ettiğimle kalkcam. Gerçekten çalışan bir insan olarak ben öğrencilere çok üzülüyorum, hayat bu kadar pahalı olmamalı ya.

  8 ocak 21:43 8 ocak 21:43

  1425. Adı "TüketEmiyoruz Kampanyası" olarak değiştirilmesi gerektiğine inandığım konu başlığı lel(gizlinot: Ayy varmış öyle bi şey başlığı açanın elini öpim hahahakdjaşfkals)

  4 ocak 14:32 4 ocak 14:33

  1424. 9 ve 10.sınıftayken kendi kendime komün bir yaşam sürüp takılıyordum. İhtiyacımdan fazla şeyleri aldığım da küresel güçlere yardım ettiğimi düşünüp kendi açımdan zinciri kırmaya çalışıyordum. Sonra başlarım komünistliğe hayalden başka bir şey değil bu diyip görebileceğiniz en büyük kapitalizim sevdalısı bi tip oldum. Dolabımı doldurdum, sadece bir kombinim için ihtiyaç duyduğum parçalar aldım saçma sapan makyaj malzemeleri,oyunlar, mangalar, çizgi romanlar(gizlinot: Manga ve çizgi romanları sadece koleksiyonum büyüdükçe yaşadığım zevk için aldım. Gerçekten ihtiyacım yoktu çünkü İngilizcem de var internetten açıp okuyabilirdim.) aldım. Şimdi 9-10.sınıftaki halim şu döneme baksa götünü yırtana kadar gülerdi. Çünkü herkes artık bir bakıma komünist olmak, elindekini kullanmaya çalışmak zorunda kalıyor. Orta sınıf diye bir şey kalmadığı için insanlar ihtiyacından fazlasını alamayacak hâle geldi. Bence gerçekten çok komik dışarıdan bakıldığında. Neyse bu da böyle bir hikayeydi işte.

  4 ocak 14:30


  1423. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1254830 neredeyse bir yıl aradan sonra geri döndüm). bu başlık galiba en çok girdi yazdığım ve benim için oldukça öğretici ve destekleyici olan bir başlık. ilk yazmaya başladığımda öğrenciydim. bu süreçte mezun oldum pandemi oldu staj yaptım işsiz kaldım. bir sürü şey oldu.

  tabi yine bir noktada mutsuzluğumu hayal kırıklıklarımı anlık unutmak için kendimi alışverişe verdiğim korkunç zamanlarda oldu.

  ülkenin mevcut ekonomik düzeninden gelecek kaygısından vs bahsetmek istemiyorum.

  sadece boşlukta savrulmak yerine o eski düzenli halime geri dönersem benim için bir çok şeyin bir nebze de olsa yoluna girebileceğine inanıyorum.

  bir çok alışkanlığımı kaybettiğimi söylesem yanlış olmaz sanırım. çok fazla alışveriş ve stok yaptım. (gizlinot: tabi şu ekonomide iyi ki yapmışım diyorum.)

  -öncelikle 2022 için 22 ürün bitirme projesi yaptım. bu ürünler bitmeden temel ihtiyaçlarım(gizlinot: pamuk ped şampuan gibi) dışında ne kozmetik ne de cilt bakımı alışverişi yapmak istemiyorum.

  - daha kalıcı ve zamansız parçalar satın alarak kapsül gardrop kullanmayı planlıyorum.

  - genellikle arkdaşlarımla yakın bedenlerde değildim ama şimdi yaklaşık aynı bedenlerde olduğum iki arkadaşım var. dolaplarımızı temizleyip belki birbirimize verebileceğimiz yani değerlendirebileceğimiz kıyafet ve kozmetik ürünleri değiş tokuş yapmayı planlıyorum.

  şu an bu 3'ünü yapmak bile beni oldukça rahatlatacak eminim. bir kaç ay sonra burayı güncelleyip daha fazla şey yapacağım.

  4 ocak 14:13

  1422. Dün ofistekilere yılbaşı için ufak hediyeler alayım diye Ankara Kentpark AVM ye girdim. Girmez olaydım. Eskiden Mudo, English home gibi mağazalardan birşeyler alabilirken şuan sadece çorap bakıyorum. Ki boyner mağazasında fabrika marka 3lü dandik bir çorap seti 70 TL :) tek başına yormaz belki ama en az 5 kişiye alacağım için beni zorlar. O yüzden internetten bakmaya karar verdim artık tek çare :( bu da tüketmiyoruz başlığına bilinçli ve ucuz tüketim çabasına dair bir girdi olsun.

  23 aralık 2021 08:59

  1421. Ped fiyatları 50 TL civarına ulaşmış. Bundan sonra artık isteyerek değil, mecburen dahil olacağımız kampanya gibi görünüyor. Temel hijyen ihtiyaçlarımız bile büyük bir kalem oluşturuyor maalesef

  18 aralık 2021 11:06