yeni
popüler
  sorular içinde ara
  yeni soru sor
  son sorular
  son cevaplar
  kategoriler
  • süslü
  • moda alışveriş
  • kuaför & güzellik merkezi
  • sağlık
  • spor
  • gönül işleri
  • aile arkadaş ilişkileri
  • cinsellik
  • eğitim & kariyer
  • seyahat
  • pet
  • sanat
  • bürokrasi
  • diğer
  girdi yaz
  medya ekle
  • linki kopyala
  • şikayet et
  • girdiler (1438)
  • medya (35)

  1438. ağustos ayında yapılan son büyük zamlardan soınra yazmak istedim.

  uzun süredir geleceğim için birikim yapmaya çalışıyorum. burayada yazmıştım, excel'de tutuyorum harcamalarımı ve yatırımlarımı diye. gelin görün ki son aylarda hiç yatırım yok, kredi kartlarım da hep dolu. neden çünkü şu zamlanacak, bunda indirim var derken sürekli almışım...

  bu ay kapatıyorum kredi kartını. artık sadece taksit gerektiğinde kullanacağım, yeme-içme nakit harcama yapacağım.

  makyaj malzemesi almayalı 7 ay oldu. Artık çok basit tutuyorum, göz kalemi ve rimel. saç bakımı için de son fiyatlardan sonra gram gram kullanıyorum. artık öyle bol bol kullanmak yok maalesef.

  kıyafete gelince uzun zamandır sadece klasik ve basic parçalara yatırım yapmıştım. yıkayıp onları giyiniyorum.

  bir de şunu farkettim. eski sevgilim sürekli onu giyin, bunu al, saçını şöyle yap vs.. dediği için harcama yapıyormuşum. ayrılınca rahatladım. sizi olduğunuz gibi seven ve kabul eden erkekler ile olmak lazım.

  12 eylül 14:09

  1437. bi ara bu baslığa çeşitli girdiler yazardım nasıl daha az tüketiyorum temalı. ya da tüketmemek için çeşitli sebepler sunar ve de uygulardım. şu anki durumuma ve başlığa bakınca bi gülme geldi çünkü 50 liranın 5 lira değerinde olduğu bu dönemde istesem de tüketemiyorum. alacağım şeyler biriktiyse o piti piti yapıp her ay bir tanesini anca falan alabiliyorum. teşekkürler türkiyem.

  24 ağustos 01:52

  1436. selamlar

  Şartlar henüz olgunlaşmamışken ağır yüklerin altına girip durumu iyice ajite hale getirmeyelim kampanyasıdır. Eğer giriyorsak da bundan şikayet etmeyelim kampanyasıdır aynı zamanda.. 

  23 ağustos 20:26


  1435. Çoğu süslünün bildiğini düşündüğüm şeylerden bahsedeceğim. Bence artık ped kullanımına son vermeliyiz kızlar. Her adet dönemimde kullandığım pedleri ve kağıtlarını gördükçe içim acıyor. Daha konforlu olduğunu düşünerek bizi bu plastik şeylere kimler alıştırdı bilmiyorum. Yeni anlıyorum ama bu dandik pedler yüzünden bikini bölgem kıpkırmızı ve en hassas temizlik şeklinde bile hemen sivilce doluyor. Yıkanabilir pamuklu pedler ve adet kaplarına alışmalıyız. Belki kolayca çöpe atmak varken temizleyip tekrar kullanmak başta zor gelecek ama alışırız, neye alışmadık ki. Hem kendi sağlığımız hem geleceğimiz çocuklarımız için. Doğaya kontrolsüzce zarar veriyoruz. Herkes farkında ama kimse bir şey yapmıyor. Hoş, biz kendi kendimize su tasarrufu yaparken çılgın markalar her gün okyanuslarca sular harcayarak üretim yapıyorlar. Biz sabahtan akşama kadar köle gibi çalışıp o çok istediğimiz giysileri çantaları alırken tüketici pozisyonunda olduğumuzu sanıyoruz ama değiliz. O canavarlar bizi, emeğimizi tüketiyor. Oyuna geliyoruz. Kendi emeğimizi yok kuruşa satıyoruz. Sadeliği savunalım. Bir hevesle satın alıp kullanmadığınız, dolabınızda bekleyen giysileri çantaları ayakkabıları düşünün. Eminim herkesin favori parçaları var ve dönüp dolaşıp onları giyiyor. Yeni bir şey alacaksak dolabımızı önce biraz boşaltalım. Geri dönüştürelim ya da satalım. Çok israf var çok... düşünmeliyiz artık. Yoksa en sonunda birbirimizi tüketeceğiz

  20 ağustos 13:49

  1434. Eyüp Sabri Tuncer'in meşhur saç sirkesini acayip denemek istiyorum ama olumsuz etki yapar diye korkuyorum. Asıl amacımın gazoz almak olduğu markette 30₺'ye boy boy agiva saç sirkelerini görünce hemen sepete ekledim, tam kasaya yaklaşmışken ürünü birkaç defa kullanıp belki de kenara kaldıracağımı ve aslında saçımın neye ihtiyacı olduğunu hatırladım ve yerine koydum. Buradaki yorumlar da sağ olsun seboreik dermatitten muzdarip biri olarak artık kozmetik sektöründeki yeni ürünlere hemen atlamamam gerektiği bilincindeyim. İçinde silikon olmasa belki deneyebilirdim ama bilemiyorum (gizlinot: Swh)

  4 ağustos 14:26

  1433. O kadar cok alip da giymediğim kıyafetim varmış ki resmen tuketim hastaligina kapilmis oldugumu anladim ve bugun itibariyle yeni alisveris yapmamaya karar verdim

  13 temmuz 19:02

  1432. Şöyle bir yöntem izledim, kredi limitimi sorguladım, limitin son damlasına kadar kredi çekip (yani tl borçlanıp) dövize bastım. Zaten tüketecek para kalmadı böylece. Fed faiz artışı ve Türkiye'nin acayip ekonomi politikası sayesinde en azından zarar etmem diye düşünüyorum.

  2 temmuz 11:40


  1431. Bu başlık eskiye nazaran daha tenha. Çünkü kimse kimseye tüketmeme tavsiyesi veremiyor. Zaten tüketemiyoruz o yüzden belki de son kez alabiliyoruzdur veya bir daha bu fiyattan bulamayız diye daha çok alır olduk. Tersine mantık çalışıyor ve tüketmeye gücümüz yettiği kadar tüketiyoruz.

  28 haziran 19:20

  1430. Bugünlerde dikişe merak saldım çevremde birçok kişi elbiselerini kendileri dikmeye başladıktan sonra neden olmasın dedim instagramda bu dikiş ile ilgili hesapları takibe aldım hem çok zevkli birşey hem de paranız cebinizde kalıyor

  17 haziran 10:02

  1429. Artik isminin "tuketemiyoruz kampanyasi" olmasi gerekiyor sanki🥲

  16 haziran 20:05