yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1435)
  • medya (35)

  1435. Eyüp Sabri Tuncer'in meşhur saç sirkesini acayip denemek istiyorum ama olumsuz etki yapar diye korkuyorum. Asıl amacımın gazoz almak olduğu markette 30₺'ye boy boy agiva saç sirkelerini görünce hemen sepete ekledim, tam kasaya yaklaşmışken ürünü birkaç defa kullanıp belki de kenara kaldıracağımı ve aslında saçımın neye ihtiyacı olduğunu hatırladım ve yerine koydum. Buradaki yorumlar da sağ olsun seboreik dermatitten muzdarip biri olarak artık kozmetik sektöründeki yeni ürünlere hemen atlamamam gerektiği bilincindeyim. İçinde silikon olmasa belki deneyebilirdim ama bilemiyorum (gizlinot: Swh)

  4 ağustos 14:26

  1434. O kadar cok alip da giymediğim kıyafetim varmış ki resmen tuketim hastaligina kapilmis oldugumu anladim ve bugun itibariyle yeni alisveris yapmamaya karar verdim

  13 temmuz 19:02

  1433. Şöyle bir yöntem izledim, kredi limitimi sorguladım, limitin son damlasına kadar kredi çekip (yani tl borçlanıp) dövize bastım. Zaten tüketecek para kalmadı böylece. Fed faiz artışı ve Türkiye'nin acayip ekonomi politikası sayesinde en azından zarar etmem diye düşünüyorum.

  2 temmuz 11:40


  1432. Bu başlık eskiye nazaran daha tenha. Çünkü kimse kimseye tüketmeme tavsiyesi veremiyor. Zaten tüketemiyoruz o yüzden belki de son kez alabiliyoruzdur veya bir daha bu fiyattan bulamayız diye daha çok alır olduk. Tersine mantık çalışıyor ve tüketmeye gücümüz yettiği kadar tüketiyoruz.

  28 haziran 19:20

  1431. Bugünlerde dikişe merak saldım çevremde birçok kişi elbiselerini kendileri dikmeye başladıktan sonra neden olmasın dedim instagramda bu dikiş ile ilgili hesapları takibe aldım hem çok zevkli birşey hem de paranız cebinizde kalıyor

  17 haziran 10:02

  1430. Artik isminin "tuketemiyoruz kampanyasi" olmasi gerekiyor sanki🥲

  16 haziran 20:05

  1429. dışarıda yemek yiyemiyorum diyen süslülere katılmıyorum. maalesef artık dışarıda yemek, evde pişirip yemekten daha ucuz olduğu için evde yemek yapasım yok. sadece kahvaltıyı evde yapıyorum, geri kalan öğünler dışarıdan...

  ayrıca tüketmiyoruz değil, tüketmeliyiz olmalı artık başlığın adı. gezi zamanında iktidarın avmlerden sağladığı kazancı kesmek ve protesto için bir adım olarak açılmış bu başlık. birbirimizi alışverişi azaltmaya ve daha bilinçli yaşamaya teşvik ediyorduk. şimdiyse sadece paramız yetmediği için hiçbir şey alamıyoruz modunda "tüketemiyoruz" diyelim yazılıyor. zaman, üstüne borca girilip alınmayacak şeyler alma zamanı - maalesef. taksitle, borçla, krediyle ne alabilirsek kardır artık bize. (gizlinot: bu da sanırım bu başlığa yazdığım son girdi olacak, artık yazacak bir şey kalmadı, bok yolundayız)

  15 haziran 10:07 29 haziran 11:36


  1428. iş yerimde havlu kağıt ile elimi kuruladıktan sonra atmayıp kuruduktan sonra tekrar kullanıyorum ya da yine çöpe atmayıp bir şekilde bekletip başka başka işler için masa silme ayakkabı tozu alma vs gibi işler iin kullanıyorum

  9 haziran 17:14

  1427. (link: https://www.suslusozluk.com/tüketmiyoruz-kampanyası?i=1254830 5 ay sonra güncelleme)

  tüketim ve stok kültürüne çok yaklaştığım şu günlerde yeniden bir girdi yazmak istedim.

  ekonomik sebeplerin aksine aşırı tüketimin bize ve dünyaya zararından yola çıkan yazılar yazıyordum.

  bu sefer ekonomik yönden ben de üzüntümü ve kızgınlığımı dile getirmek istedim.

  alamıyorum ve tüketemiyorum.

  ihtiyacım olan bir şeyi alamıyorum. istediğim sebzeyi meyveyi alamıyorum. haftada bir dışarıda yemek yiyemiyorum. ikinci el ürünlerin neredeyse sıfırmış gibi etiket fiyatında olmasını anlayamıyorum ve ikinci el ürün de alamıyorum.

  elimdeki ayakkabıyı, ceketi, elbiseyi tamir ettirmeye çalışıyorum. sürekli bir şeyler idare etmeye yetirmeye çalışıyorum.

  tuvalet kağıdının nerede uygun olduğunu makarnanın nerede uygun olduğunu hesaplamaya çalışmaktan yoruldum.

  25 yaşındayım. hiç uçağa binmedim. hiç kendi başıma ya da arkadaşlarımla tatil yapmadım. hiç başka bir ülkeye gitmedim. şuan otobüse binip yaşadığım ülkede başka bir yere bile gidemiyorum.

  çok öfkeliyim bizi bu hale getirenlere de bu halde olmamıza göz yumanlara da çok öfkeliyim.

  26 mayıs 12:23

  1426. artık markete gittiğimde pek bir şey alamıyorum eskiden illa ufak tefek birşeyler alır çıkardım şimdi ise neye ne kadar zam gelmiş sırf onun için girip çıkıyorum. marketten zaten abur cuburdur içecektir alan biri değilim. temel gıda ürünleri sebze meyve vs. bunları bile zor tüketiyoruz allah yardımcımız olsun. gıdayı mecbur tüketicez bu hayatı idame ettirmek zorundayız ama geri kalan ihtiyaçlar için tüketimi durdurmalıyız.

  bunu daha öncede burada dile getirmiştim ama tekrar yazayım. öncelikle şu indirim canavarı gibi duran sayfalardan ve ınfluencer tayfasından kurtulmaya bakın. bunlar bir ürünü öyle güzel pazarlıyorlar ki yorumlara bakmasan dersin bu fiyata mükemmel ürün falan. gereksiz bir tüketime sürüklüyorlar kendi cepleri dolarken bizimkiler boşalıyor. allah aşkına şunların linklerine para kazandırmayın artık. azalarak bitmelerini diliyorum. ben online alışverişte bile gıda ve temel ihtiyaçları oldum artık. bazen uyguna denk getirdiğim oldu. kozmetik bitmeden bir ürünü sırf meraktan almayın. yani iki allığın olsun bi pembe ton bi şeftali ton ama elli markanın olmasın ne gerek var. hatırlıyorumda annem gençken her üründen birer adet vardı bittikçe alırdı. parfüm bir tane yeter koleksiyona gerek yok. artık zara bile designer fiyatında zaten nasıl koleksiyon yapacaksak. bir kıyafet mağazasına ihtiyaç için gidilmeli. olaki gidersenizde bir şey beğendiniz diyelim karşısına geçip elli kere düşünün gerçekten buna gerek var mı ihtiyacım var. ben bu şekilde yaparak tüketimimi azalttım çok şükür. pantolon fazla fazla almayın jean varken jean alıyorlar paso şu indirim canavarları linkliyor ya hani bir jeanin yandan yırtmaçlısı yok cebinde yaması olanı bilmem nesi. ahh 90lar ya annemin iki üç renk jeani vardı döner dolaşır onları giyerdi. kesinlikle bu 2013 sonrası çok yüksek bir tüketim artışı var ve kitle durmuyor. kart full hala cırt cırt alıyorda alıyor. makyajda makül standart ürünler hepsinden birer parça olmalı, kıyafettede bence kesinlikle kapsül dolaba geçilmeli rahat kombinlenebilir renkleriniz varsa boşa para saçmayın değmez bu fast fashiona. çanta ayakkabıda da kaliteli markaların beş seneyi görecek ürünleri, kombinlenir renkleri alınmalı. gerçekten basit sade olan herşey daha kullanışlı. az tükettikçe az dert oluyor. ısrarla internet alışverişine abanmayın bu alışverişlerin kolayca yapılması büyük tetikleyici. mümkünse telefondaki alışveriş ve marka applerini silin. kendinizi gereksiz alışverişten soyutlayın. ihtiyacım gerçekten ama gerçekten var mı bunu düşünün.

  17 nisan 03:14 20 nisan 03:24